dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 1061
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 21202
  1. #201

    Domyślnie

    Witam. Możecie potwierdzić czy kąt dachu 35 stopni oraz płaszczyzny wschodnia i zachodnia (dach dwuspadowy) to dobre warunki do ułożenia paneli? Słyszałem, że do instalacji on-grid są to niby bardzo dobre warunki, ale czy tak jest faktycznie?

  2. #202

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Witam. Możecie potwierdzić czy kąt dachu 35 stopni oraz płaszczyzny wschodnia i zachodnia (dach dwuspadowy) to dobre warunki do ułożenia paneli? Słyszałem, że do instalacji on-grid są to niby bardzo dobre warunki, ale czy tak jest faktycznie?
    Jakie będą uzyski sprawdź sobie na http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#
    Jeśli nie masz zacienienia, to warunki nie są złe, a biorąc pod uwagę nasze ustawodawstwo, to są dobre, bo instalując panele na obu połaciach wydłużysz czas pracy instalacji z przyzwoitą mocą. Rano szybko wystartuje połać wschodnia, a do samego wieczora dociągnie zachodnia. Przy zachmurzeniu obie będą pracowały podobnie. Instalacja na 2 połaciach pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię przez dłuższy czas i w związku z tym więcej zużyjesz swojego prądu. Oczywiście kosztem czegoś, czyli tym razem kosztów maksymalnych uzysków, ale twoje uzyski nie będą wiele gorsze (sprawdź sobie na pvgis). Lepiej zużyć jak najwięcej swojego prądu niż sprzedawać niezagospodarowane nadmiary po 14gr/kWh.
    Taki układ najlepiej będzie działał z inwerterem posiadającym 2 mppt trackery lub z dwoma inwerterami, ale również z pojedynczym inwerterem z 1 mppt:
    http://www.energymatters.com.au/imag...olar-paper.pdf
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #203

    Domyślnie

    rwxw dziękuję za odpowiedz
    Temat zawsze mnie interesował, ale dopiero po przeczytaniu Twojej strony ponownie wróciłem do tego. Dodatkowo kolega był na jakiś szkoleniu związanym z tym tematem i okazuje się że są dofinansowania do takich paneli. Program nazywa się Prosument i można do 40% uzyskać zwrotu, tylko chyba słabo z zasięgiem ogólnokrajowym tego programu :/

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    są dofinansowania do takich paneli
    Z tymi dofinansowaniami to nie jest tak fajnie, że to jest 40%. Policz dokładnie różnicę instalacji wykonanej na wolnym rynku z elementami kupionymi gdzie chcesz, a instalacji z papierowym projektem, kosztami kwalifikowanymi i innymi duperelami, które są wymagane przy dofinansowaniu i wyjdzie pewnie coś zupełnie innego. Oczywiście nie zniechęcam do dofinansowania, ale trzeba sobie dobrze przeliczyć, czy warto.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  5. #205

    Domyślnie

    Kolega się ostro za to bierze także zobaczę co on o tym powie i jakie kwoty będą wchodzić w grę. Na razie w podlaskim to i tak słabo z tym dofinansowaniem jest.
    Planuje na pewno rzucić przewody na poddasze, tak aby mieć furtkę na przyszłość.

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Witam. Możecie potwierdzić czy kąt dachu 35 stopni oraz płaszczyzny wschodnia i zachodnia (dach dwuspadowy) to dobre warunki do ułożenia paneli? Słyszałem, że do instalacji on-grid są to niby bardzo dobre warunki, ale czy tak jest faktycznie?
    W Polsce są co najwyżej dostateczne warunki dla paneli słonecznych. Najlepsze dla tych ustawionych na południe pod kątem 37stopni. Wsch/zach to wydajność kilkanaście procent mniej od optymalnej. Moze lepiej zamontuj panele na jakiejś konstrukcji zamiast na dachu.

  7. #207

    Domyślnie

    Właśnie tak myślałem że południe da najdłuższy czas pracy, co jest logiczne. Zaskoczył mnie kolega (po jakimś szkoleniu) że wschodnia i zachodnia połać jest bardzo dobra dla takiej instalacji. Logiczne jest że wtedy do połowy dnia marnuje się część paneli, a potem w drugiej połowie druga część.

  8. #208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Są dni ze światłem rozproszonym... pochmurne...
    Wtedy pracują , słabiej, obie części.
    Średnio - zawsze "masz tyle samo"

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #209

    Domyślnie

    Rozumiem, że średnio podobnie to wychodzi z powodu ustawienia bocznego panela do strony południowej, w stosunku do ułożenia konkretnie pod słońce na wschodzie i zachodzie. Jak by nie było kable warto rzucić bo jestem na etapie elektryki

  10. #210
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Tak, ale...
    JAK będziesz łączył panele?
    Milion woltów i 0,00nic prądu czy 6V i milion amper?
    Wtedy kable od spawarki...
    Dasz za cienkie to obciążone - zaświecą...
    TERAZ powinieneś tę sprawę odbadać...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #211

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Jak by nie było kable warto rzucić bo jestem na etapie elektryki
    Jak będziesz wrzucał, to wrzuć lepiej grube peszle z drutem w środku, bo jeszcze nie wiesz ilu i jakich kabli będziesz potrzebował.
    Odnośnie kierunków, to jak widać w pvgis wydajność na 2 połaciach będzie słabsza o około 20% niż czystego południa, ale jak pisałem solary szybko wystartują i długo będą działać, co jest nawet ważniejsze samego od uzysku, bo więcej prądu się zużyje na własne potrzeby, a mniej wyśle za półdarmo do sieci. Oczywiście jeśli możesz wystawić je na południe, to będzie lepiej, ale tak też nie jest źle.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #212
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Co sądzicie o takim wykorzystaniu paneli w takim zestawie :

    - instalacja on-grid w domu dobrze zaizolowanym - płyta fundamentowa na 10 cm XPS + 10 cm EPS, ściany 20 cm XPS, strop 40 cm materiału izolacyjnego
    - taryfa g12
    - pompa ciepła powietrze - woda - ogrzewanie + ciepła woda
    - wodne ogrzewanie podłogowe
    - wentylacja mechaniczna z gruntowym wymiennikiem ciepła
    i jako bezpiecznik prosty kominek i instalacja na agregat prądotwórczy

    Dom prostokąt z doklejonym garażem od północy, najwięcej okien na południowej i zachodniej ścianie + rolety zewnętrzne dla ochrony przed słońcem latem.
    W domu wszystko na prąd, wszystkie nowe urządzenia, energooszczędne, oświetlenie LED, płyta indukcja.

    Czy widzicie w tym planie słabe punkty ? Proszę o rady i wskazówki wynikające z własnego doświadczenia a nie reklam.

    Pozdrawiam

  13. #213
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ja tu widzę same słabe punkty...
    Tych paneli to hektar planujesz?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ja tu widzę same słabe punkty...
    Tych paneli to hektar planujesz?

    Adam M.
    Nie badz taki surowy, podłogówka wodna nie jest taka zła

  15. #215
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ja tu widzę same słabe punkty...
    Tych paneli to hektar planujesz?

    Adam M.

    Panele nie maja mieć funkcję wspomagającą dla pompki, automatyki, itp. w czasie " drogiej" taryfy.

    Chociaż coraz bardziej zastanawiam się nad zasadnością montowania paneli, bo dofinansowanie coraz mniej mi się podoba ( koniecznie muszę brać kredyt = prowizje, opłaty ).


    Mogę prosić o wypunktowanie słabych punktów ? Bo że są to sam wiem.

  16. #216
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Zbilansuj mi, proszę, tę codziennie potrzebną indukcję z panelami .

    "Nie badz taki surowy, podłogówka wodna nie jest taka zła "
    DOBRZE zrobiona podłogówka wodna jest dobra, nawet grzana prądem.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 10-10-2014 o 10:17
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    DOBRZE zrobiona podłogówka wodna jest dobra, nawet grzana prądem.

    Adam M.
    A jaki jest ideał takiej podłogówki? Czy wszystkie sekcje otwarte, w kazdym pomieszczeniu taka temperatura jaką sobie ktoś wymyślił, czy kilka sekcji przydławionych żeby osiągnąć żądane temperatury?

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "A jaki jest ideał takiej podłogówki?"

    Wnętrza 22stC
    Powierzchnia podłogi 24stC
    Woda w rurkach podłogówki (zasilanie) około 26-28stC.
    Taki...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "A jaki jest ideał takiej podłogówki?"

    Wnętrza 22stC
    Powierzchnia podłogi 24stC
    Woda w rurkach podłogówki (zasilanie) około 26-28stC.
    Taki...

    Adam M.
    Nie o to pytałem Adam.
    Może precyzyjniej.
    1. Wszędzie w miarę równe i otwarte na 100% pętle i wszędzie zaprojektowana temperatura.
    2. Niektóre pętle muszą być zdławione żeby osiągnąć żądaną temperaturę, a długości pętli różne.

    Która opcja lepsza?

  20. #220

    Domyślnie

    Jestem na etapie podpisywania umowy na fotovoltaike. Szczerze już ją podpisałem z firma Columbusenergy. Ale mam jeszcze pare dni żeby to odkręcić. Potem także ale będzie mnie już to kosztowało 2kPLN. W zasadzie wszystko jasne. Dostaje dofinansowanie , kredyt na 15 lat na 1%. Z kalkulacji wynika , ze już pierwszego roku będe 860 PLN na plus. Jak wejdzie ( oby) ustawa o OZE to jeszcze lepiej. Jedynym mankamentem jest podatek od dotacji. Ale to u wszystkich. Moc instalacji 7,5kWp. 30 paneli. Inwerter SMA. W alternatywie mam firmę Solartime. Cena minimalnie wyższa moc także ( 7,8 kWp). Ale po rozmowie są mi w stanie dać 10% upustu co daje cenę minimalnie niższą. Columbus jest z krakowa Solar z Rzeszowa, ale maja przedstawicielstwo w Krakowie. Nie wiem jaki inwerter mi daja, ale SMA ma podglad przez internet . Czy ktos ma jakies doswiadczenia z tymi firmami. Jest jeszcze SolarPV ( znajomy tam pracuje). Ale ci mi oferty nie wystawiali. Pozdrawiam.
    edit. rozmawiałem dzisiaj jeszcze z zakładem energetycznym i wszystko sie zgadza ( tzn ja płace 65gr.kWh a oni 15gr) ale oprócz licznika dwutorowego zycza sobie jescze jeden który mierzy tylko wyprodukowana energię. Widać chcą mieć pełniejsza kontrolę.
    Ostatnio edytowane przez viadrus ; 14-10-2014 o 21:52

Strona 11 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony