dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 935 z 1061
Pokaż wyniki od 18.681 do 18.700 z 21202
  1. #18681

    Domyślnie

    Ejj bo ja tak polubiłem naszą Panią moderator od sławnego męża który pracuje dla energetyki... gdzie się podziała? Schowała się jak jeden z polityków do szafy? Bo wiecie ciężkie czasy idą PV dużo się zrobiło a my nie wiemy co zaraz będzie. Może jakieś podpowiedzi, uwagi cokolwiek.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #18682

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Możesz dowolnie ten budynek ustawić? Dach jednospadowy o kącie 35 stopni to dosyć karkołomne będzie. Jaka ma być powierzchnia całego budynku (wraz z wymiarami boków) i wspomnianym położeniem względem kierunków?
    To uproszczenie, ale tak, mogę dowolnie ustawić. Powierzchnia jest w trakcie ustalania, ale generalnie mam (czy tez projektant) duże pole manewru, by dobrać to tak, zeby wyszło dobrze - albo dłuższy i węższy, albo krótszy i szerszy. Wersja minimum to około 6x8, wersja maksimum - tutaj nie jestem pewny
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #18683
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    To uproszczenie, ale tak, mogę dowolnie ustawić. Powierzchnia jest w trakcie ustalania, ale generalnie mam (czy tez projektant) duże pole manewru, by dobrać to tak, zeby wyszło dobrze - albo dłuższy i węższy, albo krótszy i szerszy. Wersja minimum to około 6x8, wersja maksimum - tutaj nie jestem pewny
    Jaka moc instalacji jest planowana? Najlepiej zrobić dwuspadowy, relatywnie płaski (20-25s?) z ekspozycją na S. Jak w ten sposób nie wystarczy dachu na planowaną moc, to obrót o 90 stopni, zmniejszyć kąt (do 10-15s) i wtedy na dwóch połaciach EW. Szwagier niedawno podobny "kurnik" projektował i też uwzględniał montaż 20kWp.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  4. #18684
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale przy tych kwotach które tam zaproponowali...
    Jakieś szczegóły/ konkretne kwoty? Może się okazać, że warto dokupić ładowarkę za 1kpln żeby dostać 5tysi zamiast dwóch?

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    To uproszczenie, ale tak, mogę dowolnie ustawić. Powierzchnia jest w trakcie ustalania, ale generalnie mam (czy tez projektant) duże pole manewru, by dobrać to tak, zeby wyszło dobrze - albo dłuższy i węższy, albo krótszy i szerszy. Wersja minimum to około 6x8, wersja maksimum - tutaj nie jestem pewny
    Może najrozsądniejszy byłby dach płaski? Umożliwia maksymalne wykorzystanie kubatury i kosztów materiałów. I na PV znajdzie się rozwiązanie:


    Można te rozważyć dach jednospadowy z niewielkim spadem np 15' na południe
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 12-04-2021 o 09:28

  5. #18685
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Jakieś szczegóły/ konkretne kwoty? Może się okazać, że warto dokupić ładowarkę za 1kpln żeby dostać 5tysi zamiast dwóch?
    Wszystko będzie jak do tej pory, będzie określony cel, i zań otrzymasz 50% inwestycji ale nie więcej niż x. Przykładowo ładowarka EV kosztuje Cię 5000, 50% to jest 2500 zł ale maksymalna dotacja to 1000zł. Czyli ostatecznie ładowarka kosztuje Cię 4000. Jak pisałem, jeśli ktoś ma w planach kupować to się pokusi, nikt na zaś takich rzeczy nie będzie robić, szczególnie pomp ciepła (chociaż może jako klimę?) czy baterii (gdzie trzeba zainwestować więcej w falownik hybrydowy i potem dodatkowo jeszcze baterię). Patrząc po projektowych kwotach, to ktoś ewidentnie, szczególnie tych baterii, nie przemyślał.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  6. #18686

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Może najrozsądniejszy byłby dach płaski? Umożliwia maksymalne wykorzystanie kubatury i kosztów materiałów. I na PV znajdzie się rozwiązanie:
    I na chwilę obecną najbardziej się skłaniam ku temu rozwiązaniu. To po rozmowie z potencjalnym wykonawcą - skłaniam się ku płycie fundamentowej i na to postawienie gotowego prefabrykowanego budynku. Dach płaski lub z niewielkim spadkiem jest dostosowany do ciężaru PV

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Jaka moc instalacji jest planowana? Najlepiej zrobić dwuspadowy, relatywnie płaski (20-25s?) z ekspozycją na S. Jak w ten sposób nie wystarczy dachu na planowaną moc, to obrót o 90 stopni, zmniejszyć kąt (do 10-15s) i wtedy na dwóch połaciach EW. Szwagier niedawno podobny "kurnik" projektował i też uwzględniał montaż 20kWp.
    nie pisałem wcześniej, że EW nie wchodzi w grę? po co mam kombinować EW, skoro mam idealna orientacja na południe? (pomijając już fakt, ze na E jest zacieniająca przeszkoda) Na dachu będzie tylko część instalacji, reszta będzie na gruncie...moc? - ile się da czyli pewnie 40-50kWp.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 13-04-2021 o 08:36
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #18687

    Domyślnie

    Kto robi płaski dach myśląc o PV? Po za tym i zimą PV sporo potrafi kWh pyknąć . Przy płaskim dachu to zapomnij .do wiosny z produkcją . PV STOP. Wystarczy jeden śnieg i leży to tygodniami.
    No ale co ja tam wiem . Jak zrobisz płaski i PV to przypomnij sobie ten post. POWODZENIA.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 13-04-2021 o 20:23
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #18688
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    I na chwilę obecną najbardziej się skłaniam ku temu rozwiązaniu. To po rozmowie z potencjalnym wykonawcą - skłaniam się ku płycie fundamentowej i na to postawienie gotowego prefabrykowanego budynku. Dach płaski lub z niewielkim spadkiem jest dostosowany do ciężaru PV
    Ale po co robić dach płaski, który jest drogi sam w sobie a potem podrażać jeszcze PV przez dodatkową konstrukcję? Albo robisz skośną połać na płd (jeśli jest jej wystarczająco dużo do zapotrzebowania), albo EW.

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    nie pisałem wcześniej, że EW nie wchodzi w grę? po co mam kombinować EW, skoro mam idealna orientacja na południe? (pomijając już fakt, ze na E jest zacieniająca przeszkoda) Na dachu będzie tylko część instalacji, reszta będzie na gruncie...moc? - ile się da czyli pewnie 40-50kWp.
    Nie pisałeś, pytałeś o najlepsze możliwe rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy z ekspozycją na S, o ile wystarczy połaci na wymaganą moc, albo EW jeśli chce się więcej mocy (przy kątach jakie podałem wcześniej).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #18689
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Kto robi płaski dach myśląc o PV? .
    Nie wiem, nie mam takiego doświadczenia, tylko sugeruje rozważenie dachu płaskiego w ujęciu całej inwestycji. Bo celem istnienia tego budynku chyba nie jest posiadanie PV?
    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Najlepszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy z ekspozycją na S.
    Najlepszy chyba byłby dach jednospadowy z ekspozycją na S.

  10. #18690
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Najlepszy chyba byłby dach jednospadowy z ekspozycją na S.
    Tylko że koszt jego konstrukcji (podobnie jak płaskiego i dodatkowej konstrukcji na PV) nigdy by się nie zwrócił w uzyskach w stosunku do dwuspadowego EW.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #18691
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Wiesz, nie mamy zbyt wielu danych i bywają różne okoliczności, ale dach jednospadowy (nawet taki 30') jest przeważnie tańszy jak dwuspadowy. I uzyski też by miał przypuszczam większe. Pomijam wykorzystanie kubatury.

  12. #18692
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Wiesz, nie mamy zbyt wielu danych i bywają różne okoliczności, ale dach jednospadowy (nawet taki 30') jest przeważnie tańszy jak dwuspadowy. I uzyski też by miał przypuszczam większe. Pomijam wykorzystanie kubatury.
    Nie jest tańszy (szczególnie taki o kącie 35s), a dodatkowo ma jeszcze szereg wad (konieczność starannego zabezpieczenia okapów, podatność na wyższą siłę ssącą itp.).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #18693
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Nie jest tańszy
    Nie jest to moja dziedzina, ale większość budynków przemysłowych i gro budynków gospodarczych posiada dachy płaskie lub jednospadowehttps://www.mgprojekt.com.pl/blog/dach-jednospadowy/
    Zadaszenie pulpitowe jest prostym i oszczędnym sposobem na dach w domu.
    Konstrukcja dachu jednopołaciowego jest prosta do wykonania i wykończenia. Nie ma tu niczego skomplikowanego, więc koszty za materiał i robociznę będą zdecydowanie niższe niż w przypadku dachów dwuspadowych i jeszcze bardziej złożonych.

  14. #18694
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakosz199 Zobacz post
    Te co mam teraz dobrane to na warystorach.
    Jakie konkretnie masz?

  15. #18695

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Kto robi płaski dach myśląc o PV? Po za tym i zimą PV sporo potrafi kWh pyknąć . Przy płaskim dachu to zapomnij .do wiosny z produkcją . PV STOP. Wystarczy jeden śnieg i leży to tygodniami.
    No ale co ja tam wiem . Jak zrobisz płaski i PV to przypomnij sobie ten post. POWODZENIA.
    przecież konstrukcja będzie zapewniać odpowiednie nachylenie....produkcja od listopada do końca lutego to są małe ilości %....

    @myjk - co wy macie z tą orientacją EW? I tak prawdopodobnie cała produkcja będzie zużywana, a orientacja południowa zapewnia lepsze osiągi. No i pisałem, że EW odpada, bo od wschodu zasłania częściowo inny budynek...

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Najlepszy chyba byłby dach jednospadowy z ekspozycją na S.
    Tak, tylko jakie on miałby nachylenie? jak będzie 10-15 stopni, to jak się to ma do uzysków z dachu płaskiego z konstrukcją?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #18696
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jakie macie okresy rozliczeniowe?

    Nie mówię o okresie w którym możecie odebrać nadwyżkę bo to zupełnie inna rzecz i tam mamy standardowo 12mies.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #18697
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja mam 6 miesięcy 2 faktury za 1 i 2 półrocze kalendarzowe. z tym ze ostateczne rozliczenie i wyzerowanie produkcji międzystrefowe było 31 grudnia 2020 r. Mamy chyba ten sam RE

    Ale od razu sobie tak ustawiłeś? Bo znajomemu walnęli 2 mies i teraz ciekawy rachunek przyszedł do niego i pyta czemu.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  18. #18698
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ok, ale to oznacza, (tak rozumiem), że okres rozliczeniowy nie pokrywa Ci się z okresem zwrotu nadprodukcji?
    Bo jak ci uruchomili instalację 15 listopada 2019, to okres zwrotu nadprodukcji będziesz miał do następnego 15 listopad 2020.
    A ponieważ pierwszy okres rozliczeniowy miałeś pewnie 2mies a dopiero potem zrobiłeś 6mies to masz przesunięcie 1,5mies.
    Czy ja to dobrze rozumiem?
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #18699

    Domyślnie

    mam ofertę na panele jinko 12x390Wp + huawei. Ma ktoś taką konfigurację? Jak to pracuje? to będzie druga instalacja - pierwsza qcells + sofar.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  20. #18700

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Ok, ale to oznacza, (tak rozumiem), że okres rozliczeniowy nie pokrywa Ci się z okresem zwrotu nadprodukcji?
    Bo jak ci uruchomili instalację 15 listopada 2019, to okres zwrotu nadprodukcji będziesz miał do następnego 15 listopad 2020.
    A ponieważ pierwszy okres rozliczeniowy miałeś pewnie 2mies a dopiero potem zrobiłeś 6mies to masz przesunięcie 1,5mies.
    Czy ja to dobrze rozumiem?
    Źle to rozumiesz.
    Np. jeżeli instalację odbiorą ci 15listopada to musisz zostać rozliczony
    Łopatologicznie wygląda tak: 15 listo. przychodzi ZE i spisują licznik jak miałeś np. co 2 m-ce to w okresie do 15 listopada ( w dniu uruchomienia PV ) spisują protokół i stany licznik Wychodzi X kWh to do 15 XI płacisz fakturę ile tam wyniosła Kolejny odczyt na 31XII i tu już masz uwzględnione opusty bo PV masz uruchomione od 15XI Czyli z opustów korzystasz od 15XI do 31XII.
    Od 01 stycznia jak masz rozliczenie co 1/2 roku TO faktury ( odczyty ) masz 01I--30VI i 01VII---31XII
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 935 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony