dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    Guest

    Domyślnie

    Obecnie zastanawiam się nad budową domu jednorodzinnego i jednym z głównych moich pytań jest czy dom zbudować ze ściany trzywarstwowej czy dwuwarstwowej. Otóż w numerze 02.2002 ściana dwuwarstwowa z porothermu 25 P+W+10cm styropianu kosztuje 186,59 PLN, z czego sama ściana nośna to koszt 62,60 PLN. W numerze 03.2002 czytam iż ściana trzywarstwowa z porothermu 25 P+W + 10 cm wełny + porotherm 11,5 P+W kosztuje 173,24 PLN, z czego sama ściana nośna (ten sam materiał co w ścianie dwuwarstwowej) kosztuje 76,20 PLN, czyli jest tańsza niż dwuwarstwowa. Takie rozbieżności cenowe dotyczą praktycznie wszystkich ścian dwu i trzywarstwowych. Wychodzi na to że ściany trzywarstwowe są tańsze niż ściany duwarstwowe. Co na to murator ?

  2. #2

    Domyślnie

    Długo się zastanawiałem nad decyzją dwu czy trójwarstwowy mur nie licząc pustki. W końcu podjąłem decyzję, że trójwarstwowy. Z resztą w wybranym prjekcie też jest trójwarstwowy. Zmiana dotyczy materiału. Zamieniłem MAXa na porotherm.
    Mój post również należy traktować jako prośbę do Redakcji o wyjaśnienie rozbieżności cenowych i komentaż w stosunku do niekonsekwencji w kalkulacjach.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    ja tez to zauważylam w poprzednim numerze przy takim porownaniu scian dwuwarstwowych. i znalazlam roznice w robociznie. oni maja jakies przeliczniki, ktorych nie brala bym powaznie, aczkolwiek jest to wyliczenie dajace jakies pojęcie.
    a po co wam 3 warstwy?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Opal - wszystko ma swoje "zady i walety", bo inaczej zniknęłoby z rynku. Generalnie ściany takie robi się, gdy chce się dać klinkier, coby było ładniej. Plusem przy wykończeniu tynkiem, jest rozkład wydatków. Możesz też robić wszystko co chcesz w domu, nawet w nim zamieszkać, a dopiero potem zrobić tynk taki jak Ci pasuje (podobnie w jednowarstowych). W ten sposób przykryjesz wszelkie pomysły z ostatniej chwili - tu lampka, tam syrena, tędy wprowadzono kablówkę. Nie należy jednak zbyt długo tolerować prowizorki jaką jest nieotynkwana chałupa. Jest jeszcze parę innych zalet, które mi uciekły.
    Murator licząc koszty wziął stałą stawkę na przeliczenie godzin na złotówki, jednak nakład godzinowy powinien wyliczyć na podstawie jednego cennika i tu jest błąd, bo nakłady te podali mu producenci. Zobacz jakie różnice są w nakładzie na wymurowanie z Krotermu i Porothermu. Na moje oko to technologia wznoszenia ściany ta sama (podobna wielkość bloczków) - więc co jest grane? Myślę, że M sprostuje w następnym numerze, bo już mu to wytykaliśmy parę razy.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Faktem jest, że ściana trzywarstwowa jest tańsza - potwierdza to życie, wydawnictwo może to tylko jeszcze raz potwierdzić.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    tak, murator pare razy to przytaczal. ale przypomnij dlaczego jest tansza.

  7. #7
    Guest

    Domyślnie

    A czy najtaniej nie wychodzi 19cm Max na zwykłych zaprawach + 12cm wełny (ta do muru jest sporo tańsza) i 12 cm kratówka + zwykły tynk i to bez jakiejkolwiek pustki (tylko niepotrzebnie wychładza ścianę a w niewielu wypadkach jest potrzebna). Myślę też że cena jest niższa bo tu MAX'a daje się wzdłuż (19cm) a w 2 warstwowej raczej w poprzek(29cm) więc go więcej schodzi.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Nieważne z jakiej ściany postawić dom. W każdym razie jak coś jest porównywalne, to ceny jednostkowe tych samych materiałów i robocizny powinny być takie same. Ściana trzywarstwowa powinna być droższa o koszt wybudowania trzeciej warstwy, a nie tańsza. Mam nadzieję że Murator to skoryguje i zamieści jakąś tabelkę porównawczą ścian dwu i trzywarstwowych, opartą na tych samych cenach jednostkowych. Pozdrawiam.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    Obecnie zastanawiam się nad budową domu jednorodzinnego i jednym z głównych moich pytań jest czy dom zbudować ze ściany trzywarstwowej czy dwuwarstwowej. Otóż w numerze 02.2002 ściana dwuwarstwowa z porothermu 25 P+W+10cm styropianu kosztuje 186,59 PLN, z czego sama ściana nośna to koszt 62,60 PLN. W numerze 03.2002 czytam iż ściana trzywarstwowa z porothermu 25 P+W + 10 cm wełny + porotherm 11,5 P+W kosztuje 173,24 PLN, z czego sama ściana nośna (ten sam materiał co w ścianie dwuwarstwowej) kosztuje 76,20 PLN, czyli jest tańsza niż dwuwarstwowa. Takie rozbieżności cenowe dotyczą praktycznie wszystkich ścian dwu i trzywarstwowych. Wychodzi na to że ściany trzywarstwowe są tańsze niż ściany duwarstwowe. Co na to murator ?

    Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak ściana trzywarstwowa np.
    Porotherm 25 P+W + 10cm wełny + Porotherm P+W 11,5 kosztuje 173,24, a dwuwarstwowa Porotherm 25 P+W + 10 cm styropianu kosztuje 186,59 ?. Czyżby styropian był droższy niż 10 cm wełny i cagła z Porothermu ? Poza tym ceny ściany nośnej w ścianie dwu i trzywarstwowej są różne.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Anonimowy - gryps ze ścianą trójwarstwową polega na innym ociepleniu i tynku. Zwłaszcza ten ostatni może być o wiele tańszy.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Nie rozumiem, to znaczy że tynk jest droższy od cegły porotherm?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Po to by otynkować wełnę czy styropian, trzeba dawać jakieśtam dyble, siatki, listwy i na wierzch specjalny tynk. Na zewnętrzny mur z PTH możesz rzucić "beleco" i będzie się trzymało. O szczegóły nie pytaj już mnie, bo Ci ich nie podam - nie wgryzałem się w to, ale wiem, że te tynki na ociepleniu są znacznie droższe niż zwykłe mineralne prosto na murze.

  13. #13

    Domyślnie

    Widzę, że to nie tylko ja zauważyłam te rozbieżności.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    A może tak ktoś z Forumowiczów, kto się zna, wyceni tu takie ściany w oparciu np. o KNR i równą stawkę. Tylko sama robocizna, a materiały policzy sobie każdy sam, bo jest ich duża różnorodność.

  15. #15

    Domyślnie

    Po co budować z Porothermu 25 P+W, skoro można budować z pustaków "U" P+W, ktore są tańsze. (dodatkowo warstwa wełny lub steropianu)

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Nieważne co jest najtańsze. Ceny ścian nośnych zbudowanych z tych samych materiałów, zarówno w ścianach dwu i trzywarstwowych powinny być takie same. To samo się tyczy warstwy ocieplenia. Różnice cenowe powinny być tylko w otynkowaniu (droższe w ścianie dwuwarstwowej) i postawienie trzeciej warstwy + tynk (jako alternatywa w ścianie trzywarstwowej).

  17. #17

    Domyślnie

    Ja postanowiłem budować ściane dwu warstwową ze względu na możliwość rozłożenia w czasie kosztów budowy.
    1 Ściany
    2 Ocieplenie
    3 Tynk

  18. #18

    Domyślnie

    Ja postanowiłem budować ściane dwu warstwową ze względu na możliwość rozłożenia w czasie kosztów budowy.
    Tak samo mozna ze sciana trojwarstwowa:
    1. Sciana nosna
    2. Ocieplenie + warstwa zewnetrzna + kotwy
    3. Opcjonalnie tynk. Jesli pominiemy to jest jeszcze taniej.

  19. #19

    Domyślnie

    Według mnie prawdziwa ściana to ściana trójwarstwowa. Pomysł na ścianę dwuwarstwową wziął się z metody docieplania starszych, zimnych budynków, a w Polsce cieszy się popularnością jako "prawdziwy" sposób na zbudowanie domu tylko i wyłącznie z powodu kosztów. Wyliczenia w Muratorze odnośnie kosztów wykonania poszczególnych ścian są rzeczywiście dyskusyjne, ale nic tańszego niż: polski gazobeton + styropian się nie wymyśli!

  20. #20

    Domyślnie

    Ja buduję dwuwarstwową (u-220, 12 cm styropian). Nawet się nie zastanawiałem nad wyborem rodzaju ściany. W Polsce robocizna tania nie jest i na umysł laika ściana trójwarstwowa wymaga większego nakładu robocizny (mam ekpę murarzy, którzy kasują 80 zł od m3 ściany). Poza tym mostek termiczny w ścianie dwuwarstwowej będzie widoczny (łatwa kontrola wykonawcy). Przy braku czasu inwestora wykonawca może postawić ścianę trójwarswową i upchnąć wełnę byle jak a właściciel nie zorientuje się prędzej niż po zamieszkaniu w takim domu. Kultura techniczna wykonawców też pozostawia wiele do życzenia (szczelina wentylacyjna między ociepleniem a warstwą cegły 12).

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony