dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1051 z 1061
Pokaż wyniki od 21.001 do 21.020 z 21202
  1. #21001
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    TomaszGejtz

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Władek
    Kod pocztowy
    84-103
    Posty
    58

    Domyślnie

    Witam wszystkich ponownie mam pytanie troszkę z innej beczki. Posiadam instalacje PV on grid ale jak prądu z sieci braknie to wiadomo mimo słoneczka prądu nie będzie. Nie chcę inwestować w jakieś drogie magazyny energii z racji tego zakupiłem ostatnio UPSa z aku coś takiego https://allegro.pl/oferta/zasilacz-a...ah-12624106028
    Służy mi ten ups do zasilania awaryjnie pieca peleciaka z możliwością palenia ręcznie drzewem. Przetestowałem sprzęt i bez nadmuchu pieca same pompki co 2szt i cwu 1szt śmiało starczy na 3 do 4 grzań np rano wieczorem i następnego dnia też rano i wieczorem.
    Pytanie moje brzmi czy jak bym dokupił któryś z tych regulatorow:
    https://allegro.pl/oferta/regulator-...24-11929124060
    Lub
    https://allegro.pl/oferta/regulator-...th-10615840710
    Do tego panele około 200Wp 12v to czy mogę podłączyć bezpośrednio ładowanie z regulatora do aku w UPSie czy coś jeszcze po drodze muszę dołożyć aby doładowywać UPSa w razie dłuższego zaniku z sieci.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi wiem że to trochę nie w temacie ale szukałem po forum i słabo o tym temacie a tu siedzi trochę fachowców elektroników co by wsparli mnie fachowym słowem.

  2. #21002

    Domyślnie

    Panowie udało mi się już dograć ofertę z wykonawcą z ktorej jestem zadowolony ale pozsotaje dwie kwestie do dogadania - wielkość falownika:
    Czy na panele o mocy łącznej 7.6KW brać falownik 7KW czy 6KW ? Wykonawca poleca ten mniejszy bo twierdzi że procent czasu kiedy moc z paneli przekroczy moc falownika (innymi słoy będzie ścinał moc) bedzie bardzo niski i sytuacje takie zdarzą się może kilka razy w roku przez kilkadziesiąt minut. Dlatego poleca mniejszy falownik które będzie wzbudzał się szybciej i cześciej przy minimalnej energii ze slonca.... MA chłop rację? Inna firma mowiła mi żeby brać falownik dobrana do max mocy paneli lub niewiele mniej czyli jak paneli np 6.5 to brać falownik na 6KW a jak bedzie 7.5 to 7KW
    Dodam że panele bedę skierowane idealnie na poludnie ale pod kątem 15 stopni bo dach jest plaski.
    Druga sprawa to czy warto dopłacic do paneli typu n ? tzn n-type które mają większą trwałośc (mniejszą degradację wraz z upływem lat) i lepszą teoretyczną wydajność przy dużym nasłonecznieniu gdy wysoka temepratura paneli obniża ich wydajność pracy. Ktoś zna praktyczne zalety poza tym czym chwalą się producenci ? W PL ciągle panele slabsze typu p są dużo bardziej popularnie, pewnie ze względu na cenę....
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 05-11-2022 o 14:32

  3. #21003
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Panowie udało mi się już dograć ofertę z wykonawcą z ktorej jestem zadowolony ale pozsotaje dwie kwestie do dogadania - wielkość falownika:
    Czy na panele o mocy łącznej 7.6KW brać falownik 7KW czy 6KW ? Wykonawca poleca ten mniejszy bo twierdzi że procent czasu kiedy moc z paneli przekroczy moc falownika (innymi słoy będzie ścinał moc) bedzie bardzo niski i sytuacje takie zdarzą się może kilka razy w roku przez kilkadziesiąt minut. Dlatego poleca mniejszy falownik które będzie wzbudzał się szybciej i cześciej przy minimalnej energii ze slonca.... MA chłop rację? Inna firma mowiła mi żeby brać falownik dobrana do max mocy paneli lub niewiele mniej czyli jak paneli np 6.5 to brać falownik na 6KW a jak bedzie 7.5 to 7KW
    Dodam że panele bedę skierowane idealnie na poludnie ale pod kątem 15 stopni bo dach jest plaski.
    Druga sprawa to czy warto dopłacic do paneli typu n ? tzn n-type które mają większą trwałośc (mniejszą degradację wraz z upływem lat) i lepszą teoretyczną wydajność przy dużym nasłonecznieniu gdy wysoka temepratura paneli obniża ich wydajność pracy. Ktoś zna praktyczne zalezy poza tym czym chwalą się producenci ? W PL ciągle panele slabsze typu p są dużo bardziej popularnie, pewnie ze względu na cenę....
    mam instalację 6,17 kWp z tego 4 na płaskim dachu 11 st i są to panele polikrystaliczne oraz dobudowałem po 2 latach ponad 2 kwp na gruncie mono i to wszystko jest na jednym falowniku sofar tlx 4,4 kW i działa to idealnie i bardzo stabilnie nie ma jakichś drastycznych obcięć

  4. #21004

    Domyślnie

    Masz to na dwóch osobnych stringach ? Czy można mieć nierowne stringi ? np 8 paneli na jednym a 10 na drugim lub 7 i 11 ?

    jeszcze pytanko czy stosujecie w swoich instalacjach wyłącznik przeciwpożarowy? Instalator chce za to dodatkowe 1800zł i zastanawiam się czy to konieczne.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 05-11-2022 o 15:09

  5. #21005
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    597

    Domyślnie

    Ja brałbym ten większy. Cena pewnie podobna a i na nim będą minimalne obcięcia. Ja mam falownik 4 kW a paneli 4,8 , panele też pod małym kątem 20 st. i nie są skierowane na południe tylko w dwóch stringach na południowy wschód i południowy zachód. Widziałem jak słońce wyszło z za chmur i wskoczyło chwilę 5,5 kW ale szybko falownik ograniczył na 4 kW. Przy mniejszym na uzysku rocznym stracisz może niewiele tylko parę procent ale zawsze dobre i to. Nie ma co patrzeć na to,że będzie wcześniej wstawał bo przy starcie jest tak mała produkcja , że nie ma to najmniejszego znaczenia. Prawdopodobnie to są te same falowniki tylko mają ustawioną większą moc maksymalną.
    Stringi oczywiście mogą być różnej mocy aby tylko nie przesadzić z za małą ilością paneli.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #21006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Masz to na dwóch osobnych stringach ? Czy można mieć nierowne stringi ? np 8 paneli na jednym a 10 na drugim lub 7 i 11 ?

    jeszcze pytanko czy stosujecie w swoich instalacjach wyłącznik przeciwpożarowy? Instalator chce za to dodatkowe 1800zł i zastanawiam się czy to konieczne.
    oczywiście na 2 oddzielnych stringach na pierwszym 14 paneli i na gruncie 6 , Można mieć nierówne stringi bo przez pierwsze 2 lata falownik korzystał tylko z jednego stringa. Nie mam takich cudów za 1800 ale ma zabezpieczone pv na gruncie przy kablu i 2 raz w budynku przed falownikiem co to jest sporo metrów.

    Najważniejsze jest minimalne napięcie w falowniku dla danego stringu oraz napięcie startu PV bo wtedy można określić minimalną liczbę paneli na danym stringu dla danego falownika aby wystartował.

  7. #21007

    Domyślnie

    Toty
    Jeśli bierzesz pod uwagę falownik 6 kWp to zastanów sie czy nie zredukowac paneli do <6,5 kWp, odpadnie Ci wtedy koszt strażaka (opinii) i konieczność zgłaszania instalacji do straży.
    Wyłącznika przeciwpożarowego nie mam; mam instalację na gruncie, falownik 6 kWp i z uwagi na strażaka 6,48 w panelach.

  8. #21008

    Domyślnie

    No właśnie zapomniałem o tym strażaku a to dadatkowe 1k zl na bzdety. Chyba zostane przy tych 6.5kw i falowniku 5kw chociaz to mi zabiera mozliwosc dolożenia kiedys 2 czy 3 paneli....
    Zastanawiam się jeszcze czy dawać 14 dużych paneli po 450 (460W) czy 18 mniejszych po 400W. Cena ta sama. Te duże maja az 2m wysokości i zastanawiam się czy nie bedą bardziej podatne na porywy wiatru - w koncu to płaski dach.... ale z drugiej strony powierzchnia paneli bedzie bardzo podobna bo tych mniejszych będzie wiecej wiec na to samo chyba wyjdzie.... Te duże mają podwójne szkoło wiec są na pewno sztywniejsze i też dużo cięższe (27kg vs 20kg).

  9. #21009

    Domyślnie

    Wg mnie falownik bym dał 6 kWp i paneli tak żeby byś poniżej tych magicznych 6,5, czyli 14x460=6440 albo 16x400=6400.
    Jak się zmienią przepisy i magiczna liczba wyniesie np. 8 kWp to dołożysz
    Przy wyborze paneli zastanowiłbym sie też nad ustawieniem; większe będą musiały mieć większy rozstaw rzędów
    Co do wyłącznika się nie będę wypowiadał; ja mam na gruncie i celowo ograniczałem sie tak żeby nie musieć płacić za strażaka i jego pomysły. Przy dachu to jednak trochę inna sytuacja.

    A tak z ciekawości; ma ktoś tą opinie rzeczoznawcy ppoż? co z niej wynika?

  10. #21010

    Domyślnie

    jesli chodzi o wiekszy rozstaw to raczej nie ma problemu, tam bedzie jeszcze z 1.5m zapasu do skraju dachu. Chyba zostanę przy tych 14x460 i falownik 6KW. Jednak będą dwa ogromne żagle bo praktycznie nie będzie żadnych przerw między panelami. Oby dach nie odfrunął.

  11. #21011
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    No właśnie zapomniałem o tym strażaku a to dadatkowe 1k zl na bzdety. Chyba zostane przy tych 6.5kw i falowniku 5kw chociaz to mi zabiera mozliwosc dolożenia kiedys 2 czy 3 paneli....\
    Bierz 6,5kW i falownik 6 albo i więcej. Zabierz do ręki kartę katalogową falownika i sam zobacz przy jakich napięciach startuje falownik 5, 6 czy 8kW. Będziesz mógł doedukować Twojego instalatora.
    Z rozłącznika przeciwpożarowego rezygnuj jeśli możesz niezależnie jaką będziesz miał instalację (czy większą czy mniejszą niż te magiczne 6,5kW). Chyba, że masz kubaturę większą niż 1000m3 lub strefy zagrożone wybuchem lub po prostu znajdzie się taki zapis w uzgodnieniach.
    Uzgodnienia popż to nie tysiąc złotych a zgłoszenie do PSP wyślesz sam lub zrobi to za Ciebie za darmo instalator.

    PS. Jaka firma zaproponowała Ci jaki falownik 7kW do 7,5kWp w modułach?

  12. #21012

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Bierz 6,5kW i falownik 6 albo i więcej. Zabierz do ręki kartę katalogową falownika i sam zobacz przy jakich napięciach startuje falownik 5, 6 czy 8kW. Będziesz mógł doedukować Twojego instalatora.
    Instalator raczej miał rację proponując 6KW do instalacji ktora miala miec 7.3KW. Tutaj jest fajnie zobrazowane dlaczego nie warto brać falownika zbyt dużego https://www.kolektory.com/porady-i-w...ltaicznej.html
    Najśmieszniejsze w przykładzie z tego artykułu jest to że warunki tam podawane praktycznie pokrywają się z moimi co do mocy i kierunku paneli. Jedynie kąt dachu jest inny.
    Jednak patrząc na to że kiedyś pewnie dołoże ze dwa panele do tych 6.5KW to wezme wiekszy falownik czyli 6KW godząc się z tym że do tego czasu przy pochmurnych dniach będę miał straty mocy.

    Uzgodnienia popż to nie tysiąc złotych a zgłoszenie do PSP wyślesz sam lub zrobi to za Ciebie za darmo instalator.
    Chcesz powiedzieć że strażak będzie pracował za darmo? Trzeba też przygotować projekt z jego wskazówkami a podobno zawsze mają jakieś uwagi. Dojdzie też dodatkowy sprzęt jaki sobie zażyczą typu metalowe korytko, automatyczny wyłącznik ppoz. Firma mówi żę zwykle koszt strażaka i jego zachcianek to dodatkowe 1.5k ale czesc biorą na siebie więc zostaje 1k zl. Nie wiem, może mnie naciąga ale w drugiej firmie powiedzieli jeszcze więcej.

    Jeszcze taki artykul wpadł mi w oko:
    https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,...-do-sieci.html

    Znacie kogoś komu odrzucili wniosek w prywatnym domu? Skoro jest tyle odrzuceń to tak naprawdę trzeba by złożyć wniosek zanim zacznie się instalacja.... żeby potem nie zostać w cz... dupie z instalacją off-grid.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 06-11-2022 o 14:18

  13. #21013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    (...)Jednak patrząc na to że kiedyś pewnie dołoże ze dwa panele do tych 6.5KW to wezme wiekszy falownik czyli 6KW godząc się z tym że do tego czasu przy pochmurnych dniach będę miał straty mocy.(...)
    Jeśli to dodawanie będzie za więcej niż 2-3 miesiące to może się zdarzyć że paneli które masz teraz instalowane już nie będzie i wtedy dopiero zostaniesz w "czarnej D..."

  14. #21014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Instalator raczej miał rację proponując 6KW do instalacji ktora miala miec 7.3KW.
    Z tego co pisałeś instalator argumentował to szybszym wzbudzaniem falownika a nie sprawnością falownika w różnych punktach jego pracy. Szybsze wzbudzanie falownika zweryfikujesz sobie sprawdzając kartę katalogową tego co Ci proponuje i sprawdzając napięcia startu w zależności od wybranej mocy z typoszeregu. Odnośnie sprawności to oczywiście racja. Tyle, że z jednej strony masz niższą sprawność rzędu 1-2 punktów procentowych w wybranych momentach pracy a po drugiej stronie masz obcinanie produkcji też w kilku momentach pracy. Jeśli Twój instalator ma jakieś profesjonalne oprogramowanie to niech przerzuci kilka mocy falownika w stałej instalacji. Szybko dojdzie do właściwych wniosków.

    Jeżeli do osobówki zamontujemy za duży silnik (np. z ciężarówki), to moc auta będzie większa, ale paliwa też zużyjemy więcej, więc przejedziemy mniej
    Po tym wstępie powinna zapalić Ci się alarmowa lampka w głowie.


    Chcesz powiedzieć że strażak będzie pracował za darmo? Trzeba też przygotować projekt z jego wskazówkami a podobno zawsze mają jakieś uwagi.
    Co ma u Ciebie robić strażak? Z rzeczoznawcą uzgadniasz a komendant PSP rejestruje.

    Dojdzie też dodatkowy sprzęt jaki sobie zażyczą typu metalowe korytko, automatyczny wyłącznik ppoz. Firma mówi żę zwykle koszt strażaka i jego zachcianek to dodatkowe 1.5k ale czesc biorą na siebie więc zostaje 1k zl. Nie wiem, może mnie naciąga ale w drugiej firmie powiedzieli jeszcze więcej.
    Naciąga bo całość dla Twojego domu nie będzie go kosztowało więcej niż 500 zł. U nas rozłączniki stosujemy tylko w specyficznych sytuacjach. Więcej znajdziesz choćby tutaj

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    Znacie kogoś komu odrzucili wniosek w prywatnym domu? Skoro jest tyle odrzuceń to tak naprawdę trzeba by złożyć wniosek zanim zacznie się instalacja.... żeby potem nie zostać w cz... dupie z instalacją off-grid.
    Odrzucają wnioski prosumentów?
    Drugie szybkie pytanie to czy twój instalator złoży wniosek o przyłączenie instalacji przed jej wykonaniem?

  15. #21015

    Domyślnie

    Mam pytanie.
    Czy w tym nowym systemie rozliczenia, jeśli moja instalacja będzie mieć 10 kWp, a ja na własny użytek będę potrzebował 6 kW, to czy ten nadmiar odsprzedam po jakiejś sensownej cenie?
    Innymi słowy, czy nie jest dla mnie zbyt szkodliwe przewymiarowanie instalacji (pod ewentualne nowe prądożerne urządzenia w przyszłości)?
    Czy znajdę gdzieś w internecie konkretne przykłady rozliczeń na podstawie realnych danych o rozliczeniach w nowym systemie w oparciu o zużycie prądu i moc paneli?

  16. #21016

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post

    Co ma u Ciebie robić strażak? Z rzeczoznawcą uzgadniasz a komendant PSP rejestruje.
    to był oczywiście skrot myslowy, chodzi od specjalistę ktory zaopiniuje projekt i wskaże wytyczne dla budynku a w skrocie wezmie kasiorę za copy paste. I nie zrobi tego za 200 czy 300zł, ani za 400zł, przynajmniej nie w moim regionie.

    Jeśli Twój instalator ma jakieś profesjonalne oprogramowanie to niech przerzuci kilka mocy falownika w stałej instalacji. Szybko dojdzie do właściwych wniosków.
    Nie chciałbym nagle być specjalistą w temacie ale przez ostatnie 24h poczytałem wiele artykułów i prawie wszystkie potwierdzały że maksymalnie wydajna praca paneli zgodnie z katalogowym max zdarza się tak rzadko i na tak krótko że nigdy nie pokryje strat związanych z niższa sprawnościa falownika dobranego jako zbyt duzy do danych paneli. Na płaskich dachach z kątem paneli =15stopni zaleca się max moc paneli >125 % mocy falownika. Czyli dla moich 6.5kw lepszy byłby jednak ten falownik 5kw, tymbardziej że panele sie bedą degradować z wiekiem. Ale tak jak pisaem - jesli będę kiedyś myslal o jakiejś rozbudowie to chyba jednak wezme nieco większy.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 06-11-2022 o 21:41

  17. #21017

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Mam pytanie.
    Czy w tym nowym systemie rozliczenia, jeśli moja instalacja będzie mieć 10 kWp, a ja na własny użytek będę potrzebował 6 kW, to czy ten nadmiar odsprzedam po jakiejś sensownej cenie?
    Innymi słowy, czy nie jest dla mnie zbyt szkodliwe przewymiarowanie instalacji (pod ewentualne nowe prądożerne urządzenia w przyszłości)?
    Czy znajdę gdzieś w internecie konkretne przykłady rozliczeń na podstawie realnych danych o rozliczeniach w nowym systemie w oparciu o zużycie prądu i moc paneli?
    Kolego każdy artykuł napisany o tym od początku roku trąbi że w nowym systemie nie opłaca się nic odsprzedawać. Masz mieć moc paneli równą zapotrzebowaniu lub max 10% większą. Reszta to kasa w błoto.

  18. #21018

    Domyślnie

    Odmowy przyłączenia nie dotyczą prosumentów. ZE nie może odmówić prosumentowi jeśli dokumentacja się zgadza.

    Bez magazynu to i tak będziesz odsprzedawał >80% produkcji (płaski dach na południe nie sprzyja autokonsumpcji).

    Ja bym brał tyle mocy ile potrzebuję a nie trząsł portkami przed jakimś strażakiem. Pełno ludzi ma powyżej 6.5.

  19. #21019

    Domyślnie

    Cytat Napisał marvinetal Zobacz post

    Ja bym brał tyle mocy ile potrzebuję a nie trząsł portkami przed jakimś strażakiem. Pełno ludzi ma powyżej 6.5.
    Tu nie chodzi o strach przed strażakiem tylko o dodatkowe koszty. Ten dodatkowy 1KW bedzie mnie kosztował ponad 3tyś a nie 1.800 zł bez strażaka. To po prostu nieekonomiczne.

    Bank energii rzędu 10kwh to dodatkowy koszt 40k zl. Wiem że niektorzy montują ale nie potrafię tego uzasadnić ekonomią. To się zwroci za dodatkowe 30-40lat. Chyba że bedą masowe blackouty. Wtedy się przyda.
    Ostatnio edytowane przez Toty ; 07-11-2022 o 08:11

  20. #21020

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toty Zobacz post
    )..._Chyba że bedą masowe blackouty. Wtedy się przyda.
    Do czego Ci się przyda ON-gridowy inwerter podczas "blackout-u"?
    Tylko się będziesz denerwował że słońce świeci a Ty prądu w domu nie masz.

Strona 1051 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony