dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 816 z 1061
Pokaż wyniki od 16.301 do 16.320 z 21202
  1. #16301
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał if22 Zobacz post
    Hej,
    zastanawiam się nad założeniem paneli na dachu. Dach 40-45stopni północ-południe.
    Średnie rachunki miesięczne to 250zł. Ogrzewanie gazowe.

    Opłaca się zakładać?
    Polecicie jakąś firmę z okolic Łodzi?

    Pozdrawiam
    A ile za to gazowe ogrzewanie rocznie?

  2. #16302

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A ile za to gazowe ogrzewanie rocznie?
    MIeszczę się w 1200m3, od maja 2019 do maja 2020 2300zł. Ogrzewanie, ciepła woda i gotowanie

  3. #16303
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał if22 Zobacz post
    MIeszczę się w 1200m3, od maja 2019 do maja 2020 2300zł. Ogrzewanie, ciepła woda i gotowanie
    masz małe zużycie i gazu, prądu duże 3000 + 2300 to razem 5300. Można by zainwestować w PV 7 kwp + kocioł elektryczny w sumie max 30 tys po odliczeniu ulg to by się zwróciło po 5 latach i po zrezygnowaniu z gazu miałbyś dom prawie za darmo. Moim zdaniem warto

  4. #16304
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    masz małe zużycie i gazu, prądu duże 3000 + 2300 to razem 5300. Można by zainwestować w PV 7 kwp + kocioł elektryczny w sumie max 30 tys po odliczeniu ulg to by się zwróciło po 5 latach i po zrezygnowaniu z gazu miałbyś dom prawie za darmo. Moim zdaniem warto
    1200m3 gazu to ponad 14 MW energii jakim cudem 7kWp PV ma to pokryć?
    Dom 100m2 PU + nieogrzewany garaż
    24cm BK + 20cm grafit 0,32, podłoga 19cm styropian 0,36, poddasze 30cm wełna 0,35
    100% podłogówki, WG, ogrzewanie gazowe VICTRIX 12 X TT 2 ERP , PV 2.56 kWp

  5. #16305
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Panowie co to się porobiło somsiad założył PV 6 lat patrzył na moje i w końcu ma.
    Byłem oglądałem ale takich januszy PV to ja dawno nie widziałem, generalnie od strony estetycznej pięknie panele równo inwerter od poziomnicy, ale technika gorzej niż źle. Konstrukcja paneli nie uziemiona... kable DC 30m od jednego budynku do 2 budynku o przekroju 4mm2 ale jest zadowolony bo jest zrobione super!
    A przekazałeś mu sugestie, żeby się tym zainteresował czy tylko masz beke na forum, że ma spiepszone?

  6. #16306

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    masz małe zużycie i gazu, prądu duże 3000 + 2300 to razem 5300. Można by zainwestować w PV 7 kwp + kocioł elektryczny w sumie max 30 tys po odliczeniu ulg to by się zwróciło po 5 latach i po zrezygnowaniu z gazu miałbyś dom prawie za darmo. Moim zdaniem warto
    Zastanawiam się czy instalacje paneli będzie się opłacała. Mogę je wepchnąć nad dach nad tarasem. Trochę jest do komina wentylacyjnego aby podejść do licznika. Ostatecznie kable mogę puścić przy podbitce.
    Ile może kosztować taka instalacja? Gadałem z jakimś kolesiem co to zakłada to powiedział, że 5kw to od 28tyś do 38tyś , od tego można odjąć 5tyś i jeszcze jakąś jedną ulgę.
    Nawet licząc 30tyś - 5tyś = 25tyś co przy moich rachunkach zwraca sie w 9 lat. A prąd raczej będzie drożał. Mógłbym wtedy np bojler przepiąć na prąd, czy drabinki w łazienkach, które teraz służą tylko za wieszaki na ręczniki.
    Zastanawiam się jakie są opłaty dodatkowe, przeglądy, czy taka instalacja jest bardzo awaryjna? Co w przypadku gdy jeden panel będzie zacieniony, czy masakrycznie się zakurzą.

  7. #16307
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Instalacja 5kWp powinna kosztować ok 20k. Na panele na których występuje zacienienie można zastosować optymalizatory. O północnej stronie raczej zapomnij, staraj się to zmieścić na południowej, chociaż jest na forum gość, który sugeruje na północy - ale tylko jeden i nie bierz jego opinii serio.

  8. #16308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    1200m3 gazu to ponad 14 MW energii jakim cudem 7kWp PV ma to pokryć?
    po pierwsze to średniowieczny układ hydrauliczny co oraz cwu nie ma 100% sprawności, z 7 kwp można mieć na spokojnie 8,5 mwh na rok. przy zastosowaniu taryfy g12 w za I strefe nie płącimy a za II może z 30 % to jest do 100 zł na miesiąc , Wywalanie pieniędzy na 10 kwp nie ma sensu przy obecnych cenach PV

  9. #16309

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    po pierwsze to średniowieczny układ hydrauliczny co oraz cwu nie ma 100% sprawności, z 7 kwp można mieć na spokojnie 8,5 mwh na rok. przy zastosowaniu taryfy g12 w za I strefe nie płącimy a za II może z 30 % to jest do 100 zł na miesiąc , Wywalanie pieniędzy na 10 kwp nie ma sensu przy obecnych cenach PV
    To jeszcze ma zmienić CO i CWU? Taki mały remoncik?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  10. #16310
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał if22 Zobacz post
    Zastanawiam się czy instalacje paneli będzie się opłacała. Mogę je wepchnąć nad dach nad tarasem. Trochę jest do komina wentylacyjnego aby podejść do licznika. Ostatecznie kable mogę puścić przy podbitce.
    Ile może kosztować taka instalacja? Gadałem z jakimś kolesiem co to zakłada to powiedział, że 5kw to od 28tyś do 38tyś , od tego można odjąć 5tyś i jeszcze jakąś jedną ulgę.
    Nawet licząc 30tyś - 5tyś = 25tyś co przy moich rachunkach zwraca sie w 9 lat. A prąd raczej będzie drożał. Mógłbym wtedy np bojler przepiąć na prąd, czy drabinki w łazienkach, które teraz służą tylko za wieszaki na ręczniki.
    Zastanawiam się jakie są opłaty dodatkowe, przeglądy, czy taka instalacja jest bardzo awaryjna? Co w przypadku gdy jeden panel będzie zacieniony, czy masakrycznie się zakurzą.
    masz za wysokie ceny ja płaciłem w szczycie w październiku 2019 k warszawy 17900 za 3,92 kwp i to nie było tanio. teraz byłoby taniej wiec nie wiem jakie masz oferty. Akurat cena prądu jest chroniona a gazu juz nie i ostatnie prognozy są niekorzystne

  11. #16311

    Domyślnie

    A jakie panele polecacie?
    Jaką instalcje 3/4/5kw? Ile to będzie m2? Na rachunku z PGE mam zużycie za 2019 4.8kWh
    Jakaś sprawdzona firma z okolic Łodzi?

    Jeżeli dobrze kojarzę to koleś z którym gadałem to firma z Kwidzyna.

    Na zacienienie można dać optymalizatory, a jaki koszt? Podłącza się jeden pod cały układ czy pod każdy panel?

  12. #16312
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    po pierwsze to średniowieczny układ hydrauliczny co oraz cwu nie ma 100% sprawności, z
    A ile ma ?
    Przypominam, że doradzałeś wymianę kotła gazowego na elektryczny...

  13. #16313

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    A przekazałeś mu sugestie, żeby się tym zainteresował czy tylko masz beke na forum, że ma spiepszone?
    Złapałem się za głowę i zapytałem. Oni Ci to ku*** tam zainstalowali? Myślałem że ta firma ma jakieś pojęcie o montażu. Odpowiedział że on jest zadowolony to co będę wnikał - nie moja instalacja nie moje pieniądze. 6 lat miałem nawet nie przyszedł zapytać, zobaczyć - nie to że ja mam jakiś sprzęt laboratoryjny i u mnie działa zajebiście ale serio 30m kabla DC, panele nie uziemione, skrzynki zabezpieczające pożal się Boże.
    Powiedziałem że straty ogromne na DC, straty na AC mniejsze ale jest zadowolony z wydanych pieniędzy OK.
    Nie to że ja tam mam jakiś autorytet ale pierwszy na wsi to zrobiłem, Sołtysem mnie wybrali - ale źle doradzam. Jak znam życie za 6 lat dorosną... skoro innym 4-6 lat zajęło zainteresowanie się panelami a ja tu o pompach ciepła, rekuperacji z GWC, grzaniem klimą w okresach przejściowych dorosną zobaczą. Po co pchać się przed szereg. Jak zamontowałem w 2015 powiedzieli że Panie wody na tym nie ugotujesz a tu zonk to ma 3,3kW.

    A wiocha bardzo duża, 40k PLN funduszu sołeckiego i już ma około 90kWp w PV a farma fotowoltaiczna już rośnie i będzie 2,6MWp bez mieszkańców wpięta pod 15kV
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 03-06-2020 o 22:01
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #16314

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    masz małe zużycie i gazu, prądu duże 3000 + 2300 to razem 5300. Można by zainwestować w PV 7 kwp + kocioł elektryczny w sumie max 30 tys po odliczeniu ulg to by się zwróciło po 5 latach i po zrezygnowaniu z gazu miałbyś dom prawie za darmo. Moim zdaniem warto
    PV 7kW-- na bytowe ,CO i CWU?. Rada super zlikwidować gazowy !!!!! a grzać z PV7kW? Ręce opadają jak się czasami czyta twoje wpisy. Kto by co nie założył------- tylko ile to kosztowało. Kosztowało tyle za ile sprzedawca chciał sprzedać a nabywca był skłonny zapłacić.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #16315

    Domyślnie

    Cytat Napisał if22 Zobacz post
    A jakie panele polecacie?
    Jaką instalcje 3/4/5kw? Ile to będzie m2? Na rachunku z PGE mam zużycie za 2019 4.8kWh
    Jakaś sprawdzona firma z okolic Łodzi?

    Jeżeli dobrze kojarzę to koleś z którym gadałem to firma z Kwidzyna.

    Na zacienienie można dać optymalizatory, a jaki koszt? Podłącza się jeden pod cały układ czy pod każdy panel?
    Aby ogarnąć bytowy i CO +CWU to PV 20kW Masz gaz to grzej gazem, a jak chcesz PV na bytowe to max 6kW
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #16316

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Aby ogarnąć bytowy i CO +CWU to PV 20kW Masz gaz to grzej gazem, a jak chcesz PV na bytowe to max 6kW
    A jakie panele polecacie?
    6kW? Ile to będzie m2? Na rachunku z PGE mam zużycie za 2019 4.8kWh
    Jakaś sprawdzona firma z okolic Łodzi?

  17. #16317

    Domyślnie

    Cytat Napisał if22 Zobacz post
    A jakie panele polecacie?
    6kW? Ile to będzie m2? Na rachunku z PGE mam zużycie za 2019 4.8kWh
    Jakaś sprawdzona firma z okolic Łodzi?
    Po co ci z Łodzi? Skoro mieszkasz obok Łodzi to sam musisz szukać. Mi zakładała firma 250km. ode mnie. Nikt nie ma paneli ,lub prawie nikt kilku producentów.
    PV u mnie śmiga 5-ty rok bez jakichkolwiek awarii. Tyle mogę podpowiedzieć.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 03-06-2020 o 23:07
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #16318
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    PV 7kW-- na bytowe ,CO i CWU?. Rada super zlikwidować gazowy !!!!! a grzać z PV7kW? Ręce opadają jak się czasami czyta twoje wpisy. Kto by co nie założył------- tylko ile to kosztowało. Kosztowało tyle za ile sprzedawca chciał sprzedać a nabywca był skłonny zapłacić.
    Bardzo mi przykro że ci opadają różne kończyny. W tym przypadku faktycznie gaz ma sens bo mieści się w taryfie w2, Natomiast podałem ewentualną gorną granicę PV jako jeszcze może opłacalna w opcji optymalizacji całkowitego zużycia. Jeżeli natomiast kocioł i instalacja jest nowa i na razie koszty grzania gazem są dobe i wszystko się trzyma to zgadzam się z Tobą i bym tego nie psuł a jedynie wziął instalację 2-3 kwp za max 10 tys bo po odliczeniach to ona wyjdzie najtaniej 4150 i miałoby szansę się zwrócić do 2 lat a to super wynik. Nawet gdyby to było 3,5 kwp i wyprodukowało 5 MWH/rok to zawsze można założyć za 2800 zł klimę w salonie (po odliczeniu od podatku 2300) i cieszyć się chłodem w lecie za darmo a w okresach przejściowych można ogrzewać parter oszczędzając gaz. To najrozsądniejsze i nie rujnujące domu ani portfela.

    Ja na razie założyłem małą instalację 14 pv bo tyle miałem miejsca na dachu nad garażem od południa i jednocześnie założyłem klimę aby obniżyć zużycie prądu z 7,5 Mwh /rok do 5,5 i może mi się to uda jak sezon grzewczy sie kiedyś skończy bo na razie w nocy 7 st . Jeżeli kiedys PV będa bardzo tanie to po prostu albo wymienię te co mam na jakieś 500w albo dołożę drugą instalację i oddzielny falownik na zachodniej połaci. O ile będę mieć takie potrzeby energetyczne.
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 04-06-2020 o 05:33

  19. #16319

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Moje zdanie jest takie że nie ma dobrych czy złych firm, są tylko takie których inwestor nie dopilnował. Ale żeby ich pilnować trzeba się nauczyć co jest w instalacji ważne.
    A to jest na forum know-how co do instalacji, na co zwrócić uwagę aby nie schrzanili instalacji?

  20. #16320

    Domyślnie

    To jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek wątpliwości, że operatorzy to jedna wielka klika grająca na niekorzyść prosumentów, to po lekturze propozycji Tauronu, Energi, PTPiREE, Enei już powinien być pozbawiony złudzeń.

    "Dodatkowo pragniemy poinformować, że przekazane uwagi zostały opracowane wspólnie w ramach prac pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej."

    Ostatni gasi światło

    Ciekawe, czy Ustawodawca przychyli się do wniosku operatorów, żeby dalej wykorzystywać starych prosumentów do momentu końca legalizacji liczników.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 816 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony