dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33

Temat: bez czarny

  1. #1

    Domyślnie bez czarny

    Ponoć bez czarny lubi wapno , jaką ilość dolomitu dosypać do dołka o wymiarach 60/80 - jedną łopatę, garść ??oprócz tego daję jeszcze obornik. Bez o żółtych liściach nie potrzebuje wapna ???
    Ostatnio edytowane przez duduś ; 09-09-2010 o 21:29

  2. #2

    Domyślnie

    Bez czarny rośnie w glebie zasadowej lub wapiennej. Kolor liści tu nie ma nic do rzeczy. Liczy się gatunek. Jaką masz glebę?
    Ja osobiście nie odważyłabym się sypać dolomitu do dołka i sadzić roślinę. Glebę pod nowe nasadzenia wapnuje się jesienią w dawce podawanej na opakowaniu. A sadzić po wapnowaniu wiosną.
    Ale czy masz tak kwaśną glebę? Bez czarny w zasadzie zachowuje się trochę jak chwast, więc specjalne dopieszczanie go nie ma sensu.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Tak, zachowuje się jak superchwast. Trudno go okiełznać, a o pozbyciu sie nie ma mowy.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Podciągam , ja też mam z tym cholerstwem mega problem , nic na to nie działa.
    Jak macie jakieś pomysły to bardzo chętnie poczytam

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    O kurcze nie doczytałam to Ty chcesz to uprawiać w ogrodzie? O rany a ja tylko marzę by się tego pozbyć. Na mojej 5500m działce mam do wykopania jakieś ze 100 albo i więcej korzeni tego bzu, do tego kilka całkiem sporych i fakt pięknie owocujących krzewów, a raczej już drzew. U nas w ogrodzie to tylko łopata i siekiera pomaga. A może jakimś kwasem te korzenie- jak myślicie . Poproszę o dobre rady forumowe ogrodniczki

  6. #6

    Domyślnie

    kubel30 proszę o jakieś zdjęcia - chciałabym widzieć jakie w przyszłości rozmiary i wyglą osiągnie to drzewo ( krzew) Czy Twoje zdziwuenie oznacza że nie jest to za ładne drzewko???

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubel30 Zobacz post
    O kurcze nie doczytałam to Ty chcesz to uprawiać w ogrodzie? O rany a ja tylko marzę by się tego pozbyć. Na mojej 5500m działce mam do wykopania jakieś ze 100 albo i więcej korzeni tego bzu, do tego kilka całkiem sporych i fakt pięknie owocujących krzewów, a raczej już drzew. U nas w ogrodzie to tylko łopata i siekiera pomaga. A może jakimś kwasem te korzenie- jak myślicie . Poproszę o dobre rady forumowe ogrodniczki
    Roundupem próbowałeś? Nie jestem osobiście zwolennikiem ale można mało inwazyjnie na inne rośliny np.pędzelkować liście. Robota jednak pracochłonna... trzeba przyznać.

    Pozdrawiam
    Wojtek

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Duduś jak będę na Wichurze to zrobię zdjęcia, a co do mojego zdziwienia to wynika to z faku,że rosło tego u mnie mnóstwo. Teraz nie można nawet normalnie kosić trawy, a dzieciaki potykają się o kikuty.Korzenie są mega ,mąż dosłownie musi je porąbać siekierą w odkopanej ziemi, straszna robota. Sam krzew nie jest brzydki, ma owoce (właśnie moja teściowa robi znich jakąś nalewkę i sok) , jak będę mieć foto to wkleję.

    Wojtek- ja kobieta (kubel30 - nie ma nic wspólnego z płcią) próbowałam roundupem ,ale to na nic, może gdyby były to małe krzaczki to tak , a pędzelkować wszystkie- to dzięki i tak ta chata spędza mi sen z powiek.Ale i tak dzięki serdeczne za odzew.

  9. #9

    Domyślnie

    Wybacz nick wydawał się bardziej męski niż żeński.
    To może zakwaś mocno podłoże np. siarką? O doczytałem powyżej, iż masz podobny pomysł

    Pozdrawiam
    Wojtek

  10. #10

    Domyślnie

    ale czy to jednocześnie oznacza że bez rozrasta się przez rozłogi ( jak np. sumak octowiec) czy tych drzew ktoś u Ciebie tyle posadził???????

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Najprawdopodobniej wcześniej nikt nie dbał o ten ogród i tak to sobie samo rosło przez długi czas, nie mam pojęcia czy ktoś to posadził czy są to samosiejki. Mój dom kupiłam od faceta który tam nie mieszkał, a jedynie potraktował go jako lokatę pieniędzy, więc jak to kupiliśmy to widok był dość smutny ,obraz nędzy i rozpaczy.

    Wojtek a jak zakwszę tą siarką to póżniej mi tam coś jeszcze wyrośnie? Bo przyznam się laik jestem w tych sprawach. Najbardziej zależy mi by korzenie ,które zostały w ziemi (trochę wystają) zgniły i już nie odbijały nowych pędów . Obecnie z tych wystających wybiły nowe , bardzo grube gałęzie

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Aby sie pozbyć czarnego bzu, który się sieje, rozrasta bez opamiętania, próbowałam randapu, wykopania razem z korzeniami... I co? I nic go nie zmogło. Od wiosny, czyli od wykopania go, urósł około 2 metry.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czarny bez lubi gleby zasadowe, ale to nie znaczy, że należy go sadzić na dolomicie.
    Bez koralowy za to lubi bardziej kwaśne gleby.

    Odmiany ogrodowe sa bardzo piękne.
    Bez NIE rozrasta się przez odrosty korzeniowe.




    a tu bez koralowy:

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar amalfi
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Kielce
    Posty
    10.309

    Domyślnie

    Pisząc "rozrasta" miałam na myśli rozrastanie gałęzi. rzeczywiście bez kiedy kwitnie, wygląda pięknie. Sama byłam zachwycona. Ale właśnie przez to rozrastanie gałęzi, trzeba go przycinać i po kilku latach jego łodygi stają się coraz grubsze i przycinanie już nie daje efektownych rezultatów. Dlatego nadaje się moim zdaniem na duże działki, aby zapełnić powierzchnię albo jako naturalna zasłona od sąsiadów latem. Na małe działki to pomyłka.
    Nie znam sie na ogrodnictwie, ale mówię to z doświadczenia, bo mam na moim małym skrawku ogródka przed domem tę roślinę.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Nie każdemu będzie też pasował silny zapach kwiatów bzu czarnego.

  16. #16

    Domyślnie

    A czy bez ogrodowy też się tak samo "rozrasta bez opamiętania" jak ten "dziki"?
    Na naszej budowie stary już krzew bzu wyciągnęła koparka, czy po jakims dłuższym czasie mimo to on może wyrosnąć? Wydaje się, że korzenie były wyciągnięte w ogromnej bryle, czy można mieć nadzieję, że skutecznie?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bez ogrodowy to znaczy lilak?
    Lilaki nie sa spokrewnione z bzem czarnym. To kompletnie inna roślina.
    Dziki lilak ma bardzo silne odrosty korzeniowe.

    Natomiast projektując sobie w ogrodzie bez czarny trzeba brać pod uwagę, że ten krzew osiąga do 3 m średnicy.

  18. #18

    Domyślnie

    "ogrodowy" miałam na myśli taki, jak Elfir pokazałaś na powyzszym pierwszym zdjęciu (taki bordo), nie wiem jak się nazywa dokładnie, ale wygląda efektownie, jest bardziej ozdobny. Tamten bez "dziki" rósł w takim miejscu, że gdyby był ładniejszy, w sumie by nie przeszkadzał za bardzo, a zasłaniał od sąsiada. Nie wiem, czy to dobry pomysł wsadzać takowy w miejsce tamtego.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar kubel30
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Pola
    Posty
    2.950
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    To u mnie rośnie dziki bez i jest ze sobą połączony korzeniami, nie jestem ogrodnikiem a raczej laikiem w tych sprawach .
    My ze swoim walczyliśmy dziś o tak i mam nadzieję, że nie odrośnie





    owszem jak zakwitł to był piękny

  20. #20

    Domyślnie

    Po co usuwać bez (chyba ze strasznie dużo go jest), przecież ż jego owoców robi się dobre nalewki. Ja mam zamiar posadzić sobie w ogrodzie ze 2 krzaczki, tylko na ten cel.
    Czy taki wykopany z lasu przyjmie się w ogrodzie?.
    Ostatnio edytowane przez kamykkamyk2 ; 04-10-2010 o 06:52

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony