dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Woda ze studni sąsiada zalewa mi działkę !!! Na pomoc !!!

    Witam wszystkich bardzo serdecznie.

    Pokrótce opiszę zaistniałą sytuację. Moja działka - 16arów - bardzo łagodny stok w kierunku południowym.
    Od strony północnej na działce sąsiad ma studnię - jakieś 20-30 cm od ogrodzenia.
    Poziom wody jest taki, że się przelewa (badania geologiczne na mojej działce wykazały wodę gruntową na głębokości 1,2 m o charakterze naporowym).
    Ogrodzenie to słupki zabetonowane na głębokość ok 1m oraz murki betonowe.

    Woda oczywiście swobodnie pod tymi murkami się sączy (zaobserwowałem wczoraj) - humus na mojej działce jest całkowicie nasiąknięty do głębokości ok 30cm.
    Mam pas takiego trzęsawiska o szerokości 8-10m a długości 20m.

    Niedawno tę działkę kupiłem.

    1. Pomóżcie!! co robić?
    2. Czy mam odwadniać/drenować na własny koszt?
    3. Czy jest możliwość aby zrobić jakąś zaporę pod ziemią z folii budowlanej - ewentualnie jakiś wał usypać?

    Zrozpaczony początkujący

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Jest prawo wodne i budowlane i wiele tematów na ten temat. Ale może zacznij od rozmowy z sąsiadem co on na ten temat ?
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  3. #3

    Domyślnie

    Napomknąłem że może dołoży jeden krąg (mogę mu podarować) - powiedział: jak dołoży to mu w innym miejscu na działce woda wybije.
    W tym momencie nawet wieko ma przesunięte, żeby woda swobodnie wypływała.

  4. #4

    Domyślnie

    moze dogadaj sie z nim i zrobcie odplyw ze studni od pewnej glebokosci, dalej na dzialce puscisz sobie rura w dol, jakos bokiem, blisko granicy zeby nie przeszkadzalo

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecky007 Zobacz post
    moze dogadaj sie z nim i zrobcie odplyw ze studni od pewnej glebokosci, dalej na dzialce puscisz sobie rura w dol, jakos bokiem, blisko granicy zeby nie przeszkadzalo
    Dzięki za zainteresowanie.

    Dolna część mojej działki sąsiaduje z drogą gminną. Nie ma rowu melioracyjnego.

    Co na to Gmina?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorkaS
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    3.507
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Jesli sasiad ma studnie wody pitnej to raczej nie ciagnie jej z wod gruntowych, tylko z glebszych pokladow. Moze ma bardzo intesywne zrodlo?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorkaS Zobacz post
    Jesli sasiad ma studnie wody pitnej to raczej nie ciagnie jej z wod gruntowych, tylko z glebszych pokladow. Moze ma bardzo intesywne zrodlo?
    Ma płytką studnię - ok 2m -na tym poziomie jest warstwa wodonośna o charakterze naporowym.

  8. #8

    Domyślnie

    Studni nie wolno budować w takiej odległości od granicy. Pogadaj z sąsiadem jeszcze raz i powiedz że jak nie zrobi porządku będziesz zmuszony zgłosić to do nadzoru budowlanego.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Studni nie wolno budować w takiej odległości od granicy. Pogadaj z sąsiadem jeszcze raz i powiedz że jak nie zrobi porządku będziesz zmuszony zgłosić to do nadzoru budowlanego.
    Studnia wykopana z 30 lat temu. Gość taką działkę dostał od ojca.
    Z sąsiadem jakoś trzeba żyć. Sprawa jest ciężka.

  10. #10

    Domyślnie

    Jest ta studnia na mapach? Ty chcesz jakoś żyć z sąsiadem ale sąsiad najwyraźniej ma cie w .... skoro zalewa Ci działkę. Nie ma tłumaczenia że studnia ma 30 lat to on powinien ja tak zabezpieczyć żeby Cie nie zalewała. A może sąsiad wykorzystuje tą studnie jako chłonna i jest do niej podłączony i to powoduje ze woda się przez nią przelewa. Wiec albo postawisz sprawę jasno sąsiadowi albo będziesz cierpiał. Druga sprawa ziemia obok studni zawsze jest nasiąknięta, ja kilka lat temu zasypałem swoja studnie i w tym roku koparka się w miejscu tej studni zapadła a grunt obok niej to istne grzęzawisko, dlatego studnia ma być usytuowana z dala od budynku mieszalnego 15m i granicy działki 5m.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał bladyy78 Zobacz post
    Jest ta studnia na mapach? Ty chcesz jakoś żyć z sąsiadem ale sąsiad najwyraźniej ma cie w .... skoro zalewa Ci działkę. Nie ma tłumaczenia że studnia ma 30 lat to on powinien ja tak zabezpieczyć żeby Cie nie zalewała. A może sąsiad wykorzystuje tą studnie jako chłonna i jest do niej podłączony i to powoduje ze woda się przez nią przelewa. Wiec albo postawisz sprawę jasno sąsiadowi albo będziesz cierpiał. Druga sprawa ziemia obok studni zawsze jest nasiąknięta, ja kilka lat temu zasypałem swoja studnie i w tym roku koparka się w miejscu tej studni zapadła a grunt obok niej to istne grzęzawisko, dlatego studnia ma być usytuowana z dala od budynku mieszalnego 15m i granicy działki 5m.
    Studni nie ma na mapach.
    W odległości jakichś 3-4 metrów od tej granicznej studni sąsiad ma drugą studnię. Z tego co mówił, obie są połączone - a od nich idą rury w kierunku zabudowań w dalszej części wioski. Sąsiedzi mojego sąsiada korzystają z wody z tych studni - ponoć ją nawet piją. Żadna studnia nie widnieje na mapie - a tym bardziej ta instalacja.

  12. #12

    Domyślnie

    No to już wiesz że sąsiad ma zrobioną samowolkę, jak byś to zgłosił do nadzoru budowlanego to by miał nieprzyjemności. Od Ciebie tylko teraz zależy jak tą sprawę załatwisz polubownie czy formalnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony