dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 24
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 463
  1. #81
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    .

    Co do mazo - znalazłam kiedyś zdjęcia nowoczesnego wiejskiego ogrodu w otwartym krajobrazie: http://www.shwa.net/Projects/Modern_Ranch.html
    Dzięki! Bardzo ciekawy ogród. Pozostałe też.

  2. #82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Już nie mówię o takich drobiazgach jak usunięcia wiadra lub suszącego się prania z widoku
    Ajt czepiasz się samo życie

  3. #83
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Jest wielu polskich architektów krajobrazu, którzy - jeśli tylko inwestor pozwoli - projektują i wykonują ciekawe ogrody.
    Wklejam kilku na szybko:
    RS Architektura Krajobrazu http://www.krajobraz.com.pl/index.php?num=35&lng=pl


    Pleneria http://pleneria.pl/?page=ogrody_realizacje


    Ogrodownia/Pracownia Sztuki Ogrodowej http://www.ogrodownia.pl/ogrodownia/realizacje.html#


    Zielony Zakątek http://www.projektogrodu.pl/index.ph...alizacje&id=11


    Ogrody Dankiewicz http://www.ogrodydankiewicz.pl/


    Agnieszka Hubeny http://www.pracowniasztukiogrodowej.pl/portfolio


    No i - last but not least - Gąsiorowski Marcin http://www.stawy-kapielowe.com.pl/


    A to przepisany od Gąsiorowskiego manifest właściciela ogrodu bez trawnika:
    "... nie przepadam za pracami pielęgnacyjnymi w ogrodzie, a w szczególności za pieleniem tzw. „chwastów“. Uważam, że tworzyć należy ogrody w których takie czynności zostaną maksymalnie wyeliminowane. Ogród powinien być miejscem wypoczynku a nie zsyłki do prac katorżniczych. Myślę, że w rajskich ogrodach śpiewu ptaków nie zagłusza warkot spalinowych kosiarek
    Inspirują mnie prace takich architektów krajobrazu jak Jekyll, Jensen, Robinson, Le Roy, Thijsse, Witt, Oudolf i Linden, którzy już dziesiątki lat temu docenili tajemniczy urok i siłę twórczą natury. Uważam projektowanie funkcjonalistyczne - czyli takie, gdzie projektowany jest proces, a nie wyłącznie forma - za jedyny właściwy sposób projektowania. To czy założenie zieleni ma formy organiczne czy składa się z kwadratów i trójkątów nie ma nic wspólnego naturalizmem funkcjonalnym. Można tworzyć dzikie ogrody o geometrycznych kształtach jak i ich przeciwieństwo w oparciu o formy organiczne.
    Fascynuje mnie porządek natury, który może wydać się chaosem osobom przyzwyczajonym do "przystrzyżonych" założeń: dzikie ogrody kryjące swoje tajemnice w bujnie zarośniętych zakątkach, meandrująca woda i podwodne krajobrazy widoczne w krystalicznej toni, architektura przeglądająca się w tafli stawu, życie i sprawy zwierząt, które uznały ogród za swój naturalny dom, rozkład i powstawanie, obserwacja bez ingerencji, a także spontaniczność oraz kompleksowość.
    Ostatnio edytowane przez Midori ; 06-11-2010 o 19:14

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    jata, dobrze myślisz (oby więcej było takich osób!): wymuskany, wygrabiony, miniaturowy, ogród pokazowy z Chelsea Flower Show, czy innej wystawy ogrodniczej nie sprawdzi się w krajobrazie polskiej wsi. Co nie znaczy, że nie może stanowić inspiracji przy zakładaniu np wygrodzonego z 3, 4 stron świata patia (no, przyznać też trzeba, że zdarzają się - wcale nie tak rzadko - na Chelsea fajne propozycje naturalistycznych założeń).
    Zakładając ogród trzeba - i naprawdę warto! - liczyć się z tym co roztacza się za płotem.
    W mieście, w zwartej zabudowie jest to oczywiste - odgradzamy się przeważnie od nieciekawych widoków i sąsiadów.
    W krajobrazie otwartym z kolei nawiązanie do tego co roztacza się za granicą naszego ogrodu może ogromnie go wzbogacić. Warunkiem koniecznym jest to, aby przyrodę i ten krajobraz rozumieć i lubić:)
    Taki przykład: doradzam koleżance, która zbudowała dom na skraju lasku sosnowego (Podkowa Leśna) i mówię jej, że ogrodu nie musi "zakładac" bo ogród już ma! Wystarczy, że dosadzi trochę bylin do runa, kilka krzewów pasujących do siedliska, wybuduje duży taras (taras będzie dwupoziomowy, bo na działce jest spadek), zrobi scieżkę wsród istniejacego runa, nie będzie zasłaniać widoku na zagajnik i już. Piękny ogród gotowy. I jak tanio!
    A sąsiedzi obok wydając masę pieniędzy, karczując sosny, nawożąc tony ziemi, rozwijając trawniki z rolki, sadząc gryzące się z otoczeniem kwiatki rabatowe efekty mają mizerne. Osiągnęli tyle, że muszą teraz co tydzień kosić wielkie place trawnika i na okrągło pielić grządki ze swoimi cennymi i wrażliwymi okazami.

  5. #85
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Midori - większość ogrodów Gąsiorowskiego powstała w Niemczech

  6. #86

    Domyślnie

    Midori...zorganizowales mi niedziele tymi linkami
    przegladajac Gasiorowskiego zaczynam sie zastanawiac nad wprowadzeniem wody do ogrodu,tylko czy da sie w praktyce uniknac tego,zeby nie zlecialy sie do niej zaby z calej okolicy?kolezanka ma male oczko i spac sie nie da,tak calymi nocami kumkaja

  7. #87
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie - staw naturalny jest wycinkiem natury. Są tam ważki, ślimaki, żaby itd.
    Założenie takiego stawu jest bardzo drogie, gdyż aby ekosystem był stabilny staw musi być spory.

  8. #88

    Domyślnie

    nie myslalam az o stawie,raczej o jakis takich niewielkich powierzchniach woda plus kamienie

    podejzewam,ze pewnie wode trzeba wymieniac jak w basenie,zeby to wygladalo jakos

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Midori - większość ogrodów Gąsiorowskiego powstała w Niemczech
    Wiem. Jednak pytanie było o projekty polskich architektów krajobrazu, więc pasuje.

  10. #90
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie wymieniać a oczyszczać za pomocą filtrów.

  11. #91

    Domyślnie

    ... te inspiracje wyżej, którymi się zachwycałaś, mimo nowoczesnej architektury domu średnio by pasowały. To są propozycje do szeregówek, ewentualnie przydomowych angielskich ogródków. I nijak się mają do polskiego krajobrazu. Prosimy o propozycje jakie sprawdziły by się na polskiej wsi! Przecież na tym forum jest tyle projektantek i tylko zagraniczne propozycje ??
    Nieporozumienie, albo lenistwo. Zdjęcia, które się tu pojawiają to inspiracje, a nie - propozycje. Inspiracje służą do tego, żeby znaleźć przynajmniej jeden interesujący składnik (np. aranżację), podczas gdy pozostałe (np. dobór gatunków) mogą być nietrafione, nieodpowiednie do klimatu, nie w tym stylu itd. Trzeba się zdobyć na odrobinę abstrakcyjnego myślenia i sobie te rzeczy w głowie rozdzielić. Nie spodziewajcie się, że będą tu wzorce gotowe do przeniesienia w 100% do waszych warunków. Inspirowanie to nie kopiowanie. Podobne chodzenie na łatwiznę było kiedyś widać dziale Wnętrza (pewnie nadal, ale rzadko zaglądam).

    Uważam, że w każdym rozwiązaniu ogrodowym (tak samo, jak wnętrzarskim) można znaleźć coś dla siebie, albo przynajmniej do konstatacji "hmmm...ciekawe". Może problem w tym, że jest za dużo zdjęć. Sam czasem przelatuję stawiając tylko +/- zamiast patrzeć analitycznie.

    Spośród nadesłanych do tej pory najbardziej inspiruje mnie http://www.shwa.net. Projekt Modern Ranch pokazuje, że nawet najbardziej banalny (i niebogaty) dom może zupełnie zamienić oblicze pod wpływem ogrodu. Albo Woodland Entry - ze swojskich gatunków dostępnych i u nas.

    A propos Anglii i innej zagranicy. Po pierwsze - j.w. Po drugie - popatrzcie co robią w Stanach. Tam jest tyle stref klimatycznych, że dla każdego coś miłego. Cały pas midwestu, okolice Chicago, Wielkich Jezior mają klimat podobny do naszego.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Taki przykład na zdjęciu, które często pokazywane mi jest jako inspiracja:

    I wyobraźmy sobie próbę skopiowania tego. Ogród leży w Australii. Rosną w nim duże, wiecznie zielone drzewa i trawy. Do tego jest kilkaset m2 tarasu z drewna egzotycznego.
    W Polsce eukaliptusy można próbować zastąpić wierzbą (kształt, pokrój, ocień liści). Ale wierzba 5 miesięcy (listopad-marzec) nie ma liści, w przeciwieństwie do eukaliptusa. Trawy o podobnym wyglądzie to np. miskant Gracilimus. Miskant wybija dopiero w maju, a taki efekt jak na zdjęciu można uzyskać w drugiej połowie lata. Jesienią żółknie.
    Tym samym przez prawie pół roku ogród jest "smutny" zrudziałe trawy i nagie gałązki wierzby nijak mają się klimatem do tego, co widać na zdjęciu.
    Stanę w obronie inspiracji (w prawdziwym tego słowa znaczeniu). Nie jest chyba tak źle. Może nie trzeba się upierać przy płaczącym pokroju eukaliptusa. Może wystarczy sam układ trawiastego patio + 3 drzewa o trochę innym pokroju. Na pewno znalazłby się gatunek wyższej trawy na obramowanie... a jak nie trawa, to .... no właśnie i już zaczynamy myśleć, i o to chodzi. Myślę, że prawdzywym problemem są tu stare drzewa - element zastany, który musi być, żeby całość miała sens.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  13. #93
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No właśnie zamienianie gatunków może spowodować, że całość straci charakter oryginału. Wymieniłam gatunki najbardziej zbliżone do tego, co widać na zdjęciu. I gdyby zrobić latem zdjęcie ogrodu z użyciem tych gatunków (czyli miskanta i wierzby)- mógłby wzbudzić entuzjazm. Natomiast ten sam ogród sfotografowany na przedwiośniu byłby smętny i nikogo by nie zachwycił. Dlatego trzeba byłoby użyć gatunków zimozielonych. A w naszym klimacie to głównie iglaki. A iglak w tym ogrodzie zmieniłby jego sens. I inspirację można wyrzucić do kosza.

  14. #94

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz, ale kto powiedział, że trzeba coś zachować i że jest jakiś oryginał? Niech sobie będą dwa ogrody: jeden a Australii a drugi w Polsce. Niech każdy będzie sobie oryginałem.

    Ale nawet gdybyśmy chcieli przenieść z maksymalną wiernością, to w końcu chodzi o wybór: albo zachować charakter, albo zapewnić zimozieloność. Co jest ważniejsze? Ja bym zrezygnował z zimozieloności. Ale nie całkiem - drzewa o pięknych pniach będą tu pięknie wyglądały zimą w połączeniu z wciąż zieloną (przynajmniej w bezśnieżną zimę) trawą. No i pozostaje do rozwiązania tylko problem obrzeża trawnika.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Masz rację Misiu Uszatku. Ja to nawet trochę współczuję właścicielom tego ogrodu z Australii - jeśli on rzeczywiście wygląda ciągle tak samo...
    Bo ja bym chciała zobaczyć jak na tych wierzbach żółkną liście i jak potem te liście leżą sobie na tarasie (mogę je nawet potem w jakiś słoneczny rześki poranek pozamiatać, a co!). Jak rudzieją, żółkną i płowieją trawy. Jak potem układa się na nich szron i śnieg. I móc je wyciąć gdy wiatr zacznie je łamać, po to by zaraz podziwiać rośliny cebulowe, ktore będą zwiastować koniec zimy. I wiedzieć, że gdy one z kolei zżółkną to znaczy, ze nadszedł czas pojawiania się młodych listków na drzewach. I chciałabym podziwiać energiczne, soczystozielone kępy młodych liści traw. A potem poruszane wiatrem ich kwitnące wiechy.
    Bo (do licha, ile razy można to powtarzać) ogród to nie jest statyczny, plastikowy, cukierkowy obrazek z katalogu wysyłkowego pt "Spełniamy każde marzenie w 5 minut" tylko żywy, zmieniający się wraz z porami roku organizm.
    I tutaj ogrody pokazowe, jak te z Chelsea, czy starannie zaaranżowane zdjęcia z katalogów robią złą robotę - przyzwyczajają ludzi, że ogród może zawsze tak "pięknie" wyglądać. A to nie jest prawda. Ogrody pokazowe powstają w kilka dni i na kilka dni, a obsadzone są podpędzonymi w szklarniach roślinami.
    Dlatego ja cenię i szanuję tych projektantów, którzy pokazują też tą nieupiększoną stronę ogrodów. Wśród nich na pierwszym miejscu holenderskiego projektanta i szkółkarza Pieta Oudolfa. On wręcz podkreśla, że najbardziej ceni w roślinach (bylinach, gdyż nimi głównie się zajmuje) ich zimowy wygląd:
    http://www.nytimes.com/2008/01/31/garden/31piet.html
    http://www.drawingontheland.com/?p=1065
    Ostatnio edytowane przez Midori ; 08-11-2010 o 02:00

  16. #96
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mis Uszatek Zobacz post
    Nieporozumienie, albo lenistwo. Zdjęcia, które się tu pojawiają to inspiracje, a nie - propozycje. Inspiracje służą do tego, żeby znaleźć przynajmniej jeden interesujący składnik (np. aranżację), podczas gdy pozostałe (np. dobór gatunków) mogą być nietrafione, nieodpowiednie do klimatu, nie w tym stylu itd. Trzeba się zdobyć na odrobinę abstrakcyjnego myślenia i sobie te rzeczy w głowie rozdzielić.
    A to może być w niektórych przypadkach trochę niebezpieczne.
    Tak jak w opowiadaniu o dwóch przyjaciólkach, gdzie jedna skarży się, że nie wyszło jej ciasto robione ściśle według przepisu drugiej. A ona na to : "jak to, ono jest takie proste i zawsze wychodzi?" "Widzisz" odpowiada pierwsza "robiłam zgodnie z twoim przepisem...no nie miałam 5 jajek, to dałam 3, nie miałam też mąki tortowej, ale dałam krupczatkę, a no i margarynę zamiast masła. I patrz zupełnie mi nie wyszło..."

  17. #97

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Jak rudzieją, żółkną i płowieją trawy. Jak potem układa się na nich szron i śnieg. I móc je wyciąć gdy wiatr zacznie je łamać, po to by zaraz podziwiać rośliny cebulowe, ktore będą zwiastować koniec zimy. I wiedzieć, że gdy one z kolei zżółkną to znaczy, ze nadszedł czas pojawiania się młodych listków na drzewach. I chciałabym podziwiać energiczne, soczystozielone kępy młodych liści traw. A potem poruszane wiatrem ich kwitnące wiechy.
    Bo (do licha, ile razy można to powtarzać) ogród to nie jest statyczny, plastikowy, cukierkowy obrazek z katalogu wysyłkowego pt "Spełniamy każde marzenie w 5 minut" tylko żywy, zmieniający się wraz z porami roku organizm.
    I tutaj ogrody pokazowe, jak te z Chelsea, czy starannie zaaranżowane zdjęcia z katalogów robią złą robotę - przyzwyczajają ludzi, że ogród może zawsze tak "pięknie" wyglądać. A to nie jest prawda. Ogrody pokazowe powstają w kilka dni i na kilka dni, a obsadzone są podpędzonymi w szklarniach roślinami.
    Dzięki Ci Midori za te słowa!!! Zgadzam się z nimi w 1000%.
    Patrzmy teraz na drzewa i krzewy bez liści. Ich kształty i pokroje są fascynujące, kolor kory, jej faktura... Kilka chwil bacznej obserwacji pozwoli zupełnie inaczej podejść do zmienności pór roku i w pełni ją docenić.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  18. #98
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Midori - spójrz za okno, chciałoby ci się zamiatać mokre liście w mokry dzień z mokrego drewna?
    Ja bym się nie obraziła za ogród w wilgotnej strefie 7B-8A. Z paprociami drzewiastymi, mchami, storczykami

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Ale dlaczego miałabym zamiatać mokre? Suche zmiatają się stanowczo lepiej. A potem od razu na kompost
    Eeeee, wiesz, nie. Paprocie drzewiaste stanowczo nie! Mchy lubię i mam.

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A bym chciała Diksonię

Strona 5 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony