dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 79
  1. #21

    Domyślnie

    nie mam piwnic
    bez drenazu zejdzie mi pare dni
    z drenazem pare tygodni /i koszt 3x/
    po co przeplacac,
    patrz murator 03.2004 str 21 /zbuduj solidne podstawy/
    no chyba ktos niby madry to pisze??
    wybuduje sie do października!

  2. #22
    Guest

    Domyślnie

    Jeszcze bym dopowiedział, że przy zasypywaniu przy samej ścianie lepiej jest dać ziemię bardziej piaszczystą niż glinę tak na szerokości ok.0.5m wtedy woda szybciej spływa do drenażu.

  3. #23
    Guest

    Domyślnie

    Pól wywrotki żwiru + rura + kopanie na dobry sztych na szerokość łopaty taki mam drenaż tj. 300 może 400zł moim zdaniem warto.

  4. #24

    Domyślnie

    gdyby byl sam drenaz to spoko
    ale nie mam gdzie odprowadzic z niego wody
    na sasiada nie wypada
    a woda gruntowa na 2,5 m
    drenaz na pozionie fundamentow czyli -1,2 m
    zostaje mi 1,3 m studni
    nawet fi 2000 to jest 4 m. szesc. studnia
    i pezlewa sie po pierszej ulewie
    lessio
    wybuduje sie do października!

  5. #25

    Domyślnie

    lessio
    Jeśli dobrze zrozumiałem twoja sytuacja wygląda następująco:
    - poziom wody gruntowej -3 m.p.p.t
    - brak piwnic, czyli fundament -1,2 m.p.p.t
    - zaleganie gliny około -3 mp.p.t.

    Do obsypki fundamentów użyj gruntu rodzimego (czyli w tym przypadku gliny) Jako grunt zwięzły glina nie przepuszcza wody, czyli nie musisz się obawiać infiltracji wody opadowej w pobliże fundamentów. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym zagęszczeniu obsypki. Dodatkowo proponuję wykonanie odprowadzenia wody opadowej przez odpowiednie wyprofilowanie terenu tak, aby woda samoistnie spływała z dala od domu.
    Po wykonaniu dachu wykonaj odprowadzenie wody z rynien np rurami kanalizacyjnymi dn 110 mm.
    Zakończeniem takiego odprowadzenia mogą być podziurawione beczki 200 l (w twoim przypadku jest tylko taki problem, że trzeba by je zakopać w warstwie wodoprzepuszczalnej), lub drenaż rozsączający rozprowadzający wodę po działce - w twoim przypadku chyba gorsze rozwiązanie bo w przypadku długotrwałych opadów ziemia nie przyjmie takiej ilości wody. Sprawdź też czy w pobliżu nie przebiega kanalizacja ogólnospławna - możesz wtedy podłączyć do niej odprowadzenie deszczówki.

  6. #26

    Domyślnie

    Od kiedy to deszczówkę odprowadza się do studzienki kanalizacyjnej, a co później z odbiorem domu. przecież to nielegalne. No chyba że złamiemy prawo budowlane.











    pozdrowionka.

  7. #27

    Domyślnie

    Greku
    Kanalizację można podzielić na trzy rodzaje:
    1. Bytowo-gospodarcza
    2. Deszczowa
    3. Ogólnospławna
    Ogólnospławna to taka, w której prowadzone są ścieki zarówno gospodarcze jak i deszczowe (w jednym kanale). Są oczywiście jeszcze inne podziały, ale z punktu widzenia tego tematu mało istotne.
    Do kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej można się podłączyć po uzyskaniu odpowiedniej zgody użytkownika sieci. Potrzebny będzie tylko projekt przyłącza.

  8. #28

    Domyślnie

    dzieki za rady domara!
    moja wersja jest podobna, projektant proponuje mi jednak wymiane gruntu pod fawą fundamentową na 0,5 m, czy aby to nie bedzie blad
    ...
    ale widze ze drenaz raczej sie nie sprawdzi, nie ma nawet kan ogolnosplawnej, a spadki nie w ta strone
    a z woda z rynien jakos sobie poradze

    .. a co z ławami bez szalunku, na folii?
    wybuduje sie do października!

  9. #29

    Domyślnie

    U mnie wody gruntowe sa na 1,5m (w lipcu bo w maju to 1 m) i też glina.
    Ni ebawiłem się w folie w wykopie. Ławy wykopane na 1,4m beton z gruchy, później izolacja pozioma 2Xpapa na lepiku, 3 warstwy bloczków betonowych, 2xpapa na lepiku, folia budowlana wywinięta do środka, w środku piach zagęszczony. Nie robilem na razie opaski wokół fundamentu, odprowadzam tylko deszczówkę, zobaczę co sie będzie działo jak uprządkuję teren, mam zamiar nawiźć jeszcze piach i ziemi, i zaorać razem z gliną.

  10. #30
    tam
    Guest
    tam

    Domyślnie fundamenty

    Witam,-
    Może da się podnieść fundamenty (płytsze wykopy, potem obsypać tak, aby miały te 120-150 cm). U siebie - mieszkam 3 lata, najplytsza część wykopów miała 40 cm, fundamenty lane w gruncie bez foli, z izolacji dałem tylko solidną poziomą.
    IMHO jeżeli nie buduje się piwnicy to liczy się tylko zabezpieczenie przed dostawaniem się wody do ścian i przed wystąpieniem mostka termicznego na styku ściana - fundament.
    Nie uwierzę, że przy wszelkich stosowanych obecnie zabezpieczeniach beton w fundamencie jest suchy jak pieprz. A skoro wilgoć fundamentom nie przeszkadza to... W opisanym przypadku woda jest na 3 metrach czyli znacznie poniżej ławy - podwyższając posadowienie domu można ten dystans jeszcze zwiększyć.
    Pozdrawiam, tam

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Ja mam tak jak tam i kierownik mówi, ż ebedzie ok!
    Tam czy odprowadzasz jakoś wodę opadowa z rynien? Czy wogóle coś z tym trzeba zrobiz, czy wystarczy ze w miejscu wylotu rynny będzie np. żwir?
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  12. #32
    Guest

    Domyślnie

    ja proponuje zakup, nowej działki, a w ogóle jak to sie stało ze kupiłeś taki badeziew?
    pamiętaj stary, chytry dwa razy traci

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Honorata

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    1.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    anonimusie na drzewo z takimi radami albo na...czaty onetu, akurat odpowiedni poziom
    GG 6977024
    Mieszkamy u siebie w Dobrej od grudnia 2005 -jest suuuper, ale nie mam netu!http://tickers.baby-gaga.com/t/squsq...y+child+is.png

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pagin

    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Skąd
    Reda
    Posty
    1.021
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam,
    Czytam informacje Lessia i zastanawiam sie. Bo tak, woda gruntowa jest na 2,5m, tzn jak wykopiemy studnie np na 3m i bedziemy w nia wlewac wode to poziom wod gruntowych nie powinien sie podniesc lub podniesc minimalnie (zakladajac ze wody gruntowe sa na glebokosci 2,5 nie tylko na dzialce lessia) jako ze cisnienie slupa wody spowoduje spowoduje rozplyniecie jej nadmiaru w gruncie. Jezeli tak, to po prostu zrobic drenaz wokol fundamentow (na glebokosci 1,0-1,2m) czyli wyzej niz pozoiom wod gruntowych, odprowadzic wode z drenazu do wykopanej studni chlonnej (studnie zrobilbym glebsza, przyda woda sie do ogrodu, mycia), do tej samej studni odprowadzic osobnymi kanalami wode z rynien lub wode z rynien odprowadzic dalej od domu. Lokalne warunki gruntowe powinien dokladniej znac kierownik budowy. Lub tez popytaj tubylcow
    Pozdrowienia

  15. #35

    Domyślnie

    DZIEKI WSZYSTKIEM ZA RADY
    po konsulatcjach z doswiadczonym kierownikiem budowy, projektantem i wyspecjalizowanym geoleogiem
    oraz dzieki radą niektorych forumowiczów
    odstepuje od drenazu
    leje ławy żelbet bezposrednio w ziemi, bez szalunków w folii budowlanej
    robie szczelną opaske z plytek wokol budynku oddalającą zagrozenie
    a pod rynny wykopie studnie chlonną
    ....
    czekam na dogoną pogode i mam zamiar zalatwic fundamenty w tydzien
    lessio
    wybuduje sie do października!

  16. #36
    tam
    Guest
    tam

    Domyślnie fundamenty

    Witam,-
    IMO - decyzja b.dobra
    Dla Honoratki: ponieważ warstwa wodonośna (glina) u mnie jest na głębokości ok 3m, a powyżej jest piasek i działka jest na niewielkim pochyleniu, problemem jest raczej zatrzymanie wody na działce. Osiągnąłem to poziomując teren i tworząc tarasy. Tylko jedna rynna (z 5) ma odpływ na drogę ze względu na możliwość zalewania pola sączkowego przydomowej oczyszczalni ścieków. A "wyciągnięcie" domu do góry oddaliło możliwość podmakania ścian nawet przy największych ulewach (np. sierpień 1997 mieszkam w Świętokrzyskim).
    Pozdrawiam, tam

  17. #37

    Domyślnie a jak dom bez piwnicy

    A dom bez piwnicy tylko i na glinie. Czy trzeba drenaz wokol bo moj inspector mowi ze nei trzeba bo glina i na gorce stoi. Nie wim czy zaczynac teraz czy poczekac do wiosny?

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Poczekaj

  19. #39

    Domyślnie

    U mnie do głębokości 4,5m tylko iły i glina. W projekcie zalecono drenaż + dodatkowo odprowadzenie wody z rynien do szczelnego zbiornika. Brak kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, rowu, naturalnego zbiornika wody w rozsądnej odległości a na dodatek nie można zrobić studni chłonnej (te przeklęte iły). Obok mnie działki innych właścicieli, więc też nie mogę ich zalewać. Od czasu do czasu gdzieś tę wodę trzeba wypompować i tu jest problem. Gdzie? Jaki duży powinien być zbiornik (360m2 dachu), żeby pomieścić wodę w okresie największych opadów? Poza tym co zrobić, żeby woda z drenażu, zawierająca piach, nie powodowała awarii pompy? Czy możliwe jest skuteczne filtrowanie?
    Może ktoś z Was podpowie coś mądrego, bo przedstawiciel firmy Pipelife na razie tylko drapie się po głowie.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał trobe
    U mnie do głębokości 4,5m tylko iły i glina. W projekcie zalecono drenaż + dodatkowo odprowadzenie wody z rynien do szczelnego zbiornika. Brak kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, rowu, naturalnego zbiornika wody w rozsądnej odległości a na dodatek nie można zrobić studni chłonnej (te przeklęte iły). Obok mnie działki innych właścicieli, więc też nie mogę ich zalewać. Od czasu do czasu gdzieś tę wodę trzeba wypompować i tu jest problem. Gdzie? Jaki duży powinien być zbiornik (360m2 dachu), żeby pomieścić wodę w okresie największych opadów? Poza tym co zrobić, żeby woda z drenażu, zawierająca piach, nie powodowała awarii pompy? Czy możliwe jest skuteczne filtrowanie?
    Może ktoś z Was podpowie coś mądrego, bo przedstawiciel firmy Pipelife na razie tylko drapie się po głowie.
    Drenaż i odprowadzenie z rynien do jednego zbiornika? To, nie najlepszy pomysł. Przy dużych opadach lub przy awarii pompy istnieje możliwość cofania się wody ze zbiornika do drenażu. Jaki grunt jest na głębokości większej niż 4.5 m?
    Pozdrawiam Tomik_B

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony