dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 685 z 1061
Pokaż wyniki od 13.681 do 13.700 z 21202
  1. #13681

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post

    Będziemy mieszkać w dużych namiotach kupowanych jako moduły , a do tego jak bobrow za 35k PLN instalację PV do grzania i chłodzenia... ale pojechałem
    Niby pojechałeś, ale za moich czasów nikt nie brał na poważnie science fiction i powszechnie w tej literaturze występujących tzw. "komunikatorów osobistych", a teraz każdy z nas nosi taki w kieszeni.

  2. #13682
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Na przykładzie moich 4,5 letnich Suntechów 275W. Co zaobserwowałem?
    ...
    Już widzę że moje 275W które były całkiem zajebiste,na dzisiejsze czasy są raczej słabe bo przecież można znaleźć chyba już 370W panele standardowej wielkości. zobaczcie 100W w 4 lata. Więc za 15 lat panel standardowej wielkości może mieć około 370 + 400 = około 800W montując 12 paneli jak u mnie nie masz 3,3kW ale prawie 10kW. A Ty Bobrow... 32 x 800 = 25,6kW.
    Praktyczne maksimum to 325Wp lub 330Wp.
    Więc przyrost w 4 lata to max. 50-55Wp co jednak stanowi przyrost o 18-20%.

    Ile kosztował panel Suntech 275Wp a ile teraz Suntech 325-330Wp?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #13683

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile kosztował panel Suntech 275Wp a ile teraz Suntech 325-330Wp?
    Uważasz że jak bardzo mnie to interesuje po 5 latach on grid???
    Szach i mat.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 15-11-2019 o 23:29
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #13684
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Nie myślę nad tym czy Ciebie to interesuje ile teraz kosztuje nowszy Suntech.
    To może pamiętasz i podasz ile kosztował Suntech 275Wp?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #13685
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    ma ktos jakieś doświadczenia z instalacjami off-grid ? Z pewnych względów, jeśli chodzi o późniejszą rozbudowe instalacji, tylko to wchodzi w grę.
    Instalacja montowana na gruncie.
    Witam. Od jakiegoś czasu śledzę wątek. Jak na razie osób z taką instalacja jak na lekarstwo.
    Akurat jestem na etapie wykonania instalacji off - grid na dachu o mocy 3,7kwp . Druga będę robił za rok na ziemi . Początkowo cała energia będzie szła w cwu i co. Mam zbiornik kombinowany o pojemności 800 litrów. Po roku zobaczę jak to chodzi i wtedy wykonam drugi off grid.

  6. #13686

    Domyślnie

    Takie oto coś udało mi się ustrzelić
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	558A6812.jpg
Wyświetleń:	355
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	437050
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #13687

    Domyślnie

    W mediach pojawił się problem gaszenia budynków z zainstalowanymi PV:
    https://biznesalert.pl/panele-fotowo...wo-energetyka/

  8. #13688
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    W mediach pojawił się problem gaszenia budynków z zainstalowanymi PV:
    https://biznesalert.pl/panele-fotowo...wo-energetyka/
    Cóż za sztuczny problem przecież PV wymagają zasilania, przed gaszeniem pożaru jest ono odcinane przez straż pożarną , wtedy PV to tylko nieczynny mebel na dachu.

  9. #13689
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Cóż za sztuczny problem przecież PV wymagają zasilania, przed gaszeniem pożaru jest ono odcinane przez straż pożarną , wtedy PV to tylko nieczynny mebel na dachu.
    A panele też pozbawiasz produkcji? każdy ma powyżej 30V w zestawach mają duuuuzo więcej niż napięcie "śmiertelne" dla niejednego człowieka podczas porażenia
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #13690
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A panele też pozbawiasz produkcji? każdy ma powyżej 30V w zestawach mają duuuuzo więcej niż napięcie "śmiertelne" dla niejednego człowieka podczas porażenia
    A jak według ciebie pracownicy energetyki wykonują czynności w sieci energetycznej ? Tez pod napięciem? Pomyśl. Skoro do działania paneli jest potrzebne zalanie z sieci to jego brak powoduje że nie działają.

  11. #13691

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A jak według ciebie pracownicy energetyki wykonują czynności w sieci energetycznej ? Tez pod napięciem? Pomyśl. Skoro do działania paneli jest potrzebne zalanie z sieci to jego brak powoduje że nie działają.
    Tylko pracownicy energetyki zazwyczaj pracują z elementami pasywnymi, które prądu nie generują, no chyba, że w elektrowni coś robią. Panele generują prąd cały czas, poza nocą oczywiście, inna sprawa czy ten prąd jest "odbierany".

  12. #13692

    Domyślnie

    Energa lubi jak serwisanci mają co robić. W tym roku mam już trzeci licznik. Na początku roku wymienili mi licznik, po założeniu PV wymienili na dwukierunkowy, a teraz po kolejnych 5 miesiącach wymienili na model z LTE. Licznik mierzy energię bierną indukcyjną i pojemnościową. Ciekawe, czy w związku z tym zobaczę nową pozycję do zapłaty na fakturze.

    A w aplikacji "Mój Licznik" nie widać żadnych danych. Być może Energa, jak ze wszystkim, potrzebuje więcej niż kilka dni na "uruchomienie" zaczytywania danych z licznika. Ech.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #13693
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Tylko pracownicy energetyki zazwyczaj pracują z elementami pasywnymi, które prądu nie generują, no chyba, że w elektrowni coś robią. Panele generują prąd cały czas, poza nocą oczywiście, inna sprawa czy ten prąd jest "odbierany".
    Nie rozumiem tego pasywnego. No nikt nie jest samobójcą jak dokonuje czegokolwiek naprawy, wymiany licznika itd z reszta jutro mam wymianę licznika to zobaczę czy kogoś zabije .

  14. #13694

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie rozumiem tego pasywnego. No nikt nie jest samobójcą jak dokonuje czegokolwiek naprawy, wymiany licznika itd z reszta jutro mam wymianę licznika to zobaczę czy kogoś zabije .
    Nikogo nie zabije, bo nie ma powodu, dla którego ma zabijać. Pracownik ZE działa po stronie AC, a tutaj jeśli mamy do czynienia z inwerterem spełniającym normy nie ma możliwości, by pojawiło się napięcie. W dodatku ten pracownik nie powinien być dyletantem i przynajmniej powinien pracować tak, by do porażenia nie doszło.
    Tymczasem strażacy działają w stresie, bez znajomości instalacji i najczęściej po stronie DC, gdzie w dzień zazwyczaj masz powyżej 300V i to niezależnie czy inwerter pracuje czy nie (w sensie, czy jest prąd w domu, czy nie). Jedynie optymalizatory mocy SolarEdge w pewien sposób zabezpieczają przed porażeniem przy uszkodzeniach kabli na dachu, jednak wydaje mi się, że nie do końca. W normalnych warunkach, po wyłączeniu inwertera, napięcie spada do 1V na panel, jednak przy pożarze może dojść do uszkodzenia optymalizatora - pytanie co wtedy. Wiadomo, lepsze takie zabezpieczenie, niż żadne, niemniej zagrożenie istnieje.

    Inna sprawa, że uważam, że problem uważam za kolejną odmianę kaczki dziennikarskiej lub sezonu ogórkowego. Więcej ludzi ginie od zaczadzenia w domu, na przejściach dla pieszych i ogólnie z "ręki" kierowców i w wyniku oddychania wspaniałym powietrzem na wsi i w miastach niż w wyniku pożaru PV (nie mówiąc już o pożarach, których przyczyną była sama instalacja PV). Także ten tego...
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  15. #13695
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    W dodatku ten pracownik nie powinien być dyletantem i przynajmniej powinien pracować tak, by do porażenia nie doszło.
    Oglądałem kiedyś Elektrycznych - na dzień dobry upewniali się u dyspozytora, czy napięcie odcięte (bo i przy sprawdzaniu jest ryzyko). Potem sprawdzali, czy faktycznie nie ma. Potem uziemiali instalację, na wypadek, gdyby jakimś sposobem napięcie się chciało pojawić i dopiero przystępowali do pracy.

    Jakoś nie widzę sposobu, żeby strażak w płomieniach dobierał się do paneli i uziemiał każdy z osobna i pytanie czym, żeby ogień tego nie strawił.

    Pytanie, czy strażak widząc w słoneczny dzień płonący dom z instalacją PV na dachu odważy się go gasić wodą? Czy będzie miał inne środki gaśnicze? Czy ograniczy się do polewania sąsiednich zabudowań, żeby ogień ich nie zajął?

  16. #13696
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Oglądałem kiedyś Elektrycznych - na dzień dobry upewniali się u dyspozytora, czy napięcie odcięte (bo i przy sprawdzaniu jest ryzyko). Potem sprawdzali, czy faktycznie nie ma. Potem uziemiali instalację, na wypadek, gdyby jakimś sposobem napięcie się chciało pojawić i dopiero przystępowali do pracy.

    Jakoś nie widzę sposobu, żeby strażak w płomieniach dobierał się do paneli i uziemiał każdy z osobna i pytanie czym, żeby ogień tego nie strawił.

    Pytanie, czy strażak widząc w słoneczny dzień płonący dom z instalacją PV na dachu odważy się go gasić wodą? Czy będzie miał inne środki gaśnicze? Czy ograniczy się do polewania sąsiednich zabudowań, żeby ogień ich nie zajął?
    To prawda i wniosek z tego taki że PV wyeliminują niedouczonych strażaków i to szybko

  17. #13697
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Ciekawe czy będzie taniej, czy instalatorzy rozmyją tę różnicę w kosztach?

    "Mamy to! Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antykopciuchową a wraz z nią zwolnienie z podatku programu Mój Prąd i ujednolicenie stawki VAT na PV do 8% bez względu na lokalizację! Dodatkowo nowe budynki uzyskują obowiązek podłączenia do sieci ciepłowniczej. Czekamy na wpisanie w do Dziennika Ustaw i po 14 dniach ustawa wejdzie w życie.
    Ukłonem w stronę prosumentów, jak i branży jest ustalenie jednej stawki VAT 8% dla urządzeń OZE montowanych poza budynkiem – czyli fotowotaika, pompy ciepła z dolnymi źródłami (od wielu lat było 23%), kolektory słoneczne"

    https://globenergia.pl/ustawa-antyko...em-prezydenta/

  18. #13698
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ciekawe czy będzie taniej, czy instalatorzy rozmyją tę różnicę w kosztach?
    Sądzę, że doliczą "zyski" Inwestorów jako swoje zyski.
    Może nie w 100% ale w 50% pewnie ta.
    Jest okazja to dlaczego nie podnosić cen montażu?
    Wszystko drożeje, pracownicy chcę wyższych pensji to dlaczego nie?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #13699
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Witam. Od jakiegoś czasu śledzę wątek. Jak na razie osób z taką instalacja jak na lekarstwo.
    Akurat jestem na etapie wykonania instalacji off - grid na dachu o mocy 3,7kwp . Druga będę robił za rok na ziemi . Początkowo cała energia będzie szła w cwu i co. Mam zbiornik kombinowany o pojemności 800 litrów. Po roku zobaczę jak to chodzi i wtedy wykonam drugi off grid.
    Na forum elektroda są offgridowcy , tutaj kulibob ma np . Tam np mój znajomy , hostii
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  20. #13700
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Cóż za sztuczny problem przecież PV wymagają zasilania, przed gaszeniem pożaru jest ono odcinane przez straż pożarną , wtedy PV to tylko nieczynny mebel na dachu.
    Oj gawel , gawel , ekspercie...

    https://youtu.be/Jtd8gThGo0M

    https://youtu.be/wc-qRISs7fo
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 16-11-2019 o 13:16
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

Strona 685 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony