dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Według mnie trudno jest jednoznacznie coś doradzić jeśli nie widziało się terenu.
    Ale biorąc pod uwagę, że:
    zachowujecie istniejący spadek,
    chcecie nawieźć sporo, bo aż 50cm ziemi,
    w chwil obecnej podczas ulewnych deszczy nie występują jakieś dramatyczne sytuacje ze stagnującą na działce wodą
    nie wydaje mi się aby jakieś wyjątkowe działania zaradcze były potrzebne.
    Mam tylko takie uwagi:
    nie przywoźcie już więcej ilastej ziemi (tak jak radzi ten co ma ziemię dowozić) tylko postarajcie się o jakąś nieco lepiej przepuszczalną,
    jeśli górna warstwa gleby na Waszej działce jest po budowie bardzo zbita, ujeżdżona ciężkim sprzętem, może warto ją przed nawożeniem ziemi nieco spulchnić, aby nie utworzyła się nieprzepuszczalna warstwa, o której pisał Wojtek. W tym celu pierwszą (i tylko pierwszą) warstwę - najlepiej piasku lub piaszczystej ziemi - wymieszajcie z tą istniejącą.
    Co do przyszłych nasadzeń - możecie punktowo, pod bardziej wymagające rośliny, zaprawić doły żyźniejszą ziemią.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Dziękuję za rady! Tak, górna warstwa gleby jest ubita, twarda, po deszczu jednak można się w niej zapaść.
    Midori - mamy nawieźć tylko jeden rodzaj ziemi, jakąś piaszczystą, nie musi być jakaś specjalna warstwa pod trawnik? Bo rodzinni doradcy mówią o 10-centymatrowej warstwie "lepszej" ziemi pod trawnik.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Piasek zastosuj tylko jako pierwsza warstwę (ok 15cm) - do wymieszania z tą istniejącą gliną. A dalej przywieź jakąś zwykłą, dostępną w Twojej okolicy ziemię urodzajną. Nie wiem czy jest sens w Twoim przypadku nawozić najpierw warstwę podglebia, a dopiero na to 15cm ziemi urodzajnej... Oczywiście oprócz oszczędności finansowej... Tak więc jeśli nawieziesz samą ziemię urodzajną nie musisz już żadnej dodatkowo na wierzch nasypywać (byleby jej pH oscylowało w okolicach 6). Natomiast jeśli użyjesz do podniesienia terenu podglebia to tak, jak najbardziej, musisz trawie zapewnić 10-15 cm ziemi urodzajnej.

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    mazo

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    4.049
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Dzięki! Oszczędności na pewno będziemy szukać, bo to koszt ponad 10 tys.

  5. #25

    Domyślnie

    Ja to zrobiłem tak - ponieważ teren (na 400m) musiałem podnieść o jakieś 30-40 cm, a ziemia gliniasta ciężka, najpierw przeorałem całość glebogryzarka, na dół dałem koło 30 ton piachu, rozciągnąłem i dopiero ponad 70 ton ziemi. Ponieważ mam położona kostkę ziemię przywożono mi po bramę a ja taczkami zapychałem na tył domu - masakra. Teraz po rozciągnięciu tego wszystkiego czekam do wiosny żeby ziemia sięuleżała i dopiero bedę zakłądał trawnik. Całość zwałowałem i widze, że nie jest źle, poprzednio po opadach woda stała teraz ładnie spływa w najniższe miejsce. Ziemi nie nawiozłem jakiejś rewelacyjnej, ale podłoże się nie ugina i da się po tym chodzić.

  6. #26

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony