dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 151
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Baka79

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Zakup materiału na budowę!

    Mam pytanko do budujących.
    Zastanawiamy sie nad zakupem materiału na budowę domu teraz na jesieni. Jesteśmy zdecydowani na beton komórkowy ale nie wiemy jeszcze jakiego producenta
    Budowe zamierzamy rozpocząć dopiero wiosną po uzyskaniu pozwolenia na budowę (jestesmy w trakcie załatwiania wszelkich formalności).
    Z waszego doświadczenia czy znacznie zmieniają sie ceny materiałów jesienią i wiosną czy to tylko mit ze na jesieni jest taniej. do tego dochodzi ta nieszczesna podwyżka Vato o 1%
    Jak odpowiednio składowac i jak zabezpieczyć materiał przed zimą?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Asia**
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    opolskie
    Posty
    356
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    To może ja pierwsza. Zamawialiśmy materiały zimą. Budujemy z Edera, który wiosną był tańszy. Ze składowaniem nie ma problemu, kupujesz w hurtowni i tam to sobie czeka aż zadzwonisz, że mają przywieźć. Część naszych materiałów wciąż czeka w hurtowni.
    Natomiast opłacało się zamówić zimą dachówkę i więźbę. Wtedy są dobre promocje. Ale tej nie chcieli nam zeskładować, ale od czego sąsiedzi?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar JLWW
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Oświęcim
    Posty
    111

    Domyślnie

    Witam,

    Stoję właśnie przed identycznym dylematem.

    Tylko prawdę pisząc oprócz dodatkowego 1% podatku VAT bardziej interesują mnie zapowiedzi że od 1 stycznia przyszłego roku może zostać zlikwidowana ulga budowlana a to już będzie dużo więcej niż 1%. Nie jestem prorokiem ale prawdopodobnie ludzie pod koniec roku zaczną robić zapasy żeby uciec przed 1% vatu i skorzystać jeszcze z ulgi co pewnie wykorzystają właściciele sklepów/składów. Dlatego pytanie może nie czy kupować wcześniej ale co i ile i jak składować??
    Pozdrawiam
    JLWW

  4. #4

    Domyślnie

    Sa teorie, że najlepszy okres to grudzień styczeń?
    Mam zamiar przetestowac prawdziwośc tego twierdzenia

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    i ja też, i ja również...
    Zobaczymy o ile ceny spadną na składach... Planuję zakupić stal, porotherm, więźbę i dachówkę zimą...

  6. #6

    Domyślnie

    to mi przypomina, że swego czasu podobne szaleństwo było z cukrem i obeszło się zupełnie po kosztach. Zobaczymy jak będzie tym razem.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał JLWW Zobacz post
    Witam,

    Stoję właśnie przed identycznym dylematem.

    Tylko prawdę pisząc oprócz dodatkowego 1% podatku VAT bardziej interesują mnie zapowiedzi że od 1 stycznia przyszłego roku może zostać zlikwidowana ulga budowlana a to już będzie dużo więcej niż 1%. Nie jestem prorokiem ale prawdopodobnie ludzie pod koniec roku zaczną robić zapasy żeby uciec przed 1% vatu i skorzystać jeszcze z ulgi co pewnie wykorzystają właściciele sklepów/składów. Dlatego pytanie może nie czy kupować wcześniej ale co i ile i jak składować??
    Hmmm, nigdzie nie słyszałam ani nie czytałam, że mają zlikwidować ulgę budowlaną. Wszędzie piszą tylko o tym, że mimo podwyżki vatu o 1% dalej będzie można odzyskać tylko 15% a nie 16%.
    Gdyby jednak taka wiadomość rozeszła się po inwestorach to tak na chłopski rozum ceny materiałów budowlanych pod koniec roku powinny skoczyć w górę. Bo skoro ludzie będą chcieli jeszcze w tym roku kupić jak najwięcej, żeby móc się rozliczyć, to hurtownie podniosą ceny aby jak najwięcej zarobić, bo i tak sprzedadzą.

    A odnośnie pytania czy warto kupować z tak dużym wyprzedzeniem, to tak naprawdę zależy od rodzaju materiału. Niektóre tanieją inne wręcz odwrotnie. Ja na początku tego roku robiłam wycenę materiałów na piwnicę. Zapłaciłam tylko za bloczki betonowe. Resztę chciałam kupić na bieżąco. Jak się okazało za pare miesięcy, zrobiłam błąd, bo bloczki poszły w dół, za to np. cena stali wzrosła o 1000,00 zł/t. Więc tak naprawdę nigdy nie wiadomo kiedy zrobi się dobrze.
    "Trzeba stworzyć dom, aby mieć do czego wracać.
    Upchać miłość tam, w każdy kąt..."

    Dziennik budowy
    Komentarze

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arjen

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    Ja mogę polecić - przynajmniej jeśli chodzi o porotherm i pustaki - wienerbergera. Ostatnio natrafiłem gdzieś na wiadomość, że od września zaczęła sie promocja. Pewnie też z uwagi na ten VAT cholerny. W tej chwili nie pamiętam dokładnie, o co to chodziło, poza tym, że 500 złotych. Na razie jestem na przeglądaniu ofert, więc niebawem, jak już trzeba będzie podjąć decyzję o zakupie, to obczaję dokładniej co i jak.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    ja może poruszę trochę inną kwestie.
    Jeżeli kupimy materiały budowlane przed wydaniem pozwolenia na budowę to może być problem potem z odzyskaniem VAT-u. Proponouję zapytać w skarbówce czy nie będzie z tym potem problemu.
    Co do likwidacji możliwości odliczania podatku VAT to podchodziłbym to tego raczej na spokojnie. Na razie to nic pewnego. Była taka sama sytuacja w 2007/2008. Budujący wykupowali towar którego jeszcze na składach nie było, materiały budowlane poszły w górę a odliczanie VAT-u i tak zostało po staremu. Sam się na tym naciąłem kupując pustaki na dom - przepłaciłem. Teraz wszystko kupuje na bieżąco.

  10. #10

    Domyślnie

    Otoż właśnie to. Nie można się dać zwariować bo potem traci się dwa razy. Sensownemu postowi Pawloma daję plus. Można wykupować materiały, ale najpierw trzeba się upewnić, że jest po co.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Asia**
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    opolskie
    Posty
    356
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlom Zobacz post
    Witam,
    ja może poruszę trochę inną kwestie.
    Jeżeli kupimy materiały budowlane przed wydaniem pozwolenia na budowę to może być problem potem z odzyskaniem VAT-u. Proponouję zapytać w skarbówce czy nie będzie z tym potem problemu.
    Co do likwidacji możliwości odliczania podatku VAT to podchodziłbym to tego raczej na spokojnie. Na razie to nic pewnego. Była taka sama sytuacja w 2007/2008. Budujący wykupowali towar którego jeszcze na składach nie było, materiały budowlane poszły w górę a odliczanie VAT-u i tak zostało po staremu. Sam się na tym naciąłem kupując pustaki na dom - przepłaciłem. Teraz wszystko kupuje na bieżąco.
    A to prawda. W moim US powiedzieli, że przed PNB mam nie kupować materiałów, bo nie odliczę VAT-u.
    Jeśli chodzi o likwidację odliczeń VAT - nie wierzę w to. Już by TV i radio o tym trąbiły. Prędzej becikowe zlikwidują.

  12. #12

    Domyślnie

    Kilka miesięcy materiału zakupionego to stracone odsetki i możliwość uszkodzenia lub nawet kradziezy materiału.
    Nie lepiej w Banku trzymać ?
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Arjen

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Posty
    4

    Domyślnie

    To poprzeglądałem oferty na rynku i tak jak mówiłem wziąłem sobie porothermy wienerbergera. Nawet nie tyle przez promocję, co po prostu dla jakości. No a że dużo trzeba było kupić, to się w załapałem (przy 2500 sztuk porothermu można dostać kupon rabatowy na 500 zł), wypełniłem formularz i już w przyszłym tygodniu powinienem go dostać. A budowa już się zaczęła, szkoda tylko, że taka paskudna pogoda się robi.

  14. #14

    Domyślnie

    Nie wiem co ludzi ciągnie do tej czerwonej ceramiki ....
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #15

    Domyślnie

    Marketing... I fajny pistolecik z klejem.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Asia**
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Skąd
    opolskie
    Posty
    356
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kuba Dąb Zobacz post
    Marketing... I fajny pistolecik z klejem.
    faceci tylko o zabawkach.. ja mówię, że to pewnie przez kolor, bo ceramika innych zalet nie posiada

  17. #17

    Domyślnie

    Polecam prześledzić ceny stali z tego i poprzednich lat.
    http://www.puds.pl/rynek
    Przespałem wiosnę i pierwszą partię musiałem kupić na górce. Na strop było trochę taniej, ale na kolejny dom stal kupiłbym zimą
    Drugi temat to zasyp fundamentów, czasem można trafić fajną okazję na dobry gruz, pospółkę albo coś podobnego. Później bierze się w takiej cenie jaka jest.
    W zimie były minimalnie tańsze bloczki betonowe fundamentowe i strop (ceramika). Na jesień zdrożała dachówka!
    W innych przypadkach nie zauważyłem znaczących różnic.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ciekawe czy Porotherm potanieje przez zimę... na składach mówią, że ponieważ cena od paru miesięcy jest nie zmieniana, a w fabryce zaczynają się kolejki po odbiór, to prawdopodobnie od następnego miesiąca podrożeje... Nie wiem, czy w styczniu - lutym nie będzie taniej... powinno chyba być....
    Podobnie z dachówką - niby że nie potanieje, ale może??

    Co myślicie?

  19. #19

    Domyślnie

    Co byś mówił gdyby Twoja pensja zależała od ilości sprzedanego towaru. Liczy się klient tu i teraz !
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MORHOT

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    292
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Moja wypłata zależy od ilości sprzedanego towaru
    Dlatego pytam Was, bo wiem, że na składzie będa namawiać do zakupu tu i teraz.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony