dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 599 z 1061
Pokaż wyniki od 11.961 do 11.980 z 21202
  1. #11961
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    w pierwszej kolejności sprawdź zalecenia producenta falownika co do zabezpieczeń.
    Fronius na przykład podaje, że dla ich falowników Symo:
    - bezpieczniki po stronie DC są niepotrzebne, jeżeli nie masz spiętych równolegle kilku łańcuchów,
    - jakie jest wymagane zabezpieczenie nadprądowe po stronie AC (np. C16),
    - nie jest potrzebne zabezpieczenie RCD AC (wyłącznik różnicowo-prądowy), a jeśli inne przepisy narzucają jego zastosowanie, to jakie ma mieć parametry (100mA typu A jeśli dobrze pamiętam),
    - kiedy i jakie zabezpieczenie przepięciowe jest potrzebne i po stronie DC i AC (ogólnie zalecane jest co najmniej T2, ale to zależy od analizy ryzyka, czyli umiejscowienia, rodzaju konstrukcji, długości przewodów itp ),
    - nie jest potrzebny rozłącznik DC (mają wbudowany).
    Zalecenia dotyczące przepięciówek masz wyjaśnione dobrze w materiałach Dehna.
    Jakich firm? Najlepiej znanych i sprawdzonych typu Dehn, Phoenix, ABB (tylko ich cena.), a nie najtańsza chińszczyzna.
    Wielkie dzięki-sprawdzę co jest wymagane w danym inwerterze.Chińszczyzny na zabezpieczenia nie kupuję.
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #11962
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Sprawdzić ja to się łączy? Bo krąży opinia, że jak część paneli na wschód,a część na zachód, pod jeden string inwertera to są problemy.
    (pod jedno z wejść MPP) jeśli w ogóle się tak łączy?
    Zawsze wydawało mi się, że aby tak skonfigurować instalację inwerter musi być taki który ma 2 wejścia MPP.
    Da się, ale powinny być spełnione 2 warunki:

    - napięcia obwodu otwartego i zamkniętego obu łańcuchów jednakowe, czyli w zasadzie takie same panele. W zasadzie nie znaczy, że muszą być identyczne, bo instalacja będzie też działała z małymi różnicami.
    - każdy łańcuch separowany diodami.

    Tak połączyłem 3 łańcuchy "ze zbieraniny" paneli i działa bardzo dobrze od 2 lat. Wytworzyło to do chwili obecnej 6010,7 kWh.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #11963

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    I tak jesteś w lepszej sytuacji od innych Kolegów, bo nie dostałeś faktury (często przychodzą "przewymiarowane kosmicznie").

    Tak się składa, że Operatorzy, jeśli nie zapłacisz w terminie faktury nawet z kwotą "wyssaną z palca" mają prawo doliczyć Ci odsetki za zwłokę. Mogą też odciąć prąd lub nasłać komornika (wyrok Sądu). A za ponowne podłączenie do sieci zapłacisz.

    Każdy delikwent podpisując Umowę otrzymuje do niej aneks w którym powyższe "przyjemności" są podane.
    A właśnie....miałem się spytać...aneks dostałem pocztą, licznik wymieniony na dwukierunkowy w maju, zużycie ze starego licznika rozliczone. Kiedy mogę się spodziewać jakiejś faktury?!? W umowie wcześniej miałem rozliczenie roczne i prognozy co 2m, ale po wymianie licznika kompletna cisza...na eboku też nie ma żadnych prognoz/faktur....to normalka, że tak to wygląda? Myślałem, że będzie coś w lipcu (ktoś pisał, że rozliczają produkcję 30.06 i 31.12) a tu nic....Nie żeby to było jakimś wielkim problemem, ale chcę po prostu widzieć...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #11964
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    A właśnie....miałem się spytać...aneks dostałem pocztą, licznik wymieniony na dwukierunkowy w maju, zużycie ze starego licznika rozliczone. Kiedy mogę się spodziewać jakiejś faktury?!? W umowie wcześniej miałem rozliczenie roczne i prognozy co 2m, ale po wymianie licznika kompletna cisza...na eboku też nie ma żadnych prognoz/faktur....to normalka, że tak to wygląda? Myślałem, że będzie coś w lipcu (ktoś pisał, że rozliczają produkcję 30.06 i 31.12) a tu nic....Nie żeby to było jakimś wielkim problemem, ale chcę po prostu widzieć...
    Zależy pod jakiego Operatora podlegasz. W Tauronie podobno było najwięcej rozliczeń co 6 miesięcy. Pierwsze rozliczenie przysyłają z rozliczeniem na 30.06, lub 31.12, mimo, że z Umowy wychodzi np dla oddanej instalacji 1-go kwietnia rozliczenie 30.09.

    Tak nie robią (po 6 miesiącach), bo w taryfach G12 i pochodnych przy rozliczeniu znacznie mniej by zyskali.

    Podobno najlepiej przejść na rozliczenie co miesiąc. I to zgłosić oficjalnie na piśmie. Po jakimś czasie przyjdzie do Delikwenta-Prosumenta nowa Umowa.
    Z tym rozliczeniem co miesiąc nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam. Ta informacja jest chyba z działu analitycznego ZE. Nie jestem w stanie sprawdzić, bo moja produkcja pokrywa zużycie i w tym wypadku rozliczenie "proporcjonalne" nie wchodzi w grę. Płacę jedynie opłaty stałe.
    Stąd w "stopce" te 4 klimy i PC. Energię wrzuconą do sieci trzeba zużyć do 365 dni, jak przewiduje Ustawa OZE, bo przepada. Jeśli mi zabraknie, to mało, a z proporcji i tak wiele nie stracę. Jak nie wykorzystam w 365 dni, to trochę dostaną w prezencie - a niech mają!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #11965

    Domyślnie

    Czy cena całkowita 35k PLN, za Solaredge i 18 paneli na Q.cells g5,+ optymatyzatory. Niestety konstrukcja dachu, ma małe liczne połacie na których da rade założyć panele powoduje że pracy na dachu jest więcej.
    Co sądzicie ?

  6. #11966

    Domyślnie

    vr5 - u mnie Tauron. Czyli rozliczenie będzie pewnie 31.12.....dzięki
    Na dniach montuję klimę, ale u mnie instalacja jest przewidziana z niedoborem, więc nie dostaną nic w prezencie
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #11967
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał bestb Zobacz post
    Czy cena całkowita 35k PLN, za Solaredge i 18 paneli na Q.cells g5,+ optymatyzatory. Niestety konstrukcja dachu, ma małe liczne połacie na których da rade założyć panele powoduje że pracy na dachu jest więcej.
    Co sądzicie ?
    Ja myślę, że drogo. Tak ze 6500 za KWp? Jakby skomplikowany ten dach nie był. Z tego co ludzie tu piszą, to poziom 5000 to taka granica przyzwoitych cen. Ludzie robią sami to wychodzi po 3000 i mnie. SE jest kilkanasicie procent droższy od wersji bez optymalizatorów.

  8. #11968

    Domyślnie

    Cytat Napisał bestb Zobacz post
    Czy cena całkowita 35k PLN, za Solaredge i 18 paneli na Q.cells g5,+ optymatyzatory. Niestety konstrukcja dachu, ma małe liczne połacie na których da rade założyć panele powoduje że pracy na dachu jest więcej.
    Co sądzicie ?
    Ciężko powiedzieć, nie znając mocy instalacji czy rodzaju dachu.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  9. #11969

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ciężko powiedzieć, nie znając mocy instalacji czy rodzaju dachu.
    Qcells g5 to około 320W, bez znaczenia jaki dach cena mocno przeholowana. Wolałbym postawić na gruncie w normalnych pieniądzach.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #11970
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mibas

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zależy pod jakiego Operatora podlegasz. W Tauronie podobno było najwięcej rozliczeń co 6 miesięcy. Pierwsze rozliczenie przysyłają z rozliczeniem na 30.06, lub 31.12, mimo, że z Umowy wychodzi np dla oddanej instalacji 1-go kwietnia rozliczenie 30.09.
    u mnie w Tauronie - wymiana licznika 6 czerwca, pod koniec czerwca przyszła faktura rozliczająca stary licznik, potem w połowie lipca rozliczenie na dzień 30.06 razem z fakturami prognozowanymi na kolejne 6 miesięcy (czyli do końca roku). Przy czym prognoza oparta została o wyniki za pierwsze półrocze, czyli tak naprawdę za 24 dni produkcji PV i 6 miesięcy zużycia, czyli kompletnie bzdurna..

  11. #11971
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    vr5 - u mnie Tauron. Czyli rozliczenie będzie pewnie 31.12.....dzięki
    Na dniach montuję klimę, ale u mnie instalacja jest przewidziana z niedoborem, więc nie dostaną nic w prezencie
    To musisz sobie wypracować właściwy sposób konsumpcji energii.
    Zasada jest prosta - rozliczenie proporcjonalne z proporcji zużycia, a nie z oddania. Oznacza to, że nie zostanie Ci zaliczone oddanie energii do sieci w taryfie dziennej z pobraną w dziennej, tylko rozliczone we wspomnianej proporcji.
    Przykład:
    Oddałeś 1000 kWh do magazynu (ten tysiąc jest już po uwzględnieniu 20 % lub 30 %).
    Zużyłeś 2000 kWh, więc brakuje 2000-1000 = 1000 kWh.
    I ten tysiąc jest dzielony proporcjonalnie do zużycia wykazanego przez licznik w poszczególnych strefach.
    Jeśli z proporcji wyjdzie 4 do 6 na korzyść nocnej, to nie jest źle - zapłacisz za 400 kWh droższej i za 600 kWh tańszej energii
    Ale jak wyjdzie 7 do 3 to już nie jest dobrze, bo zapłacisz odpowiednio za 700 kWh i 300 kWh.

    Podam taki przykład, trochę akademicki:

    Bojler zużywa w czasie doby 4 kWh prądu i grzałkę włączamy się tylko w nocy oraz inne urządzenia w nocy 1 kWh. W dziennej taryfie są włączone kuchnia indukcyjna, żelazko i "takie tam", czyli odbiorniki które trzeba włączyć w drogiej taryfie - razem 5 kWh.
    Proporcja wychodzi 5 na 5.

    Jednak jeśli Prosument włączy bojler w okienku dziennym 13-15, gdy świeci słońce (dla uproszczenia w pozostałych godzinach są gęste chmury), a instalacja "wrzuci" do sieci tyle energii, że ona nie przejdzie przez licznik i wyląduje w grzałce bojlera - bojler nagrzeje się "za darmo".
    Proporcja wychodzi 5 na 1.
    To jest pewne uproszczenie, gdyż grzejąc w nocy wprowadzisz w dzień 4 kWh, z czego później odbierzesz 3,2 kWh, lub 2,7 kWh.

    Przykład trochę akademicki, ale widać jak możemy sobie "namieszać" w rozliczeniu z ZE.

    Jak pisałem poprzednio - podobno najkorzystniej dla tych co mają niedobór własnej energii rozliczać się z naszym Operatorem co miesiąc.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #11972

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ciężko powiedzieć, nie znając mocy instalacji czy rodzaju dachu.
    Dach ma wiele połaci, całość będzie miala około 6kw

  13. #11973

    Domyślnie

    Cytat Napisał bestb Zobacz post
    Dach ma wiele połaci, całość będzie miala około 6kw
    Chodziło o rodzaj pokrycia. Ale tak czy owak, tak jak koledzy napisali, drogo.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #11974

    Domyślnie

    Ok - dziękuję

  15. #11975
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał mibas Zobacz post
    u mnie w Tauronie - wymiana licznika 6 czerwca, pod koniec czerwca przyszła faktura rozliczająca stary licznik, potem w połowie lipca rozliczenie na dzień 30.06 razem z fakturami prognozowanymi na kolejne 6 miesięcy (czyli do końca roku). Przy czym prognoza oparta została o wyniki za pierwsze półrocze, czyli tak naprawdę za 24 dni produkcji PV i 6 miesięcy zużycia, czyli kompletnie bzdurna..
    Tak jest - rozliczenie 30 czerwca i 31 grudnia. Ale można zmienić na co jeden miesiąc, dwa, a nawet co 12 miesięcy. Przy rozliczaniu 12-to miesięcznym faktury rozliczeniowe są z datą 31 grudnia oraz obowiązkowo faktury prognozowe.

    To jeszcze da się przełknąć. Jeśli zgłosisz odpowiednio wcześnie, czyli przed terminem płacenia pierwszej "prognozy" to jest duża szansa, że Ci skorygują. W Tauronie nie ma z tym problemu. Ale jak każdy inny Sprzedawca Oni też wolą mieć nadpłatę.
    Jeśli nie zgłosisz zastrzeżenia co do prognozy, to i tak wyrównają przy kolejnych opłatach. Ale chyba nie warto mieć nadpłatę na 2 lata "z góry".

    Przy taryfie G11 nie ma przekłamań i dostaniesz fakturę z prawidłowym bilansem...

    Przy przejściu na rozliczenie co miesięczne nie ma prognoz - jest rozliczanie na bieżąco.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #11976

    Domyślnie

    Witam, w piątek w południe Tauron wymienił mi licznik na dwukierunkowy. I od tego czasu do dziś okazuje się, że zużycie wzrosło u mnie o bagatela około 50%... Zrobiłem test, upewniłem się, że nic nie pobiera energii w znacznej ilości, i w czasie 0,5h gdy produkcja wynosiła między 1000 a 2000w sprawdziłem zużycie na liczniku. I tu najlepsze, licznik pokazał wzrost zużycia o 300w! Zadzwoniłem do Taurona, i po przetłumaczeniu pani, że nie, nie miałem w tym momencie ponadnormatywnego zużycia, powiedziała żeby napisać wniosek o sprawdzenie licznika. Miał ktoś taki przypadek? Interesuje mnie, czy jak przyjadą sprawdzić, to czy nie będą próbować ze mnie robić głupa, że niby wszystko gra...

  17. #11977
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał nedzarz Zobacz post
    Witam, w piątek w południe Tauron wymienił mi licznik na dwukierunkowy. I od tego czasu do dziś okazuje się, że zużycie wzrosło u mnie o bagatela około 50%... Zrobiłem test, upewniłem się, że nic nie pobiera energii w znacznej ilości, i w czasie 0,5h gdy produkcja wynosiła między 1000 a 2000w sprawdziłem zużycie na liczniku. I tu najlepsze, licznik pokazał wzrost zużycia o 300w! Zadzwoniłem do Taurona, i po przetłumaczeniu pani, że nie, nie miałem w tym momencie ponadnormatywnego zużycia, powiedziała żeby napisać wniosek o sprawdzenie licznika. Miał ktoś taki przypadek? Interesuje mnie, czy jak przyjadą sprawdzić, to czy nie będą próbować ze mnie robić głupa, że niby wszystko gra...
    Licznik cyklicznie pokazuje różne wartości w zależności od modelu i wprowadzonej taryfy.
    Sprawdź w internecie jakie symbole do czego są przypisane dla Twojego licznika. Jeśli umiesz "czytać" co w liczniku oznacza zużycie, a co oddanie i nie pokrywa się z Twoimi oczekiwaniami, to może być wada licznika, ale być może mylisz się źle interpretując poszczególne wskazania.

    Znane mi liczniki wskazują zużycie w kWh. Jeśli na inwerterze mamy produkcję w okresie 0,5 godz. między 1000 W a 2000 W, to przy braku poboru sprawny licznik wskaże przyrost między 0,5 kWh a 1,0 kWh. Licznik to nie watomierz.
    W mojej Iskrze (1 faza) po symbolu 2.8.0 łączne oddanie, 2.8.1 oddanie w I taryfie i 2.8.2 w II taryfie.
    Zużycie (w kWh) podawane jest po symbolu 1.8.0 i kolejno po 1.8.1 oraz 1.8.2
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #11978

    Domyślnie

    vr5, też mam licznik ISKRA i takie symbole jak opisałeś. W te 4 dni powinienem zużyć 40-45 kWh - te 4 dni niczym nie różniły się od innych, a nawet 2 popołudnia nie było nikogo w domu. A wg wskazań falownika - produkcja 92kWh, wg licznika pobrane z sieci 41, a wprowadzone do sieci 56kWh. Czyli w te 4 dni zużyłem 77kWh. Co przy rozliczeniach rocznych rzędu 3200 kWh brzmi jak nieśmieszny żart. Taryfa G11.

  19. #11979

    Domyślnie

    Słuchaj nie wiem i nie chcę zgadywać ale jeśli licznik pokazuje i potrafisz to odczytać jako pobór 41kWh a produkcja 57kWh a inwerter wyklepał 92kWh.
    Teraz na j. Polski 92kWh - 41kWh = 51kWh oddanych do sieci. a 41kWh + kilka kWh zjedzonych w "locie" przez chałupę dzielone przez 4 dni = około 9kWh doba.
    Znając pobór prądu roczny na poziomie 3200kWh / 356 dni = 8,7kWh/DOBA
    Mnie się wszystko zgadza +/- 5%.
    Inwerter klepie prąd w dzień a Ty zużywasz w nocy kiedy inwerter zapomniał że produkował bo śpi!!! Jak pisałem wg. mnie jest OK tylko zapomniałeś że w dzień też zjadasz produkcję w locie i chciałbyś aby 92kWh były w indeksie 2.8.0 ale tak to nie działa.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 13-08-2019 o 20:58
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #11980

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak pisze stos. Generalnie zauważyłem przypadłość (raz dziennie przez te 4 dni zaglądałem na licznik w skrzynce), że im większa produkcja, tym większe zużycie. Piątku nie brałem na poważnie, bo to było raptem pół dnia, sobota była pochmurna i myślałem, że tak ma być, niedziela ładna ale zerknąłem na produkcję i widząc ładny uzysk nie zastanawiałem się zbytnio, wczoraj powtórka z soboty. Dopiero dzisiaj cośmi na grubo przestało pasować i zacząłem rozkminiać. Jakby w jakiejś proporcji, oczywiście mniejszej względem produkcji rosło zużycie.

Strona 599 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony