dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 624 z 648
Pokaż wyniki od 12.461 do 12.480 z 12943
  1. #12461
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    braza nie licz na wizytę, do mnie Piotruś jedzie już ze 4 lata
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #12462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Remiks pewnie masz niedobrą kawę
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #12463
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Remiks pewnie masz niedobrą kawę
    Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....

  4. #12464
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....
    I wydało się
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #12465
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....
    No teraz to na pewno tą butelkę wychlam
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  6. #12466

    Domyślnie

    Witam Państwa. Po przejrzeniu sporej liczby prospektów stron z producentami, oraz zapoznaniu się z tematami na tym forum, uzmysłowiłem sobie żebym co nie przeczytał to lepiej zweryfikować swoje spostrzeżenia z osobami praktycznymi a nie tylko posiłkować się działem sprzedaży.

    Jestem w trakcie budowy w której w czasie powstawania nastąpiły pewne zmiany i w obecnym stanie deweloperskim nijak się ma to już do pierwotnego projektu.

    Dom 120 m2 pow. użytkowej z czego w ciągu otwartym salon+kuchnia +jadalnia =60m2
    Komin Schidla Rondo + , fi180 h= 8 m, Dolot powietrza zewnętrznego rura pod chudziakiem fi110. Dom z rekuperacją ogrzewany gazem ziemnym (ogrzewanie podłogowe + grzejniki)okna 3 szybowe ściany ocieplone styropianem 20cm. Kominek w salonie na ścianie wewnętrznej oddzielającej salon od korytarza pomiędzy sypialniami. Uwielbiaj palący się ogień wiec kominek ma tylko służyć rekreacji.


    To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
    1. https://www.romotop.pl/wklady-komink...-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą
    2.https://hajduk.eu/wklady-kominkowe/K...czki+bezramowe
    3. https://www.defrohome.pl/p,77,defro-...ra-me-c-g.html

    Nie ukrywam że chętnie widział bym wkłady SPARTHERM ale są one poza moim zasobem finansowym.
    Być może macie Państwo jeszcze inne rodzaje wkładów jakim warto by się przyjrzeć.
    Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.
    Ostatnio edytowane przez inspii ; 19-12-2020 o 13:47

  7. #12467
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał inspii Zobacz post
    Witam Państwa. Po przejrzeniu sporej liczby prospektów stron z producentami, oraz zapoznaniu się z tematami na tym forum, uzmysłowiłem sobie żebym co nie przeczytał to lepiej zweryfikować swoje spostrzeżenia z osobami praktycznymi a nie tylko posiłkować się działem sprzedaży.

    Jestem w trakcie budowy w której w czasie powstawania nastąpiły pewne zmiany i w obecnym stanie deweloperskim nijak się ma to już do pierwotnego projektu.

    Dom 120 m2 pow. użytkowej z czego w ciągu otwartym salon+kuchnia +jadalnia =60m2
    Komin Schidla Rondo + , fi180 h= 8 m, Dolot powietrza zewnętrznego rura pod chudziakiem fi110. Dom z rekuperacją ogrzewany gazem ziemnym (ogrzewanie podłogowe + grzejniki)okna 3 szybowe ściany ocieplone styropianem 20cm. Kominek w salonie na ścianie wewnętrznej oddzielającej salon od korytarza pomiędzy sypialniami. Uwielbiaj palący się ogień wiec kominek ma tylko służyć rekreacji.


    To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
    1. https://www.romotop.pl/wklady-komink...-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą
    2.https://hajduk.eu/wklady-kominkowe/K...czki+bezramowe
    3. https://www.defrohome.pl/p,77,defro-...ra-me-c-g.html

    Nie ukrywam że chętnie widział bym wkłady SPARTHERM ale są one poza moim zasobem finansowym.
    Być może macie Państwo jeszcze inne rodzaje wkładów jakim warto by się przyjrzeć.
    Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.
    Ja bym wybrał szybę giętą.

  8. #12468
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał inspii Zobacz post


    To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
    1. https://www.romotop.pl/wklady-komink...-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą

    Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.
    W ofercie Romotop są wkłady C z szybami składnymi lub giętymi
    Jeśli masz pytania dotyczącej tej marki to chętnie służę porada [email protected]
    Większość modeli marki Romotop posiadam na stanie magazynowym , jeżeli masz blisko to możesz podjechać i obejrzeć .
    Romotop C ma parę fajnych rozwiązań konstrukcyjnych np sposób otwierania drzwiczek do wymiany sznura lub czyszczenia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CZYSZCZENIE SZYBY HEAT 2G C.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	75,1 KB
ID:	451234  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 19-12-2020 o 16:39
    Darek B

  9. #12469
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Zabobony i ciemnogród wynikający z wiekowej tradycji. Ignorantów to nie dotyczy. Mogą palić półrocznym....
    Uff. A już myślałem, że zwalczający kominki będą mogli jakieś dodatkowe wymogi co do emisji toksyn zapisać w uchwałach antysmogowych czy w ekoprojekcie.
    A czemuż tam nic nie ma o tym - a tylko o zakazie palenia mokrym (>20% wilgotności) drewnem?
    Na szczęście nie mogą wymagać czegoś, co jest niemierzalne.

  10. #12470
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gosc_niedzielny_

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Pierwoszyno
    Kod pocztowy
    81-198
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzień Dobry,
    5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100 i grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro, a w kominie jest otwór fi200. Głównym źródłem ciepła w domu jest dwufunkcyjny piec kondensacyjny . Mieszkam nad morzem, temperatura zimą rzadko spada tutaj poniżej zera. Rachunki za gaz zimą rzadko przekraczają 300zł/m-c.
    Po świętach będę chciał w końcu zainwestować w kominek z DGP. Mam kilka pytań odnośnie wyboru wkładu i rodzaju obudowy. Najpierw wkład. Komin jest po prawej stronie ściany do której będzie przystawiony wkład, tak że tworzy wnękę o głębokości 52cm. Chciałbym aby kominek z tej wnęki za bardzo nie wystawał. Dlatego szukam wkładu o głębokości około 42-45cm, o mocy nominalnej 7-10kW, z bezramkowymi drzwiczkami z sitodrukiem i w cenie do 6,5tys (z 8%VAT). Wyszukałem takie wkłady: Hajduk Volcano AT 9kW, Unico Dragon 9, Unico Dragon 6XL i Arysto A11[800x510] Slim. Bardzo proszę o radę który z tych wkładów jest najlepszy, najmniej awaryjny?
    Znalazłem jeszcze inne wkłady: BeF Fire Bear V 8 gilotyna, Romotop HEAT 3G L 88.50.01, Romotop HEAT 2G 80.50.01 czy Heatro 81, ale zauważyłem że mimo podobnych rozmiarów mają one dużo niższą wagę od Hajduka, Arysto czy Unico z czego wywnioskowałem że producent przyoszczędził na materiałach. Może się mylę i niepotrzebnie skreśliłem te wkłady?
    Następnie jeżeli chodzi o obudowę wkładu. Czytając posty na forum dowiedziałem się że dużo lepsza i zdrowsza jest tzw. ciepła obudowa z materiałów akumulacyjnych, ale że taka obudowa mija się z celem jeżeli chodzi o kominki z DGP. Czy to prawda? Proszę o radę jaka obudowa będzie w moim przypadku najlepsza? Ile mniej więcej trzeba dopłacić do obudowy ciepłej względem zimnej?
    Na załączonych zdjęciach ściana gdzie ma być kominek i końcowy efekt jak chciałbym żeby wyglądał.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie miejsca pod kominek.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	451242

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek 1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	451241
    Ostatnio edytowane przez gosc_niedzielny_ ; 19-12-2020 o 22:26

  11. #12471
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Dzień Dobry,
    5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100 i grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro, a w kominie jest otwór fi200. Głównym źródłem ciepła w domu jest dwufunkcyjny piec kondensacyjny . Mieszkam nad morzem, temperatura zimą rzadko spada tutaj poniżej zera. Rachunki za gaz zimą rzadko przekraczają 300zł/m-c.
    Po świętach będę chciał w końcu zainwestować w kominek z DGP. Mam kilka pytań odnośnie wyboru wkładu i rodzaju obudowy. Najpierw wkład. Komin jest po prawej stronie ściany do której będzie przystawiony wkład, tak że tworzy wnękę o głębokości 52cm. Chciałbym aby kominek z tej wnęki za bardzo nie wystawał. Dlatego szukam wkładu o głębokości około 42-45cm, o mocy nominalnej 7-10kW, z bezramkowymi drzwiczkami z sitodrukiem i w cenie do 6,5tys (z 8%VAT). Wyszukałem takie wkłady: Hajduk Volcano AT 9kW, Unico Dragon 9, Unico Dragon 6XL i Arysto A11[800x510] Slim. Bardzo proszę o radę który z tych wkładów jest najlepszy, najmniej awaryjny?
    Znalazłem jeszcze inne wkłady: BeF Fire Bear V 8 gilotyna, Romotop HEAT 3G L 88.50.01, Romotop HEAT 2G 80.50.01 czy Heatro 81, ale zauważyłem że mimo podobnych rozmiarów mają one dużo niższą wagę od Hajduka, Arysto czy Unico z czego wywnioskowałem że producent przyoszczędził na materiałach. Może się mylę i niepotrzebnie skreśliłem te wkłady?
    Następnie jeżeli chodzi o obudowę wkładu. Czytając posty na forum dowiedziałem się że dużo lepsza i zdrowsza jest tzw. ciepła obudowa z materiałów akumulacyjnych, ale że taka obudowa mija się z celem jeżeli chodzi o kominki z DGP. Czy to prawda? Proszę o radę jaka obudowa będzie w moim przypadku najlepsza? Ile mniej więcej trzeba dopłacić do obudowy ciepłej względem zimnej?
    Na załączonych zdjęciach ściana gdzie ma być kominek i końcowy efekt jak chciałbym żeby wyglądał.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zdjęcie miejsca pod kominek.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	451242

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek 1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	451241
    Jaki najlepszy? To zależy od przyjętego kryterium. Można kupować "na wagę" . Nie szukaj odpowiedzi zadając pytanie, tylko wertując forum. Sam sobie musisz wyrobić opinię, a nie polegać na odpowiedzi. Np. zaraz tu wpadnie Bielawski i powie Ci, że Romotop najlepszy. Uwierzysz? To bierz....Wskazałeś porządne marki....

    Obudowa z materiałów ceramicznych wcale nie musi być droższa od takiej z płyt krzemianowych. Pod warunkiem, że będą to płyty markowe, a nie z kontenera Made in China.

    DGP można robić z każdej obudowy.

  12. #12472
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gosc_niedzielny_

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Pierwoszyno
    Kod pocztowy
    81-198
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ale waga wkładu z czegoś wynika. I nie są to naprawdę małe różnice np. Hajduk Volcano AT o wymiarach 794x443x1230 waży 240kg podczas gdy większy od niego Heatro (Hajduk?) 81 o wymiarach 919x449x1109 waży tylko 161kg czyli 2/3 wagi pierwszego. Wnioskuję że został zbudowany z dużo cieńszej blachy, co na pewno będzie miało wpływ na trwałość. No chyba że został zbudowany z blach z wyższej jakościowo klasy?
    Ok to wybór wkładu mam rozwiązany, wezmę wg wagi najcięższy Hajduk Volcano AT .
    Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)
    Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)

    Obudowę miałem zamiar zrobić z płyt Skamol.
    Jeżeli jednak zdecyduję się na zabudowę ciepłą to jakie płyty ze średniej półki polecicie? Chodzi o to żeby były dobre lub bardzo dobre ale nie kosztowały majątku tj żeby miały jak najlepszy stosunek jakość/cena.
    Jaki powinny mieć współczynnik przewodności ciepła?
    Czy jest jakiś parametr określający zdolność akumulacji takich płyt?

  13. #12473
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Ale waga wkładu z czegoś wynika. I nie są to naprawdę małe różnice np. Hajduk Volcano AT o wymiarach 794x443x1230 waży 240kg podczas gdy większy od niego Heatro (Hajduk?) 81 o wymiarach 919x449x1109 waży tylko 161kg czyli 2/3 wagi pierwszego. Wnioskuję że został zbudowany z dużo cieńszej blachy, co na pewno będzie miało wpływ na trwałość. No chyba że został zbudowany z blach z wyższej jakościowo klasy?
    Ok to wybór wkładu mam rozwiązany, wezmę wg wagi najcięższy Hajduk Volcano AT .
    Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)
    Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)

    Obudowę miałem zamiar zrobić z płyt Skamol.
    Jeżeli jednak zdecyduję się na zabudowę ciepłą to jakie płyty ze średniej półki polecicie? Chodzi o to żeby były dobre lub bardzo dobre ale nie kosztowały majątku tj żeby miały jak najlepszy stosunek jakość/cena.
    Jaki powinny mieć współczynnik przewodności ciepła?
    Czy jest jakiś parametr określający zdolność akumulacji takich płyt?
    Niestety nie wszystko da się zmierzyć "na chłopski rozum". Na wagę wkładów stalowych, większy wpływ ma nie grubość blachy, tylko grubość okładzin ceramicznych . Grubość okładzin zaś nie ma większego wpływu na trwałość konstrukcji, tylko jej cechy akumulacyjne. Dlatego "na wagę" liczy się raczej akumulację, a nie jakość wkładu.

  14. #12474
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Dzień Dobry,
    5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro.]
    Jak zrobione z zatłuszczonych rur karbowanych to będzie śmierdziało długo.

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)
    Przy paleniu raz dziennie można zrezygnować.
    Chodzi mi o szybę zespoloną.
    Jedynie szybciej się zbrudzi.
    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)
    Tak, raczej tak.
    Bardzo wygodna sprawa i w trakcie rozpalania, podkładania i ogólnie użytkowania.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 20-12-2020 o 16:01
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  15. #12475
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A ja mam inne podejście niż animuss. Jeśli masz inny system grzewczy, chcesz ciepłą obudowę to podwójna szyba konieczna. Gilotyna dla mnie bardzo niewygodna w trakcie rozpalania, może dlatego że jej nie mam Czytaj co Piotr napisał bo z radami na forum właśnie tak jest, każdy pisze przez pryzmat własnych doświadczeń.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #12476
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gosc_niedzielny_

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Pierwoszyno
    Kod pocztowy
    81-198
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
    Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
    Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
    Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.

  17. #12477
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
    Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
    Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
    Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.
    Wygoda to dość względne pojęcie. To z podnoszeniem temperatury wewnętrznej szyby dość logiczne ale szyby brudzą się z wielu powodów. Osobiście na obudowę polecił bym płytkę szamotową z tym że zależy kto to ma wykonać. Jeszcze raz czytaj Piotra w tym jego bloga.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #12478
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    gość_niedzielny_
    To ja się wypowiem co do gilotyny, bo ją mam i to w bardzo mało wygodnym do rozpalania wkładzie. Wcześniej miałam kominko-piecyk z drzwiczkami tradycyjnymi.

    Do rozpalania i w ogóle korzystania całodziennego gilotyna jest bardzo dobra.

    Przy rozpalaniu unoszę na „pudełko zapałek” i mam zapewniony równy dostęp dodatkowego (jest dolot zewnętrzny do paleniska) powietrza do całego wkładu. To ma niemałe znaczenie. Ogień ładnie, równo schodzi w dół przy rozpalaniu od góry.

    Otwieranie drzwiczek podczas dokładania szczap też jest wygodniejsze. Uchylam ile potrzebuję bez zastanawiania się czy coś tej czynności nie przeszkadza.
    Nie muszę otwierać drzwiczek na bok i „tańczyć” wokół nich, albo odsuwać fotel, bo akurat przysunięty za blisko.

    I taki drobiazg... Czasami na wewnętrznej dolnej ramie zbierze się trochę „śmiecia” podczas palenia w kominku. Gdy podnosisz gilotynę, to nie ma niebezpieczeństwa, że to się sypnie na podłogę. Żona byłaby wdzięczna za gilotynę

    Wizualnie też gilotyna moim zdaniem lepsza. Jeśli zadbasz o suche dobre drewno, to przy zamkniętej gilotynie kominek wygląda jak otwarty. Drzwiczki otwierane na bok tego efektu nie gwarantują

    Jednak nie wszystkie wkłady, nie wszystkich producentów mają gilotyny wystarczająco szczelne. Np. mój wkład nie nadaje się do domów z rekuperacją.
    Ostatnio edytowane przez pestka56 ; 21-12-2020 o 11:19
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  19. #12479
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    chcesz ciepłą obudowę to podwójna szyba konieczna. Gilotyna dla mnie bardzo niewygodna w trakcie rozpalania, może dlatego że jej nie mam .
    To może masz choć podwójną szybę.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  20. #12480
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosc_niedzielny_ Zobacz post
    Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
    Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
    Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
    Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.
    Bierz z gilotyną
    Z podwójną szybą drzwiczki cięższe ale gilotyna tego nie pokarze..
    Do gilotyny trzeba przeciwwagę, są gilotyny, które cały czas opadają w dół ale są i takie co utrzymują się w miejscu w którym się drzwi pozostawi.
    Mechanizm gilotyny, jest dostęp z komary spalania do linek, nie wiem czy coś się tamtędy da podziałać i na ile, ale jest.

    Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła?
    A po co ta akumulacja, kominek wytwarza zbyt dużo ciepła punktowo, dlatego lepsze płyty izolacyjne, a system DCP niech to ciepło rozproszy.

    Nie wiem czy to kominek na zimę jako źródło ciepła a dogrzejesz braki czymś innym, bo tu jest "pies pogrzebany".
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 21-12-2020 o 12:48
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

Strona 624 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony