dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 502 z 1061
Pokaż wyniki od 10.021 do 10.040 z 21202
  1. #10021
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A ja napisalem, ze jestem cacy ??
    Ja nie wiem, jak jest ? Widze, ze w temacie emisji zanieczyszczen wiem wiecej od Ciebie....

    Napisalem o róznicy w emisji CO2.
    A to on tak roztkliwial sie, ile zlego robimy naszej planecie nie korzystajac z rozwiazań eko.

    Ja jak mam do wyboru grype, czy dzume,to wybieram grype.

    Sprawdziles juz te NOxy ? Wiesz, juz, ze na 1MWh wyprodukowanej energii powstanie ich 2x wiecej ze spalenia wegla, niz gazu ?
    A dla " kablarza" trzeba spalic tego wegla jeszcze 3x wiecej niz gazu ....

    Poprzeliczaj sobie:
    http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/...dczas-spalania
    Jak już czepiasz się "kablarza" to powiedz ile tego węgla trzeba spalić w elektrowni jeżeli te kable są zasilane z fotowoltaiki tak samo jak grzałka elektryczna w bojlerze...
    Przy pompie ciepła to już nawet nie mamo czym dyskutować...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #10022
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chwala ci za to, dobrze byćvTwoim sąsiadem, jednak przez te 18 lat przez Twój dom wyemitowalo sie tyle CO2 z paliw kopalnych, co przez dom z PC wyemituje się przez 54 lata.
    Malo tego, dom opalany gazem też wyprodukuje 3-4x mniej CO2, przy okazji mniej np PM10.

    Jeśsli chodzi o bilans CO2, to nawet z tym śmieciuchem byłbyś lepszy, bo jego sprawnośc w produkcji i dostarczaniu kWh jest wyzsza, niż sprawność systemu energetycznego w PL.
    No, ale tu dochodzą inne, niewyfiltrowane zanieczyszczenia.
    No popatrz ty się a ja wybrałem prąd zamiast kotła na wszystko ...
    Pewnie dla tego moje filtry od wentylacji są takie czarne i wieczorami czuję swąd spalenizny ...

    Dzisiaj budując jeszcze raz to postawiłbym trochę lepszy budynek i praktycznie samowystarczalny ale tylko dla własnej przyjemności bo filtry w wentylacji dalej były by czarne zgadnij dlaczego...???
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #10023
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał miloszenko Zobacz post
    Można dzisiaj stwierdzić, że mamy technologię aby w 90% zredukować emisję nowego budynku względem budynku spełniającego WT 2021.

    Można powiedzieć, że budynek zero-emisyjny już dziś jest osiągalny, a Ty chcemy taki zbudować i czy nas stać jest kwestią dyskusyjną.

    Jeśli mam do wyboru większy wygodniejszy budynek, który jednak będzie obciążeniem emisyjnym powinienem zrobić wszystko, żeby mój dzisiejszy komfort nie przełożył się na tragedię klimatyczną, która już moje dzieci może dotknąć.

    Ja przez ostatnie dwa lata zredukowałem emisję z dwóch aut o 100% lokalnie i jakieś 70% w bilansie całkowitym. Po dołożeniu PV zredukuje emisyjność budynku o 50%.

    I nie oczekuję dopłat i czy super zwrotu w czasie, oczekuję, aby kto tylko ma w planach wydanie kilkuset tysięcy złotych pomyślał nie tylko o sobie, ale także o swoich potomnych.
    Miłosz ale po co się tak spinać przecież " kijem Wisły nie nawrócisz..."
    To że zmniejszamy u siebie emisję CO2 czy czegoś tam to tak naprawdę niczego nie zmieni...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #10024
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No popatrz ty się a ja wybrałem prąd zamiast kotła na wszystko ...
    Pewnie dla tego moje filtry od wentylacji są takie czarne i wieczorami czuję swąd spalenizny ...

    Dzisiaj budując jeszcze raz to postawiłbym trochę lepszy budynek i praktycznie samowystarczalny ale tylko dla własnej przyjemności bo filtry w wentylacji dalej były by czarne zgadnij dlaczego...???
    Ale ja nie mam pretensji do tego, co wybrales, wiem, ze swojego bezposredniego sasiedztwa nie zatruwasz.
    Tylko kiedy czytalem, jak zalamujesz ręce nad przyszloscia naszej planety, a jednoczesnie od 18 lat uzytkujesz najgorszy (po katem emisji CO2) system ogrzewania, to... jakos mi się to nie spina...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #10025
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Tak spalić w elektrowni, nie w kotle domowym. Tam są jakieś filtry, wysoka sprawność. itp itd. Możesz podać jak jest różnica ile to syfi NOx węgiel w elektrowni a gaz w domu, bo ja taki głupek jest i nie mogę znaleźć. Dzięki.

    Edit.
    Widzisz edytujesz swoje wpisy. Był przed chwilą link i usunąłeś. http://www.nie-truje.pl/baza-wiedzy/...dczas-spalania
    Pisze jeszcze raz nie chodzi mi o niską emisję.
    Nic nie usuwalem, przeciez ten link to ja podalem i nadal tam jest
    Co masz na mysli pisząc "wysoka sprawność" w przypadku elektrowni cieplnej ?
    Jak jest usuwany NOx ze spalin elektrowni ? Myslisz, ze w takim stopniu, jak SOx, czy PM10 ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-03-2019 o 14:54
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #10026

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nic nie usuwalem, przeciez ten link to ja podalem i nadal tam jest
    Co masz na mysli pisząc "wysoka sprawność" w przypadku elektrowni cieplnej ?
    Jak jest usuwany NOx ze spalin elektrowni ? Myslisz, ze w takim stopniu, jak SOx, czy PM10 ?
    Tak to Twój link. Nie wiem raz widać, za chwilę nie, potem znów. Może to taki urok forum.
    Wyższa niż w kotle w domu. No widzisz taki głupek jestem. Cały czas przypominam, że nie chodzi o niską emisję z kotłów na wszystko.
    Jak się usuwa. Może tak: https://instalfilter.pl/Redukcja-NOx-w-spalinach.html. Ja nie wiem, czy jest to stosowane czy nie i w jakim stopniu. Nie znam sie na tym. Ty się na wszystkim znasz to mi wyjaśnij i podaj mi jaka jest emisja NOx z elektrowni. Dzięki.

  7. #10027

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Widzę że jak zwykle...
    "Chłop o gruszce a baba o pietruszce"...

    Samo określenie kogoś "biedaku" czy stwierdzenie " życie jest zbyt krótkie" mówi wystarczająco dużo ...

    A żadnym ekoterrorystą nie jestem i nie mam zamiaru być...
    Nic nie zrozumiałeś , mój inwerter gada do mnie , więc to biedaku mówi do nnie ( bo nie stać mnie na elektryczny samochód)
    teraz lepiej?

  8. #10028

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Na moje żeby się opłacało to czas zwrotu powinien wynosić 5-7lat a nie jak teraz 10-15lat.

    Co może się opłacać to powiedzmy 2kW aby pokryć drogą taryfę i tyle
    2kw.... Hmmm ja mam 6kW na dachu i ostatnio w rachunku dopłaciłem za pierwszą taryfę.
    To chyba jednak zależy od zużycia a nie od liczby kW na dachu

  9. #10029

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    A wliczyłeś ile musi spalić statek by je dostarczyć do UE? Ile dalej paliwa na transport itp itd.?
    Zainstalowaliście panele na dachu i myślicie, że jesteście eko.
    Sam ma PV, ale mnie nie uważa, że jestem przez to bardziej eko. Chociaż staram się jak mogę.
    Wniosek? Trzeba zrezygnować z prądu

  10. #10030
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    No tak , co wiecej przy G12W wychodzi jeszcze lepiej jak pokrywasz zuzycie z pierwszej taryfie (u mnie wychodzi 0,71 zł za 1kWh w 1T).
    Ale trzeba to robić na bieżąco każdego dnia, a to nie takie proste... No i zdaje się operator nie rozróżnia taryf tylko to co uzyskam z dnia odbieram już w nocy w 2T. Nie wierzę w takie dobrodziejstwo aby operator oddawał to co uzbieram tylko w 1T...

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Tak na szybko , instalacja 6,35kWp za 28k (taka mam oferte ale widzialem oferty za forum za 3,5k zl za 1kWp !!). Do obliczeń przyjmemy ze wyprodukuje 900kWh /1kWp = to jest 5715kWh rocznie.
    Też widziałem na forum takie ceny, ale jak zapytałem co i gdzie, to mi kazali sobie samemu szukać. Więc przyjmuję że instalacja do 5kWp kosztuje min. 4700, do 10kWp można zejść do 4500 (oczywiście mowa o markowych dobrych podzespołach a nie tanim badziewiu).

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dalej zakłądam ze połowe tego jestem w stanie zuzyc na bieżąco (to są dane faktyczne z mojegu zyżycia - kazdy musi to oszacowac!), czyli 5717kWh/2 = 2858,5 kWh.
    U mnie wychodzi 0,76 zł brutto 1T i 0,35 zł brutto 2T. Zużycie mam odpowiednio 1200 i 3000 kWh, w pół roku tyle nabite. Czyli 200 i 500 kWh/miesiąc i 1T się raczej nie zmieni znacznie. Czyli przy mocy Twojej instalacji i szacowanym uzysku zużyję w 1T na bieżąco zaledwie 1/3 tego co wyprodukuję w lato (maj-październik), a może nawet mniej jak uwzględnić (podobno) większe zyski. Za to w przyszłości dojdzie mi znacznie więcej do taryfy nocnej, gdzie będzie grzany dom (około 3-4MWh bo będzie PC), oraz niewykluczone że kolejny EV (póki co te 9kWh upycham spokojnie w 2T, głównie w nocy ale też w okienku dziennym). Rocznie to wychodzi ~5MWh. Czyli załóżmy rocznie te 2,5MWh w 1T i 14MWh w 2T (a jeszcze basen ogrodowy będę pompą grzać, zapewne też w 2T nocnej ale nie wiem ile pójdzie). Czyli powiedzmy te 0,8MWh zużyję na bieżąco, pozostałe 5MWh do wykorzystania z faktorem 0,8 czyli jakby zostanie 4MWh i to wszystko w zasadzie będzie podpadać pod druga taryfę.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Aby nie utrudniac obliczeń (ale zaraz do tego wrócimy) przyjme moją stawkę 0,51 zł za 1 kWh w G11 - to daje 1457,8 zł. Dalej załóżmy że pozostała połowe musimy oddać więc 0,8 mozna odebrać : 1166,27zł. Czyli instalacja przyniesie nam 2624,1zł rocznie. Koszt instalacji to 28k wiec po odliczeniu ulgi podatkowej (bez innych dofinansowań!) daje nam 19k (stawka 32%) . Czy prosty czas zwrotu to ~7 lat.
    Nie rozumiem czemu stawka wyliczana jest dla 0,51 w G11. Przecież grzanie prądem sieciowym (czy ładowanie EV) będzie się odbywać w większości w taniej taryfie i do takich kwot należy się odnosić. Szacuję że nie będzie to więcej jak 0,40 zł (bo pewnie zarwie się drogiej trochę). Wtedy wychodzi 1600 zł plus to co na bieżąco nie zapłacę w 1T, 600 zł czyli w sumie 2200 zł rocznie. W tym momencie zwrot wychodzi w 13 lat. A tak realnie, jakby wziąć "normalne ceny", bo ja nie z tych co sami sobie zamontują, to jeszcze więcej.

    Ulga podatkowa, nowinka, właśnie doczytałem, u mnie 18% czyli zwrot wychodzi nadal powyżej 10 lat. Dramatu faktycznie nie ma, ale gdyby to faktycznie spadło do 6-7 lat tak jak pompa się zwraca do gazu, to byłoby fajnie. Z tym odliczeniem 18% wychodzi że kWp powinien kosztować mniej niż 3000 zł, czyli tyle ile obecnie kosztuje to np. w Australii.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Powyższe ma bardzo wiele założeń które nie muszą być prawdziwe (możesz nie zuzywac polowy na wlasne potrzeby jak ja - ja mam 3 lodowki , rekuperator i oczyszczalnie ktora pracuje caly czas).
    Ja mam dwie lodówki, reku nie mam, ale mam jedną termę podszafkową która działa jak trzeba a nie tylko w 2T.

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Dlatego kazdy sobie musi policzyć bo zalezy od wielu czynników.
    Liczę, liczę i nie chce mi wychodzić taki krótki zwrot. Niemniej będę dodawać sukcesywnie te panele.
    Ostatnio edytowane przez Myjk ; 20-03-2019 o 15:59
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #10031

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogush Zobacz post
    Wniosek? Trzeba zrezygnować z prądu
    Jak chcesz to zrezygnuj i przerzuć się na np. gaz lub opony i płyty OSB.

  12. #10032
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Jak chcesz to zrezygnuj i przerzuć się na np. gaz lub opony i płyty OSB.
    Nie ma co się nakręcać...
    Czy ktoś zrezygnuje z prądu czy zrobi cokolwiek innego to i tak niczego nie zmieni poza utrudnieniem sobie życia...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #10033
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Ja nie wiem, czy jest to stosowane czy nie i w jakim stopniu. Nie znam sie na tym. Ty się na wszystkim znasz to mi wyjaśnij i podaj mi jaka jest emisja NOx z elektrowni. Dzięki.
    Ale to przeciez zajmuje 45sekund
    Około 0.9kg NOx na MWh
    Wyższa niż w kotle w domu
    Sprawnosc elektrowni wyzsza, niz kotla w domu ?.
    Ha, ha ha.... serio sie nie znasz

    Otoz sprawnosc elektrowni weglowych to 38-45%. Do tego dodaj straty na przesyle en elektrycznej i dostaniesz oszalamiajaca sprawność rzędu 30%.
    Sprawnosc kotla węglowego w domu - jakies 65%.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-03-2019 o 18:34
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #10034

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Jak chcesz to zrezygnuj i przerzuć się na np. gaz lub opony i płyty OSB.
    Tyle ze to nie ja mam problemu z bycia/nie bycia EKO , sam napisales :"Zainstalowaliście panele na dachu i myślicie, że jesteście eko. "
    Wiec jesli zuzywasz prad nie jestes EKO bez wzgledu na to skad pochodzi (nie jest to do konca prawda ale to jest Twoja logika)
    Ja wychodze na + po ~7 latach i nie musze być EKO (choć mam PC do tego wiec nie zatruwam sasiadow w mroźne wieczory)
    Ostatnio edytowane przez gogush ; 20-03-2019 o 19:53
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  15. #10035

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ale trzeba to robić na bieżąco każdego dnia, a to nie takie proste...
    No wlasnie nie każdego. Ja mam główne zużycie w weekendy i wlasnie ten nadmiar produkowany w 2T zwykle zużywam, wiec oddaje 1T. pompa tez grzeje w 2T. Cala reszta idzie na biezace zuzycie. Wierze ze zwkieksze autokonsupcje jesli zainstaluje panele wsch-zach.


    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    No i zdaje się operator nie rozróżnia taryf tylko to co uzyskam z dnia odbieram już w nocy w 2T. Nie wierzę w takie dobrodziejstwo aby operator oddawał to co uzbieram tylko w 1T...
    Jak napisalem wczeniej to niestety zalezy od operatora. Akurat chyba PGE jest takim "dobrodziejem" bo wyprodukowana energie rozlicza uczciwie : w pierwszej kolejności w tej taryfie w której została wyprodukowana i dopiero jak bedzie nadwyzka w 1 to rozlicza w 2. Rozliczenie jest co 6 miesiecy i licznik jaki mam jest wektorowy wiec bilansowanie na liczniku - nic sie nie marnuje pomiedzy fazami.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Też widziałem na forum takie ceny, ale jak zapytałem co i gdzie, to mi kazali sobie samemu szukać. Więc przyjmuję że instalacja do 5kWp kosztuje min. 4700, do 10kWp można zejść do 4500 (oczywiście mowa o markowych dobrych podzespołach a nie tanim badziewiu).
    Ja bez łaski mam za 4500 w pierwszej wycenie (Sharp POLi i Fronius 5M - mysle ze to dobre firmy) poniewaz juz kolejna osoba mnie o to pyta wiec podaje : ekosed.pl

    Napisales ze bedziesz miał basen to wlasnie bardzo dobry pomysł na zuzycie bieżace wiec 1/3 ktora zakłądasz bedzie wieksza. Ja mam basen bez pompy (grzeje czasem solarami) i sama pompa wody sporo zuzywa i chodzi codziennie aby basen nie zazielenial (360W po 6-8h)


    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Nie rozumiem czemu stawka wyliczana jest dla 0,51 w G11. Przecież grzanie prądem sieciowym (czy ładowanie EV) będzie się odbywać w większości w taniej taryfie
    Zalezy jak podejdziesz do instalacji . Jesli chcesz pokryc tylko 1T to w g12W bedziesz placil tylko za 2 T . Jesli instalacja bedzie na calosc zapotrzebowania wtedy nie ma sensu g12W bo calosc pokrywasz wiec nie ma znaczenia czy masz G11 czy G12. Wtedy bardziej sie oplaca miec G11 bo masz wiekszy komfort korzystania z pradu (jest wszystko jedno ) . Tutaj zwrot moze byc dluzszy - ale jak napisałem to zalezy jak korzystasz z pradu.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post

    Liczę, liczę i nie chce mi wychodzić taki krótki zwrot. Niemniej będę dodawać sukcesywnie te panele.
    Bo to wlasnie zalezy od zuzycia, IMO im wieksze zuzycie tym lepiej wychodzi, u Ciebie kuszace jest to ze chcesz miec basen (pompa + PC do grzania wody jak rozumiem) i ew. PC do grzania domu (musisz policzyc jakie bedziesz mial zuzycie. Pytanie czy znasz inwestycje ktora nawet przy 10 latach zwraca sie w 100% ?
    Jak ktos wyzej napisal jak malo zuzywa to nie ma rarytasow z PV (male zuzycie , mala instalacja , male zyski). Ja tylko przy obecnej instalacji 6kW place za prąd ok 200 zl miesiecznie - i to sa JEDYNE koszty utrzymania domu jakie mam - a mam wszystko na prad (PC, plyta ind, oczyszczalnia , pompa wody, rekuperacja, suszarka indukcyjna, czajnik elektr, 2 lodowki + zamrazarka, kosiarka w lato, pompa obiegowa do basenu w lato, 2 duze TV, 4 komputery itd. ) Jedyne co place to internet (nie wyprodukuje sobie ) i wywóz śmieci.
    Nawet szykajac sie do zakupu elektryka zwieszylem moc przylaczeniowa do 17kW (mialem 11kW)
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  16. #10036

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale to przeciez zajmuje 45sekund
    Około 0.9kg NOx na MWh

    Sprawnosc elektrowni wyzsza, niz kotla w domu ?.
    Ha, ha ha.... serio sie nie znasz

    Otoz sprawnosc elektrowni weglowych to 38-45%. Do tego dodaj straty na przesyle en elektrycznej i dostaniesz oszalamiajaca sprawność rzędu 30%.
    Sprawnosc kotla węglowego w domu - jakies 65%.
    Około 0.9kg NOx na MWh z oczyszczaniem czy nie NOx, bo nie napisałeś? Ile jest 1 MWh gazu?
    No to przecież pisze, że się nie znam. Ty za to na wszystkim.

  17. #10037
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale to przeciez zajmuje 45sekund
    Około 0.9kg NOx na MWh

    Sprawnosc elektrowni wyzsza, niz kotla w domu ?.
    Ha, ha ha.... serio sie nie znasz

    Otoz sprawnosc elektrowni weglowych to 38-45%. Do tego dodaj straty na przesyle en elektrycznej i dostaniesz oszalamiajaca sprawność rzędu 30%.
    Sprawnosc kotla węglowego w domu - jakies 65%.
    Jaki z tego wniosek...?
    Każdy dom powinien mieć własną elektrownię węglową bo robiłoby się prąd na miejscu a ciepło jako odpad do ogrzewania i CWU...
    A na walkę ze smogiem ogromne wentylatory które robiłyby wiatr do rozwiewania dymu...( Raporty smogowe zawsze pokazują że kiedy wieje wiatr to jakość powietrza jest bardzo dobra...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #10038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jaki z tego wniosek...?
    Każdy dom powinien mieć własną elektrownię węglową bo robiłoby się prąd na miejscu a ciepło jako odpad do ogrzewania i CWU...
    A na walkę ze smogiem ogromne wentylatory które robiłyby wiatr do rozwiewania dymu...( Raporty smogowe zawsze pokazują że kiedy wieje wiatr to jakość powietrza jest bardzo dobra...)
    ad.1 - jaki dyskutant taki wniosek (to żartem) ale zrobiłeś wniosek godny trolla.
    Jak bym wyciągnął wniosek: elektrownie węglowe należy usprawnić (jeżeli jest to technologicznie i ekonomicznie możliwe) lub wymienić na inne z lepszą sprawnością i bardziej czyste.
    ad.2 - to jest jakiś sposób bo właśnie dlatego czasami zimą nie ma takiego stężenia zanieczyszczeń.
    Zanieczyszczenia się rozrzedzą i przeniosą dalej.

  19. #10039
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    ad.1 - jaki dyskutant taki wniosek (to żartem) ale zrobiłeś wniosek godny trolla.
    Jak bym wyciągnął wniosek: elektrownie węglowe należy usprawnić (jeżeli jest to technologicznie i ekonomicznie możliwe) lub wymienić na inne z lepszą sprawnością i bardziej czyste.
    ad.2 - to jest jakiś sposób bo właśnie dlatego czasami zimą nie ma takiego stężenia zanieczyszczeń.
    Zanieczyszczenia się rozrzedzą i przeniosą dalej.
    Ale po co usprawniać cokolwiek przecież ten balon w postaci cywilizacji w którymś momencie i tak pęknie...
    Wcześniej czy później i tak wszyscy się wykończymy i to właśnie paradoksalnie z powodu rozwoju cywilizacji...
    Im bardziej będziemy się próbowali ratować to tym szybciej wszystko się zawali...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #10040
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Jeśli mam do wyboru większy wygodniejszy budynek, który jednak będzie obciążeniem emisyjnym powinienem zrobić wszystko, żeby mój dzisiejszy komfort nie przełożył się na tragedię klimatyczną, która już moje dzieci może dotknąć.

    Ja przez ostatnie dwa lata zredukowałem emisję z dwóch aut o 100% lokalnie i jakieś 70% w bilansie całkowitym. Po dołożeniu PV zredukuje emisyjność budynku o 50%."

    No, ja myślałem, że dorośli w świętego Mikołaja, babę Jagę i bajki to już nie wierzą...
    A tu - patrz!
    Żarliwa wiara w szkodliwe CO2...
    Kiedy zrozumiecie, że dlatego płacimy za CO2 bo za parę wodną daniny nie da się wyrwać?!
    Będzie to, co ma być pomimo ostrej walki z emisją CO2..
    Tylko co poniektórzy zdążą się nieźle wzbogacić na tej wojnie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 502 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony