dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 838 z 1061
Pokaż wyniki od 16.741 do 16.760 z 21202
  1. #16741
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cześć wszystkim

    A propos kierunku W;

    Opole, Instalacja 9,92 kWp, 32 x 310 Qcell, Fronius 10,3, dach 25*, azymut 273* całość. Uruchomiona w grudniu 2019 w moim starym domu. Uzysk roczny do dziś 6220 kWh. Najwyższy w sezonie uzysk dzienny ca 65 kWh.
    Jakoś to działa.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  2. #16742
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Mam ja licznik OTUS 3, kody mnie interesujące są następujące:

    2.8.0 Energia czynna oddana A–, suma
    2.8.1 Energia czynna oddana A–, 1-strefa
    2.8.2 Energia czynna oddana A–, 2-strefa
    1.8.0 Energia czynna pobrana A+, suma
    1.8.1 Energia czynna pobrana A+, 1-strefa
    1.8.2 Energia czynna pobrana A+, 2-strefa

    Może mnie ktoś oświecić co pokazują kolejne kody np. 2.8.0.1?

    Załącznik 447023
    Końcówka 1 oznacza zużycie lub produkcję w poprzednim miesiącu a 2 dwa miesiące wcześniej.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  3. #16743
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Ja mam zainstalowane na wschód i zachód ale jak się zorientowałem później, jest obojętne, na której stronie bym zainstalował wszystkie i tak dziennie wyprodukują tyle samo energii przy założeniu że podczas dnia nie zmienia się nasłonecznienie. Może się zdarzyć, że na przykład rano lub po południu jest większe zachmurzenie i wtedy instalacja wschód zachód może być korzystniejsza.
    Tak więc instalacja zachód, wschód czy wschód zachód jest tak samo dobra.
    Ja mam nachylenie dachu też 40*. Jak na razie nie mam rewelacyjnych osiągów bo zawsze skądś chmurzyska wychodzą i psują uzyski. Zachód też nie jest rewelacyjny bo 17.30 kończy mi się oświetlenie paneli bo zaczyna zasłaniać je dom sąsiada.
    Mniejsze osiągi można zrekompensować większą ilością paneli i mocniejszym inwerterem. Cena inwerterów nie jest proporcjonalnie do mocy, więc nie powinno wyjść dużo drożej.
    Może najpierw poczytaj trochę jak wykorzystać "zgromadzoną w ZE" energię po co Ci bufor.
    Wschód lub zachód to nie zupełnie to samo co wschód i zachód, o ile można przyjąć produkcję na podobnym poziomie o tyle autokonsumpcja wzrasta przy ustawieniu paneli na obie orientacje.
    Prawda, że mniejszy uzysk w stosunku do południowej może zrekompensować większa ilość paneli- ale po co dawać większy inwerter, nic on już nie wniesie. Z obserwacji dochodzę do wniosku: masz zapotrzebowanie na 5MWh/rok- dla instalacji południowej wystarczy falownik 5kW+110% przewymiarowanie czyli ok 5,5kWp ogniw, dla tego samego zapotrzebowania ale już skierowane na wschód- zachód również wystarczy falownik 5kW ale ogniw potrzebujemy więcej bo 130-140% przewymiarowania czyli ok 6,5-7kWp paneli. W takich konfiguracjach instalacje będą na podobnym poziomie wydajności w skali roku.

  4. #16744

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Cześć wszystkim
    Opole, Instalacja 9,92 kWp, 32 x 310 Qcell, Fronius 10,3, dach 25*, azymut 273* całość. Uruchomiona w grudniu 2019 w moim starym domu. Uzysk roczny do dziś 6220 kWh. Najwyższy w sezonie uzysk dzienny ca 65 kWh.
    Jakoś to działa.
    Uzysk w porządku, masz ok. 80% tego co byłby jeśli instalacja byłaby idealnie na południe.

  5. #16745
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    A skąd takie wnioski? Na postawie analiz "swojej" instalacji?
    Nie, na podstawie symulacji ze strony https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP.

  6. #16746
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Wschód lub zachód to nie zupełnie to samo co wschód i zachód, o ile można przyjąć produkcję na podobnym poziomie o tyle autokonsumpcja wzrasta przy ustawieniu paneli na obie orientacje.
    Prawda, że mniejszy uzysk w stosunku do południowej może zrekompensować większa ilość paneli- ale po co dawać większy inwerter, nic on już nie wniesie. Z obserwacji dochodzę do wniosku: masz zapotrzebowanie na 5MWh/rok- dla instalacji południowej wystarczy falownik 5kW+110% przewymiarowanie czyli ok 5,5kWp ogniw, dla tego samego zapotrzebowania ale już skierowane na wschód- zachód również wystarczy falownik 5kW ale ogniw potrzebujemy więcej bo 130-140% przewymiarowania czyli ok 6,5-7kWp paneli. W takich konfiguracjach instalacje będą na podobnym poziomie wydajności w skali roku.
    Masz rację co do inwertera. Pewnie pisząc odpowiedź myśl była gdzie indziej i stąd taka wypowiedź. Głównie miałem na myśli, że cena większego inwertera nie jest proporcjonalna do mocy.
    Z resztą sam mam inwerter 6 kW a paneli już 8,4 kWp a myślę rozbudować do prawie 10kWp i to na tym samym inwerterze. Maks co dają panele w południe (tak samo oświetlony wschód i zachód) to 5,3kW
    Moja lokalizacja jest dość niekorzystna a symulacja na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP daje mi jedynie uzysk roczny z 1kWp na poziomie 900kWh czyli o 20% mniej niż dla kierunku południowego.
    Co do autokonsumpcji masz rację i tu jest przewaga wschód - zachód, pisząc miałem na myśli tylko produkcję energii.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 10-08-2020 o 07:49

  7. #16747
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Masz rację co do inwertera. Pewnie pisząc odpowiedź myśl była gdzie indziej i stąd taka wypowiedź. Głównie miałem na myśli, że cena większego inwertera nie jest proporcjonalna do mocy.
    Z resztą sam mam inwerter 6 kW a paneli już 8,4 kWp a myślę rozbudować do prawie 10kWp i to na tym samym inwerterze. Maks co dają panele w południe (tak samo oświetlony wschód i zachód) to 5,3kW
    Moja lokalizacja jest dość niekorzystna a symulacja na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP daje mi jedynie uzysk roczny z 1kWp na poziomie 900kWh czyli o 20% mniej niż dla kierunku południowego.
    Co do autokonsumpcji masz rację i tu jest przewaga wschód - zachód, pisząc miałem na myśli tylko produkcję energii.
    Te prognozy olej u mnie na dziś jest 1,3 mwh/rok pomimo że instalacja płaska i powinna mieć max 700kwh/rok/1kwp

  8. #16748
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Końcówka 1 oznacza zużycie lub produkcję w poprzednim miesiącu a 2 dwa miesiące wcześniej.
    O! Dzięki serdeczne za info.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #16749

    Domyślnie

    Witam
    Jestem mało zapoznany z tematem i dlatego mam prośbę do stałych bywalców o pomoc .
    Dostałem ofertę na fotowoltaikę :

    Falownik HUAWEI SUN2000-6KTL-M0 i 19 paneli SunLink SL220-20M 345 Wp oraz wszystko z montażem na 8% w kwocie 22tysiące zł.

    Moje zużycie roczne prądu to 3900KWH w tym w sezonie letnim CWU grzeję częściowo grzałką 2000W a jak mi się chce to przepalam w piecu. Pozostały czas CWU jest z pieca na pellet.

    Co do falownika to myślę , że dobry nie wiem jak panele i czy całość nie została za grubo przewymiarowana.
    Jeżeli mogę to proszę o podpowiedzi.

  10. #16750

    Domyślnie

    22000 / 6,5kW = 3,3k PLN/kWp bardzo tanio. Nawet zbyt tanio żeby to miało ręce i nogi za co musisz dopłacić (zabezpieczenie, konstrukcja montażowa? )
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #16751

    Domyślnie

    to kwota za wszystko. Wstępnie było 23 tyś ale 1000 utargowałem.
    Ostatnio edytowane przez Aroś ; 11-08-2020 o 05:38

  12. #16752
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aroś Zobacz post
    Witam
    Jestem mało zapoznany z tematem i dlatego mam prośbę do stałych bywalców o pomoc .
    Dostałem ofertę na fotowoltaikę :

    Falownik HUAWEI SUN2000-6KTL-M0 i 19 paneli SunLink SL220-20M 345 Wp oraz wszystko z montażem na 8% w kwocie 22tysiące zł.

    Moje zużycie roczne prądu to 3900KWH w tym w sezonie letnim CWU grzeję częściowo grzałką 2000W a jak mi się chce to przepalam w piecu. Pozostały czas CWU jest z pieca na pellet.

    Co do falownika to myślę , że dobry nie wiem jak panele i czy całość nie została za grubo przewymiarowana.
    Jeżeli mogę to proszę o podpowiedzi.
    po co ci tak duża instalacja przy niewielkim zużyciu? Ile płacisz rocznie za prąd?

  13. #16753

    Domyślnie

    mam roczne zużycie na poziomie 3900kwh, w tym już jak napisałem wcześniej w sezonie letnim tak co drugi dzień podgrzewam wodę grzałką 2000w a w pozostałe dni przepalam piec.

    Z moich obliczeń wynika że instalacja powinna przy bieżącym zużyciu mieć 4,6 KWP monter powiedział że z uwagi na grzałkę w okresie letnim trzeba dodać 2 KWP z tym ze ja już z niej sporo korzystam i stąd moje pytanie o wielkość zaproponowanej instalacji oraz jakość paneli Sunlink.
    Ostatnio edytowane przez Aroś ; 11-08-2020 o 06:37

  14. #16754

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Przy tej wielkości PV zrezygnuj z "przepalania" pieca w lecie i będzie git.
    Do tego rzeczywista produkcja będzie pewnie na poziomie 80% zainstalowanej mocy z powodu nagrzewania się paneli.
    No i z czasem moc paneli spadnie.
    W pierwszym roku najwięcej (do 5%).
    Tak też chcę zrobić aby nie palić w piecu, ale moje pytanie czy 6,5 kwp to nie zadużo?

  15. #16755
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aroś Zobacz post
    Tak też chcę zrobić aby nie palić w piecu, ale moje pytanie czy 6,5 kwp to nie zadużo?
    za dużo i bez sensu, szkoda pieniędzy u mnie pomimo płaskiej instalacji obecny uzysk jest 1,3 mwh z 1 kwp więc do tego co przedmówcy piszą ma to się nijak , zerknij na wątek 'uzysk z PV" tam wszyscy maja uzyski powyżej 100% mocy nominalnej.

    U mnie przy niecałych 4 kwp dam radę wyrobić się na co najmniej 90% zapotrzebowania,

    To kwestia ceny instalacji i przyszłego również zużycia prądu.

  16. #16756

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    za dużo i bez sensu, szkoda pieniędzy u mnie pomimo płaskiej instalacji obecny uzysk jest 1,3 mwh z 1 kwp więc do tego co przedmówcy piszą ma to się nijak , zerknij na wątek 'uzysk z PV" tam wszyscy maja uzyski powyżej 100% mocy nominalnej.

    U mnie przy niecałych 4 kwp dam radę wyrobić się na co najmniej 90% zapotrzebowania,

    To kwestia ceny instalacji i przyszłego również zużycia prądu.
    Nie planuję w najbliższej przyszłości coś tam dokładać jedynie grzałka chodziłaby w sezonie letnim ciągle czy w takim przypadku 5,5 - 5,6 by wystarczyło?

  17. #16757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aroś Zobacz post
    Nie planuję w najbliższej przyszłości coś tam dokładać jedynie grzałka chodziłaby w sezonie letnim ciągle czy w takim przypadku 5,5 - 5,6 by wystarczyło?
    Mi na grzanie CWU latem pójdzie od maja do września ok. 2MWh, bo mam cyrkulację + załączam wieczorem grzejniki drabinkowe w łazienkach aby ręczniki schły.
    Inni piszą, że połowę tego im idzie.

    Jeśli masz kasę to rób 6,5kWp

  18. #16758
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.624
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Te prognozy olej u mnie na dziś jest 1,3 mwh/rok pomimo że instalacja płaska i powinna mieć max 700kwh/rok/1kwp
    Ale "dziś" to raczej nie cały rok, prawda ?
    I jaka symulacja pokazała ci 700kWh/rok/1kWp ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #16759
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aroś Zobacz post
    Nie planuję w najbliższej przyszłości coś tam dokładać jedynie grzałka chodziłaby w sezonie letnim ciągle czy w takim przypadku 5,5 - 5,6 by wystarczyło?
    Myślę że przy tak niskiej cenie za 1kwp tzn 3356 u Ciebie, to nie ma co cudować z pc cuw bo to koszt co najmniej 4700. u mnie bojler 100 l przy oszczednym używaniu i 3 osobach zużywał 3 mwh/rok obecna pc ok 700 kwh u ciebie na spokojnie nawet przy 4mwh na rok planowana przez ciebie ins pv da radę.

  20. #16760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale "dziś" to raczej nie cały rok, prawda ?
    I jaka symulacja pokazała ci 700kWh/rok/1kWp ?
    jeden z wykresów sprzed 30 lat dla łosi.

Strona 838 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony