dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 940 z 1061
Pokaż wyniki od 18.781 do 18.800 z 21202
  1. #18781

    Domyślnie

    Mam w tej chwili 7.5kw (15 x 500wat Riseny) - aby nie oddawać 30% moge dołożyć max do 9.5 czy moge mieć równo 10 ?
    Lub inaczej ułożone pytanie - moge dołożyć 4 czy 5 paneli w przyszłości by mieścić się w granicy 20% strat do PGE ?

  2. #18782
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Na stronie ENEA podają takie informacje
    Jak rozliczają się Prosumenci energii odnawialnej?

    Prosumenci energii odnawialnej posiadający umowę kompleksową będą mieli możliwość zbilansowania, w okresie zgodnym z podpisaną umową kompleksową energii pobranej z wyprodukowaną. Współczynniki ilościowe niezbędne do rozliczenia są zależne od mocy instalacji i wynoszą:

    w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

    w przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

    WAŻNE! Opustowi podlegają zarówno opłaty za energię elektryczną czynną jak i opłaty dystrybucyjne w zakresie składników zmiennych.
    https://www.enea.pl/pl/dladomu/obslu...an-prosumentem
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  3. #18783
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ja to widzę nieco inaczej. Mi się moja ładniejsza połowa rodziny nie wpieprza w audio i inne moje hobby, stąd ja nie widzę powodu, żeby się jej wpieprzać w kwestie estetyki. I wszyscy zadowoleni
    U nas zawsze było pryiorytetowanie czy warto wydać więcej...co na tym zyskam.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #18784

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    marcinbbb porównywał full blacki ze zwykłymii jak dobrze pamiętm to nie było dużych róznic w uzyskach. Może jak się pojawi to przypomni wnioski.
    Prawdę mówisz nadal porównuję wnioski dokładnie te same. Dla przypomnienia porównywałem full blacki i polikryształy. Full black leżą na kącie około 11* a polikryształy 33* obie instalacje skierowane na około 200* pd-zach.
    Full Black mam Recoma, a poli... yyyy....?? za dużo tego mam i nie pamiętam... Suntech są na dużej instalacji a to też coś z Sun było.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 18-04-2021 o 20:21
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #18785

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Mam w tej chwili 7.5kw (15 x 500wat Riseny) - aby nie oddawać 30% moge dołożyć max do 9.5 czy moge mieć równo 10 ?
    Lub inaczej ułożone pytanie - moge dołożyć 4 czy 5 paneli w przyszłości by mieścić się w granicy 20% strat do PGE ?
    Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #18786

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.
    No właśnie i ja tak to rozumiem, więc max moge włożyć 9.5kw w moim przypadku jak wszystkie panele mam 500wat, czyli moge jeszcze 4 dołożyć.
    Na stronie południowej nie mam już miejsca bo "kukawki" i jak coś zostaje mi wschodnia po 2 panele na kukawke z tyłu domu i z przodu.

  7. #18787
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    No właśnie i ja tak to rozumiem, więc max moge włożyć 9.5kw w moim przypadku jak wszystkie panele mam 500wat, czyli moge jeszcze 4 dołożyć.
    Na stronie południowej nie mam już miejsca bo "kukawki" i jak coś zostaje mi wschodnia po 2 panele na kukawke z tyłu domu i z przodu.
    Na Twoim miejscu skontaktowałbym sie z OSD/dystrybucją i zadał pytanie jak będą to rozliczać. 500Wp to już jest wartość o jaką chyba warto się pomeczyć. Lub poprostu poszukać paneli o mniej "okrągłej" mocy (np 495W)

  8. #18788

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    U nas zawsze było pryiorytetowanie czy warto wydać więcej...co na tym zyskam.
    Święty spokój jest na mojej liście priorytetów w pierwszej trójce. No ale priorytety są jak d*pa, każdy ma swoje.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #18789

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ja bym tam nie celował równo w 10kW ,lepiej zrobić 9.99kW lub mniej niż później żałować. W ustawie jest od 10kW opust 70% tak więc nie wiadomo jak to ZE zinterpretuje. Jak będziesz miał = ,>9,99kW to śpisz spokojnie.
    Koledzy mówią że teraz robisz tak stawiasz stelaż, zakładasz falownik 9kW sporządzasz dokumenty ZE podłącza i wymienia licznik a później dzieje się magia. Nieużywany inwerter wraca do oryginalnego opakowania, W jego miejsce wkładamy opłacony wcześniej 12kW inwerter i dokłada się paneli do 13-15kWp ale skoro opust się zgadza to instalacja też się zgadza. Inny znajomy mówił że jeśli ma się np. firmę stawiamy do 10kWp zgłaszamy , formalności zakończone i nagle się robi 40kWp a opust nadal 0,8. Ale jak pisałem to tylko znajomi mówili
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #18790
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    40 kWp - autokonsumpcja jest na poziomie 80%?
    Czy jest mniejsza i ZE nie łapie się że z instalacji 10 kWp otrzymuje 4 x więcej niż z deklarowanej 10 kWp?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #18791
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Koledzy mówią że teraz robisz tak stawiasz stelaż, zakładasz falownik 9kW sporządzasz dokumenty ZE podłącza i wymienia licznik a później dzieje się magia. Nieużywany inwerter wraca do oryginalnego opakowania, W jego miejsce wkładamy opłacony wcześniej 12kW
    Ja od kolegów słyszałem, że już nawet falowników niektórych nie wymieniają, tylko moc sobie przełącznikami podnoszą...

  12. #18792

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ja od kolegów słyszałem, że już nawet falowników niektórych nie wymieniają, tylko moc sobie przełącznikami podnoszą...
    Prawda te zworki się tam zmienia i koledzy mówią że działa.
    @d7d ja też nie wiem Słyszałem, widziałem nagrania z drona instalacji wiem jak wygląda 10kWp i jak wygląda 2,2MWhp
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #18793
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    po zamontowaniu pierwszej instalacji, trzeba było poczekać z używaniem do momentu wymiany licznika. czy po zainstalowaniu drugiej instalacji, można od razu z niej korzystać, czy trzeba wcześniej poczekać, na jakiś odbiór czy kontrolę?
    Ja korzystałem. Odbiór drugiej instalacji odbył się na zasadzie, że Pan z ENERGA wrzucił mi do skrzynki pocztowej protokół odbioru. nawet nie spojrzał na instalację.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  14. #18794

    Domyślnie

    U mnie licznik wymienili jak jeszcze inwerter nie wisiał ani nic, nowa umowa przyszła do skrzynki, ale wątpie z tą podmianą aby to przeszło, przecież te nowe liczniki są monitorowane po LTE.

  15. #18795

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    40 kWp - autokonsumpcja jest na poziomie 80%?
    Czy jest mniejsza i ZE nie łapie się że z instalacji 10 kWp otrzymuje 4 x więcej niż z deklarowanej 10 kWp?
    w skrajnych przypadkach to możliwe...trzeba tylko podpiąć odpowiednią ilośc odbiorników
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #18796

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    U mnie licznik wymienili jak jeszcze inwerter nie wisiał ani nic, nowa umowa przyszła do skrzynki, ale wątpie z tą podmianą aby to przeszło, przecież te nowe liczniki są monitorowane po LTE.
    A jakie ma to znaczenie, że jest LTE? Przecież licznikowi wisi, co się do niego podłączy. Nie tylko firmy nie pozna, a Ty chciałbyś żeby model rozpoznawał?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #18797
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ja od kolegów słyszałem, że już nawet falowników niektórych nie wymieniają, tylko moc sobie przełącznikami podnoszą...
    Moc na falowniku? Można zmienić?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #18798
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    Mam w tej chwili 7.5kw (15 x 500wat Riseny) - aby nie oddawać 30% moge dołożyć max do 9.5 czy moge mieć równo 10 ?
    Lub inaczej ułożone pytanie - moge dołożyć 4 czy 5 paneli w przyszłości by mieścić się w granicy 20% strat do PGE ?

    Oczywiście ze wal max. Sprawdź sobie dodatkowo autokonsumcję. Wtedy będziesz spokojny. U mnie czasem zdarza się, że moc jest większa niż 10kw, bo mam panele z tolerancja dodatnia.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #18799

    Domyślnie

    Cześć na forum byłem nieobecny prawie 10 lat, niestety nie udało mi się odzyskać konta.
    Pomóżcie podjąć decyzję jakie panele wybrać mają być full black. Mam ofertę od firmy za ok 35 000 zł na instalację 10 KW - Inwerter Sofar Solar 8.8KTL-X a panele do wyboru:
    27 sztuk - Panel monokrystaliczny HALF CUT SunLink 365W FULL BLACK (9,855 kWp)
    28 sztuk - LONGi Solar, LR6-60OPH-350M BF. (9,8 kWp)
    27sztuk - LONGi Solar, LR4-60HPH 370M (10 kWp)– te nie są full black, mają czarną ramkę – pewnie gorzej będą wyglądały na dachu i oko mojej żony będzie drażnione
    Widzę że jest jeszcze full Black LONGi LR4-60HPB-360M – czy warto o ten pytać?

  20. #18800
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Moc na falowniku? Można zmienić?

    POLSKA MYŚL TECHNICZNA nie zna granic.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 940 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony