dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie jaki piec gazowy będzie najlepszy?

    Witam
    Malutki domek 110 m2 z poddaszem użytkowym. Z BK 24 cm + 16cm styropian. Podpiwniczony ,piwnice izolowane styrodurem 10cm (nieogrzewane) W stropie piwnic 10 cm styropian.W podłodze poddasza 10 cm styropianu.Dach docieplony 35 cm wełną. Wszędzie będzie ogrzewanie podłogowe. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.Planuję system ogrzewania za pomocą pieca gazowego (gaz miejski) wspomaganego przez solar i kominek z płaszczem wodnym. Chciałbym to połączyć z buforem około 600 może 800 litrów. I tutaj mam pytanie - skoro piec będzie podgrzewał wodę w buforze a bufor przez wężownicę będzie ogrzewał też cwu ,to jaki zastosować piec? Pierwotnie miał to być piec gazowy kondensacyjny około 20 kW dwufunkcyjny ale miał grzać niskotemperaturowo podłogówkęa wyższą temp zbiornik z cwu. Hmm powoli tracę orientację w gąszczu typów i rodzajów pieców. Jak to ugryżć? Poradźcie proszę.
    Grzegorz

  2. #2

    Domyślnie

    skoro piec będzie podgrzewał wodę w buforze a bufor przez wężownicę będzie ogrzewał też cwu ,to jaki zastosować piec?
    czy będzie zasobnik CWU ? bo jeżeli tak szkoda koleją wężownicę wciskać w układ kocioł - bufor - zasobnik jedna wężownica za dużo.
    Na ukladzie kocioł - zasobnik są mniejsze straty chyba że w tym buforze ma być grzana CWU przepływowo wtedy warto pomyśleć z buforze np. CAPITO z wysokowydajną wężownicą do przepływowego grzania CWU (drogie rozwiązanie ale dobre)

    Piotr

  3. #3

    Domyślnie

    Masz podłogówkę niskie zapotrzebowanie - kocioł kondensat małej mocy - jaki każdy na tym forum ma swoich faworytów ja uważem Vaillant VC 186 a może nawet VC 126.

    warto sprawdzić dostępność serwisu w okolicy

    Piotr

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Piotrze
    Zasobnik cwu miał pierwotnie być ale w układzie z buforem miała go zastąpić wężownica w buforze. Czy zrezygnować Twoim zdaniem z bufora?Ale jak w takim razie zaprzęc do pracy solara i kominek z płaszczem wodnym?
    Hmm a może nie warto za fest kombinować (można przekombinować) .Chciałbym chyba jak każdy żeby było praktycznie i maksymalnie oszczędnie z rachunkami.
    Grzegorz

  5. #5

    Domyślnie

    Zwykła wężownica w zwykłym buforze nie da rady nagrzać komfortowo CWU do tego nie słyszałem o wężownicach emaliowanych wewnątrz rdza jest przekleństwem tego rozwiązania. Woda z wodociągu jest natleniona i korozja idzie aż chrupie. Wspomniane rozwiązanie CAPITO to wężownice miedziane dodatkowo z lamelami dla zwiększenia powierzchni wymiany.

    Jeżeli planujesz dużo palić w kominku (wielu planuje ale potem różnie bywa) to bufor jest niezbędny - można pomyśleć o zasobniku CWU w buforze - dwupłaszczowe

    Jeżeli palenie w kominku będzie sporadycze w niedzielę i przy większej okazji lepiej bufor sobie odpuścić - i tak jak napisałeś zasobnik kolektory i to wszystko

    Piotr

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    @ mpoplaw
    Dzięki za odpowiedź ,ja właśnie po przeczytaniu tematu z podanego przez Ciebie linka pomyślałem o zastosowaniu bufora. Chciałbym zastosować kominek z płaszczem jako alternatywę dla gazu (w przypadku np braku gazu- lub w przypadku braku kasy na gaz ) No i wtedy pomyślałem że jeśli kominek i kociołek gazowy to czemu nie solar i razem to spiąć buforem. A cwu z wężownicy jak na rysunku w poście adam_mk. Ale skoro twierdzisz że najlepiej byłoby sam kociołek i zasobnik cwu to muszę to jeszcze raz przemyśleć.
    Może faktycznie kasa wydana na solar i bufor będzie się długo zwracała.
    Jeszcze jedno pytanie : jak kominek i kociołek gazowy zastosować razem ?
    Grzegorz

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Tu masz asortymrnt Viessmann'a. Bufor z wężownicą do cwu np. vitocell 340, 360:
    www.ins-term.viessmann.sklep.pl

    Popatrz sobie na kociołki np. vitodens 200 W moc 19 kW
    Grzegorz
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    PS jeśli się upierasz przy buforze to na tym forum są opisane takie zbiorniki z miedzianą wężownicą do przepływowego grzania CWU które już wielokrotnie zostały sprawdzone w działaniu, i wbrew temu co pisze PiotrG dają radę grzać przepływowo CWU w bardzo zadowalającym komforcie
    Po co ta wycieczka do mnie ?

    Podałem rozwiązanie z wężownicą miedzianą bo tanie bufory nie mają takich rozwiązań - czytaj ze zrozumieniem.

    Piotr

  9. #9

    Domyślnie

    Ale nie wszyscy użytkownicy mają czas chęć i potrzebę majstarkować i samemu budować bufory - trzeba przyjąć że są inni ludzie którzy mają inne potrzeby.

    Nie zmuszaj wszystkich do Twoich jedynie słusznych rozwiazań - już kilka osób Tobie pisało chwl się, ciesz się - ale nie uważaj że Twoje (Wasze) rozwiązania są jednynie słysznymi

    Proszę Ciebie skończ z osobistymi wycieczkami w moją stronę rzeczowe argumenty proszę

    Piotr

  10. #10

    Domyślnie

    Nie - ale nie każdy ma czas chęć i potrzebę w życiu majsterkować

    dlatego w pierwszym poście napisałem że trzeba przenyśleć sprawę bufora

    Piotr

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    Hej Panowie ale jak bez bufora spiąć w jeden system kominek i piec kondens gazowy?

  12. #12

    Domyślnie

    wymiennik płytowy i nie ma problemu

    albo niewieki bufor np 300l wtedy można wszystko zrobić z układzie zamkniętym i osobno zasobnik CWU

    Piotr

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar raas
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Rybnik Oberschlesien
    Posty
    211
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    61

    Domyślnie

    No to teraz uporządkuję wszystkie wiadomości i idę medytowac:] a konkretnie liczyć bo o pięniążki zawsze chodzi...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony