dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 647 z 648
Pokaż wyniki od 12.921 do 12.940 z 12943
  1. #12921
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Kaizen, pomyśl troszkę, czy taki wybuch otworzyłby drzwiczki, czy wywalił szybę
    To jak wyjaśnisz to, co widać na filmie? Czary?

    Widziałaś, jak w tym kominku otwierają się drzwi (jest takie ujęcie)? Co w tym dziwnego, że się otworzyły? Uważasz, że ten film, to czarny marketing? Ten autor ma wiele filmów. W tym o kominku. Kiedyś się naszukałem, co to za model. Jakoś słaby ten marketing, skoro tak trudno znaleźć producenta i model. Pomyśl troszkę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-12-2023 o 10:48

  2. #12922
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Kaizen a wiesz jak się gasi elektryki i nie tylko? Na tym filmiku wybuchło nie dlatego że był odcięty dopływ powietrza a właśnie dlatego że ten dopływ był bo to palenisko nieszczelne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #12923
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Remiks, masz rację, jego się nie da przekonać.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  4. #12924
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W tym o kominku. Kiedyś się naszukałem, co to za model. Jakoś słaby ten marketing, skoro tak trudno znaleźć producenta i model. Pomyśl troszkę.
    Nie musiałeś szukać. Ta koza jest podpisana – Koza AB S DR Co sądzić o produktach Kratek wiem wystarczająco dużo, bo mam ich wkład kominkowy.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  5. #12925
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Kaizen a wiesz jak się gasi elektryki i nie tylko? Na tym filmiku wybuchło nie dlatego że był odcięty dopływ powietrza a właśnie dlatego że ten dopływ był bo to palenisko nieszczelne.
    Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.
    Sądzisz, że przy zasypaniu czerpni śniegiem efekt byłby inny?

  6. #12926
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Kaizen, proszę cię rozbierz jakikolwiek wkład kominkowy i dopiero wypowiadaj się na temat odcinania dopływu powietrza. Tam nie ma szczelności, a nawet jest celowa nieszczelność, bo jest celowo zostawiona przestrzeń dla przepływu powietrza i to zarówno wewnątrz wkładu (to miejsce, gdzie regulujesz przesuwną rączką poniej drzwiczek), jak i na doprowadzeniu zewnętrznym jeśli jest. Na dodatek wkłady kratek, choć opisane jeśli chodzi o normy, to drzwiczki mają nieszczelne i tyle.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  7. #12927
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Kaizen, proszę cię rozbierz jakikolwiek wkład kominkowy i dopiero wypowiadaj się na temat odcinania dopływu powietrza. Tam nie ma szczelności, a nawet jest celowa nieszczelność, bo jest celowo zostawiona przestrzeń dla przepływu powietrza i to zarówno wewnątrz wkładu (to miejsce, gdzie regulujesz przesuwną rączką poniej drzwiczek), jak i na doprowadzeniu zewnętrznym jeśli jest. Na dodatek wkłady kratek, choć opisane jeśli chodzi o normy, to drzwiczki mają nieszczelne i tyle.
    I jaki to ma wpływ na efekt końcowy widać na filmiku.

    Gdyby był idealnie szczelny to by tego nie było.

    A powiedz mi, gdzie w moim kominku ma być niby nieszczelność?
    Ja znalazłem tylko w osi od szybra. Pomijalna. Reszta uszczelniona. Tylko tak, nie jest to nowoczesna tandeta i mało kto ma szczelny kominek. U mnie raczej takiego wybuchu by nie było (testowałem tylko zostawiając resztki żaru - nie dopalały się, zostawał węgiel drzewny).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-12-2023 o 11:43

  8. #12928
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.
    Sądzisz, że przy zasypaniu czerpni śniegiem efekt byłby inny?
    Bzdury wypisujesz do tego manipulujesz faktami. Jak będziesz takim durniem by dokładać paliwo i ograniczać powietrze do minimum to taki efekt będzie (nie zawsze). Do wybuchowego spalania potrzebna jest odpowiednioa mieszanka paliwowo powietrzna i bez tego ostatniego nie powstanie. Nawet mąka może stać się materiałem wybuchowym Nie każda nieszczelność gazu kończy się wybuchem mieszkań (domów) potrzebna jest odpowiednia mieszanka no i zapłon. Tutaj zapłon drzemie sobie w palenisku. Nikt mądry nie dokłada na mały żar drewna i nie czeka do jego rozpalenia. Gdyby drewno jakiś czas się paliło i zasypało by czerpnię to ogień wolno by zgasł i tyle (przy szczelnym palenisku), w tym przypadku wolno by się wypalił bo to palenisko nieszczelne. Ktoś napisał mi na priv bym nie dydkutował z tymi Twoimi głupotami ale to nie wyjście bo inni gotowi to brać za prawdę a tak nie jest. Przypominam że gaszenie pożarów polega przede wszystkim na odcięciu dopływu powietrza, a właściwie znajdującego się w nim tlenu.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  9. #12929
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nikt mądry nie dokłada na mały żar drewna i nie czeka do jego rozpalenia.
    Mi się często zdarza rozpalać i odchodzić od kominka. Może to i głupie... Ale czym grozi, jak zostawię otwarty dopływ powietrza?

    Ktoś, kto tak rozpali w śnieżycę w kominku z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ryzykuje takim efektem, jak na filmie.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Ktoś napisał mi na priv bym nie dydkutował z tymi Twoimi głupotami
    To ani moje, ani głupoty. Ten wybuch jest faktem. Przyczyną jest zamknięcie dopływu powietrza - też fakt. Dyskutujesz z faktami.

  10. #12930
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mi się często zdarza rozpalać i odchodzić od kominka. Może to i głupie... Ale czym grozi, jak zostawię otwarty dopływ powietrza?

    Ktoś, kto tak rozpali w śnieżycę w kominku z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz ryzykuje takim efektem, jak na filmie.



    To ani moje, ani głupoty. Ten wybuch jest faktem. Przyczyną jest zamknięcie dopływu powietrza - też fakt. Dyskutujesz z faktami.
    Rozpalać a dokladać na żar to różnica. Jeśli dokladasz i odchodzisz a się nie rozpaliło to tak to głupota. Czym grozi ano tym samym co na filmiku.
    Nie przyczyną tego wybuchu nie jest zamknięcie dopływu powietrza bo powietrze tam docierało mimo zamkniętego dopływy. Gdyby został całkowicie odcięty dopływ powietrza to nie było by zapłonu.
    To teraz jeszcze raz, fakty: dołożono paliwa na żar, ograniczono dopływ powietrza. Przyczyna wybuchu to już nie fakt tylko Twoja nieudolna interpretacja faktów.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #12931
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.
    Sądzisz, że przy zasypaniu czerpni śniegiem efekt byłby inny?
    Oj, Kaizen, wstaw świeczkę do słoika i zapal ją, a potem załóż zakrętkę i zakręć słoik. I co, nadal się pali? Czy może zgasła? Zgasła, prawda Zgasła, bo ODCIĄLEŚ DOPŁYW POWIETRZA!!!
    Kiedyś chodziłeś chyba do szkoły, co? Przyznaj się, bo ja mam poważne wątpliwości.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  12. #12932
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Rozpalać a dokladać na żar to różnica.
    Znikoma. I tu, i tu jest wysoka temperatura. A śnieg zasypać może na dowolnym etapie palenia.

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Nie przyczyną tego wybuchu nie jest zamknięcie dopływu powietrza bo powietrze tam docierało mimo zamkniętego dopływy.
    No, sytuacja, gdy jednocześnie śnieżyca zasypała czerpnię i bocian uwił gniazdo na kominie jest niemożliwa.

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Oj, Kaizen, wstaw świeczkę do słoika i zapal ją, a potem załóż zakrętkę i zakręć słoik. I co, nadal się pali?
    A co to ma wspólnego z kominkiem na filmie? Tam tylko z jednej strony instalacja została zamknięta. Komin został otwarty.

    Tak czy inaczej Wasze zastrzeżenia dotyczą czego? Że wybuchu na filmie nie ma? Czy że zamknięcie dolotu nie miało na niego wpływu? Zasypanie czerpni zadziała inaczej? Bo nie bardzo rozumiem, co kwestionujecie.

  13. #12933
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dopływ był odcięty. Gdyby nie to, to by nic nie wybuchło tylko normalnie się paliło.
    Ja też się piszę na ten scenariusz.
    Moim zdaniem zachodziła reakcja szczątkowrgo utleniania paliwa, w trakcie tego wydzielały się gazy palne, podgrzewały się powolnie do zapłonu, do którego potrzebowały wyższej temperatury, oraz co najważniejsze odpowiedniego stężenia tych gazów, gdy to osiągnęły, gwałtownie się spaliły, ciśnienie wybuchu otworzyło drzwiczki, dzięki temu szyba ocalała.

    Dlaczego tak, gazy palne są szczególnie niebezpieczne, gdy ich stężenie jest stosunkowo małe w całkowitej objętości powietrza, tworzą wtedy mieszaninę wybuchową, gdy stężenie gazów jest większe niż np. 15% – nie dochodzi już do wybuchu, ponieważ tlenu w powietrzu do takiej reakcji jest za mało.

    Więc tlenu było pod dostatkiem, za to niespalany gaz, który częściowo ewakuował się kominem dobijał do granicy wybuchowej.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #12934

    Domyślnie

    Prośba o pomoc w wytłumaczeniu czemu w sytuacji w której mam kominek z płaszczem podłączony do CO i paląc nim osiągnę zadaną temperaturę to piec gazowy (ACV HR Compact 18 Solo) w momencie podgrzewania wody zużywa również niepotrzebnie gaz na podgrzewanie CO. Co o tym decyduje, co musiałbym zmienić w swojej instalacji żeby uniknąć takiego efektu? Ze wstępnych oględzin hydraulika i zbadaniu instalacji wynika że zawór 3-drożny pracuje poprawnie.

  15. #12935
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gsielicki Zobacz post
    Prośba o pomoc w wytłumaczeniu czemu w sytuacji w której mam kominek z płaszczem podłączony do CO i paląc nim osiągnę zadaną temperaturę to piec gazowy (ACV HR Compact 18 Solo) w momencie podgrzewania wody zużywa również niepotrzebnie gaz na podgrzewanie CO. Co o tym decyduje, co musiałbym zmienić w swojej instalacji żeby uniknąć takiego efektu? Ze wstępnych oględzin hydraulika i zbadaniu instalacji wynika że zawór 3-drożny pracuje poprawnie.
    Hydraulik na miejscu nie był w stanie stwierdzić co instalacji dolega a myślisz że na forum bez schematu instalacji i znajomości nastaw ktoś Ci udzieli poprawnej rady.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #12936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Hydraulik na miejscu nie był w stanie stwierdzić co instalacji dolega a myślisz że na forum bez schematu instalacji i znajomości nastaw ktoś Ci udzieli poprawnej rady.
    Przepraszam, jestem laikiem w tych sprawach. Postaram się to bardziej opisać a jak będzie trzeba to załączę jakiś schemat:

    Na wstępie chciałbym wyjaśnić że mówiąc o osiągnięciu tremperatury przez kominek miałem na myśli temperaturę wody do grzania kaloryferów i podłogówki którą osiągnął kominek. W tej sytuacji styk beznapięciowy daje na piec informacje żeby ten nie grzał domu i załącza się pompa która grzeje obieg kaloryferów i podłogówki. Niestety jak w tym momencie piec będzie podgrzewał wodę użytkową to z pieca ciepła woda zasila mi co prawda poprawnie zbiornik wody jak i dodatkowo/niepotrzebnie drugi niezależne od kominka obieg CO który podłączony jest do drugiego wejścia mieszacza/wymiennika. Niestety to właśnie do tego obiegu podłączone jest sterowanie pompą z kominka przez co jak grzeje w kominku i w tym czasie piec załącza grzanie wody to ucieka ona również przez tą pompę do obiegu CO. Zastanawiam się więc nad tym w jakim celu mój hydraulik z którym niestety nie mam już kontaktu podłączył kominek do pompy która wyciąga/przepycha ciepłą wodę na CO kiedy piec grzeje CWU? Wg mnie wystarczyłoby żeby przełożyć kabel sterujący z kominka na drugą pompę która podłączona jest pod pierwsze wejście mieszacza/wymiennia kominkowego. Wtedy kominek jakby grzał załączałby tylko swój obieg a piec podczas grzania wody użytkowej nie wyciągałby jej do obiegu CO. A druga sprawa która mnie nurtuje to nie rozumiem po co w ogóle jest ten obieg CO skoro piec z drugiej strony ma zawór trójdrożny którym podczas grzania CO gazem puszczane jest ciepło na kaloryfery i podłogówkę?
    To niepotrzebne zachowanie mogę tylko ograniczyć zwiększając zadaną temperaturę na kominku ale nie jest to całkowite rozwiązanie problemu tylko odroczenie go jedynie do czasu aż kominek nie osiągnie zadanej temperatury. Ponadto do tego czasu skoro nie działa pompa kominka to co prawda piec grzeje tylko zbiornik wody ale kominek defacto nie grzeje kaloryferów oraz podłogówki tylko sam salon więc zużycie drewna w kominku przestaje być efektywne.
    Niestety problem ten wykryłem po 7 latach bo dopiero w tym roku chciałem ograniczyć koszty ogrzewania domu i przeszedłem całkowicie na palenie kominkiem aby ogrzac dom (do tej pory grzałem w kominku na zasadzie dogrzewania domu i utrzymania klimatu).Przez to że właśnie grzałem nim prawie 24/h to pompa CO była przez ten czas cały czas aktywna i w momencie grzania CWU przez piec puszczał on ciepłą wodę do obiegu CO (przez drugie wejście mieszacza/wymiennika kominkowego) powodując większe zużycie gazu. Stąd zakładam że gdyby cała ciepła woda z pieca szła podczas podgrzewanie jej tylko na zbiornik CWU to by on szybciej go nagrzewał przez co zużycie gazu byłoby mniejsze. A tak wyszło że na dom 130m2 (5 osób) wydałem na gaz 2tyś za 2,5miesiąca i zużyłem 600m3 gazu - dokładnie tyle samo co rok temu nie używając kominka (drewna opałowego).

  17. #12937
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał gsielicki Zobacz post
    Przepraszam, jestem laikiem w tych sprawach. Postaram się to bardziej opisać a jak będzie trzeba to załączę jakiś schemat:

    Na wstępie chciałbym wyjaśnić że mówiąc o osiągnięciu tremperatury przez kominek miałem na myśli temperaturę wody do grzania kaloryferów i podłogówki którą osiągnął kominek. W tej sytuacji styk beznapięciowy daje na piec informacje żeby ten nie grzał domu i załącza się pompa która grzeje obieg kaloryferów i podłogówki. Niestety jak w tym momencie piec będzie podgrzewał wodę użytkową to z pieca ciepła woda zasila mi co prawda poprawnie zbiornik wody jak i dodatkowo/niepotrzebnie drugi niezależne od kominka obieg CO który podłączony jest do drugiego wejścia mieszacza/wymiennika. Niestety to właśnie do tego obiegu podłączone jest sterowanie pompą z kominka przez co jak grzeje w kominku i w tym czasie piec załącza grzanie wody to ucieka ona również przez tą pompę do obiegu CO. Zastanawiam się więc nad tym w jakim celu mój hydraulik z którym niestety nie mam już kontaktu podłączył kominek do pompy która wyciąga/przepycha ciepłą wodę na CO kiedy piec grzeje CWU? Wg mnie wystarczyłoby żeby przełożyć kabel sterujący z kominka na drugą pompę która podłączona jest pod pierwsze wejście mieszacza/wymiennia kominkowego. Wtedy kominek jakby grzał załączałby tylko swój obieg a piec podczas grzania wody użytkowej nie wyciągałby jej do obiegu CO. A druga sprawa która mnie nurtuje to nie rozumiem po co w ogóle jest ten obieg CO skoro piec z drugiej strony ma zawór trójdrożny którym podczas grzania CO gazem puszczane jest ciepło na kaloryfery i podłogówkę?
    To niepotrzebne zachowanie mogę tylko ograniczyć zwiększając zadaną temperaturę na kominku ale nie jest to całkowite rozwiązanie problemu tylko odroczenie go jedynie do czasu aż kominek nie osiągnie zadanej temperatury. Ponadto do tego czasu skoro nie działa pompa kominka to co prawda piec grzeje tylko zbiornik wody ale kominek defacto nie grzeje kaloryferów oraz podłogówki tylko sam salon więc zużycie drewna w kominku przestaje być efektywne.
    Niestety problem ten wykryłem po 7 latach bo dopiero w tym roku chciałem ograniczyć koszty ogrzewania domu i przeszedłem całkowicie na palenie kominkiem aby ogrzac dom (do tej pory grzałem w kominku na zasadzie dogrzewania domu i utrzymania klimatu).Przez to że właśnie grzałem nim prawie 24/h to pompa CO była przez ten czas cały czas aktywna i w momencie grzania CWU przez piec puszczał on ciepłą wodę do obiegu CO (przez drugie wejście mieszacza/wymiennika kominkowego) powodując większe zużycie gazu. Stąd zakładam że gdyby cała ciepła woda z pieca szła podczas podgrzewanie jej tylko na zbiornik CWU to by on szybciej go nagrzewał przez co zużycie gazu byłoby mniejsze. A tak wyszło że na dom 130m2 (5 osób) wydałem na gaz 2tyś za 2,5miesiąca i zużyłem 600m3 gazu - dokładnie tyle samo co rok temu nie używając kominka (drewna opałowego).
    Potraktuj problem poważnie. Zaproś kumatego hydraulika, z referencjami...sprawdzonego tu i tam....zapłać mu....zaoszczędzisz na opale. Twój opis, jest bardziej skomplikowany, niż opisywany problem. Ja się poddaję....

  18. #12938
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Potraktuj problem poważnie. Zaproś kumatego hydraulika, z referencjami...sprawdzonego tu i tam....zapłać mu....zaoszczędzisz na opale. Twój opis, jest bardziej skomplikowany, niż opisywany problem. Ja się poddaję....
    Tu bardziej jest potrzebny automatyk, kumaty hydraulik w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie jest automatykiem, cóz z tego hydraulicznie zrobi to co potrzeba skoro do tego jest potrzebna automatyka. W zasadzie układ hudrauliczny powinien byc dopasowany do automatyki. Hydraulicy zwykle korzystaja z układów sterowania jakie mają dostepne, gdy nie ma takich układów które obejmą wszystko co ma byc hydraulik rozkłada ręce. Niektóre układy trzeba złozyc z innych dostępnych lub zaprojektówac od nowa wykorzystując komponenty istniejace na rynku. Nie spotkałem jeszcze hydraulika ktory to potrafi. Powodzenia w poszukiwaniach.

  19. #12939
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tu bardziej jest potrzebny automatyk, kumaty hydraulik w zdecydowanej wiekszosci przypadków nie jest automatykiem, cóz z tego hydraulicznie zrobi to co potrzeba skoro do tego jest potrzebna automatyka. W zasadzie układ hudrauliczny powinien byc dopasowany do automatyki. Hydraulicy zwykle korzystaja z układów sterowania jakie mają dostepne, gdy nie ma takich układów które obejmą wszystko co ma byc hydraulik rozkłada ręce. Niektóre układy trzeba złozyc z innych dostępnych lub zaprojektówac od nowa wykorzystując komponenty istniejace na rynku. Nie spotkałem jeszcze hydraulika ktory to potrafi. Powodzenia w poszukiwaniach.
    W mojej wiosce to inaczej działa.... Rysiu, co mi robił centralne z kominka, to mistrz świata. Ale na emeryturze! Masz rację....kumanie ma różne oblicza....

  20. #12940
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Horas91

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Tarnow
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    51

    Domyślnie

    Czesc,

    ma ktos jakis schemat zabudowy kominka? Chcialbym rozebrac obecny i zastapic go nowym.
    Aby nie zrobic babola - moze ktos chcialby sie podzielic schematem zabudowy + jak najlepiej rozprowadzic cieplo turbina do 5 pomieszczen.

    najdalsze pomieszczenie jest 8 metrow od kominka.

    W sieci jest troche filmow - jednak chcialbym tez zweryfikwoac ich wiedze. Bo nagrac... moze kazdy.

    Pozdrawiam

Strona 647 z 648

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony