dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    milten

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    1

    Domyślnie Zakład energetyczny chce bez mojej zgody postawić mi na działce słupa elektrycznego.

    Witam. Przeczytałem sporo tematów zamieszczonych na forum jak i polecanych w nich artykułów ale jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem więc postanowiłem problem opisać. Rzecz dotyczy tego czy Zakład Energetyczny może bez mojej zgody postawić słup energetyczny lub poprowadzić linię energetyczną po mojej działce. Chodzi o słup znajdujący się na działce mojego sąsiada (nasze działki nie sąsiadują bezpośrednio, oddziela je droga), ale słup ten znajduje się w rogu działki i na dodatek tuż przy zakręcie co powoduje problemy by wjechać większym samochodem. Słup stoi w tym miejscu już od dobrych kilkudziesięciu lat i jak dotąd nikomu nie przeszkadzał. Sytuacja zmieniła się gdy teren znajdujący się po drugiej stronie drogi został sprzedany na działki budowlane. Sprowadzili się nowi sąsiedzi którzy wychodzą z założenia że im wszytko się należy i zaczęli czynić starania by owy słup przenieść na moją działkę. Zakład energetyczny wówczas powiedział im że nie ma problemu słupa mogą przenieść tylko na ich koszt i na tym sprawa się skończyła. Sąsiedzi dostali pozwolenia na budowę domki wybudowali ale do 2 latach okazuje się że słup znowu zaczął im przeszkadzać. Obecnie w mojej miejscowości ma zostać przeprowadzona renowacja i naprawa sieci energetycznej. Miesiąc temu dostałem od firmy która została wynajęta przez Zakład Energetyczny do przeprowadzenia tych prac bardzo dziwne pismo, były to trzy kopie umowy dotyczące prac które mają zostać przeprowadzone na mojej działce w związku z renowacją linii przy czym były to trzy puste dokumenty w których nie było nawet napisane jakiego zakresu mają dotyczyć prace ( czy to ma być postawienie słupa czy poprowadzenie linii). W liście proszono mnie o podpisanie tych dokumentów i ich odesłanie ( czego oczywiście nie zrobiłem). Od firmy niestety nie udało mi się dowiedzieć czego planowane prace mają dotyczyć. Stwierdziłem więc że na razie niczego nie będę podpisywać, jeśli będzie taka potrzeba to zawsze zdążę to zrobić. Dzisiaj dostałem kolejne pismo w tej sprawie tym razem z Urzędu Gminy, informujące że na prośbę owej firmy zostało wszczęte postępowanie w celu wydania decyzji i lokalizacji wyżej opisane inwestycji. W dokumencie tym napisano że na mojej działce planowane są również jakieś prace przy czym oczywiście nie sprecyzowano jakie (jutro wybieram się do gminy by dowiedzieć się o jakie prace konkretnie chodzi). Najbardziej w całej tej sprawie zastanawia mnie fakt że na mojej działce nie znajduje się obecnie żaden słup energetyczny i mam wrażenie że przy okazji remontu sąsiedzi chcą załatwić własne sprawy i przenieść wspomniany wcześniej słup na moją działkę na co z różnych względów nie chcę się zgodzić. Dlatego chciałbym się dowiedzieć czy istnieją jakieś instrumenty prawne za pomocą których zakład Energetyczny może bez mojej zgody przestawić na moją działkę ten słup. Za wszelkie porady i odpowiedzi bardzo dziękuję.

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar rafsli_rs
    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Sadlinki
    Kod pocztowy
    82-522
    Posty
    364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    34

    Domyślnie

    Sądzę że nie mogą bez Twojej zgody postawić słupa na twojej działce. Jeśli to zrobią to w takim przypadku naruszona zostanie własność właścicieli nieruchomości.
    Obecnie w wielu regionach kraju gdzie już istnieje słupy na działce, właściciele działek mogą występować na drogę sądową o odszkodowanie.
    W skali kraju sądy zajmują się już blisko 500 roszczeniami osób, na których działkach stoją słupy przesyłające prąd.
    Ciekawy C118 - Stan surowy zamknięty.....a teraz się zaczyna zabawa !!!???

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony