dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dzafa 700

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    3

    Domyślnie Za głęboki wykop pod ławy :/ czym zasypać ?

    Witam wszystkich serdecznie Wink zleciłem koparce wykop pod ławy 1m i pojechałem do pracy, dziś podjeżdżam a tu dziursko na 1.5m. Teraz mam pytanko czy zasypać s powrotem ziemią te 50cm i jakoś to ubić ? dodam że mam fundament bez piwnicy i w dodatku drewniany dom, ziemia to glina i piasek.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzafa 700 Zobacz post
    Witam wszystkich serdecznie Wink zleciłem koparce wykop pod ławy 1m i pojechałem do pracy, dziś podjeżdżam a tu dziursko na 1.5m. Teraz mam pytanko czy zasypać s powrotem ziemią te 50cm i jakoś to ubić ? dodam że mam fundament bez piwnicy i w dodatku drewniany dom, ziemia to glina i piasek.
    Najprościej byłoby zostawić ten poziom a dojdzie Ci koszt dodatkowego 0,5m ściany fundamentowej. Przynajmniej będziesz miał pewność, że grunty pod fundamentem nie przemarznie....Można też tę różnicę pomiędzy stanem projektowanym a faktycznym zalać chudym betonem albo piachem, pospółką przy zagęszczenie nie mniej Id=0,6. Z pewnością wsypanie z powrotem wybranej ziemi jest błędem w sztuce budowlanej, chyba, że jest to grunt niespoisty nadający się do celów budowlanych, np piach o przyzwoitej frakcji. Czy w wykopie pojawiła się woda gruntowa - nie opadowa? Rób to wszystko szybko by absolutnie nie dopuścić do nawodnienia wykopu.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dzafa 700

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał szybkaosa Zobacz post
    Najprościej byłoby zostawić ten poziom a dojdzie Ci koszt dodatkowego 0,5m ściany fundamentowej. Przynajmniej będziesz miał pewność, że grunty pod fundamentem nie przemarznie....Można też tę różnicę pomiędzy stanem projektowanym a faktycznym zalać chudym betonem albo piachem, pospółką przy zagęszczenie nie mniej Id=0,6. Z pewnością wsypanie z powrotem wybranej ziemi jest błędem w sztuce budowlanej, chyba, że jest to grunt niespoisty nadający się do celów budowlanych, np piach o przyzwoitej frakcji. Czy w wykopie pojawiła się woda gruntowa - nie opadowa? Rób to wszystko szybko by absolutnie nie dopuścić do nawodnienia wykopu.
    OK dzięki za szybką odpowiedź, muszę teraz policzyć co wyjdzie taniej chudziak czy podniesienie o 0.5m ściany.
    a woda się nie pojawiła

    Panowie a morze zasypać mieszając żwir+piach+ i moją ziemię ?
    Ostatnio edytowane przez Dzafa 700 ; 28-07-2010 o 15:26

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    niczym nie zasypywać....

    jak już się nie dopilnowało, trzeba zacisnąć zęby i kupić parę gruszek betonu więcej...

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Dzafa 700

    Zarejestrowany
    Jul 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    niczym nie zasypywać....

    jak już się nie dopilnowało, trzeba zacisnąć zęby i kupić parę gruszek betonu więcej...
    To radzisz wylać 0.5m chudziaka ? bo znalazłem na internecie rożne wyjścia i nie wiem co będzie najlepsze.
    - sam chudziak (tylko czy można tyle wylać pod ławy ?
    - zasypać to moją rodzimą ziemią ale bez gliny i wynająć ubijarkę
    - wysypać pospółka

  6. #6

    Domyślnie

    Przecież Ci piszą wyraźnie, niczym nie wolno zasypywać !!!

    Jak ten z koparki miał napisane że na metr a zrobił na 1,5 to niech płaci za beton... to jest nieprofesjonalne podejście, jak się wie że się robi wykop pod fundament a się kopie o 0,5 metra niżej ? Przecież to są koszta...

    Z tego co czytam na necie strefa przemarzania w Polsce sięga nawet do 1,4 m. Czyli masz zbędne parę centymetrów cm jeśli jesteś z południowej części Polski. Oczywiście do źródeł na internecie należy podchodzić z duża dozą sceptycyzmu, pytać należy zawsze swojego kierownika budowy lub jakiegoś fachowca.



    Chociaż i taki fachowiec czasem wpadnie na pomysł żeby podsypać...
    Ostatnio edytowane przez m4rsh4ll ; 29-07-2010 o 12:16

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzafa 700 Zobacz post
    To radzisz wylać 0.5m chudziaka ? bo znalazłem na internecie rożne wyjścia i nie wiem co będzie najlepsze.
    - sam chudziak (tylko czy można tyle wylać pod ławy ?
    - zasypać to moją rodzimą ziemią ale bez gliny i wynająć ubijarkę
    - wysypać pospółka
    Wykonać ławe o poł metra niżej i wykonać ścianę fundamentową wyższą.
    Rodzimy grunt sie nie nadaje, pospółkę tez trzeba ubijać

  8. #8

    Domyślnie

    Poszły konie po betonie niczym nie zasypuj, zalewaj - stało sie i nie kombinuj

  9. #9

    Domyślnie

    ... jeżeli odpowiednio zagęścisz pospółkę to spokojnie możesz nią uzupełnić wykop.... m3 betonu kosztuje tyle co 10 m3 pospółki więc lanie betonu nie jest do końca ekonomicznie uzasadnione....
    ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony