dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mynlan

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Przepisanie domu wraz z ziemią (jak i gdzie to załatwić?)

    Witam

    Problem mój polega na tym iż dziadek pragnie przepisać na mnie ,dom wraz z ziemią.
    Aktualnie mieszkam a Anglii lecz postanowiłem poświecić trochę czasu , przyjechać na 2 tygodnie do Polski i wszystko załatwić jak należy aby było to już załatwione. Nie wiem jednak gdzie się udać o jakie dokumenty się starać i jak to przebiegać będzie.

    Proszę o informacje związane z pytaniem dotyczące tematu

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Pierwsze kroki kierujesz do notariusza, który powie ci jakie dokumenty będą potrzebne i ile to będzie kosztować. Napewno potrzebny będzie wypis z księgi wieczystej ( jeśli nie ma założonej to będzie kłopot, ale i to się da przeskoczyć).
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mynlan

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    dzięki za wskazówki jednak kilka zapytań śle ponownie ze względu na to że przeczytałem kilka komentarzy na ten temat i jestem w lekkim zakłopotaniu. Sprawa wygląda tak:

    właściciel może:

    1. Darować
    2. Zapisać w spadku

    moje pytanie .. czym różnią sie od siebie te dwie opcje?

    Czytałem także że będę musiał opłacić podatki wiecie może jakie kwoty wchodzą w gre?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Jeśli ci daruje właścicielem stajesz się już dziś, jeśli zapisze w spadku właścicielem stajesz się po śmierci spadkodawcy i po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

    Czy zapłącisz podatek zależy od tego w jakiej grupie podatkowej jesteś.Informacje te zostały zawarte w art. 9 i 14 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z nimi do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
    •Pierwsza grupa - najbliżsi krewni - małżonek, wstępni (czyli rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
    •Druga grupa - zstępni rodzeństwa (czyli np. dzieci siostry, wnuki brata), rodzeństwo rodziców (czyli np. ciotki, wujowie), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka).
    •Trzecia grupa to inni nabywcy.

    Osoby z pierwszej grupy nie zapłacą żadnego podatku od otrzymanego spadku lub darowizny. Muszą jednak zawiadomić właściwy urząd skarbowy o nabyciu majątku przy pomocy specjalnego formularza SD-Z1.

    Złożenie takiego formularza, a tym samym powiadomienie urzędu skarbowego o nabyciu spadku musi nastąpić w terminie jednego miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub aktu notarialnego darowizny. Ci którzy tego obowiązku nie dopełnią – będą musieli zapłacić podatek od spadków i darowizn w wysokości przewidzianej dla pierwszej grupy podatkowej – na zasadach ogólnych
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 02-07-2010 o 08:58
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5

    Domyślnie

    Podatku nie płacą osoby z grupy "0", a w niej nie ma zięcia, synowej, teściów.

    Najprościej sporządzić umowę darowizny. Oczywiście zgłosić do US jak napisała aglig.
    Jako wnuk nie zapłacisz podatku tylko opłaty notarialne. Notariusz załatwia wszystkie formalności. Koszty trzeba negocjować z notariuszem. Najlepiej poprosić o wycenę w różnych kancelariach, różnice mogą być spore.
    Ostatnio edytowane przez cyma2704 ; 02-07-2010 o 11:46

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak grupa zerowa. Tutaj cytuje art 14 ustawy o podatku od spadku i darowizn
    Art. 14. 1. Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca.
    2. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.
    3. Do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:
    1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
    2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
    3) do grupy III - innych nabywców.
    4. Za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych
    Proponuje dokładną lekturę tej ustawy.
    Oczywiście proszę o zwrócenie uwagi na art 4a i art 16.

    Od 1 stycznia 2007 r. SPADKI I DAROWIZNY przekazywane w ramach
    NAJBLIŻSZEJ RODZINY, tzn. od:
    1 małżonka,
    2 zstępnych, tj.: dzieci, wnuków i prawnuków,
    3 wstępnych, tj.: rodziców, dziadków,
    4 rodzeństwa,
    5 pasierbów, ojczyma, macochy
    SĄ ZWOLNIONE OD PODATKU W CAŁOŚCI
    *UWAGA!: Zwolnienie nie obejmuje zięcia i synowej, teścia i teściowej
    (I grupa podatkowa). Rzeczywiście rozpedziłam się z poprzednim postem podając dokładnie grupy podatkowe ( bez odwołania się do art 4 a) ale kolega to wnuk więc jak najbardziej się łapie.

    Aby skorzystać ze ZWOLNIENIA Z PODATKU OD SPADKÓW I DAROWIZN
    trzeba spełnić DWA WARUNKI:
    1) darowizny i spadki przekraczające kwotę 9.637,00 zł (od jednej osoby w ciągu
    5 lat) należy w terminie miesiąca zgłosić na formularzu SD-Z1 właściwemu
    Naczelnikowi Urzędu Skarbowego – w przypadku spadku termin zgłoszenia
    biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego
    nabycie spadku,

    2) darowizny pieniężne należy przekazywać obdarowanemu na konto bankowe
    lub przekazem pocztowym.
    UWAGA!: Jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione, darowizna będzie
    opodatkowana wg skali podatkowej.
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 02-07-2010 o 14:37
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marekrdch

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    1

    Talking Pytanie o spadek

    Witam wszystkich.
    oje pytanie jest odwrotne do postawionego na tym forum.\Dostałem spadek w Polsce ale na stałe mieszkam w Angli, co się stanie jeżeli nie zgłoszę tego faktu w odpowiednim urzędzie gdzie mieszkam na stałe ?
    Chciałbym ominąć jeżeli jest to możliwe podatkowanie w Anglii.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekrdch Zobacz post
    Witam wszystkich.
    oje pytanie jest odwrotne do postawionego na tym forum.\Dostałem spadek w Polsce ale na stałe mieszkam w Angli, co się stanie jeżeli nie zgłoszę tego faktu w odpowiednim urzędzie gdzie mieszkam na stałe ?
    Chciałbym ominąć jeżeli jest to możliwe podatkowanie w Anglii.
    Wydaje mi się, że nie unikniesz angielskiego podatku... ostatecznie oficjalnie zameldowany jesteś w Anglii, tam zarabiasz i tam normalnie odprowadzasz podatki. Ale dla pewności poradziłbym się w jakiejś kancelarii typu http://www.iurico.eu/oferta/doradztwo ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony