dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pensjonat

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    5

    Domyślnie Pensjonat - BUFOR + kaskada + kolektory - prosze o pomoc FACHOWCÓW !!!

    Witam !

    Jestem na etapie koncepcji motelu – 20 pokoi + restauracja = 1200 m2 okolice Jeleniej Góry
    Planuje zastosować następujące rozwiązania:

    1. Dwa kotły gazowe w kaskadzie
    2. Bufor ciepła 1500 l – zasilany kolektorem (lato) i i kominkiem z płaszczem wodnym (zima)
    3. Wentylacja z rekuperacją
    4. Do kotła będą podpięte 3 obiegi – CO tradycyjne, Podłogówka, Nagrzewnice

    W chwili obecnej otrzymałem od firmy Villant schemat, który przedstawiam poniżej.

    Poza buforem zaproponowano mi zasobnik wstępny przygotowania CWU, który jednorazowo zasili zasobnik wspomagany z kotła ilością 500 l ciepłej wody w przypadku dużych rozbiorów.

    Villant wskazał optymalnie 20 kolektorów.

    Moje pytania są następujące:

    1. Czy gdzieś mogę kupić taniej bufor i wskazane zasobniki?
    2. Czy rozwiązanie przedstawione przez Villant jest optymalne do powierzchni budynku (20 kolektorów + bufor 1500 + w kotły w kaskadzie po 65 kW)?
    3. Czy mocy kotłów wystarczy na ogrzanie budynku i CWU (bez priorytetu) przy równoległym rozbiorze w 5 łazienkach?

    MOŻE KTOŚ MA DOŚWIADCZENIE W PROJEKTOWANIU TAKICH INSTALACJI I MOŻE COŚ WSKAZAĆ UŻYTECZNEGO?

    Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA WSZELKIE RADY I UWAGI!



    Pozdrawiam jarek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat20Kol..jpg
Wyświetleń:	107
Rozmiar:	33,7 KB
ID:	13395  
    Ostatnio edytowane przez pensjonat ; 16-12-2013 o 20:57

  2. #2

    Domyślnie

    To jest skoplikowana instalacja - bez projektu to takie trochę wróżenie z fusów

    Vaillany jest jedną z najlepszych firm - można kupić taniej ale systemowe rozwiązanie jednej firmy daje sporo korzyści - jest sprawdzony przetestowany jeden serwis itp.

    warto całość podzielić na strefy gdy nie ma obłożenia to w części pokoi obniżyć temperaturę zastosować rozwiązania grzejników które pozwolą na szybkie ogrzanie pomieszczenia gdy pojawia się gość.

    Ja bym zlecił projekt branżowy - do pozwolenia na budowę i tak będzie potrzebny - kosztuje to trochę, ale korzyści mogą być duże

    Piotr
    Ostatnio edytowane przez Piotr G ; 12-06-2010 o 10:42

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pensjonat

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    5

    Domyślnie jaki jest koszt takiego projektu

    Wlasnie
    usiluje wydusisc to od architektow.
    Ale sa pozal sie ...

    Jaki jest koszt takiego projektu ?

    Pozdrawiam

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    od architektów tego nie wydusisz,
    musisz zlecić wykonanie projektu projektantowi z uprawnieniami do projektowania instalacji sanitarnych
    koszt to minimum 4 tyś,
    De Dietrich nie dość, że będzie lepszy ale też i tańszy
    przy tego rodzaju inwestycji powinieneś mieć to w projekcie budowlanym,
    jakie masz zapotrzebowanie na ciepło dla tego pensjonatu,
    na samo ogrzewanie pewnie nie dużo,
    moce tworzy przygotowanie cwu
    Ostatnio edytowane przez 1950 ; 14-06-2010 o 18:36

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Co prawda fachowcem nie jestem ale proponowałbym zrobić bufor taki ze 2 tysiace litrów + w kaskadzie za buforem , blisko punktów poboru wody (w łazienkach?) zainstalować 50 - 70 l bojlery z dużymi grzałkami które sprawią że ciepłej wody nie zabraknie (rozumiem że w pokojach będą tylko prysznice) a i cyrkulacja stanie sie też zbędna. Oczywiscie gdy energii w buforze bedzie pod dostatkiem to do bojlerów bedzie dopływać gorąca woda i grzałka bedzie wyłączona. Grzałki włączą się tylko w przypadku chwilowego braku CWU. Sugerowałbym tez założenie za bojleremi lub za buforem zaworu termostaycznego żeby gosci nie poparzyło jak ktoś za mocno nachajcuje w kominku.
    A do bufora podpinamy kominek, (najlepiej przez zawór do ładowania buforów typu Laddomat) kotły gazowe (te sugerowałbym by zasilały tylko górę bufora) + Pod dolną wężownicę kolektory słoneczne.
    Tu na temat buforków:
    http://www.termsystem.com/akumulacja_zbiorniki.htm
    Buforki też produkuej firma Galmet, Biawar i wiele innych.
    Oczywiście bez projektu się nie obędzie. Obawiam się że cieżko Ci bedzie znaleźć kumatego projektanta które nie zafunduje Ci wypaśnej kotłowni za milion kruzejros lub innych boliwarów


    Pozdrawiam i powodzenia bo ja "karkonosze w sercu noszę" i schodziłem tamte okolice mocno...
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    jeszcze jedna uwaga, jak zauważył 1950 to CWU bedzie generowała moc układu. Na tym etapie masz wpływ na to ile wody bądą zużywali Twoi goście. Jak założysz pod prysznicem najprostszą, dwuuchwytową baterią z sitkiem to zużycie wody może bedzie kilkukrotnie większe niz gdy założysz baterie przyciskowe (samozamykajace) z porządnym perlatorem. Komfort gości na ty nie ucierpi, co wiecej taki "bajer" moze sie podobać
    Jestem dość częstym bywalcem hoteli i jak trafiam na taki z dwuuchwytową baterią to nigdy nie zamykam wody kiedy już sobie ustawiłem temperaturę. Zauważyłm że w takich przypadkach sposobem na uzyskanie pewnych oszczędnosci jest brak uchwytu na którym mozna taki prysznić powiesić. Żeby gość za długo nie siedział. Ale to chyba nie tędy droga.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony