dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1034 z 1061
Pokaż wyniki od 20.661 do 20.680 z 21202
  1. #20661
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Ceny zestawów cały czas drożeją, zlotówa jeszcze traci do dolara.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 02-03-2022 o 09:02
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  2. #20662
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Ceny zestawów cały czas drożeją, zlotówa jeszcze traci do dolara.
    Wiem dlatego czekam , ja myślę że to wina owczego pędu aby zdążyć przed końcem marca , mam tylko skromną nadzieję że po tym wszystko się uspokoi a jak nie to świat się nie zawali , jak dotąd żyło się bez paneli to te kilka lat jeszcze się pociągnie też bez

  3. #20663
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że tajnej już nie będzie, jedynie robocizna może spadnie.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  4. #20664

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Wydaje mi się, że tajnej już nie będzie, jedynie robocizna może spadnie.
    Albo i nie Teraz to już jedna wielka zagadka, co będzie za 2-3 miesiące. Obstawiam jednak, że jak ma się ruszyć, to raczej w kierunku jak na zachodzie - usługi będą albo drogie albo bardzo drogie. Chyba, że samemu się zrobi.

    Co mnie nieco śmieszy, może się okazać, że rację może mieć goguś, bo wyjdzie na to, że nawet nowy system będzie się opłacać vs płacenie rachunków.

    Tak na marginesie, ciekawe jak wojna wpłynie na sprzedaż EV (w sensie ceny paliw do samochodów spalinowych). W obecnej sytuacji raczej bym się nie spodziewał obniżek cen paliw (już nie wspominając o czekającej nas podwyżce w lipcu). Nawet jak ktoś nie ma PV (albo nie wystarczy mu na "tankowanie" EV), to jakby nie kombinował, nadal będzie taniej jeździć na prąd. Węgiel przynajmniej mamy własny, z ropą gorzej To może być szansa dla górników
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #20665

    Domyślnie

    W obecnej sytuacji raczej bym się nie spodziewał obniżek cen paliw
    To brzmi eufemistycznie skoro cena ropy w przeliczeniu na PLN wzrosła o 1/3 od startu wojny. Obawiam się że oczekiwanie na spadek cen czegokolwiek w perspektywie kilku mc to myślenie mocno życzeniowe.

  6. #20666

    Domyślnie

    Zobaczcie ile kosztuje teraz ryza papieru A4 kosztowała jakieś 10-12zł a teraz...
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #20667

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post
    To brzmi eufemistycznie skoro cena ropy w przeliczeniu na PLN wzrosła o 1/3 od startu wojny. Obawiam się że oczekiwanie na spadek cen czegokolwiek w perspektywie kilku mc to myślenie mocno życzeniowe.
    No dobra, doprecyzuję: uważam, że w perspektywie najbliższych paru(-nastu) miesięcy czekają nas wyłącznie podwyżki cen paliw. Niemniej wróżem Maciejem nie jestem, szklanej kuli nie posiadam i nie mam daru przepowiadania przyszłości, więc zaznaczam, że to tylko moja niczym nie poparta opinia

    Acha, do paliw zaliczam również węgiel Co za tym idzie, myślę że w przyszłym roku URE dostanie znowu do zaakceptowania pakiet podwyżek dot. prądu. Taniej już było. Skoro zaczynamy się odcinać od rosyjskiego węgla (i dobrze, na pohybel sku$w^s^n@m), to trzeba się przyzwyczaić do podwyżek.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #20668
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.787

    Domyślnie

    Zanim zaczną dobrze pilnować lasów to trzeba chrust już zbierać bo za rok dwa lasów nie będzie ,widzieliście te wycinki ??? toć to zwykły rabunek a przynajmniej u mnie to obserwuję lasy wygołocone do cna ,gdzie to idzie nie wiem , a co to foto to chyba latem założę sobie instalację ale małą i tylko dla siebie , inwerter hybryda ile zjem tyle zjem a to już dużo .

  9. #20669

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    Zanim zaczną dobrze pilnować lasów to trzeba chrust już zbierać bo za rok dwa lasów nie będzie ,widzieliście te wycinki ??? toć to zwykły rabunek a przynajmniej u mnie to obserwuję lasy wygołocone do cna ,gdzie to idzie nie wiem , a co to foto to chyba latem założę sobie instalację ale małą i tylko dla siebie , inwerter hybryda ile zjem tyle zjem a to już dużo .
    Owszem, wycinki są koszmarne. Niby statystycznie nie jest źle, problem w tym, że wycinki są miejscowe i np. obok mnie wyrżnęli całe hektary lasów. Tego z poziomu drogi tak bardzo nawet nie widać, ale jak się popatrzy z góry, to są ogromne place wyrżniętych pól. I jak ktoś idzie na spacer do lasu, to co i rusz wchodzi na takie puste pole 500x200m. Dramat. W dodatku poniszczyli nam drogi swoim ciężkim sprzętem. Co do chrustu - u nas się nadleśnictwo wściekało, bo jak ścięte pnie zostawiali przy drodze wieczorem przygotowane na transport, to rano im ubywało niespodziewanie po 2-3 pnie Chłopi se radzą jak mogą

    Co do hybryd - już teraz jest ich mało na rynku i są drogie. A ceny cały czas rosną. Zresztą jak wszystko. Jak komuś rośnie równie szybko pensja, to ok (przy obecnej inflacji to już zaczyna być problem), ale jeśli nie, to każdy miesiąc opóźnienia to realna strata - nie tylko na samym koszcie instalacji, ale też na "topieniu" kasy w rachunkach za prąd.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #20670
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    4 x Hoymiles HM-1500, 1 x Hoymiles HM-350


    12 lat.


    Oferta z Huawei nie zawiera optymalizatorów, przypomniałem sobie, że mówili że Huawei jest jakiś na tyle sprytny, że nie potrzebuje. Oferta z Solaredge zawiera 17 optymalizatorów.


    Jedna połać dachu (południowa), zacienienie od drzew.
    Planujesz instalację 17 x 375 Wp = 6.375 Wp.
    Szczytowa moc wyjściowa Hoymiles to 3 x 1500 W + 350 W = 4.850 W
    Houmiles HM-1500 ma dwa MPPT.
    Nie wiem jakie w praktyce masz zacienienia i w jaki sposób HM-1500 poradzi są z lokalnymi zacienieniami 4 modułów.
    Hoymiles jest mikrofalownikiem jednofazowym.

    W ofercie masz moduł komunikacji z serwerem?

    Mikroinwerter współpracuje tylko z panelami, których napięcie maksymalne (Voc) nie przekracza 60 V.

    12 lat gwarancji czyli podobnie jak przeciętna gwarancja zwykłego falownika.
    Tradycyjny falownik jest łatwiej wymienić.
    Huawei chyba nie jest na tyle sprytny aby poradził sobie z cieniami.
    Huawei ma swoje optymalizatory więc chyba sobie nie radzi...

    Podstawa decyzji to ile tego cienia masz i jak się zmienia w okresie wiosennym, letnim i jesiennym.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #20671
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    że mówili że Huawei jest jakiś na tyle sprytny, że nie potrzebuje.
    To ogniwa są sprytne.
    https://ae-solar.com/wp-content/uplo...W-400W-1-1.pdf
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  12. #20672
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pdothash

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Pęgów
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    293

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    W ofercie masz moduł komunikacji z serwerem?
    Tak, jest w ofercie.

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Podstawa decyzji to ile tego cienia masz i jak się zmienia w okresie wiosennym, letnim i jesiennym.
    Jak określić "ile" jest cienia? Jak stopień zacienienia powinien wpłynąć na decyzję? Cień pochodzi z drzew, więc w sezonie zimowym zacienienie będzie na pewno mniejsze niż w letnim. W letnim można założyć, że zacienienie będzie 100% do którejś tam godziny, ale nie wiem do której (9:00, 10:00?).
    Piętrowy z dachem dwuspadowym własnego projektu, garaż w bryle budynku. Ławy, EPS100 18cm. Ściany Silka 24cm, styro grafit 20cm. Strop nad poddaszem wełna 20cm, dach wełna 25cm.
    Parter 70m2 + garaż z kotłownią 40m. 10cm styro między garażem a mieszkaniem, na garażu dach płaski lany, styro 20cm. Poddasze użytkowe 70m2. Podłogówka wszędzie, rzadziej w garażu. PC DeDietrich Alezio V200 11kW. Reku Aeris Next 350. PV 4,55kWp na dachu, połać S.

  13. #20673

    Domyślnie

    Czy ktoś słyszał o tym, że podobno całe partie optymizatorów tigo maja walnięty soft?

  14. #20674

    Domyślnie

    Tak ponoć jest. Użytkownicy po założeniu Tigo z takich partii nie widzą różnicy w produkcji. Niektórzy twierdzą, że Tigo z wadliwym firmware działają jedynie jak bypass ale nie dodają energii z danego zacienionego panela, do którego jest podpięty optymalizator. Jednak według mnie, gdyby tak było to widać byłoby różnice, choćby dlatego, że te zacieniane panele z optymalizatorami nie hamowałyby przepływu energii uzyskanej z pozostałych paneli. A to już coś. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek z olejem w głowie montował panele w miejscu ciągłego zacienienia więc zakładając, że Tigo zostało założone na okresowo zacienianych panelach (np. od komina), w momencie tego zacienienia nie umożliwiałyby wprawdzie dodania z nich energii ale spełniając rolę bypassu, umożliwiałby przepływ całej energii z pozostałych, niezacienionych modułów. A to na pewno stanowiłoby różnicę dla opcji bez takiego bypassu bo z tego co wiem diody paneli jedynie odcinają dany, zacieniony fragment panela ale funkcji bypassu nie pełnią.
    I to jest główną przyczyną strat mocy bo taki panel działa wówczas jak wąskie gardło hamując przepływ pełnego prądu z pozostałych paneli stringu.
    Fajnie, jak ktoś zorientowany by to wytłumaczył bo może źle rozumuję.
    Jeśli jednak moje przemyślenia są słuszne to musi być różnica pomiędzy produkcją z Tigo z walniętym softem a produkcją bez nich. No chyba, że takie Tigo w ogóle nie pracują, nie spełniają roli bypassu czyli nie pełnią jakiejkolwiek pożytecznej funkcji.
    Pewnie za jakiś czas będę musiał przerobić ten temat osobiście bo mam kilka optymalizatorów Tigo, które czekają na podłączenie pod zacieniane od komina panele. Po podłączeniu okaże czy cokolwiek poprawią w produkcji.
    Ostatnio edytowane przez Dolce1313 ; 03-03-2022 o 19:16

  15. #20675
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał pdothash Zobacz post
    Jak określić "ile" jest cienia? Jak stopień zacienienia powinien wpłynąć na decyzję? Cień pochodzi z drzew, więc w sezonie zimowym zacienienie będzie na pewno mniejsze niż w letnim. W letnim można założyć, że zacienienie będzie 100% do którejś tam godziny, ale nie wiem do której (9:00, 10:00?).
    Jeżeli cały dach (17 modułów) będzie jednocześnie zacienionych to optymalizatory wiele nie pomogą.
    Zimą jest "mało" słońca i jest nisko więc cień od drzew pewnie będzie dłużej i optymalizatory też niewiele pomogą.

    Optymalizatory pomagają gdy część modułów jest w cieniu a część w słońcu.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #20676
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Jeżeli cały dach (17 modułów) będzie jednocześnie zacienionych to optymalizatory wiele nie pomogą.
    .
    Ale te panele co podlinkowałem się nadają i dużo większy uzysk by miał.
    Tam może nawet to nie wstać jak mocno zacienione.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 03-03-2022 o 19:44
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  17. #20677
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Ile kosztują panele AE Smart Hot-Spot Free ?
    O ile wyższy jest uzysk tych modułów?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #20678
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ile kosztują panele AE Smart Hot-Spot Free ?
    O ile wyższy jest uzysk tych modułów?
    1. Nie wiem
    2. W zacienieniu wyższy.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  19. #20679
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    AE Smart Hot-Spot Free 335 Wp kosztuje 269,00 EUR.
    Moduły mają sprawność 19,90 %.

    W zacienieniu częściowym czy całkowitym?
    AE Smart Hot-Spot Free nie zastępuje optymalizatorów.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20680

    Domyślnie

    1200 zł za 1 moduł w życiu chyba że robi dodatkowo kawę z rańca. W tej cenie można kupić dobre panele o większej mocy w ilości sztuk 2. Na filmie widzimy panel do panela a ja bym chciał zobaczyć film 2 panele zwykłe do ich jednego. Czego byśmy się dowiedzieli?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1034 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony