dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 28 z 28
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał wick Zobacz post
    może inaczej zapytam
    króra ława będzie bardziej odpowiednia 70/40 czy 90/35
    Ech to nie ja napisałem ze nie ma znaczenie że sa szersze.
    70/40 jest lepsza bo ma wiekszą strefę docisku na spodzie, ale trzeba by sie zastanowic czym grozi taka zmina wymiaru. Może sie okazać ze niczym.

  2. #22

    Domyślnie

    i niema zaleceń aby szerokośc ławy betonowej wynosiła maksymalnie 2h

  3. #23

    Domyślnie

    ...ława ma przenieść obciążenia budynku na grunt rodzimy.... jak jest zrobiona szersza niż w projekcie to lepiej z punktu widzenia przenoszenia obciążeń, gorzej z punktu widzenia kieszeni inwestora....
    spękania i widoczny zarys zbrojenia - za mała otulina betonu nad zbrojeniem.... na pewno nie jest to pożądane zjawisko, ale w tym przypadku raczej nie panikowałbym...
    ...

  4. #24

    Domyślnie

    to nie wina otuliny,powiedziałbym że otulina jest wręcz książkowa
    a więc ława ma 37 cm - 25(zbrojenie) - 6,5(dystans dolny pod postacią cegły) = 5,5(otulina górna)
    a nawet gdyby była mniejsza to pomyślcie o zbrojeniu górnym w stropach,podciągach...

    nieodpowiednia pielęgnacja betonu a być może brak pielęgnacji jest przyczyną tych pęknięć
    a że zarysowało się wzdłuż zbrojenia...
    tak to już jest że beton bez pielęgnacji gwałtownie kurczy się a stal ni huhu

    ja bym to cudo budowlane solidnie zaizolował

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlo111 Zobacz post
    należało by iść do dobrego projektanta konstruktora niech obliczy dla konkretnego domu i gruntu czy wystarczy to co jest.
    a nie przyszło Ci do głowy, że jakby mysiul miał tego projektanta konstruktora pod ręką nie szukałby pomocy na tym śmiesznym forum? Co do reszty nie masz racji, ale brak mi sił żeby to tłumaczyć.

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tramp

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Jajmar twoje tlumaczenie jest conajmniej tajemnicze ....Cytuje : wyskośc ławy jest dobrana aby napręzenia ściskajace nie wyszły poza obrys spodu lawy. O co tu chodzi ?
    Na chlopski rozum to zginanie i scinanie w betonie ma zasadniczy wplyw ale co ja sie znam ......
    Rowniez twierdzenie ze lawa o mniejszej szerokosci jest lepsza od szerszej to tez ciekawe bo prosta matematyka udawadnia ze im wieksza powierzchnia przenoszenia obciazenia tym naprezenia mniejsze ....a chyba o to chodzi ..
    Zainteresowanych odsylam do lektury : na google Wykonywanie fundamentów 311[04].Z2.01 tekst w pdf powinien przyblizyc temat szczegolnie
    strona 31 i 32.

    Wick jest najblizszy prawdy jesli chodzi o zarysowania ,przypomne tylko ze min.grubosc otuliny zbrojenia to 40mm jesli konstrukcja betonowa wykonywana na wylewce lub 75mm przy bezposrednim kontakcie z gruntem

    Slawek9000 ma racje takie pytania to nie na forum tylko do projektanta bo potem bedzie placz i zgrzytanie zebow. Po przeczytaniu paru tematow nie wiadomo czy smiac sie czy plakac.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tramp Zobacz post
    Rowniez twierdzenie ze lawa o mniejszej szerokosci jest lepsza od szerszej
    Nie twierdzilem tak, podana wyżej odpowiedź dotyczy konkretnego przypadku. Stosunku szrokości do wyskości. Nie zawsze szersza ława będzie lepsza dlatego że sam beton niezbrojony prętami poprzecznymi do osi ławy a o takich ławach piszemu tu poprostu popęka pod wplywem obciązenia.

  8. #28

    Domyślnie

    Mysiul ja mam gdzieniegdzie podobnie , tylko , że miałem w szalunkach zalewane ławy i na chudziaku . Z moich obserwacji oraz rozmowy z kierbudem wynika , że beton mógł byc za mocny : B 25 ( uparłem się na taki) + wysoka temperatura - ponad 28 stopni a jeszcze dodatkowo słońce przez kilka godzin bardzo mocno operowało i tam gdzie nasłonecznie było największe pierwsze rysy pojawiły sie juz po trzech- czeterech godzinach ( gdzie indziej ich nie ma) zanim ruszyłem z polewaniem . Tam gdzie pojawiły się pęknięcia zastosowałem ceresit cx 5 bardziej w obawie przed wilgocią a na to pójdzie papa termozgrzewalna. Grunt mam piaszczysty z domieszką gliny. Myślałem żeby zrobic nadlewkę ale zaczynam odchodzić od tego pomysłu głównie ze względy na koszty i przekonanie kierbuda - akurat jest to mój dobry znajomy z pracy ale mimo , że ma wszystkie uprawnienia budowlane , ponad dwudziestoletnią praktykę (budownictwo jednorodzinne i wielorodzinne - inspektor , kierbud a wcześniej własna firma) , wątpliwości zawsze pozostają . Powiedził mi ostatnio jak mu przez kilka dni trułem d..ę , dość dosadnie, że on nie widzi żadnych przeszkód w kontynuowaniu budowy i to on a nie ja ponosi odpowiedzialność nie tylko zawodową ale również karną, że dom się nie "zawali" ale jak chce ponosić niepotrzebne koszty to on mi tego nie może zabronić.
    Zastanawia mnie tylko , że u Ciebie jest takie wąskie zbrojenie ; u mnie przy szerokości 70 cm zbrojenie jest gdzieś na 50 -55 cm szerokość pod bloczki betonowe układane w poprzek ( 38 cm) . To oczywiśnie nie zmienia faktu , że jest to błąd i można było mu zaradzić. Na marginesie dodam, że w robocie ma trzech inspektorów nadzoru i czasem każdy z nich miewa odrębne zdania na temat ogólnie pojętego budowania w tym zastosowania konkretnych materiałów
    Pozdrawiam

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony