dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zasypać wysokie fundamenty czy robić piwnicę

    Proszę Was o poradę.

    Przy wyrównywaniu terenu pod fundamenty okazało się, że różnica wysokości wynosi niecałe 2 m - między frontem, a tyłem budynku.

    Zostały już zalane ławy fundamentowe, teraz kładą bloczki.
    Ściany fundamentowe z tyłu budynku będą miały około 220 cm, z przodu - 50 cm.

    Wykonawca namawia nas do wykorzystania powstałej w tej sposób piwnicy - na kotłownię, graciarnię - z wejściem od ogrodu (by uniknąć kosztu robienia schodów w budynku, tylko czy wejście wyłącznie od ogrodu będzie praktyczne??).
    Argumentuje, że zasypanie tak wysokiego fundamentu będzie kosztowało sporo - (100m powierzchni x wysokość około 2 m) - ile to może obecnie kosztować?

    Wg niego, lepiej wydać te pieniądze na strop na piwnicą.

    Nie robiliśmy wcześniej badań geologicznych, nie sprawdzaliśmy poziomu wód.


    Co powinniśmy sprawdzić, by podjąć decyzję?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał katarynka1 Zobacz post

    Co powinniśmy sprawdzić, by podjąć decyzję?
    Nośność ściany fundamntowej na boczne parcie gruntu. Bez rdzeni może nie wyjść.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał katarynka1 Zobacz post
    Proszę Was o poradę.

    Przy wyrównywaniu terenu pod fundamenty okazało się, że różnica wysokości wynosi niecałe 2 m - między frontem, a tyłem budynku.

    Zostały już zalane ławy fundamentowe, teraz kładą bloczki.
    Ściany fundamentowe z tyłu budynku będą miały około 220 cm, z przodu - 50 cm.

    Wykonawca namawia nas do wykorzystania powstałej w tej sposób piwnicy - na kotłownię, graciarnię - z wejściem od ogrodu (by uniknąć kosztu robienia schodów w budynku, tylko czy wejście wyłącznie od ogrodu będzie praktyczne??).
    Argumentuje, że zasypanie tak wysokiego fundamentu będzie kosztowało sporo - (100m powierzchni x wysokość około 2 m) - ile to może obecnie kosztować?

    Wg niego, lepiej wydać te pieniądze na strop na piwnicą.

    Nie robiliśmy wcześniej badań geologicznych, nie sprawdzaliśmy poziomu wód.


    Co powinniśmy sprawdzić, by podjąć decyzję?
    Sprawdzenie poziomu wod (moze konieczny bedzie drenaz, albo dodatkowe izolacje scian fund.
    Konsultacja kierbuda - nie wiem czy to nie bylaby zmiana istotna.
    Konsultacja konstruktora - murowane sciany fund do podpiwniczenia moga byc za slabe. Byc moze trzeba na ich gorze zrobic chociaz wieniec... A moze jest zaprojektowany i tak?

    Masz chyba malo czasu skoro juz muruja...
    Powodzenia.

    PS: Ja zasypalem.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał qqlio Zobacz post
    Konsultacja konstruktora - murowane sciany fund do podpiwniczenia moga byc za slabe. Byc moze trzeba na ich gorze zrobic chociaz wieniec... A moze jest zaprojektowany i tak?
    przecież nad piwnica musi być strop to bedzie winiec. Problmem jest nośnośc ściany na boczne parcie gruntu.

  5. #5

    Domyślnie

    Tzn przekaz to murarzom, bo jak rozumiem z minuty na minute przybywa warstw....
    A jak ma byc strop i wieniec to ktos to musi policzyc (zbrojenie) i sie pod tym podpisac.
    Pzdr

  6. #6

    Domyślnie

    Wykonawca wie, że ma czekać na decyzję, mamy jeszcze ze 2-3 dni na ostateczne ustalenia.

    Kierownik budowy będzie dziś na konsultacji, dokona przeliczeń – poprosimy go o wyliczenie kosztów zasypania fundamentów, oraz kosztów wykonania stropu nad całością lub częścią piwnic, żebyśmy mieli jasność, jak to teraz wygląda.
    Jeśli zdecydowalibyśmy się na piwnice, na pewno zgłosimy zmianę do urzędu – jak rozumiem, trzeba zlecić tylko przygotowanie projektu zamiennego, tak?

    Drenaż jest planowany, strop i wieniec oczywiście też, jeśli będą piwnice.

    W każdym razie jak na razie skłaniamy się ku częściowemu podpiwniczeniu (parter z garażem ma prawie 150 m, po co nam tyle piwnic) – z drugiej strony wiem, że często piszecie, że nie opłaca się robić piwnicy pod częścią budynku…..

    Piwnica o powierzchni 30 m nam się przyda, na rowery, kosiarkę, drewno kominkowe – nie musielibyśmy wtedy myśleć o budynku gospodarczym, garaż dwustanowiskowy w bryle pomieści tylko auta…..

  7. #7

    Domyślnie

    Ja zasypalem ale mialem roznice tylko 3 bloczki na plasko.na szczescie ziemi starczylo bo tak to bym sporo kasy wydal ok 4-5 tys.a tak tylko ostatnie 30cm zwiru.ogulem do zasypania bylo 100mkw.na 120cm wysoko.
    Stolarz/Kafelkarz/Malarz

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Jak masz taką możliwość to zostaw piwnicę. Nawet "nieoficjalnie". Każde dodatkowe pomieszczenie się przyda - a jak widzę nie musisz do niego dużo dokładać. Potem może Ci brakować takiego pomieszczenia.

  9. #9

    Domyślnie

    Skoro ukształtowanie terenu wymusiło tak wysokie fundamenty, żal byłoby z tego nie skorzystać i całość zasypać.
    Musimy tylko dobrze zastanowić się, ile metrów nam wystarczy.

    Znajomi przekonują, że piwnica może przydać się również, jeśli w przyszłości chcielibyśmy zainstalować drugi piec - np. na ekogroszek, z zasobnikiem.
    W projekcie mamy piec gazowy i małą kotłownię na parterze.

    Trociu,

    no fakt, potem pewnie byśmy żałowali, że nie zostawiliśmy piwnicy.

    Radio,
    czy możesz napisać, ile płaciłeś za ziemię?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu Zobacz post
    Jak masz taką możliwość to zostaw piwnicę. Nawet "nieoficjalnie". Każde dodatkowe pomieszczenie się przyda - a jak widzę nie musisz do niego dużo dokładać. Potem może Ci brakować takiego pomieszczenia.
    Nie sluchaj takich rad i nie zostawiaj piwnicy nieoficjalnie. Latwo sie radzi, jak sie nie bierze za to odpowiedzialnosci.
    W przypadku jakichkolwiek problemow konstrukcyjnych (pekanie lawy, scian, zalanie, itd) zostaniesz sam ze swoja samowola.
    Rob zgodnie z wymaganymi przepisami albo w ogole.
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    za ziemie nic nie placilem bo starczylo tej z wykopu plus troszeczke dzialke zrownalem.wiec ZERO !!!
    Stolarz/Kafelkarz/Malarz

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Princesa

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1.090

    Domyślnie

    U nas jest podobnie, spadek jest na tyle duży, że piwnica wyjdzie sama z siebie. Wiedząc o tym odpowiednio wcześniej (dlaczego nikt Ci o tym nie powiedział wcześniej np. architekt?) kupiliśmy projekt domu z podpiwniczeniem więc zmiany, przeliczenia itp. u nas nie są konieczne.

    Ja bym robiła z piwnicą, koszt zasypania jest spory a poza tym jakoś tak szkoda zasypywać skoro można mieć dodatkowy metraż nawet na rupieciarnię.

  13. #13

    Domyślnie

    Jak masz tak wysokie fundamenty to zasypywanie ich raz że jest kosztowne, a dwa że może być źle wykonane. Nie wiem czy wykonawcom będzie się chciało dobrze zagęścić grunt, a źle zagęszczony będzie skutkował tym że osiądzie ci wylewka. Ja bym na twoim miejscu nad tymi fundamentami zrobił strop i niczego nie zasypywał. Nawet jak teraz nie chcesz piwnicy to nie musisz jej przecież robić, kiedyś jak najdzie cię chęć mieć piwnicę to sobie wykujesz tylko drzwi i zrobisz piwnicę.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar queene
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    4.193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    zrób piwnicę tylko legalnie ja mam częściowe piwnice więc częściowo zasypałam bo wysokość w niej wynosiłaby ok 160cm a teraz żałuję bo weszło tam już 100 ton piachu i jeszcze z 24 conajmniej wejdą...mogłam zostawić..niską bo niską...ale zostawić całe piwnice
    pozdrawiam, Pati

    Dziennik Budowy Rodzinnego -mix i komentarze

    start kwiecień 2010, u siebie październik 2011

    dom wykończony, czas na ogród

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony