dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Ile rocznie zapłacisz za utrzymanie Twojego domu ? (uwzględniając składniki opisane w poście)

Głosujących
184. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • mniej ni

    17 9,24%
  • 60 32,61%
  • 83 45,11%
  • 17 9,24%
  • 7 3,80%
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 109
  1. #1

    Domyślnie Koszt utrzymania domu

    Czy zastanawialiście się ile trzeba zapłacić za przyjemność posiadania własnego domu ? Póki co nie mieszkam w domu, ale wychodzi że rocznie zapłacę:

    ogrzewanie: 3000 pln
    cwu: 1000 pln
    woda zimna z wodociągu: 500pln
    szambo co 3 tygodnie, śmieci : 18x120 = 2200 pln
    światło, AGD, gotowanie: 12x80 = 960pln
    ochrona: 12x120 = 1440pln
    podatek gruntowy: 500(?) pln

    Razem to już prawie 10 tys rocznie =~800 pln miesięcznie. Dochodzą zwiększone koszty samochodu(ów), "fundusz remontowy"

    Jak to wygląda u Was ? Licząc pls nie zapomnijcie o kosztach ukrytych np. woda z własnej studni = koszt wymiany filtrów. itd.

    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Dobre pytanie! ! Obliczenia,przyznam, trochę mnie zmroziły.

    Ale o odpowiedź prosimy inwestorów z rocznym stażem. No, kochani..zapoznajcie nas z realiami utrzymania naszych wyśnionych domków...
    cele budzą szacunek

  3. #3

    Domyślnie

    Ara, nie odstraszajmy potencjalnych "domowników" bez stażu a takich na forum jest raczej większość. Pytanie i ankieta jest do wszystkich, którzy potrafią oszacować koszty utrzymania domu. Choćby w przyszłości.

    To prawda, że wynik jest trochę porażający i niezgodny z mitem o tanim mieszkaniu w domu w przeciwieństwie do drogiego mieszkania w bloku.

    Czy to rzeczywiście tak wychodzi ?

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Drogo czy tanio? Wszystko zależy jak przeliczamy. Jeżeli podzielimy koszty utrzymania mieszkania przez metry to okaże się że dom jest tańszy im większy tym teoretycznie taniej bo pewne koszty sa stałe. ale jeśli porównujemy same kwoty to dom wychodzi drozej.
    Ja szacuję że powinienem się zmiescić w kwocie 10000 za rok. przy 150m domu. Mieszkanie 72m wychodzi mi ok 6500.rocznie.
    licze oczywiście wszystko łącznie z kablówką, telefonami.
    Na pewno koszty podniesie mi żona w ogródku ale tych nawet nie próbuję sobie wyobrazić bo dostał bym fiksum durdum. Ona nawet przed blokiem sadzi krzaczki.

  5. #5

    Domyślnie

    hm... porażasz zdaje się tym pytaniem

    prąd i ogrzewanie 9.500
    woda 300
    śmieci 300
    ochrona 1200
    podatek 320 + jakieś 300 za grunty rolne przekształcone...

    dość, dalej sie nawet nie zastanawiam


    choć w sumie za mieszkanie 74m płaciłam rocznie 5.000, a teraz mam 180 m

  6. #6

    Domyślnie

    Prąd – 1800 (około 150/m-c)
    Ogrzewanie Propanem!!! - ca. 5700 (w tym drewno do kominka)
    Ochrona - 2000
    Szambo - 1500 1x/m-c po 110 PLN
    Śmieci - 300 PLN
    Podatek - jakieś grosze (sam nie wiem dlaczego) - 50PLN/rok
    Woda z własnej studni, więc rośnie zużycie prądu (wliczone powyżej)

    W sumie około 11500 za około 167m2 domu.

    Myślę, że jest to równowartość 100m mieszkania w bloku.

    Ale tak naprawdę to jest to porównanie Deawoo Matiz (z całym szacunkiem) z Mercedesem dobrej klasy - co z tego, że ten pierwszy mniej pali i jest tańszy? Ale komfort, bezpieczeństwo, itd. przemawiają na korzyść tego drugiego. Więc aby porównywać, konkurencją dla domku staje się luksusowe mieszkanie. A tu już nie ma chyba nikt z nas wątpliwości, co lepiej wypada cenowo.

    pozdrowienia

  7. #7

    Domyślnie

    Prąd 2485,48zł (światło, kuchnia elektryczna..)
    Woda 624zł
    Szambo, śmieci 268zł
    podatek 466zł ( w tym 132zł za działalność gosp.)
    Drzewo do kominka 1500zł
    plus woda ze studni do podlewania ogrodu

    razem 5343,48zł co daje 445.29zł miesięcznie

    Dom 196m2 (cztery kondygnacje)

  8. #8

    Domyślnie

    Super pytanie,
    w naszym gospodarstwie zajmuję się finansami i kalkulowałem wstepnie wydatki jakie ponosic trzeba na domek, na poziomie 800 pln w skali miesiąca. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

  9. #9
    Gosc123
    Guest
    Gosc123

    Domyślnie

    Rata kredytowa (na szczęście malejąca).
    Dojazdy z domu do pracy + auto musi być zawsze sprawne.
    Energia elektryczna.
    Woda - własna ze studni.
    Gaz, jeśli się zdecyduję, to z butli - tylko do kuchenki.
    Ogrzewanie - drewno/brykiety.
    Ubezpieczenie.

    ... coś jeszcze mnie czeka?

  10. #10

    Domyślnie

    W bloku, 54 m2: 520+110+150=... Bez telewizji, telefonu. Ile to wychodzi miesięcznie? a ile rocznie? Osobiście wolę wydać powyższe w xxx metrowym domku.

  11. #11

    Domyślnie

    Wyszło mi w przedziale 5 000- 10 000, ale dodaję, że znacznie blizej dolnej granicy.
    Dom stary, 160 m kw (więc trochę to inaczej niż w nowym, super ocieplonym itd). Dwie kondygnacje + piwnica, okna nowe, częściowo ocieplony.
    Szczegóły (bo wtedy możecie porównywać. Ja chętnie poczytam, ile inni wydają np. na prąd, zeby się przekonać, czy można taniej)

    Wszystko podaję rocznie:
    -Ogrzewanie (węgiel) - 1980 zł (licząc 360 zł za tonę), w domu temp. ok 23 stopnie, w tym mam cwu zimą (częściowo, wyjaśnienie niżej)
    -CWU latem (tu szacunkowo, bo jeszcze nie wiem dokładnie) -400 zł
    -Woda zimna z wodociągu - 840 zł
    -Smieci - 372 zł
    -Szambo (wywóz raz w m-cu)- 816
    -Prąd (bez cwu latem)- 1380 (dużo, bo część cwu i zimą leci na prąd, taka smieszna instalacja - nie do wszystkich punktów mam pociągniętą cwu z pieca ogrzewającego dom)
    -Podatek od nieruchomosci - 400 zł (według stawek 2003)
    -Gaz w butli do kuchenki - 180 zł

    Razem 6368 rocznie, 530 zł m-cznie.

    Do tego dochodzi konieczność posiadania i utrzymania 2 samochodów, ale jak było ustalone, nie wliczyłam tego.
    Ochrony nie mam, ale mam ubezpieczenie - 400 zł rocznie.
    Poza tym wzrosły mi koszty telefonu stacjonarnego do 150 zł /m-cznie
    Założyłam też internet (50 zł m-cznie). No, ale to już fanaberia i tak samo było by w poprzednim mieszkaniu.


    Ja nie żałuję decyzji o zamieszkaniu w domu. Mam znajomych, którzy tyle płacą za mieszkanie w bloku (3 pokoje).

  12. #12

    Domyślnie

    Podciągam w górę, bo temat mnie ciekawi. Piszcie, proszę!

  13. #13

    Domyślnie

    Hmmm osobiście tego nie doświadczyłam jeszcze, ale przede wszystkim należy wszystkie koszty pokazać z wielkością domu w m2 i kubaturze, oraz do podatków wielkość działki.

    Ponadto jak zauważono komfort mieszkania ( poza kosztami) .
    My płacimy za 1 pokój w blokach 27,18m2 : 200 czynsz z wodą + 20,00 gaz ( mało gotuję ) + 30,00 energia elektryczna + 14,00 satelita + 89,00 internet +110,00 telefon stacjonarny + 20,00 ubezpieczenie mieszkania
    270, 00 koszty podstawowe + 213,00 telefon=kablówka=internet czyli 483,00zł. miesięcznie za 27,18m2 w blokowisku, gdzie ciągle głośno, brudno.

    Moja teściowa ma domek 102m2 i ogrzewanie ( węgiel) , woda, gaz, energia el. , podatki -podstawowe koszty na rok to ok 3000zł. /12= 250zł.

    Czyli nie mamy co porównywać.
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  14. #14

    Domyślnie

    Roczne zużycie gazu – 3039 m3 * 1,05 zl-3191zł,
    Roczne zużycie prądu – 5761 kWh - 2305,
    Woda + szambo - 120 m3*6zł=720 zł,
    Śmieci 8,6 zł (za pojemnik) * 26 (co dwa tygodnie) – 224
    Razem 6440 co daje 537 zł miesięcznie

    Dom 200 m2. Lubię ciepło - temperatura wewnetrzna nie spada poniżej 21,5 stopnia. Kuchnia elektryczna, plus stale działająca wentylacja mechaniczna – dlatego takie zużycie prądu. Ogrzewanie gazowe.
    Do tego podatek od nieruchomości - dom 0,45 zł za m2 i 0,2 za metr działki. Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży - ok 350 zł za rok.
    Wszystko fajnie tylko trzeba mieć dwa samochody - a to trochę kosztuje i nie można o tym zapominać.

  15. #15

    Domyślnie

    Wydawało mi się, że żyję skromnie, a tu... nie mieszczę się w pierwszym przedziale, a dopiero w drugim... wszystko, wszyściutko razem - 250 zł miesięcznie za "gazowe" 100 metrów.
    Z tym, że nie mam:
    - szamba
    - wanny
    - kablówki
    - ochrony
    - ubezpieczenia
    - dwóch samochodów
    - internetu
    Nie mam też ocieplonych ścian, ale za to mam sprzątaczkę

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kksia
    Wyszło mi w przedziale 5 000- 10 000, ale dodaję, że znacznie blizej dolnej granicy.
    Dom stary, 160 m kw (więc trochę to inaczej niż w nowym, super ocieplonym itd). Dwie kondygnacje + piwnica, okna nowe, częściowo ocieplony.
    Szczegóły (bo wtedy możecie porównywać. Ja chętnie poczytam, ile inni wydają np. na prąd, zeby się przekonać, czy można taniej)

    Wszystko podaję rocznie: (dodaję poprawki po roku eksploatacji, okazało się że szacunki trochę zaniżone były)
    -Ogrzewanie (węgiel) - 1980 zł (licząc 360 zł za tonę), w domu temp. ok 23 stopnie, w tym mam cwu zimą (częściowo, wyjaśnienie niżej) + 360 bo długa zima była.
    -CWU latem (tu szacunkowo, bo jeszcze nie wiem dokładnie) -400 zł + 400 zł -musiałam dopłacić To prąd.
    -Woda zimna z wodociągu - 840 zł -100 (zużyłam mniej)
    -Smieci - 372 zł (dwa kubły z wywozem co dwa tyg okazało się za duzo, w tym roku zmienię na jeden - segregujemy śmieci i te segregowane mozna oddawać bezpłatnie) Kwoty nie obniżam, bo tyle zapłaciłam, ale można o połowe mniej.
    -Szambo (wywóz raz w m-cu)- 816+ 400 zł bo trzeba było wywozić częściej.
    -Prąd (bez cwu latem)- 1380 (dużo, bo część cwu i zimą leci na prąd, taka smieszna instalacja - nie do wszystkich punktów mam pociągniętą cwu z pieca ogrzewającego dom)
    -Podatek od nieruchomosci - 400 zł (według stawek 2003)
    -Gaz w butli do kuchenki - 180 zł +120 zł

    Razem 6368 rocznie, 530 zł m-cznie.
    Po rozliczeniu całego roku - 7548 rocznie, 629 zł m-cznie.
    Przyznaję, że wody (a co za tym idzie prądu na jej ogranie latem) nie oszczędzałam.
    Do tego dochodzi konieczność posiadania i utrzymania 2 samochodów, ale jak było ustalone, nie wliczyłam tego.
    Ochrony nie mam, ale mam ubezpieczenie - 400 zł rocznie.
    Poza tym wzrosły mi koszty telefonu stacjonarnego do 150 zł /m-cznie
    Założyłam też internet (50 zł m-cznie). No, ale to już fanaberia i tak samo było by w poprzednim mieszkaniu.


    Ja nie żałuję decyzji o zamieszkaniu w domu. Mam znajomych, którzy tyle płacą za mieszkanie w bloku (3 pokoje).
    I to się nie zmieniło.

  17. #17

    Domyślnie

    przedzial 5000-10000 jest optymalny...inne,to juz albo przesada,albo wegetacja...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek13
    Roczne zużycie gazu – 3039 m3 * 1,05 zl-3191zł,
    Roczne zużycie prądu – 5761 kWh - 2305,
    Woda + szambo - 120 m3*6zł=720 zł,
    Śmieci 8,6 zł (za pojemnik) * 26 (co dwa tygodnie) – 224
    Razem 6440 co daje 537 zł miesięcznie

    Dom 200 m2. Lubię ciepło - temperatura wewnetrzna nie spada poniżej 21,5 stopnia. Kuchnia elektryczna, plus stale działająca wentylacja mechaniczna – dlatego takie zużycie prądu. Ogrzewanie gazowe.
    .
    U mnie za ostatnie 12 miechów:
    gaz: ok. 3300 zł - 2960 m3
    prąd: ok. 1000 zł - 2660 kwh
    woda: ok. 340 zł - 170m3
    ścieki: ok. 250zł
    smieci: 180zł
    podatek gruntowy: 180zł

    Całość łacznie: 5250 zł czyli ok 440 zł miesięcznie.
    Dom 200m2 ocieplony w 75%, ogrzewanie powietrzne, temp. 19stC przy czujce, w pokojach 20stC, wilgotność 40-50%.
    Garaż w cenie
    All rights reserved.

  19. #19

    Domyślnie

    Porównując koszty utrzymania domu, należy uwzglądniać region kraju. Dwa takie same domu ale jeden w Warszawie a drugi np. na wschodzie kraju to zupełnie inne koszty. W naszej pięknaj stolicy wszytko jest droższe media, podaki, usugi. Np. za wywóz szmba 10m3 płacę 130 zł, a jak czytałem na forum gdzieś w polsce kosztuje to 60, 70 zł. Śmieci 40 zł miesięcznie, a kolega z woj. dolnośląskiego 15 zł . Itd...


    A więc u nas jest tak: Rocznie 6450 , dom 140 m2, rodzina 2+1. Największy wydatek to gaz 2200, prąd 1800 i szambo 1500 reszta to woda śmieci i coś tam jeszcze.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    ogrzewanie + cwu: 1500 pln (pompa ciepła)
    woda zimna z wodociągu: 500pln
    nieczystości = circa 300 pln (opróżnianie oczyszczalni średnio raz na 2 lata + bakterie)
    oświetlenie + kuchnia elektryczna = 1200pln
    ubezpieczenie = 400pln
    podatek gruntowy: 200 pln

    RAZEM = 4.100 PLN za dom 159 m2 powierzchni użytkowej.

    Do tej pory za 45 m2 mieszkania (służbowego notabene) 7.800 PLN. Jakiż jestem szczęśliwy że się z niego wyprowadzam !!!

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony