dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Stary płot i drzewka znalazły się na działce sąsiada! Jak to odkręcić?!

    Witam. Mam kolejne problemy z odziedziczoną po Tacie działką. Otóż zgłosił się do mnie nowy sąsiad, który poinformował mnie, że płot między naszymi działkami stoi na jego działce. Granica przechodzi 2 metry w stronę mojej działki, a więc za rzędem naszych starych brzózek i choin. Płot stawiał mój ojciec z moim wujkiem - ówczesnym właścicielem, w absolutnej zgodzie, jakieś 40 lat temu. Sprawdzałam w tej chwili mapy - faktycznie, na mapach w urzędzie granica została przesunięta i przechodzi przed moim płotem i moimi drzewkami. Wiem, że istnieje coś takiego, jak zasiedzenie w dobrej i złej woli. W tym przypadku zdecydowanie wola była dobra. Nie wiem, dlaczego przesunięto granicę. W starostwie nikt nie ma ochoty ze mną rozmawiać i tłumaczyć. Nie chcę wchodzić w konflikt z sąsiadem (zresztą on też chyba nie ma takiego zamiaru), chciałabym tylko usankcjonować stan istniejący od 40-tu lat. No i ocalić drzewa sadzone przez rodziców. Czy mogę z przepisu o zasiedzeniu skorzystać? Jeśli tak, to jak mam to wszystko przeprowadzić? Dzwoniłam do geodety, który stwierdził, że może przejrzeć archiwa i, nie dając mi żadnej gwarancji na rozwiązanie problemu, zażyczył sobie 5000 zł! Kwota wydaje mi się zaporowa. A co, jeśli w archiwach, sprzed 30-tu, 35-ciu lat ta granica będzie tak, jak jest teraz, tylko ktoś wówczas źle ją wyznaczył? Czy to można zmienić?
    Ostatnio edytowane przez LadyBird ; 04-03-2011 o 10:43

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek i Kasia K.
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    165
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    Geodeta pewnie chcial Ci zrobić rozgraniczenie nieruchomości. Granica przyjęta w trakcie rozgraniczenia przez obie strony jest już później nie do poważenia (rozgraniczenia wykonuje się jeden raz dla danej nieruchomości - jeśli strony nie zakceptują granicy wyznaczonej w rozgraniczeniu sprawa trafia do sądu - i tam jest przeprowadzane rozgraniczenia przez geodetę wyznaczonego przez sąd).
    Zamiast rozgraniczenia możesz zrobić wznowienie/wyznaczenia znaków granicznych swojej nieruchomości - koszt takiego zabiego pod W-wą wynosi ok 2 -3 tys netto.
    Podczas wznowienia znaków granicznych sąsiedzi podpisują protokół przebiegu granic i wtedy też masz załatwioną sprawę (tj ustaloną granicę).
    Wznowienia od rozgraniczenia różni się tym, że kiedyś kolejny właściciel (sąsiad) może stwierdzić, że chce przeprowadzić rozgraniczenie i wtedy granica może ulec zmianie.
    Generalnie wznowienie czy rozgraniczenia wykonuje się na podstawie tych samych dokumentów archiwalnych dot. danej działki. Jeśli geodeta jest dobry i wykonana wznowienie w oparciu o wszystkie dostępne dokumenty to powinno się ono pokryć w 99 % z granicą, która może kiedyś być wyznaczana przy rozgraniczeniu nieruchomości.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam. Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Geodeta mówił tylko o usłudze "wyjaśnienia rozbieżności".
    Mam więc kolejne pytania: gdzie należy się zgłosić, aby przeprowadzić wznowienie/wyznaczenie znaków granicznych? Rozumiem, że aby coś takiego przeprowadzić potrzebna jest też zgoda sąsiada, że ta granica ma iść tam, gdzie idzie w tej chwili. Czy tak?
    Czy nie mogę się w tym przypadku powoływać na zasiedzenie w dobrej woli?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony