dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 688 z 1061
Pokaż wyniki od 13.741 do 13.760 z 21202
  1. #13741
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Bzdura to mało powiedziane, herezje.
    Na początku też tak myślałem
    Dom w budowie.

  2. #13742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie ma takiej opcji, żeby w umowie był taki zapis. Ktoś Ciebie wkręcił
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #13743

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Na początku też tak myślałem
    Na podstawie jakiego paragrafu Tauron ma prawo wykonać kontrolę? Wypowie umowę, odłączy licznik i znajomy zostanie bez prądu?
    Wystarczy czasami pomyśleć to dużo nie kosztuje a ułatwia życie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  4. #13744

    Domyślnie

    Chyba, że Tauron wykonał mu całą instalację włącznie ze zbiornikiem CWU i pod żadnym pozorem nie może się tego dotknąć. Ale to wręcz nieprawdopodobne.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #13745
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Chyba, że Tauron wykonał mu całą instalację włącznie ze zbiornikiem CWU i pod żadnym pozorem nie może się tego dotknąć. Ale to wręcz nieprawdopodobne.
    Na pewno przy dotacjach z gminy na instalację solarną lub kocioł na pellet jest klauzula że przez 5 lat nic nie można modyfikować. To na 100 %. W razie odsteps od protokołu odbioru przy kontroli takiej instalacji mogą być problemy. W gminie powiedzieli że czasem sprawdzają.
    Dom w budowie.

  6. #13746
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No tak, ale co ma do dotacji w gminy umowa z Tauronem i jej ewentualne rozwiązanie ?
    Ekspresu do kawy też nie może kupić ? Bo to przecież grzałka 1,5kW
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 20-11-2019 o 18:20

  7. #13747
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    gaweł, człowieku...

    Nie myl programu "Mój Prąd" z innymi formami dofinansowania - na przykład w ramach Subregionu Zachodniego.
    W dofinansowaniu z Subregionu finansowano w 100% pierwsze 3kWp, a liczyła się instalacja FALOWNIKA, więc można było odpalić nową instalację, obok już istniejącej, ewentualnie wymienić falowniki na nowy, większy.
    W programie Mój Prąd trzeba za to okazać zaświadczenie o wymianie licznika w momencie uruchamiania instalacji-jak to przejdziesz, majac licznik wymieniony pol roku temu?
    Czytaj te fora że zrozumieniem i nie wprowadzaj użytkowników w błąd..
    Ok ale tak się zastanawiam czy majac już licznik dwukierunkowy można podłaczyć 2 instalację PV , mam moc 15 KW obecna instalacja ma 4 kWp , więc za jakiś czas dołożę na innej połaci pare kwp i dokupie w komplecie drugi falownik czy muszę pytac o zgodę? A jeżeli tak to czy moga mi odmówić i w jakiego powodu

  8. #13748
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Dlaczego ? ma to związek ponieważ decydując się teraz na określoną instalacje i korzystając z programu , jak najbardziej. po prostu ciekaw jestem czy można zwiększyć ilość paneli poprzez dobudowanie dodatkowej instalacji co do zasady, nie chodzi mi tu o dodatkowe pieniądze.

    Nie każdy ma pieniądze na 10 kwp i nie każdy chce się zadłużać już teraz

  9. #13749
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Modyfikować nie można instalacji PV, a ta się kończy w miejscu podłączenia wyjścia AC z inwertera.
    To co sobie robisz w swojej domowej instalacji nie ma nic wspólnego z instalacją PV.
    Możesz sobie przejść z ogrzewania gazowego na elektryczne i nikomu nic do tego.
    Temat gorący. Oczywiste jest że można podłączyć grzałkę lub inne urządzenie za inwertem. Z tym się zgadzam.
    Dom w budowie.

  10. #13750
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Temat gorący. Oczywiste jest że można podłączyć grzałkę lub inne urządzenie za inwertem. Z tym się zgadzam.
    No to jaki problem ma w końcu Twój znajomy ?

  11. #13751

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    U mnie off grid ma za zadanie uzupełnić i zmagazynować w części energie w dzień z PV dla CWU i CO, po to by zmniejszyć zużycie energii z sieci w drogiej taryfie. W zbiorniku mam 2 grzałki po 2,4 kw ( 3 x 800W z możliwością ustawienia w konfiguracji 800 w lub 1600 w lub 2400 w ). Dodatkowo grzałka 3F 9kw ze sterownikiem tygodniowym pracującym w okienku II taryfy.

    W dziale ogrzewanie na forum muratora jest mnóstwo info od użytkowników którzy ( ogrzewają prądem COP-1 - wystąp ) i ci którzy mają bufory - ( jak to się robi czyli bufor ciepła).
    Pozostała brakująca część energii ma być w II taryfie.

    Oczywiście każdy dobiera rozwiązania pod siebie.
    Przez 5 lat się przekopywałem się przez forum muratora.
    Przez 5 lat u swoich klientów podglądałem jaki mają kotłownie i jakie rozwiązania cwu i co.
    W tych pięciu latach w Krakowie uchwalili ustawę anty-smogową.
    Wszystko drożeje i idzie dodatkowo w OZE.

    Niestety u siebie gazu nie mam więc pozostaje mi tylko energia, pellet i węgiel odpad.

    Ja mam piwnicę i sporo przestrzeni. Taki bufor zajmuje niewiele więcej miejsca niż zbiornik na CWU 300 L. Zamiast dwóch zbiorników osobnego do cwu i co mam jeden kombinowany 800L a w nim 200L na cwu.
    Nie będę miał kotła na pellet więc 1,5 m x 1,5 m mam dodatkowej przestrzeni.
    To co będzie na ścianie mi nie przeszkadza, czy to powietrzna pompa ciepła, czy inwerter lub nawet dwa.

    Przy ogrzewaniu podłogowym zakres pracy jest od 15 do 24 -25 stopni w pomieszczeniu, w każdym bądź razie Tece dla instalacji ogrzewania podłogowego 15 stopni to minimum w pomieszczeniu by instalacja działał prawidłowo ( po kursie dla instalatorów ). Zasilanie podłogówki od min 38 stopni, a max 42 stopni w moim przypadku ( powierzchnia około 190 m2 ).

    Odpowiedz na twoje pytanie jest prosta. Dla mnie 100 % na własny użytek do cwu i co.

    Chyba większość osób przyzna że, po to się PV zakłada by zmniejszyć zużycie z sieci lub wyjść na 0 niezależnie czy przez off grid czy on grid.

    Z miła chęcią podzielę się doświadczeniem z innymi.
    Pozdrawiam

    PS. Co do Paneli. Zastanawiałem się nad panelami LG 390wp lub 400wp, Sharp 370wp, Suntech 370wp. BenQ i Panasonic w podobnych parametrach. Najkorzystniej również cenowo wyszedł mi Bruk-Bet.
    Życzę powodzenia lecz zastanowił bym się jeszcze raz co do wyboru źródła ciepła. Kraków ma chyba dość wysokie dofinansowanie na wymianę pieców.
    Rozważ to jeszcze raz i wybierz rozsądnie. Kupując PC grzejesz nie 1:1 lecz 1:3
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #13752

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    U mnie off grid ma za zadanie uzupełnić i zmagazynować w części energie w dzień z PV dla CWU i CO, po to by zmniejszyć zużycie energii z sieci w drogiej taryfie. W zbiorniku mam 2 grzałki po 2,4 kw ( 3 x 800W z możliwością ustawienia w konfiguracji 800 w lub 1600 w lub 2400 w ). Dodatkowo grzałka 3F 9kw ze sterownikiem tygodniowym pracującym w okienku II taryfy.
    Ło kurna 4 lata bym myślał i bardziej poronionego pomysły nie wymyślił. By mi może alkohol zaszkodził zrobił bym offgrida do oświetlenia ogrodu na LED`ach. Może gdybym 7 dni pił kupił bym sterownik do grzałki 2-3xX wat. Ale nawet po bimbrze bym nie wpadł na to aby kupić grzałki, zrobić zbiornik i pod niego robić off grida... cholera może po moderowano.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 21-11-2019 o 07:57 Powód: Zbędny komentarz.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13753
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ło kurna 4 lata bym myślał i bardziej poronionego pomysły nie wymyślił. By mi może alkohol zaszkodził zrobił bym offgrida do oświetlenia ogrodu na LED`ach. Może gdybym 7 dni pił kupił bym sterownik do grzałki 2-3xX wat. Ale nawet po bimbrze bym nie wpadł na to aby kupić grzałki, zrobić zbiornik i pod niego robić off grida... cholera może po moderowano
    Pozdrawiam forumowiczów


    To że mam takie podejście to nie oznacza że się mylę. Każdy dobiera instalację pod siebie i swój dom. Inne źródło zasilania to ostatecznie pompa ciepła o której pisałem. Dofinansowanie z gminy nie ma. Wszystkie programy gminne są zamknięte. Z rządowego programu czyste powietrze lub termomodernizacjii to tylko pompa ciepła do końca tego roku, ale i tak nie spełniamy warunków dotacji bo to dom w budowie.

    Zawsze jak czytam posty forumowiczów, zastanawiam się nad tym co piszą w sygnaturach forumowicze i co ich skłoniło do takiego rozwiązania.

    Na temat domu nie będę się rozpisywać bo to nie ten wątek. Każdy od czegoś zaczynał. Rynek fotowoltaiki i pomp ciepła mocno się rozwija. Materiały budowlane też nie stoją w miejscu. Teraz buduje się domy energooszczędne i pasywne to co kiedyś niewystarczało teraz okazuję się że jest na styk.

    5 lat temu miałem ofertę na pompę ciepła o mocy 16kw tylko do grzania która pracowała do -15stopni. Teraz mam ofertę pompy ciepła o mocy 13kw która służy do grzania i chłodzenia, pracuje do -28stopni i dodatkowo można fotowoltaike podłączyć.

    Jeszcze kilka lat temu fotowoltaika miała sprawność 16-18% i mocy 250 do 300wp Teraz są już panele o sprawności ponad 21% o mocy 400-420. Cuda na tym świecie

    Siedzą przy kompie i czytając, czasem się napije. Polecam piwo lub wino + chipsy
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 21-11-2019 o 08:47 Powód: Brak tekstu
    Dom w budowie.

  14. #13754

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Modyfikować nie można instalacji PV, a ta się kończy w miejscu podłączenia wyjścia AC z inwertera.
    niekoniecznie musi się kończyć tak jak napisałeś. Wg interpretacji w jednej dotacji, instalacja kończyła się na liczniku dwukierunkowym. I nie można robić żadnych modyfikacji przez te 5 lat. Ponoć mają być kontrolę - po stwierdzonej modyfikacji trzeba będzie zwrócić kwotę grantu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #13755
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli wyjście AC z inwertera jest podłączone przy liczniku dwukierunkowym to może tak jest, jednak w żadnym przypadku instalacja PV nie obejmuje instalacji wewnętrznej inwestora. Do tej instalacji wewnętrznej można sobie podłączyć co się chce i gminie nic do tego.
    Zastanawia mnie jednak rozwiązanie które jest na pvmonitor.pl czyli ta skrzyneczka i możliwość zrzutu na grzałkę. Ma ktoś to z tego forum.
    Ostatnio edytowane przez dominikz88 ; 21-11-2019 o 09:24 Powód: Uzupełnienie
    Dom w budowie.

  16. #13756

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Zastanawia mnie jednak rozwiązanie które jest na pvmonitor.pl czyli ta skrzyneczka i możliwość zrzutu na grzałkę. Ma ktoś to z tego forum.
    Tylko pamiętaj, że jeśli nie ma możliwości wpięcia swojego licznika pomiędzy instalacją PV a licznikiem ZE, to nic Ci to nie da. Choć ciężko mi wyobrazić sobie taką sytuację - przecież instalacja PV powinna być wpięta do rozdzielnicy głównej budynku, a nie iść bezpośrednio do licznika ZE. Jak dla mnie to jak najbardziej zadziała, tylko musisz pamiętać, że:
    - grzałka jest sterowana 0/1, a nie płynnie
    - w schemacie na pvmonitorze jest podana grzałka na 1 fazę, więc w przypadku instalacji PV 3 fazowej opłacalność tego rozwiązania może się rozbić o brak bilansowania międzyfazowego.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  17. #13757

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Instalacja PV jest zawsze podłączona od strony odbiorcy a więc zawsze jest możliwość włączenia czegoś pomiędzy licznik ZE a instalację PV.
    Może to być tylko trochę utrudnione jeśli PV jest podłączone w złączu.
    dominikz88 napisał "Wg interpretacji w jednej dotacji, instalacja kończyła się na liczniku dwukierunkowym.".

    EDIT: założyłem, że liczniku dwukierunkowym ZE, być może błędnie.

    Do tego się odniosłem. Jak również napisałem "Choć ciężko mi wyobrazić sobie taką sytuację - przecież instalacja PV powinna być wpięta do rozdzielnicy głównej budynku, a nie iść bezpośrednio do licznika ZE". Jeśli instalacja jest podłączona bezpośrednio do licznika ZE (czego choćby ze względu kosztów sobie nie wyobrażam), to przy takiej interpretacji jak dominikz88 przytoczył, formalnie nie mógłbyś niczego podłączyć. Jeśli instalacja jest wpięta do rozdzielnicy budynku, to podczas instalacji pokazałbym im palcem, gdzie mają się wpiąć i byłby problem z głowy. Większość takich problemów znika po wcześniejszym przygotowaniu się do montażu.
    Ostatnio edytowane przez mitch ; 21-11-2019 o 11:09
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #13758

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeżeli wyjście AC z inwertera jest podłączone przy liczniku dwukierunkowym to może tak jest, jednak w żadnym przypadku instalacja PV nie obejmuje instalacji wewnętrznej inwestora. Do tej instalacji wewnętrznej można sobie podłączyć co się chce i gminie nic do tego.
    no taka była interpretacja grantodawcy...i co poradzisz....przyjdą na kontrolę, stwierdzą niezgodność i każą zwrócić dofinansowanie...zostaje chyba tylko sprawa w sądzie prawda??
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #13759
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    U mnie off grid ma za zadanie uzupełnić i zmagazynować w części energie w dzień z PV dla CWU i CO, po to by zmniejszyć zużycie energii z sieci w drogiej taryfie. W zbiorniku mam 2 grzałki po 2,4 kw ( 3 x 800W z możliwością ustawienia w konfiguracji 800 w lub 1600 w lub 2400 w ). Dodatkowo grzałka 3F 9kw ze sterownikiem tygodniowym pracującym w okienku II taryfy.

    W dziale ogrzewanie na forum muratora jest mnóstwo info od użytkowników którzy ( ogrzewają prądem COP-1 - wystąp ) i ci którzy mają bufory - ( jak to się robi czyli bufor ciepła).
    Pozostała brakująca część energii ma być w II taryfie.

    Oczywiście każdy dobiera rozwiązania pod siebie.
    Przez 5 lat się przekopywałem się przez forum muratora.
    Przez 5 lat u swoich klientów podglądałem jaki mają kotłownie i jakie rozwiązania cwu i co.
    W tych pięciu latach w Krakowie uchwalili ustawę anty-smogową.
    Wszystko drożeje i idzie dodatkowo w OZE.

    Niestety u siebie gazu nie mam więc pozostaje mi tylko energia, pellet i węgiel odpad.

    Ja mam piwnicę i sporo przestrzeni. Taki bufor zajmuje niewiele więcej miejsca niż zbiornik na CWU 300 L. Zamiast dwóch zbiorników osobnego do cwu i co mam jeden kombinowany 800L a w nim 200L na cwu.
    Nie będę miał kotła na pellet więc 1,5 m x 1,5 m mam dodatkowej przestrzeni.
    To co będzie na ścianie mi nie przeszkadza, czy to powietrzna pompa ciepła, czy inwerter lub nawet dwa.

    Przy ogrzewaniu podłogowym zakres pracy jest od 15 do 24 -25 stopni w pomieszczeniu, w każdym bądź razie Tece dla instalacji ogrzewania podłogowego 15 stopni to minimum w pomieszczeniu by instalacja działał prawidłowo ( po kursie dla instalatorów ). Zasilanie podłogówki od min 38 stopni, a max 42 stopni w moim przypadku ( powierzchnia około 190 m2 ).

    Odpowiedz na twoje pytanie jest prosta. Dla mnie 100 % na własny użytek do cwu i co.

    Chyba większość osób przyzna że, po to się PV zakłada by zmniejszyć zużycie z sieci lub wyjść na 0 niezależnie czy przez off grid czy on grid.

    Z miła chęcią podzielę się doświadczeniem z innymi.
    Pozdrawiam

    PS. Co do Paneli. Zastanawiałem się nad panelami LG 390wp lub 400wp, Sharp 370wp, Suntech 370wp. BenQ i Panasonic w podobnych parametrach. Najkorzystniej również cenowo wyszedł mi Bruk-Bet.
    Możesz sobie zbudować instalację wyspową i do tego rozwiązania Gmina nie powinna się wtrącać. To tak jak byś kupił oświetlenie z akumulatorami w markecie i oświetlał sobie w nocy ogródek, lub zrobił oświetlenie mobilne. W dzień to "grzeje się" na słońcu, a w nocy przenosisz do domu i się cieszysz się własnym światłem.

    Nie wiem, czy w Umowie z Gminą jest zapis, że przez 5 lat nie wolno Ci zbudować za własne pieniądze drugiej on-grid instalacji.
    By pracowała druga instalacji nie potrzeba tej pierwszej wcale ruszać. Fakt, że może być tak, że ta PV z Gminy jest zbudowana na komponentach, które po zmianie przepisów nie mają certyfikatu NC RfG i wtedy nie można rozbudować PV, bez wymiany falownika na spełniający obecne normy. Wtedy trudno - musisz czekać zgodnie z umową.

    Nie dziwię się, że nie możesz grzebać w istniejącej instalacji, bo ona jest własnością Gminy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #13760
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Tak wygląda w pytaniach i odpowiedziach założenie przez Gminę instalacji PV na Twoim dachu (znalezione w internecie):

    Czy mogę rozbudować powstałą instalację na własny koszt?

    Nie. Przez okres 5 lat instalacja pozostaje własnością Gminy i niemożliwa jest jej modyfikacja, rozbudowa bądź przebudowa. Jeżeli mieszkaniec chce zwiększyć moc swojej instalacji fotowoltaicznej przed zakończeniem 5-letniego okresu trwałości musi zakupić drugi, niezależny system (panele oraz osobny inwerter).


    Czyli jak pisałem - może, jeśli ta istniejąca instalacja Gminy ma również wszystkie aktualne certyfikaty. Dzieje się tak, gdyż ZE przy rozbudowie systemu żąda aktualnych certyfikatów zarówno na instalację już kiedyś przyłączoną, jak tą którą zgłaszamy jako nową.

    Nie kwestionuję, że w zapisach Umowy z obdarowanym przez Gminę szczęśliwcem tu i ówdzie mogły się znaleźć klauzule abuzywne.

    Tu regulamin z Gminy Przemyśl:
    http://www.gminaprzemysl.home.pl/bip.../Regulamin.pdf

    patrz: punkt "10"
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 21-11-2019 o 20:45 Powód: uzupełnienie
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 688 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony