dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 857 z 1061
Pokaż wyniki od 17.121 do 17.140 z 21202
  1. #17121
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    Tu nagrałem film z różnicami po umyciu paneli. 2 równe stringi w tym samym kierunku.
    https://youtu.be/rFT_XobZ49I
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  2. #17122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Dwa lata nie myłem i nie wyglądają na takie co to by mycia potrzebowały
    Ale mam w planach eksperyment. Mam dwa stringi, równolegle jeden na drugim. Jak będą zauważalnie zakurzone po długim okresie bez deszczu, to umyje tylko dolny. Dostęp łatwiejszy bo z drabiny, nawet jakims delikatnym mopem przejade. I porównam dzienną producję względem brudnego przed myciem i po myciu. Wyeliminuje w ten sposób czynnik pogody i temperatury itd. To powinno dać w miarę wartościową informację ile to daje przy zauważalnym zabrudzeniu.
    Nie ma różnicy.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #17123

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mam swoją studnię, pompę membranową (Białoruską) wąż ogrodowy jakie tu widzisz potencjalne koszty
    Mogę umyć panele w międzyczasie kiedy kręcę do sufitu płyty KG
    Myślisz, że być może twarda woda że studni nie spowoduje osadzenia kamienia lub innych mineralnych osadów na panelach?
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  4. #17124

    Domyślnie

    W sensie chcesz przyjechać z wodą demineralizowaną i umyć moje panele - nie ma najmniejszego problemu drabiny brać nie musisz użyczę swojej.
    Dobrze że na Twoje panele nie padają kwaśne deszcze
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #17125

    Domyślnie

    Cześć wszystkim,

    Trochę tu poczytałem w temacie i czym więcej czytam tym mniej wiem
    Ale do rzeczy ,pomógł by ktoś może z doborem paneli ,falownika, osprzętu instalacyjnego na dach płaski
    Jak już wspomniałem instalacja będzie na dachu płaskim (dom to typowa kostka z lat 70) wymiary 9x9 m.
    22 paneli LR4-72HPH 445M wyjdzie ok 9.7 można je kupić w cenie ok 700z.ł Teraz pytanie czy brać Inwerter SOFAR SOLAR 11 KTL-X czy Inwerter SOFAR SOLAR 8.8 KTL-X wystarczy ? Rozumiem, że lepiej rozbić to na 2 stringi.
    Osprzęt instalacyjny na dach płaski szukać jakiś markowy a może ktoś ma jakaś firmę do polecenia ?

    Dzięki,

  6. #17126
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Mam swoją studnię, pompę membranową (Białoruską) wąż ogrodowy jakie tu widzisz potencjalne koszty
    Mogę umyć panele w międzyczasie kiedy kręcę do sufitu płyty KG
    Napisałem potencjalne. Ponieważ nie każdy ma studnię i używa np wody ogrodowej z wodociągów.
    Ja swoje wody nie lałbym po panelach Fe tyle że czystsze to były by przed myciem
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #17127
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Czy jest ktoś na forum co założył panele i żałuje lub uważa że nie ma sensu zakładać i tego nie robi ?

  8. #17128
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    peter08

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Krakow
    Posty
    114

    Domyślnie

    Witam,

    Założyłem panele w marcu,i ostatnio dostałem rachunek z Taurona,gdzie jedna faktura to była ok 5 zł a kolejne dwie to prognozy na kwote ok 680 zł.
    Przez ostatnie 6 msc pobrałem z sieci ok 1100 kWh a oddałem ok 6000 kWh,na jakiej podstawie oni sobie takie prognozy wyciagaja?
    Ponadto w maju wyslalem dokumenty o zmianie rozliczania na 12 msc a oni wysylaja rachunek po 6 msc.Ze strony Taurona po kontakcie mailowym zero oddzewu...
    Ktos wie o co chodzi?

  9. #17129

    Domyślnie

    marcin_u - widzę, że masz 100% kaloryfery, PC z buforem 300l - jak Ci się to sprawuje? ja mam trochę więcej metrów do ogrzania, planuję pompę 13kW Stiebel i też bufor 300l - również 100% kaloryfery. planuję 3 zamienić na klimakonwektory, żeby skorzystać z chłodzenia w lecie.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  10. #17130

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    W sensie chcesz przyjechać z wodą demineralizowaną i umyć moje panele - nie ma najmniejszego problemu drabiny brać nie musisz użyczę swojej.
    Dobrze że na Twoje panele nie padają kwaśne deszcze
    Nie zrozumiałeś mnie.
    Ja też mam swoją studnię, wiem jaka jest w niej zażelaziona i twarda woda. Dlatego też nie odważyłbym się użyć jej do mycia paneli że względu na to co może osadzić się na nich.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  11. #17131

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter08 Zobacz post
    dostałem rachunek z Taurona,gdzie jedna faktura to była ok 5 zł a kolejne dwie to prognozy na kwote ok 680 zł.
    Standard oni tak robią, dzwonisz i każesz zmienić prognozę na 5 PLN miesięcznie a na koniec roku zobowiązujesz się zapłacić całość. Będzie mowa że możesz dostać rachunek na 10000 PLN. Ale skoro wiesz że pobrałeś 1000 a wysłałeś 6000kWh jesteś już na dobrej drodze aby wiedzieć co jest grane.
    Olej temat płacąc 5 PLN miesięcznie na koniec roku dostaniesz rachunek około 70-100 PLN. Same opłaty stałe, no chyba że pogonisz z prądem i będziesz sąsiadom oddawał.

    EDIT:
    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Nie zrozumiałeś mnie.
    Ja też mam swoją studnię, wiem jaka jest w niej zażelaziona i twarda woda. Dlatego też nie odważyłbym się użyć jej do mycia paneli że względu na to co może osadzić się na nich.
    Oczywiście że Cię zrozumiałem, czy uważasz że jednorazowe polanie paneli wodą ze studni stworzy jakieś osady? A ten deszcz/śnieg co spada z chmur to jest jakoś filtrowany zanim spadnie na panele? Srające ptaki omijają panele? Jedź sobie do Warszawy do centrum pooddychaj 1 dzień spalinami też będziesz miał osady na płucach, i zmarszczki na twarzy?
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 22-09-2020 o 20:38
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #17132
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    peter08

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Krakow
    Posty
    114

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz,

    Z tymi prognozami to jakis koszmar jest w Tauronie,przed sama umowa prosumencka w marcu miałem nadpłate 650 zł (wynikającą z ich fantazyjnych prognoz) ,potem zmienili mi umowe i na moim koncie znikneła kasa ,do dzis nikt w Tauronie nie moze mi odpowiedzieć gdzie sa moje pieniądze....

  13. #17133

    Domyślnie

    Zobaczysz jak Ci pójdzie w negocjacjach z Tauron mój kumpel 3 lata temu przystał na 16 PLN/mc prognozy i do tej pory się kasy chyba nie doprosił. Więc nie chwal dnia przed telefonem do Taurona.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #17134

    Domyślnie

    Cytat Napisał acros Zobacz post
    Cześć wszystkim,

    Trochę tu poczytałem w temacie i czym więcej czytam tym mniej wiem
    Ale do rzeczy ,pomógł by ktoś może z doborem paneli ,falownika, osprzętu instalacyjnego na dach płaski
    Jak już wspomniałem instalacja będzie na dachu płaskim (dom to typowa kostka z lat 70) wymiary 9x9 m.
    22 paneli LR4-72HPH 445M wyjdzie ok 9.7 można je kupić w cenie ok 700z.ł Teraz pytanie czy brać Inwerter SOFAR SOLAR 11 KTL-X czy Inwerter SOFAR SOLAR 8.8 KTL-X wystarczy ? Rozumiem, że lepiej rozbić to na 2 stringi.
    Osprzęt instalacyjny na dach płaski szukać jakiś markowy a może ktoś ma jakaś firmę do polecenia ?

    Dzięki,
    Jak założysz falownik 11 to policzą ci taką moc PV i opust 70% zamiast 80%
    O mocy instalacji PV decyduje co jest większe. 1) jak w panelach masz np. 10,5kW to liczą z paneli moc 2) jak inwenter 11kW to z inwentera.
    Najlepiej nie przekraczać 10kW czy to w panelach czy w falowniku
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #17135

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jak założysz falownik 11 to policzą ci taką moc PV i opust 70% zamiast 80%
    O mocy instalacji PV decyduje co jest większe. 1) jak w panelach masz np. 10,5kW to liczą z paneli moc 2) jak inwenter 11kW to z inwentera.
    Najlepiej nie przekraczać 10kW czy to w panelach czy w falowniku
    Dzięki za podpowiedz.
    Własnie tego się obwaliłem, że mogą policzyć to jako 11kW chociaż większość pisze, że liczy się moc paneli ale lepiej nie ryzykować
    Czyli muszę jakiś inny inwerter poszukać o mocy ok 10kW coś zbliżonego cenowo bo nie wiem czy warto przepłacać te parę tys.

  16. #17136

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter08 Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz,

    Z tymi prognozami to jakis koszmar jest w Tauronie,przed sama umowa prosumencka w marcu miałem nadpłate 650 zł (wynikającą z ich fantazyjnych prognoz) ,potem zmienili mi umowe i na moim koncie znikneła kasa ,do dzis nikt w Tauronie nie moze mi odpowiedzieć gdzie sa moje pieniądze....
    Zmień sobie rozliczenie na jakiekolwiek inne i problem z prognozami zniknie.
    4,48kW na południe kąt 45°

  17. #17137
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał peter08 Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz,

    Z tymi prognozami to jakis koszmar jest w Tauronie,przed sama umowa prosumencka w marcu miałem nadpłate 650 zł (wynikającą z ich fantazyjnych prognoz) ,potem zmienili mi umowe i na moim koncie znikneła kasa ,do dzis nikt w Tauronie nie moze mi odpowiedzieć gdzie sa moje pieniądze....
    Przed przejściem na Prosumenta miałeś rozliczenie na innym subkoncie (przynajmniej tak to jest w Tauronie). Musisz się zwrócić do nich na piśmie (najlepiej oddanym osobiście) o zwrot nadpłaty na własne konto bankowe - wtedy zwrócą te 650 zł jeśli Twoje obliczenia są prawidłowe, lub pozostałość z tej kwoty, jeśli coś zostało do uzupełnienia z poprzedniego okresu gdy jeszcze nie byłeś Prosumentem.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #17138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał rustin Zobacz post
    Czy jest ktoś na forum co założył panele i żałuje lub uważa że nie ma sensu zakładać i tego nie robi ?
    masz gaz to i tak nic nie zrozumiesz.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #17139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Podejrzewam że nakład pracy i potencjalnego kosztu wody będzie niewspółmierny dozysku
    Też tak w ciemno obstawiam. Woda mnie kosztuje poniżej 10PLN za m3, więc dla dobra ludzkości jestem w stanie takie koszty ponieść celem wykonania eksperymentu rozwiewającego wszelakie wątpliwości.

  20. #17140

    Domyślnie

    I tak nie rozwiejesz ich na forum zaraz się znajdzie ktoś kto podważy Twoje wyniki bo umyłeś wodą taką a nie inną i zrobiłeś jeszcze gorzej itp. A jakbyś umył płynem do szyb to zyskał byś 12%

Strona 857 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony