dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 99
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie Obliczenia

    Ja z ciekawosci przeliczylem dwa przypadki ocieplania welna 17cm 0.044W/mKi 0.032W/mk miedzykrokwiowo, i 10cm podkrokwiowo 0.032.

    Zalozenia :
    wysokosc krokwi 17cm
    przewodnictwo sosny 0.16W/mk (polska sosna, kanadyjska ma ponoc 0.11)
    dach 120m2
    srednia roznica temperatur 25C ( na zewnatrz -5, przez caly dzien)
    ilosc dni grzewczych 200 ( ekstremalny przypadek, trudno przez 200 dni w roku miec srednio -5C na zewnatrz)
    Rozstaw krokwi 90cm
    Szerokosc krokwi 8cm
    10cm welny 0.032 podkrokwiowo - przewodnictwo cieplne 0.032, opor (3.125)
    Cena welny 0.032 - 24PLN 17cm
    Cena welny 0.044 - 9PLN 17cm

    W nawiasach podano opor cieplny
    przewodnosc cieplna welny 0.044 o gr 17 cm = 0.26W/m2K (3.85)
    analogicznie dla sosny = 0.88W/m2K (1.13)
    Przewodnosc cieplna polaci z jedna warstwa ocieplenia , 91.2%*0.26+8.8%*0.88 = 0.315W/m2K (3.175),
    W tym przypadku 25% ciepla przenika przez wizbe, 75% przez welne.
    Po dodaniu drugiej warstwy super welny, czyli 3.175+3.125 = 6.25m2K/W, czyli przewodnictwo cieplne dachu wynosi ok 0.16W/m2K

    Analogicznie dla welny 0.032 stosowanej miedzykrokwiowo:
    Przewodnosc cieplna polaci z jedna warstwa ocieplenia 0.275W/m2K (3.62)
    tym przypadku 28.5% ciepla przenika przez wizbe, 71.5% przez welne
    Po dodaniu drugiej warstwy super welny, czyli 3.62+3.125 = 6.75m2K/W, czyli przewodnictwo cieplne dachu wynosi ok 0.148W/m2K
    Roznica dla calego dachu w stratach ciepla to 7.5%
    Strata mocy w pierwszym wypadku wynosi 120m2*0.16*25C to 480W, z czego 7.5% jakie mozna zaoszczedzic stosujac welne 0.032 wynosi 36W.
    Strata dzienna energi to 36W*24h to niecale 0.9kWh, co przy ogrzewaniu gazem daje jakies 20 groszy, rocznie (200 dni grzewczych) 40PLN. Roznica w cenie pomiedzy welnami 24-9 = 13PLN/m2 *120m2 = 1500-1600PLN, inwestycja w drozsza mate zwroci sie po 30-40 latach, przy zalozeniu ze ceny energii nie zmienia sie, i ze ogrzewasz drogim gazem. Przy tanszym paliwie okres zwrotu sie wydluzy.

    Poza tym, dane dotyczace zimy sa bardzo zawyzone. Mozna tez policzyc na oko. Skoro zastosowanie lepszej welny poprawi wspolczynniki oporu ciepla dachu o 7.5%, a dach odpowiada za jakies 20-30% calkowitych strat ciepla budynku, to energooszczednosc budynku poprawi sie jedynie o te 1.5-2.5%. Kazdy wie jakie ma rachunki za ogrzewanie zima.

    Ponadto 17cm welny 0.044 ma ten sam opor cieplny co 12.5cm 0.032 lub 14.3cm 0.037

    Co Wy na to ?
    PROJEKT CZEKOLADA - dom z poddaszem uzytkowym, ok130m2 (200m2 po podlodze) Ocieplony styropian 15cm 0.031, dach welna 18cm+10cm, podloga 15cm styopian. Ogrzewanie parter podlogowka, pietro grzejniki, kociol gazowy kondensacyjny + kominek z plaszczem i buforem ciepla. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Axia-Vent Kinetic 400m3/h,

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    Wczoraj stałem się dumnym posiadaczem wełny z castoramy Knauf Ekoroll 0.044 15cm za 6,93zł. z transportem
    Będę miał tego dwie warstwy na betonowym stropie nieużytkowego poddasza

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    Bardzo łatwo policzyć sens kupowania wełny z lepszym współczynnikiem.
    Dla zobrazowania policzyłem dla dachu 200m2, różnicy temperatur 20 stopni przez 5 miesięcy sezonu grzewczego i dla różnych cen kWh.

    Jeśli założymy, że właściwości zostają tak samo zachowane to przy tańszej energii nie ma to w ogóle sensu (40 lat zwrotu kosztów). Przy droższej ma to już większy sens.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	oblicz.jpg
Wyświetleń:	374
Rozmiar:	27,1 KB
ID:	134833  

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    No i doszlismy do podobnych wnioskow
    PROJEKT CZEKOLADA - dom z poddaszem uzytkowym, ok130m2 (200m2 po podlodze) Ocieplony styropian 15cm 0.031, dach welna 18cm+10cm, podloga 15cm styopian. Ogrzewanie parter podlogowka, pietro grzejniki, kociol gazowy kondensacyjny + kominek z plaszczem i buforem ciepla. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Axia-Vent Kinetic 400m3/h,

  5. #45

    Domyślnie

    wszystko fajnie, tylko że panowie nie bierzecie pod uwagę tego że droższa wełna oprócz tego że ma lepszy współczynnik, ma też bardziej sprężyste włókna i po latach się nie zwiesza, co znacznie wpływa na ciepłotę materiału.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack Zobacz post
    Od 8nastu lat mam majster 200 i zero osiadania.
    ja widziałem kiedyś tanią wełnę która po 10 latach z 15cm siadła do około 10-12cm, poza tym jeżeli ktoś trzymał w ręku niskiej jakości wełnę i tą lepszą to wie o co chodzi.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    markaz:

    Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.
    Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku. Ale jako inwestor z ograniczonymi funduszami szukam rozwiazan 'ECO' zamiast 'POWER', najlepszy stosunek osiagnietych korzysci do wydanej kasy i biorac 20- czy 40 - letni zwrot kosztow inwestycji w droga welne, wybieram wersje tansza, bardziej efektywna ekonomicznie. Kazdy podejmuje inne decyzje, Ty wybrales wersje super energooszczedna ( patrzac z opisu), zwracajac mniejsza uwage na rachunek ekonomiczny. Kazdy ma inne priorytety. Tak czy siak gratuluje i zazdroszcze.
    PROJEKT CZEKOLADA - dom z poddaszem uzytkowym, ok130m2 (200m2 po podlodze) Ocieplony styropian 15cm 0.031, dach welna 18cm+10cm, podloga 15cm styopian. Ogrzewanie parter podlogowka, pietro grzejniki, kociol gazowy kondensacyjny + kominek z plaszczem i buforem ciepla. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem Axia-Vent Kinetic 400m3/h,

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał devileczek Zobacz post
    markaz:

    Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.
    Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku. Ale jako inwestor z ograniczonymi funduszami szukam rozwiazan 'ECO' zamiast 'POWER', najlepszy stosunek osiagnietych korzysci do wydanej kasy i biorac 20- czy 40 - letni zwrot kosztow inwestycji w droga welne, wybieram wersje tansza, bardziej efektywna ekonomicznie. Kazdy podejmuje inne decyzje, Ty wybrales wersje super energooszczedna ( patrzac z opisu), zwracajac mniejsza uwage na rachunek ekonomiczny. Kazdy ma inne priorytety. Tak czy siak gratuluje i zazdroszcze.
    spoko, nie chciałem nikogo urazić, chciałem tylko zwrócić uwagę na to że nie liczy się tylko współczynnik przenikania ciepła ale również to jak dany materiał będzie wyglądał po 10-20 latach.
    Domek z użytkowym poddaszem, po podłogach 126m2, dach dwuspadowy. Ściany z mega-maxa+20cm styro 031. Fundamenty 15cm xps. Podloga 20cm styro 032. Poddasze 30cm wełny 033 w skosach, i 40 cm w suficie. . Okna schuco si82 u=0,8. Rekuperator brink excellent. Ogrzewanie elektryczne w "drogiej" taryfie (zwykłe konwektory atlantica) + okazyjnie piecokominek 5kw westfire'a. OZC by Asolt EAH=32 kWh/(m2·rok)
    ogrzewanie za sezon2014\2015 (prąd,drewno,brykiety) - 1340zł

  9. #49
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar devileczek
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    17

    Domyślnie

    Zadnej urazy, szanuje Twój pogląd, nawet jesli nie do konca. Sie z nim zgadzam. Pewnie jakbym mial więcej kasy, zmienilbym zdanie.

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tubek

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    91

    Domyślnie

    Droższa wełna nie oznacza, że lepiej będzie się trzymała z wiekiem.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar cysiokysio
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    745

    Domyślnie

    mówicie o ekonomiczności zimą że droższa wełna zwróci się dopiero po iluś tam latach ale jak to się ma do komfortu latem? chodzi mi o nagrzewanie się poddasza od słońca. Porównywał ktoś kiedyś temperaturę na poddaszu latem?

  12. #52

    Domyślnie

    jeśli chodzi o skosy pod k-g to można myśleć o lepszej jakości (twardość), mniejszej grubości kosztem lepszego współczynnika.
    Co do płaskiego stropu, miejsca gdzie zawsze można się dostać to w ogóle bym się nie zastanowił nad jakością i siadanie i kupowałbym 3 x 15 cm Knaufa z Castoramy za 21 PLN. To U ma 0,098. W Isoverze wełna 0.035 chcą za to jakieś 42 PLN ceny z Allegro jak weźmiesz min 5 czy 6 palet, a loco będzie na pewno ponad 45 PLN.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    jeśli chodzi o skosy pod k-g to można myśleć o lepszej jakości (twardość), mniejszej grubości kosztem lepszego współczynnika.
    Co do płaskiego stropu, miejsca gdzie zawsze można się dostać to w ogóle bym się nie zastanowił nad jakością i siadanie i kupowałbym 3 x 15 cm Knaufa z Castoramy za 21 PLN. To U ma 0,098. W Isoverze wełna 0.035 chcą za to jakieś 42 PLN ceny z Allegro jak weźmiesz min 5 czy 6 palet, a loco będzie na pewno ponad 45 PLN.
    Ja wczoraj zakupiłem tego Knaufa z Catoramy - na strop nad garażem, ale zastanawiam się czy nie kupić również na ocieplenie stropu nad piętrem - u mnie właśnie jest taki wylewany betonowy, a nad nim taki lekko skośny daszek pod którym przewidziałem tylko pomieszczenie na bambetle i instalacje wentylacji. Powierzchnia do ocieplenia to 115 metrów. Po przeczytaniu Waszych postów dochodzę do wniosku, że nie ma sensu ładować się w jakieś hiper mega izolacyjne, ale za to drogie materiały. Kupię na razie 2 warstwy, a jak będzie kasa i jakaś okazja to dokupię jeszcze jakieś 10 cm czegoś lepszego. Tak się zastanawiałem czy jakimś styro tego od góry nie przykryć jako górna warstwa izolacji na 2 warstwach tej wełny z Castoramy- co o tym myślicie?

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ryloon
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    157
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Od góry dobrze by wilgoć mogła opuścić wełnę - ponoć. Dużo tej wilgoci tam nie powinno być swoją drogą. Fachowcy może potwierdzą.
    Aktualnie myślę dać na skosy poddasza 2x18cm z L 0,039 oraz sufit np. knaufa 3x18 z L 0,044 (w suficie polecą kanały wentylacji).
    OZC projektowane EAH=25 kWh/(m2·rok); 162m2 po podłodze (+nieogrzewane 34m2 garaż/pom.gosp.); płyta fundamentowa z 10cm XPS pod i 10cm L=0,035 styro nad; ściana silikaty GS 24cm + 20cm styro frez 0,033; dach dwuspad.36cm wełny skalnej 0,039; okna MS Tytanowe Termo Uw~0,8; WM sztywne spiro + Brink Excellent 400; podłogówka + kondensat Junkers ZSB14C +120l; kominek akumulacyjny 800kg.
    Dziennik budowy;
    Zdjęcia bud. FM;

  15. #55

    Domyślnie

    Może się komuś przyda takie info: Ursa daje teraz 15% więcej w promocji na DF 40 CRISTAL, między innymi 150mm grubości cena 19,47 za m2, ale nie wiem czy to cena przed promocją czy już policzona po promocji.
    I już mieszkamy !

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar BasH
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Bory Tucholskie
    Posty
    1.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał mar1982kaz Zobacz post
    poza tym jeżeli ktoś trzymał w ręku niskiej jakości wełnę i tą lepszą to wie o co chodzi.
    Kolosalna różnica chociażby w sprężystości jest nawet pomiędzy dwiema dobrymi parametrowo URSA 32 (PLATINUM) a URSA 35 (GOLD) - Miałem też rolkę takiej taniej 44 na wypełnienia - puch totalny, nie ma co porównywać jeżeli chodzi o stabilność.

  17. #57

    Domyślnie

    Witam własnie jestem na etapie układanie w/w wełny powinienem napisać w/w/w

    powiem tak .... kładzie się nieźle, mogła by być troszkę bardziej sprężysta = twardsza ale sznurki nadganiają niedogodność.
    Zapach spoko, pylenie jest faktycznie duzo mniejsze niz przy droższych ale i tak bez kichania i smarkania sie nie odejdzie.
    Puki co jestem zadowolony cena ws jakość. Bardzo ladnie sie rozpręża i fajnie wypełnia szczeliny.
    Oczywiescie mowie o wełnie knauf a ciastoramy za 6,93 PLN

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Krzysiek_BB ; 22-09-2012 o 22:42

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał devileczek Zobacz post
    markaz:

    Welna siadla, to fakt ale dlaczego to naprawde nikt nie wie. Na forum znajdziesz tysiace spiskowych teori na ten temat. Moze jakosc, moze miales zamoczona welne.
    Nie twierdze, ze droższa jest gorsza od tanszej, pewnie ze jest lepsza. Jesli nie mialbym na co kasy wydawac kupilbym najlepsza i najdrozsza na rynku.
    Ja wybrałem skalną Rockwoola z uwagi na to, że NIE siada z latami jak inne wełny (szklane). Im większa gęstość tym lepiej.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysiek_BB Zobacz post
    Witam własnie jestem na etapie układanie w/w wełny powinienem napisać w/w/w

    powiem tak .... kładzie się nieźle, mogła by być troszkę bardziej sprężysta = twardsza ale sznurki nadganiają niedogodność.
    Zapach spoko, pylenie jest faktycznie duzo mniejsze niz przy droższych ale i tak bez kichania i smarkania sie nie odejdzie.
    Puki co jestem zadowolony cena ws jakość. Bardzo ladnie sie rozpręża i fajnie wypełnia szczeliny.
    Oczywiescie mowie o wełnie knauf a ciastoramy za 6,93 PLN
    To ja za to jestem niezadowolony z tej wełny. Wszystko pięknie ale aż jedna rolka z 13 rozprężała się do 15cm. Większość miała 8-9cm. Na początku myślałem, że po prostu długo się rozpręża, ale to nie to. Dopiero jak doszedłem do tej jednej dobrej rolki to zobaczyłem jaka powinna być wełna.

    Moim zdaniem sama wełna w remoncie/budowie domu cenowo nie gra aż takiej roli, żeby nie można było kupić trochę droższej i lepszej jakościowo.
    I nie piszę tu o tym, że ma mieć lepszą lambdę tylko o tym żeby była sprężysta. Bo jak się rozpręży w połowie to tak jakby miała U jeszcze dwa razy gorsze...

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    ja kończę ocieplanie stropu ta wełną. wełna faktycznie ma 8-9cm, ale wystarczy ją wzruszyć (do łez ) czyli poprzekładać itd, a rozpręża się do 15cm i taka już zostaje. Moim zdaniem jest dobrze

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony