dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 48
  1. #21

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Reaktywuję wątek. Znów buduję dom, niechcący przy okazji wykopał się staw - na razie 30x11, ale jeszcze urośnie. Tyle potrzebowałem żwiry do wypełnienia fundamentów i obsypania domu dookoła. Ten staw będę musiał zaizolować. Myślę o matach bentonitowych. Czy ktoś miał z nimi do czynienia? są rzeczywiście szczelne?

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie są szczelne na 100 %, ale naturalny dopływ wody w podstaci deszczu wystarczy.
    Z bentonitu chyba są strumyki wokoło blibliteki UW

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Gdy doprowadzę do stawu wodę z rynien, powinno tym bardziej wystarczyć. Gdy bywałem na terenie UW, nie było jeszcze strumyków (studiowałem na SGGW).

  5. #25
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gordi

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-330
    Posty
    7

    Domyślnie

    Do hydroizolacji polecam geomembrane epdm Firestone Pond Gard 1,02 mm, maty bentonitowe nie są szczelne w 100% więc istnieje ryzyko spadku poziomu wody w zbiorniku. [moderowano wpis reklamowy]
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 04-11-2014 o 20:02

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Reaktywuję wątek. Znów buduję dom, niechcący przy okazji wykopał się staw - na razie 30x11, ale jeszcze urośnie. Tyle potrzebowałem żwiry do wypełnienia fundamentów i obsypania domu dookoła.
    A masz na niego projekt budowlany i pozwolenie? Bo dopóki go nie uszczelnisz, to jest to zwykły wykop i nikt Ci nic nie zrobi, nawet jeśli go zaleje woda gruntowa. Wykop nie jest obiektem budowlanym. Ale jeśli go uszczelnisz, to będzie to już obiekt budowlany wszelkimi tego konsekwencjami.

    A jeśli nie masz pozwolenia, to szkoda ładować kasę w samowolę. Bo wystarczy jedno pismo od "życzliwego" i każą Ci go rozebrać, tzn przywrócić stan pierwotny.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie są szczelne na 100 %, ale naturalny dopływ wody w podstaci deszczu wystarczy.
    Z bentonitu chyba są strumyki wokoło blibliteki UW
    Doprawdy wystarczy do utrzymania poziomu wody?

    W wielu przypadkach "naturalny dopływ wody w postaci deszczu" nie wystarczy nawet by stan wody w lecie nie ulegał zmianie w postaci parowania, nie mówiąc już o stratach na przecieki. Problem ten dotyczy szczególnie stawów o dużym stosunku powierzchni do głębokości. Taki staw potrafi obniżyć poziom wody o pół metra lub więcej w czasie suszy. Jak dodasz do tego straty z sączenia do gruntu to może się okazać, że wahania poziomu wody będą jeszcze większe, co uniemożliwi utworzenie stabilnego ekosystemu. A co to oznacza w praktyce?

    Wypłycenie => Wzrost temperatury wody => Zmniejszenie ilości tlenu + powstawanie "strefy bagiennej" w płytszej części zbiornika pozbawionej organizmów polujących na larwy komarów => Padanie ryb + komary w ogromnych ilościach

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyprinus Zobacz post
    Gdy doprowadzę do stawu wodę z rynien, powinno tym bardziej wystarczyć. Gdy bywałem na terenie UW, nie było jeszcze strumyków (studiowałem na SGGW).
    I oczywiście wniesie do stawu ogromną ilość zanieczyszczeń, które w okresach bezdeszczowych akumulują się na powierzchni dachu a następnie będą spłukiwane wraz z wodą do Twojego stawu. A zanieczyszczenia te to głównie pyłki roślin, rozmaite wyziewy z kominów itp itd. Jednym słowem przygotuj się na zakwity wody.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Doprawdy wystarczy do utrzymania poziomu wody?

    Nie do utrzymania poziomu wody tylko do skompensowania ubytku przez mikroprzecieki.

  10. #30

    Domyślnie

    Z tymi stawami to skomplikowana kwestia jednak...czytałem w necie sporo i w końcu podpytałem siostrzenicę jak to wygląda w praktyce i wyszło na to że te strefy filtracyjne i wymierzenie tego plus zaprojektowanie zieleni tak żeby było ileś tam procent zacienienia to sporo zabawy...ale z drugiej strony jaki efekt...

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar makaroniarze
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-100
    Posty
    27

    Domyślnie

    Ostatnio w moje ręce trafił folder jakiejś holenderskiej firmy robiącej stawy kąpielowe i powiem wam, że klasa sama w sobie, ale ceny też powalają.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to przejrzyj polskie oferty...

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gordi

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-330
    Posty
    7

    Domyślnie

    Mata bentonitowa to 99% szczelności, szkoda ryzykować dużych kosztów. Najlepiej użyj geomembranę EPDM 1,02 mm. Jeśli będą rybki to Pond Gard firmy Firestone, jeśli nie to jakąkolwiek.

  14. #34
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gordi

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-330
    Posty
    7

    Domyślnie Złoże mineralne do stawu kąpielowego

    I jeszcze jedna ważna sprawa. Zawsze należy wodę służącą do napełnienia stawu poddać analizie i w zależności od jej wyników dobrać właściwe złożę/substrat mineralny do strefy regeneracyjnej.

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kezcemor

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-001
    Posty
    3

    Domyślnie

    Właśnie szukam informacji na temat takich mieszanek filtracyjnych. Ma ktoś jakieś informacje? Gdzie można zrobić badania wody i co przebadać?

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mieszkanki filtracyjne to często keramzyt
    Albo wkłady ceramiczne do filtrów akwarystycznych/do oczek.

  17. #37
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pan*e

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    8

    Domyślnie

    Keramzyt to lepiej zastosować w akwarium, ceramikę też. Pod rośliny wodne najlepsze są podłoża z naturalnej lawy która wzbogaca wodę o różne mikroelementy. Idealnym rozwiązaniem jest np. BioLava - mieszanka skał wulkanicznych i zeolitu typu chabazyt, która w porównaniu z keramzytem jest ponad 10 razy bardziej porowata i ma różne właściwości sorpcyjne i jonowymienne. Zresztą idealnie nadaje się też do akwarium . Dostarcza do wody mi.in. potas a wyłapuje metale ciężkie i inne świństwa. Keramzyt można zastosować jako dodatkowy wypełniacz - nie każdego stać na zakup np. 10 ton biolavy
    Najlepsza mieszanka minerałów do filtra bagiennego lub oczyszczalni mineralno-roślinnej to Biokalonit lub adsorbent fosforanów BioChalix. Można też stosować niemiecki Biocalith jako ostatnią dekoracyjną warstwę (zamiast zwykłego żwiru).

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    naturalnym minerałem i tani jest też perlit.

  19. #39
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    pan*e

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-495
    Posty
    8

    Domyślnie

    perlit niestety pływa po wodzie, nie nadaje się do stawu

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    chyba, że się go zapakuje we worki i zasypie żwirem.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony