dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 24
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 463
  1. #61
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Nie mogę się napatrzeć... Zainspirowałyście mnie

  2. #62

    Domyślnie

    oj inspiruj sie i wprowadzaj w czyn,bo szykuje sie mazo u Ciebie swietny,nietuzinkowy dom.....
    ja jeszcze raz jak juz przejada ciezkie auta puszcze na dzialke koparke i walec,a nastepnie nawioze jakiejs masakrycznie nieurodzajnej ziemi i rzeczywiscie chyba bede musiala podduszac tym gruzem i agrowloknina....

  3. #63

    Domyślnie

    hm, wydaje mi się, że wszystkie te propozycje to raczej do ogrodów miejskich, czy też może i leżących poza miastem, ale przy domach nowoczesnych. A ja mam pytanie czy jest coś takiego jak nowoczesny ogród wiejski. Chodzi mi o to, żeby był nowoczesny i pasował do naszych sielskich widoków (łany zbóż, łąki, może i krówki itp). W książce Toby'ego Musgrave "Ogród sielski" widziałam takie zdjęcie ogrodu sielskiego, a zarazem nowoczesnego: piękny widok na jezioro, w oddali las, a ogród geometryczny, prosty, z tym, że w te geometryczne rabaty wpisane są sielskie maki.
    Może macie jakieś takie polskie propozycje.

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Nie wiem co rozumiesz przez nowoczesny.
    Nowoczesne są np kompozycje Pieta Oudolfa http://www.oudolf.com/piet-oudolf/ga...ne/high-line-3 (jego są też fantastyczne nasadzenia na High Line w NY - na zdjęciach 5 i 6 wklejonych trochę wyżej przez Tataraka)






    Albo taki Le Jardin Plume w Normandii http://www.lejardinplume.com/



    O, nawet krowy są!

    U Dana Pearsona też się coś znajdzie http://www.danpearsonstudio.com/index_02.html

  5. #65

    Domyślnie

    Dzięki Midori!
    Nie mam wykształcenia w zakresie projektowania ogrodów. Stąd trudno mi wyartykułować co mam na myśli. Chodziło mi o to, czy są projekty takie regularne, geometryczne (ale nie klasyczne jak jakiś ogród barokowy), powtarzające jakiś określony układ, może wykorzystujące jakieś nowoczesne elementy małej architektury (no nie wiem np. betonowa prosta pergola o ile coś takiego jest...), a jednocześnie pasujące do swojskiego obrazu, sielskie. Czy też wykorzystujące swojskie elementy małej architektury, no nie wiem np. płot z z gałęzi, do tworzenia czegoś nowatorskiego Uff.. Ciężko się wysłowić... No i z jak najmniejszą ilością trawnika. W Twoich zdjęciach znalazłam kilka zdjęć takich, które są niejako odpowiedzią na moje pytanie, w szczególności ogród w Normandii i ten od Dana Pearsona. To jest dokładnie to o co mi chodziło. Reszta to jakby wariacje na temat łąki kwietnej. A poprzednie zdjęcia tu umieszczane w większości kojarzyły mi się z jakimś małym ogródkiem przy szeregówce, albo na zwartym osiedlu domków jednorodzinnych. Jeszcze raz dzięki.

  6. #66

    Domyślnie

    A polskie projekty? Czy nasi projektanci ogrodów nie projektują takich ogrodów...

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał prawdziwy.anika Zobacz post
    oj inspiruj sie i wprowadzaj w czyn,bo szykuje sie mazo u Ciebie swietny,nietuzinkowy dom.....
    ja jeszcze raz jak juz przejada ciezkie auta puszcze na dzialke koparke i walec,a nastepnie nawioze jakiejs masakrycznie nieurodzajnej ziemi i rzeczywiscie chyba bede musiala podduszac tym gruzem i agrowloknina....
    Dzięki aniko! Marzy mi się taki nowoczesny ogród, ale słyszę sugestie, że ogród musi nawiązywać do otoczenia (łąki, las, jezioro, jakieś szuwary), że nie może być zbyt nowocześnie (betonowe płyty itp.) i już sama nie wiem...

  8. #68
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Może nawiązywać w nowoczesny sposób.
    Czyli najłatwiej chyba: roślinność nawiązuje układ i aranżacje już bardziej nowoczesne.
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  9. #69

    Domyślnie

    mazo,przeciez o ile mnie oczy nie myla budujesz nowoczesna stodole,wiec beton sobie wprowadz jak najbardziej....

  10. #70
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Wiem, będzie beton, tylko to nawiązanie do roślinności tam występującej trochę się kłóci z tym, co mi się podoba, ale mam nadzieję, że uda się to jakoś pogodzić.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał mazo Zobacz post
    Dzięki aniko! Marzy mi się taki nowoczesny ogród, ale słyszę sugestie, że ogród musi nawiązywać do otoczenia (łąki, las, jezioro, jakieś szuwary), że nie może być zbyt nowocześnie (betonowe płyty itp.) i już sama nie wiem...
    Właśnie o tym wyżej pisałam. Obejrzałam Twój dziennik i zdjęcia Twojego domu oraz okolicy. Okolica Twojego domu jest właśnie taka bardzo sielsko- wiejska. I wydawało mi się, że te inspiracje wyżej, którymi się zachwycałaś, mimo nowoczesnej architektury domu średnio by pasowały. To są propozycje do szeregówek, ewentualnie przydomowych angielskich ogródków. I nijak się mają do polskiego krajobrazu. Prosimy o propozycje jakie sprawdziły by się na polskiej wsi! Przecież na tym forum jest tyle projektantek i tylko zagraniczne propozycje ??

  12. #72

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    Właśnie o tym wyżej pisałam. Obejrzałam Twój dziennik i zdjęcia Twojego domu oraz okolicy. Okolica Twojego domu jest właśnie taka bardzo sielsko- wiejska. I wydawało mi się, że te inspiracje wyżej, którymi się zachwycałaś, mimo nowoczesnej architektury domu średnio by pasowały. To są propozycje do szeregówek, ewentualnie przydomowych angielskich ogródków. I nijak się mają do polskiego krajobrazu. Prosimy o propozycje jakie sprawdziły by się na polskiej wsi! Przecież na tym forum jest tyle projektantek i tylko zagraniczne propozycje ??
    Zgadzam się

  14. #74

    Domyślnie

    No nie przesadzajmy z tą uprzejmością dla projektantek, przecież to jakaś forma reklamy. Nikt im tu chleba nie odbiera. Wręcz przeciwnie. Może nie udzielam się tu zbyt często, ale czasami regularnie przeglądam to forum i mogę wysnuć wniosek, że popularność niektórych projektantek udzielających się tu nie wzięła się znikąd (wolnych terminów do wiosny 2012 brak-tak pisze jedna z nich i z góry bardzo przepraszam, za ten "nieuprzejmy" przykład). Angielski projektant w Polsce jest chroniony prawem autorskim tak samo jak polski. Więc co zdjęcie angielskiego projektu ogrodu można umieścić, a polskiego nie, bo to odbieranie chleba ?. Chyba, że nie ma nic ciekawego do pokazania... Najłatwiej to się pisze jaki nudny jest w Polsce tujkowy krajobraz i umieszcza zdjęcia angielskich ogródków przydomowych. Sama przeglądam czasami strony polskich projektantów i dotychczas nie znalazłam nic co mogłabym umieścić w tym temacie. Więc się grzecznie spytałam. Ale już nie będę, tylko karnie pójdę do projektanta, wydam pieniądze i on mi wtedy uchyli rąbka tajemnicy: "jak w Polsce zrobić polski, nietrawnikowy, niebanalny ogród".

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał jata Zobacz post
    A polskie projekty? Czy nasi projektanci ogrodów nie projektują takich ogrodów...
    Sporadycznie.
    W Polsce nie ma jeszcze takiego podejścia do ogrodów. My dopiero uczymy się korzystać z pomocy projektantów wnętrz i rozróżniania dobrego designu, a co dopiero ogród. Dla większości ludzi bardziej liczy się wnętrze domu i traktuje ogród po macoszemu. Zdarza się to nawet w naprawdę dużych rezydencjach. Oglądam pisma wnętrzarskie - wnętrze jak z katalogu, same Cobusiery, Pattony, Starcki, a przez okno widać trawnik otoczony żywopłotem z żywotników.
    Dlatego wielu ludzi nie potrafi sobie wyobrazić czym może być ogród, jakie ma możliwości aranżacyjne. Bo nie widzi na co dzień dobrych wzorów. Nie ma dobrych pism ogrodniczych na miarę tych wnętrzarskich, nie ma przykładów w okolicy, na osiedlach, bo wszędzie "tujki". Nie ma gdzie kształtować swojego gustu.
    O ile dla wielu ludzi rzeczą normalną jest wynajęcie sprzątaczki do utrzymania w czystości wypieszczonego wnętrza, tak rzadko kto nie skąpi grosza na konserwacje ogrodu przez zewnętrzną firmę. Stąd zapotrzebowanie na projekty ogrodów mało pracochłonnych, które da się utrzymać we własnym zakresie (trawnik + iglaczki).

    Spotykam się z sytuacją, kiedy ktoś mi mówi, że usługa projektanta jest za droga. Przy czym średni koszt projektu ogrodu jest porównywalny z zakupem kanapy do salonu. Nie mówiąc już o porównaniu z kosztem wyposażeniem kuchni - za kilkanaście tyś można czasem urządzić pół ogrodu

    Miałam klienta, który układał trawertyn z Włoch za kilkanaście tyś. w łazience, ale w projekcie ogrodu obciął mi wszystko, co wybijało się ponad przeciętność i mogło generować dodatkowy koszt (czyli awangardową architekturę ogrodową).

    Ja też nie zaproponuję odważnego projektu ogrodu i co tu ukrywać - kosztownego (bo wysokiej jakości materiały wykończeniowe, robione na zamówienie elementy arch. kosztują) inwestorowi, który nie ma zacięcia do dłubania w grządkach, buduje się z kredytu, ogród zamierza robić, z braku środków, samodzielnie i na raty - bo będzie to sztuka dla sztuki, bez szans na realizację.

    Widziałam bardzo odważne, interesujące projekty polskich projektantów (np. przestrzeni publicznych) - ale prawie wcale nie widziałam ich realizacji. Gmina ma inne priorytety niż ładowanie publicznej kasy w skwerek, bo dziennikarze nie pozostawiliby na radnych suchej nitki. Pamiętam jaka była awantura, gdy miasto Poznań kupiło trochę ulicznych dekoracji świątecznych.

    I jeszcze jedno - prezentowane na powyższych zdjęciach ogrody pochodzą od mistrzów w swym fachu. Takich, którzy są zapraszani do robienia ogrodów wystawowych na konkurs Chelsea Show. To śmietanka, elita, która robi 1-3 ogrody rocznie (więc można sobie wyobrazić koszt takiego projektu). To nie jest tak, ze brytyjscy projektanci, jak leci, bez wyjątków, projektują dzieła sztuki, bo to nieprawda. Całkiem sporo jest gniotów. Czasem nawet jeden projektant ma jeden ogród powalający na kolana i jednocześnie obok gniota. Bo jeden ogród to "wolna ręka" i "otwarty portfel", a drugi to wpływ upodobań i gustów inwestora.

    Należy też pamiętać o różnicy klimatycznej - im jest łatwiej, mają większą bazę atrakcyjnych gatunków. W Polsce cięzko stworzyć ogród atrakcyjny cały rok, unikając iglaków. A iglaki w angielskich ogrodach to margines. Tam zieleń zimą dają gatunki liściaste zimozielone : hebe, diksonia, laurowiśnie, głogownik, prusznik, bambusy itd. Nie mówiąc o tym, że sezon wegetacyjny trwa dłużej, liście później opadają i wcześniej się pojawiają wiosną. Tym samym filozofia projektowania jest kompletnie inna niż na wschodzie Europy.

    Taki przykład na zdjęciu, które często pokazywane mi jest jako inspiracja:

    I wyobraźmy sobie próbę skopiowania tego. Ogród leży w Australii. Rosną w nim duże, wiecznie zielone drzewa i trawy. Do tego jest kilkaset m2 tarasu z drewna egzotycznego.
    W Polsce eukaliptusy można próbować zastąpić wierzbą (kształt, pokrój, ocień liści). Ale wierzba 5 miesięcy (listopad-marzec) nie ma liści, w przeciwieństwie do eukaliptusa. Trawy o podobnym wyglądzie to np. miskant Gracilimus. Miskant wybija dopiero w maju, a taki efekt jak na zdjęciu można uzyskać w drugiej połowie lata. Jesienią żółknie.
    Tym samym przez prawie pół roku ogród jest "smutny" zrudziałe trawy i nagie gałązki wierzby nijak mają się klimatem do tego, co widać na zdjęciu.

    Ja nie mam zdjęć, gdyż nie mam firmy realizacyjnej. Jeśli klient grzecznościowo nie przyśle mi zdjęć z realizacji, to nie mam portfolio. A te ogrody, które robiłam z firmą realizacyjną, nie były awangardowe, by nadawały się do prezentacji w tym konkretnym temacie. No i miały duże trawniki, bo tego życzył sobie klient.

    Ale z polskich przykładów to może firma Dankiewicz by pasowała? Niestety, ich zdjęć nie można skopiować do wklejenia.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-11-2010 o 12:22

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak dla mnie - za pstrokato na tych zdjęciach , co prezentuje prawdziwy.anika Ale to wynik poprawiania zdjęć w photopaincie.

    Co do mazo - znalazłam kiedyś zdjęcia nowoczesnego wiejskiego ogrodu w otwartym krajobrazie: http://www.shwa.net/Projects/Modern_Ranch.html

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał prawdziwy.anika Zobacz post
    tu akurat chyba piszesz o Elfir
    Ale jata właśnie napisał "NIE wzięła się znikąd"
    Czyli skądś musiała się wziąć. Tym samym zakłada, że mam portfolio pełne doskonałych zdjęć z realizacji nowoczesnych ogrodów bez trawników.
    Tylko, że ja nie miałam klientów, który takowy by chcieli

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Ale jata właśnie napisał "NIE wzięła się znikąd"
    Czyli skądś musiała się wziąć. Tym samym zakłada, że mam portfolio pełne doskonałych zdjęć z realizacji nowoczesnych ogrodów bez trawników.
    Tylko, że ja nie miałam klientów, który takowy by chcieli
    no tak.....czyli okulary musze mocniejsze kupic
    jata,cofam caly post dotyczacy cytowanego fragmentu.....






    Ostatnio edytowane przez prawdziwy.anika ; 06-11-2010 o 14:15

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    . Tym samym zakłada, że mam portfolio pełne doskonałych zdjęć z realizacji nowoczesnych ogrodów bez trawników.
    Tylko, że ja nie miałam klientów, który takowy by chcieli
    O to smutne i źle świadczy o naszych gustach.
    Dzięki Elfir za długi i wyczerpujący post wyżej. Ja nikogo nie chciałam wywoływać do tablicy. Przeglądam pisma wnętrzarskie i tam wiele ciekawych propozycji, a w pismach ogrodowych taka nuda. A tu udziela się sporo projektantów, którzy mają czasami bardzo oryginalne pomysły i pomyślałam, że warto zobaczyć zdjęcia właśnie niebanalnych ogrodów pasujących i do naszego krajobrazu i klimatu. Myślałam, że może nie ma tych zdjęć, bo ogrody jeszcze młode, nie do pokazania. A tu takie banalne wytłumaczenie. Brak klientów na nietrawnikowe ogrody.
    Ale, to forum uczy nowego spojrzenia na ogród. I myślę, że to nowe spojrzenie zacznie być w niedługim czasie bardziej popularne. Ja należę do tych mniej zamożnych inwestorów i propozycje projektantów tak wnętrz, jak i ogrodów w większości nie dla mnie, ale pooglądać, pomarzyć, choć trochę zainspirować się to można.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jata - nie każdy lubi nowoczesny styl ogrodów i brak trawników. Ponieważ najczęstszym projektem domu wybieranym przez większość ludzi w Polsce jest pseudo-dworek (ganek, kolumienki) - trudno proponować do takiej architektury nowoczesne ogrody. Także wielu ludzi ma dzieci i zależy im by miały się gdzie bawić - stąd konieczność zrobienia trawnika.

    Czy Kasiorek lub Darcy nie mają gustu, bo wolą tradycyjny a nie ultra-nowoczesny design?

    Pamiętaj też, że wiele z fajnych zdjęć jest zrobionych o najbardziej korzystnej porze roku. Możemy podziwiać rabaty trawiaste, pełne przepysznych wiech miskantów, ale wiosną nie zrobiłyby na tobie specjalnego wrażenia

    Czasem widzę w necie, że projektant miał niezły pomysł, ale nie potrafił zrobić dobrego zdjęcia do portfolio. A zdjęcie trzeba profesjonalnie wykadrować, ewentualne braki i luki na rabatach wypełnia się dosadzając przed zrobieniem zdjęcia rośliny z doniczek. Należy je zrobić o takiej porze dnia, by wyglądało najkorzystniej (zwykle wcześnie rano, gdzie słonce rzuca kontrastowy cień). Już nie mówię o takich drobiazgach jak usunięcia wiadra lub suszącego się prania z widoku
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 06-11-2010 o 15:57

Strona 4 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony