dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Czy myśleliście kiedyś o wykorzystaniu podładów np. jako słupki ogrodzeniowe, robienie tarasików w ogrodzie, krawężników itp.
    Mam pewny pomysł dotyczący ogrodzenia, ale chciałabym poznać najpierw Wasze opinie. Majka

  2. #2

    Domyślnie

    Podkłady kolejowe to doskonały materiał. Grube zdrowe drewno (najczęściej żywiczne iglaste lub dąb oraz buk) w dodatku zaimpregnowane. Problem gnicia prawie nie występuje, a o szkodnikach również nie ma mowy. Trzeba tylko brać te najnowsze, z linii i bocznic niedawno zlikwidowanych, bo tu jest gwarancja, że przynajmniej kilka lat temu były konserwowane.

    Podkłady najbardziej nadają się na schody i niskie murki oporowe, a także jako nawierzchnia ścieżek. A jeśli chodzi o ogrodzenie, to jedyne co mi się przypomina, to palisada. Czy zamierzasz budować kopię Biskupina?

    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: mch dnia 2002-05-15 14:53 ]</font>

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Co do słupków ogrodzeniowych, to widzę, że jest to dość powszechnie wykorzystywany materiał. Inna sprawa czy jest to ładne? Raczej nie, zresztą nigdy nie widziałem ich użytych od "frontu" ulicy. Jako tarasiki w ogrodzie? Podkłady są nasycane obficie chemią, substancje eteryczne są wyczuwalne, zwłaszcza w upały, latami. Nie, dziękuję - nie będę jadł kiełbaski z grila siedząc pod parasolem na takim podeściku.
    Ale cóż jest to tylko moja subiektywna opinia.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Hi, hi palisada - dobry pomysł, ale ....niestety za drogi.
    Jeden taki podkład cenią 20 złociszy /może zna ktoś namiary na tańsze?/, ma 2,50m wys. i jest dość gruby. Zamierzałam użyć je jako wmurowane słupki ogrodzeniowe co 2,5 m, a do nich przymocować poziomo deski. I właśnie zrobić takie ogrodzenie od strony dróg, od strony łąk damy siatkę powlekaną. Wiem, że podkłady były impregnowane środkami chemicznymi nieobojętnymi dla zdrowia, ale chyba zapach nie będzie się roznosił daleko?/ostatnio chodziłam i wąchałam podklady na torze biegnącym do kamieniołomu w pobliżu naszego domu - nic nie czuć

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Serdecznie odradzam, to bomba z opóżnionym zapłonem.Nasycane były m.in. xylamitem,a to świństwo nie lepsze od eternitu.Po latach,już go się nie czuje,ale swoje robi.Beztroska może dużo kosztować.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Majeczko, przed laty teśc zakupił kilka starych podkładów wycofanych z kolei. Były składowane w kącie ogrody przez 6 lat gdyż nie znalazły żadnego praktycznego zastosowania. Przeszkadzały, więc teść postanowił przeznaczyć je na opał w węglowym piecu c.o. I wtedy dopiero okazało się co "kotek ma w środku". W drewnie budowlanym impregnat wnika na 2-3 cm w głąb drewna tworząc wystarczającą warstwę ochronną. W podkładach, całe drewno w środku zmieniło kolor na brunatny. Ponadto wyzwoił się podczas cięcia smród (przepraszam za określenie)dotychczas tłumiony wierzchnią warstwą substancji smolistej pomieszanej z pyłem- ziemą która szczelnie otulała podkład.

    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    A to mnie zasmuciłeś Wowka, już mi się pomysł podobał. One byłyby w odległości min 8-10m od domu /w najwęższym miejscu/.
    nasza działka ma kształt prostokąta 60 x 90 m. potrzeba nam chooolernie długiego ogrodzenia. Majka

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Nie przesadzajmy, do ogrodzenia moim zdaniem możesz je zastosować. Co do estetyki - mam nadzieję, że z wyniku Twoich prac bedziesz zadowolona. W moim pierwszym poście pisałem, że wykluczałbym ich zastosowanie jako podeścików w ogrodzie (to ze względu na ich duże nagromadzenie w jednym miejscu i ewentualne "wypoczywanie" na nich).
    Co do ogrodzenia - moim zdaniem podkłady wymagałyby obróbki ciesielskiej (stolarskiej) gdyż są one niekształtne, mają nieregularne krawędzie, często miazga drewna jest rozbita lub rozwarstwiona. Ponadto w każdym podkładzie jest co najmniej 8 dziur po śrubach, często w ich okolicy tworzą się "komory" z sypkim próchnem.
    Ustawienie ich co kilka metrów prawdopodobnie nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie- przecież na torach przy peronach są ułożone znacznie gęściej.
    Jeszcze jedna uwaga: w podkładach mogą być jakieś elementy metalowe niewidoczne na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza w dziurach po śrubach moga pozostać jeszcze ich ułamane, skorodowane fragmenty. Obrabiając takie podkłady piłą łańcuchową czy też "krajzegą" można zniszczyć sprzęt a nawet doprowadzić do zranienia ludzi.
    Pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    To już lepiej Ja nie chcę ich ciąć, tylko w całości /dół/ zabetonować i poziomo przykręcic dechy /takie nierówne tylko okorowane/. ponieważ podkłady przeważnie to słupek o przekroju 15 x 20 do 20 x 20cm, nie mielibyśmy kłopotu w łączeniu dech, a też od strony drogi nie byłyby /podkłady/ bardzo widoczne.
    Mam nadzieję, że uda Ci się wyobrazić to co stałam się nieskładnie opisać Pozdr. Majka

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Majeczko, życzę powodzenia.

  11. #11

    Domyślnie

    chyba lepsze są podkłady betonowe :->>>

  12. #12

    Domyślnie

    Przecież chyba nikt nie chce budować bunkra

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Sorry to miało być w innym miejscu.
    _________________


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Wowka dnia 2002-05-27 11:27 ]</font>

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nukleart

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Zrobilem 3 lata temu 2 klomby i schodki z tarasu z podkladow i jestem b.zadowolony. Jesli sa szkodliwe to tylko gdybys je lizala. Maja wlasnie te zalete, iz dzieki impregnacji wytrzymuja trudne warunki. Absolutnie nie wolno nimi palic. Dobrze jest zaimpregnowac je od gory, gdyz grzyby chetnie je jedza i mroz rozsadza. pa baw sie dobrze

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nukleart

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    9

    Domyślnie

    Zrobilem 3 lata temu 2 klomby i schodki z tarasu z podkladow i jestem b.zadowolony. Jesli sa szkodliwe to tylko gdybys je lizala. Maja wlasnie te zalete, iz dzieki impregnacji wytrzymuja trudne warunki. Absolutnie nie wolno nimi palic. Dobrze jest zaimpregnowac je od gory, gdyz grzyby chetnie je jedza i mroz rozsadza. pa baw sie dobrze

  16. #16

    Domyślnie

    Naprawdę trzeba uważać z podkładami. Xylamit to straszne świnstwo, znaleziono w tym środku dużo dioksyn. A sama nazwa "dioksyna" już powoduje dreszcze! Środki typu dioksyny ulegaja tzw. bioakumulacji. Są rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych, przez to gromadzą się w tkankach tłuszczowych organizmów żywych.
    Jeśli z podkładami będa miały styczność ludzie (szczególnie dzieci) lub zwierzeta domowe, to nie radzę ich stosować.
    Jeśli to ma być przy ogródku warzywnym wtedy też zdecydowanie nie!
    Jeśli już stosować podkłady kolejowe, to jak najstarsze - wtedy jest duża szansa, że przynajmniej część z tych związków chemicznych została już wypłukana.

  17. #17

    Domyślnie

    Widziałem w Szwajcarii klomby zrobione przy pomocy podkładów kolejowych przed wejściem do domów. Wtedy nie przyglądałem się temu dokładnie, zwróciłem uwagę jednak na to, że wyglądało to całkiem nieźle.

  18. #18

    Domyślnie

    Sądzę, że z tym straszeniem chemikaliami, to trochę przesada. Inaczej robotnicy kolejowi zdychali by jak muchy po kilku latach pracy, a przecież dożywają wieku starczego na emeryturze.

  19. #19

    Domyślnie

    A ja widziałem kilku robotników kolejowych którzy mieli reakcje alergiczne po pracy przy podkładach którzy wymagali mojej pilnej interwencji lekarskiej. Sam jednak miałem kiedys ogrodzenie (słupki) z podkładów było trwałe obecnie też zastanawiam się nad wykonaniem małej kaskady gdzie podkłady maja stanowic wzmocnienie>

  20. #20

    Domyślnie

    Gdzieś niedawno czytałem,, że należy unikać stosowania podkładów wszędzie tam, gdzie może wystąpić długotrwały kontakt z ciałem (tarasy, ściany). Jest w nich dużo chemikaliów i może mieć to nagatywny wpływ zwłaszcza na dzieci...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony