dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1009 z 1061
Pokaż wyniki od 20.161 do 20.180 z 21202
  1. #20161

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Instalację mam od połowy 2018 roku.
    Niestety producent mojego inwertera zbankrutował i dane archiwalne poszły się "czochrać".
    Pamiętam jedynie że w 2019 roku roczna produkcja wyniosła ok 9100kW z 8.8kWp. (ok 1034kW/1kWp).
    Powinno być więcej bo co najmniej przez cały miesiąc wrzesień inwerter był zepsuty i czekałem na naprawę.
    Teraz od czerwca mam Froniusa i za pół roku będę miał dane z całego roku.
    Moja instalacja jest naziemna i ustawiona na południe pod kątem 35 stopni.
    A czy te 8,8kWp to moc Twoich paneli w STC czy NOCT?

  2. #20162

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:14

  3. #20163

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:14

  4. #20164

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:14

  5. #20165

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:14

  6. #20166
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Kwestia DC-długość bierzemy z TYLKO odległości od "najbliższego" panelu(pierwszy w stringu od strony falownika) do inwertera i nie dodajemy długości kabli je łączących między sobą czy też sumujemy długości kabli DC miedzy panelami(np. 10 paneli ma 10x120cm kabla je łączącego między sobą) i dodajemy odległość skrajnego od falownika? Oczywiśćie w obu przypadkch mnożymy długość razy 2.

    Drugie pytanie: jakie napięcie podajemy dla wzoru DC: 10x napięcie STC czy napięcie NOCT?
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 19-01-2022 o 12:29

  7. #20167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Kwestia DC-długość bierzemy z TYLKO odległości od "najbliższego" panelu(pierwszy w stringu od strony falownika) do inwertera i nie dodajemy długości kabli je łączących między sobą czy też sumujemy długości kabli DC miedzy panelami(np. 10 paneli ma 10x120cm kabla je łączącego między sobą) i dodajemy odległość skrajnego od falownika? Oczywiśćie w obu przypadkch mnożymy długość razy 2.

    Drugie pytanie: jakie napięcie podajemy dla wzoru DC: 10x napięcie STC czy napięcie NOCT?
    Mózgiem ogarnij. Przecież połączenia między panelami musisz wykonać i nie masz wpływu na straty na tym odcinku. Jak porównujesz AC/DC to weź zakres, który zrobisz alternatywnie. Straty są proporcjonalne co do zasady do prądu, a nie napięcia. Warunki, jakie będą panować w trakcie eksploatacji będą rzeczywiste a nie laboratoryjne, więc przyjmij raczej NOCT.

  8. #20168
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Logika to jedno, a obliczenia to drugie i nawet te kable połączeniowe między panelami generują jakąś stratę ale jak piszesz nie ma potrzeby tej straty uwzględniać i serdecznie dziękuję za jednoznaczne wyjaśnienie moich wątpliwości. Zapewne jest jeszcze ktoś kogo te moje może i laickie pytania trapiły, a nie miał śmiałości pytać aby nie wyjść na "ułoma"-ja wolę pytać niż błądzić.

    Została ostatnia wątpliwość napięcie sumujemy z ilości paneli w NOCT ale które: Napięcie mocy maksymalnej (Vmp) czy Napięcie obwodu otwartego (Voc)?
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 19-01-2022 o 12:57

  9. #20169

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Warunki, jakie będą panować w trakcie eksploatacji będą rzeczywiste a nie laboratoryjne, więc przyjmij raczej NOCT.
    W przypadku dobierania mocy paneli skierowanych na południe do inwertera zaleca się przewymiarowanie ich mocy w stosunku do jego mocy wyjściowej (ac) o 10-20%. Czyli załóżmy, że inwerter ma moc wyjściową ac=6kW. W takim przypadku warto po stronie dc inwertera zamontować panele o mocy załóżmy +20% czyli 7,2kWp.
    Moje pytanie jest takie, czy przewymiarowujemy moc paneli biorąc pod uwagę ich STC czy NOCT?
    Chodzi mi generalnie o takie bardziej praktyczne rozwiązanie, biorąc pod uwagę nasłonecznienie w Polsce.
    Na przykład kolega animuss napisał, ze moc inwertera powinna być dobrana bliżej wartości NOCT niż STC i podał mi:
    T6 ~ 7,2kWp
    Nie wiem jednak czy te 7,2kWp to już moc STC paneli czy też NOCT.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 19-01-2022 o 13:23

  10. #20170

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Dla zainteresowanych, wykres sprawności falownika PV można znaleźć tu:
    http://www.instsani.pl/505/falowniki
    Dzięki. Na schemacie sprawność przy obciążeniu powyżej 50% spada nieznacznie a poniżej 30% już sporo więc chyba jednak nie opłaca się dawać mocno przewymiarowanego inwertera.

  11. #20171

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:14

  12. #20172

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:13

  13. #20173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz1983 Zobacz post
    Jako, że nikt mi nie odpowiedział na mój post w sprawie liczenia strat DC lub AC zadam jeszcze jedno pytanie: gdzie jest dostępny wzór umowy z prosumentem dla PGE aby można się było zapoznać z jej warunkami. Mam umowę kompleksową jako konsument i po montazu fotowoltaiki i jej zgłoszeniu PGE wysyła ponoć nową umowę ale jej wzoru nie idzie wyszukać. Szukałem na PGE i w google i nie udało mi się znaleść...może ktoś ma skan swojej(oczywiście bez danych wraźliwych) zawartej w 2021, a najlepiej w 2022 roku?
    Nie pomogę bo moja byla zawarta w 15r.
    A tak na marginesie to co - Jak ci umowa z PGE nie będzie pasować to zdemontujesz PV ?
    PS. nic się nie martw PGE to najlepszy operator na rynku. Choć te nowe umowy mogą zaskoczyć
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #20174

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Przestałem reagować na twoje chamstwo w moim kierunku.
    Napisanie jednego słowa "kłamstwo" bez podania dowodu jest typowe dla indywiduum takiego jak ty.

    Dla zainteresowanych, wykres sprawności falownika PV można znaleźć tu:
    http://www.instsani.pl/505/falowniki
    Chłopie TY się nie podpieraj wykresami !!!! tylko danymi z PV
    Kuźwa wykresami się podpiera
    Skoro nie reagujesz na moje wpisy --to po co szczekasz????? i odpisujesz?
    Jak juz odpisujesz to może opisz tu jak ten dach zrobić by był prosty .
    Wiedza twoja to wiedza przedszkolaka .
    Laty na dachu są co 35cm --Cholera jak tu zrobić równo
    A PV na 3 szynach .JAK
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #20175

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Panie "teoretyk od montażu".
    Zapytaj firmy która ci montowała to się dowiesz.
    Twoja wiedza w tym zakresie jest zerowa.
    Drugą PV sam ustawiałem
    Gdyby moja wiedza była zerowa -----
    TO WŁASNIE TAK JAK TY BYM GŁUPIE STWIERDZENIA STAWIAŁ TYPU
    Jak ustawić panel na 3 szynach
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 19-01-2022 o 14:26
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #20176

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Nie wiem jak ten inwerter się zachowa jak po stronie DC dostanie więcej niż 9kW (pisałeś że to jest max dla niego).



    Jak podłączysz do niego 7.2kWP liczone wg NOCT to wg. SCT będzie to ponad 9.5kWp.
    Nie jest prawdą że panele nigdy nie osiągają swojej mocy STC.
    W specyfikacji możesz nawet przeczytać że ich moc może być nawet o 5% wyższa od katalogowej.
    Moje panele wg specyfikacji miały 275W STC a w rzeczywistości czasami produkowały ponad 300W.
    Tak więc te ponad 9.5kW może być nawet ponad 10kW.
    Dziękuję Ci za fachowe podpowiedzi.
    Ja na obecnych panelach nie przekroczę więcej niż 7,2kWp STC ponieważ nie zmieści mi się już więcej na dachu.
    Po prostu byłem ciekawy jak opisana w katalogach moc paneli ma się w praktyce w naszej szarej, polskiej rzeczywistości Z tego co mi napisałeś, z 1kWp można liczyć na produkcję ok 1000kWh rocznie. To już jest praktyczny konkret. Dowiedziałem się od Ciebie również, że moc paneli może podskoczyć nawet nieco poza ich katalogowe STC. Trochę żałuję, że nie mam już miejsca, by dołożyć kilka paneli i dobić do tych 8,5kWp w STC ale trudno. Gdybym teraz wybierał panele to pewnie szukałbym takich nieco wydajniejszych jeśli chodzi o moc/rozmiar. Tragedii jednak nie ma, jakoś trzeba przeboleć te 1,5kWp mniej mocy
    Jeszcze raz dziękuje za praktyczne podpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 19-01-2022 o 14:27

  17. #20177
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Dariusz1983

    Zarejestrowany
    Jan 2022
    Skąd
    https://t.me/pump_upp
    Kod pocztowy
    21-205
    Dzielnica
    gmina
    Posty
    295

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Nie pomogę bo moja byla zawarta w 15r.
    A tak na marginesie to co - Jak ci umowa z PGE nie będzie pasować to zdemontujesz PV ?
    PS. nic się nie martw PGE to najlepszy operator na rynku. Choć te nowe umowy mogą zaskoczyć
    Niby PGE takie najlepsze, bo bilansowanie międzyfazowe ma wektorowe i w taryfach z serii G12 przerzuca kWh z magazynu między taryfami(tańsza-droższa i odwrotnie jak braknie w, którejś) oraz dodatkowo w razie zużycia całej zgromadzonej energii w "magazynie" liczy tylko prąd w cenie tanszych godzin(nocna niezależnie od faktycznej godziny poboru) ale z rozliczanie uczciwym zużycia z magazynu juz w kulki pogrywa(zamiast wyzerowac najpierw najstarzy miesiąc, a dopiero następne to kombinuje z procentowym odliczaniem ze wszystkich 12msc. wstecz czym doprowadza celowo do "przeterminowania" najstarszych kWh z "magazynie").
    Niby nowa ustawa jednoznacznie nakazuje już uczicwe zerowanie nastarszych miesięcy przy pobieraniu z magazynu ale kto wie jak w praktyce będzie, bo do dzis to pogrywają w tej materii.

    Wysłałem email z prośbą o udostępnienie wzoru umowy prosumenckiej dp PGE-ciekawe czy i kiedy odpowiedzą.

    Paneli nie zdejme ale chciałbym mieć możliwość przejżenia umowy przed jej podpisaniem(nim przyślą już gotową do podpisu po zgłoszeniu), bo jak ktoś tu wspomniał ponoć pkt.3 ma jakieś dziwne zapisy...choć prawem nadżędnym jest ustawa o OZE, która gwarantuje 15lat.
    Ostatnio edytowane przez Dariusz1983 ; 19-01-2022 o 14:55

  18. #20178

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mocno przewymiarowanego się nie opłaca, ale 80 w panelach nie przeszkadza.
    Z drugiej strony jak masz dach wielo-połaciowy to może teraz załóż falownik z 2 MPPT akurat do 2 stringów paneli (dwie połacie) które teraz masz.
    Pożniej po dodaniu paneli na inne połacie dachu załóż drugi inwerter dla nich.
    W ten sposób będziesz miał 4 wejścia MPPT dla 4 połaci.
    Jest to droższe rozwiązanie ale przy wielu połaciach i jednym stringu będziesz musiał założyć optymalizatory do paneli z połaci skierowanej w innym kierunku.
    mam dach jednopołaciowy na południe ale z zacienieniem - instalatorzy szacują produkcję na 850-920 kW/kWp. Przy obecnej bańce na panelach okres zwrotu wychodzi powyżej 9 lat (po podwyżkach prądu i bez tarczy). uważam to za nieopłacalne i kombinuję czy nie zrobić minimalnej instalki na 2kWp jak najdalej od cienia i poczekać kilka lat jak cena prądu może skoczy +50% albo panele stanieją i wtedy dobić do potrzebnej mocy a w najgorszym razie zostać z 2kWp co obsłuży jakieś 40% zapotrzebowania. Tyle że dwa inwertery to znowu koszty a z jednym niedociążonym też niedobrze.

  19. #20179

    Domyślnie

    .
    Ostatnio edytowane przez stos ; 28-01-2022 o 14:15

  20. #20180

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Mocno przewymiarowanego się nie opłaca, ale 80 w panelach nie przeszkadza.
    Z drugiej strony jak masz dach wielo-połaciowy to może teraz załóż falownik z 2 MPPT akurat do 2 stringów paneli (dwie połacie) które teraz masz.
    Pożniej po dodaniu paneli na inne połacie dachu załóż drugi inwerter dla nich.
    W ten sposób będziesz miał 4 wejścia MPPT dla 4 połaci.
    Jest to droższe rozwiązanie ale przy wielu połaciach i jednym stringu będziesz musiał założyć optymalizatory do paneli z połaci skierowanej w innym kierunku.
    Hm.!!! PV na 4-połaciach dachu?
    Czyli od północy też?
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 1009 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony