dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Prośba o pomoc w ocenie projektu

    Witam,
    Ponieważ zauważyłem, ze czym więcej czytam tym już mniej informacji jest dla mnie pewnych proszę o pomoc i zapoznanie się z projektem wentylacji i ewentualne uwagi. Kupiłem projekt od jednej z polecanych firm, ale zanim zlecę im realizację chciałbym aby wypowiedział się o nim ktoś z forum. Teraz jest etap gdzie wszystko można poprawić, zweryfikować - za kwartał będzie już tylko można żałować, że się nie zapytało mądrzejszych od siebie.http://forum.muratordom.pl/images/smilies/ohmy.gif

    Garść informacji
    Powierzchnia użytkowa pietra 98,64 m2
    Powierzchnia użytkowa parteru 172,3 m2
    w tym
    usługowa 63.47
    mieszkalna 83.2
    gospodarcza 25.6

    Oto otrzymany projekt - wgrałem pdf, bo jpg były kiepskiej jakosci
    http://hostuje.net/file.php?id=2d795...7828a297555bc5
    http://hostuje.net/file.php?id=38a64...c6c028f0973024

    Dodam, że przewidziane są 2 instalacje dla domu i części usługowej.

    Rozprowadzenie za pomocą sztywnych przewodów wentylacyjnych typu SPIRO.
    Dla biura: "Obliczony strumień powietrza 280 m3/h zapewni w domu o kubaturze pomieszczeń wentylowanych ok. 171,4 m3 krotność wymiany k=1,63 [1/h]. Dobrano centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła ComfoAir 350"

    Dla domu: "Obliczony strumień powietrza 380 m3/h zapewni w domu o kubaturze pomieszczeń wentylowanych ok. 485,8 m3 krotność wymiany k=0,78 [1/h]. Dobrano centrale wentylacyjną z odzyskiem ciepła ComfoAir 550"

    Wszelkie uwagi mile widziane
    Pozdrawiam
    homer
    Ostatnio edytowane przez homer76 ; 07-10-2010 o 15:42

  2. #2

    Domyślnie

    ta firma tania nie jest, poprawności nie ocenię bo nie wiem jak powiększyć te rysunki, sama reklama mówiąca że reku ma np 107% sprawności świadczy że bezrozumnie powielają bzdury pisane w reklamach przez producentów sprzętu którym handlują, wychodzi więc na to że nie bardzo wiedzą co mają w ofercie, inną opcją jest że robią to świadomie co jeszcze gorzej o nich świadczy

    to by było na tyle...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #3

    Domyślnie

    Podgrałem pdf - powinno być lepiej
    nie wpisane tam było nic o wyydajnosci itd. czysty projekt, ale i tak dziekuje za opinie

  4. #4

    Domyślnie

    połaczenie szeregowe dwóch anemostatów nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, tak samo jak robienie odejścia na trójniku bez ingerencji w opory kanału, przy spokojnym przepływie powietrza kanałem a taki będziesz miał na rurkach spiro, w gałąź tą popłynie minimalna ilość powietrza, sale konferencyjna 27m2 podłączają rurkami 160 x 2 a reku z maks wydajnością 350 m3 na cały obiekt który ma 164m2, rura o powierzchni 200 cm2 przy przepływie 2 m/s przewali 145m3 co jest juz połowa wydajności maks tego reku no i dlaczego z trójnika 160 odchodzą 2 gałęzie również 160, to jest przewymiarowanie, takich pytań można jeszcze więcej mnożyć ale doczepić się do cudzej roboty jest łatwo dlatego na tym koniec, ta instalacja będzie pracować chociaż nie tak jak powinna, instalacja jest przewymiarowana w stosunku do centrali

    coś pokręciłem?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    te 107% - to chyba możliwe - bo coś gdzieś czytałem - o nowych rekuperatorach - co czerpią dodatkową energie z kondensacji (?? nie jestem tego dokładnie pewien) - temu wydajność może być >100% - tak samo jak w kotłach gazowych

  6. #6

    Domyślnie

    redlum weź pomyśl jeśli już czytasz, 107% mówi nam jasno ze do domu wtłaczasz cieplejsze powietrze po wymianie ciepła niż masz w domu,

    czy ja gdzieś przeoczyłem pompę ciepła?

    to samo dotyczy kotłów kondensacyjnych, typowe marketingowe liczenie nie mające nic wspólnego z fizyką, im większy wynik tym lepiej dlatego trzeba dodać do siebie wszystko i będzie git, w ten sam sposób mogę "udowodnić" ze samochód ważący 1500 kg z napompowanymi kołami będzie ważył 400 kg więcej

    zastanów się jak przebiega proces wymiany ciepła w wymienniku i skąd się ono bierze
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 07-10-2010 o 17:32
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    redlum

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    483

    Domyślnie

    tu nie chodzi o to ile ciepła się wyciągnie - tylko jak się liczy te procenty. np przy piecach gazowych liczona jest wydajność tylko dla spalania gazu - więc zwykły piec nie będzie miał 100%. Kondensacja - daje kolejne parę/paręnaście procent więcej - temu wydajność wyszła >100% - wiem że to jest bez sensu - bo powinni obniżyć dla każdego kotła wydajność procentowo - tak aby max było 100% - ale to jest nie marketingowo - łatwiej i lepiej jest sprzedawać piece które mają wydajność > 100%. Coś takiego jest pewnie tez w rekuperatorach - więc pewnie niedługo nastąpi wysyp tych co w laboratoryjnych warunkach mają wydajność > 100%

    EDIT: poczytałem właśnie trochę o rekuperatorach entalpicznych - i dochodzę do wniosku - że niezłą ściemę walą - ta kondensacja w piecach gazowych - to jeszcze da się logicznie wytłumaczyć - ale te ściemy firmy co się chwali sprawnością o 127% to raczej nikt nie łyknie... Bo jak to napisali na innej stronie
    "Para wodna wykraplając się oddaje ciepło - w tym przypadku do powietrza nawiewanego do pomieszczeń. I zjawisko to zachodzi w każdym wymienniku w każdej centrali wentylacyjnej! Czy to jest wymiennik krzyżowy, czy przeciwprądowy, czy z tworzywa czy aluminium. "
    Ostatnio edytowane przez redlum ; 07-10-2010 o 18:22

  8. #8

    Domyślnie

    o widzisz, nie jest trudne dojść do sensownych wniosków, wystarczy trochę się zainteresować by dojść do prawdy że entalpiczny ma sprawność energetyczną mniejszą od zwykłego a nie większą bo co uzyskamy ciepła ze skroplenia to stracimy na odparowaniu a nie jest tego mało,

    jakby do sprawności wymiennika dodać jeszcze sprawność wentylatorów a żeby było lepiej to jeszcze dorzućmy wymiary obudowy i rozmiar buta to sprzedać można genialny produkt do którego inni producenci długo jeszcze nie dorosną a klient kupi bo trzycyfrowa sprawność to już nie przelewki...
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  9. #9

    Domyślnie

    A tak wracając do tematu
    Otrzymałem kolejne oferty dla domu (nie usługa) oparte o centrale:
    a) Bring 400B (6000PLN)
    b) BERLUF DAYTONA 350 (5800)
    c) RENOVENT HR 400 (5900) - ma chyba plastykowy wymiennik
    d) Mistral 400 Duo (5500) - wentylatory AC
    W sumie to podobny zakres finansowy. Nie wiem na co zwrocić uwagę przy wyborze - może cena filtrów, możliwość regulacji poszczególnych wentylatorów, itp? Na forum każdy z nich zbiera pozytywne opinie. Bądzcie ludzie i doradzcie. Wybrałem się do sklepów, ale raczej w nich ten jest promowany na którym jest największa marża. Jedno co jest stałe to montaż instalacji, dla cześci mieszkalnej to około7-9 tyś pln.

    Mam jeszcze oferte na reku z wymiennikiem obrotowym REGO 400 (5600)
    +
    a) nie zamarza
    b) brak odprowadzania wody (czyli tak nie wysusza pomieszczenia)
    -
    a) mieszanie się około 5% powietrza
    b) silnik krokowy napedzajacy wymiennik - kolejny element, który może się zepsuć

    Nie ma lekko

    Pozdrawiam

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez homer76 ; 09-10-2010 o 22:11 Powód: poprawa

  10. #10

    Domyślnie

    dla mnie berluf jest liderem ale selen a nie daytona, obrotowy sobie odpuść, po co mu nagrzewnica skoro nie zamarza?
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 10-10-2010 o 06:44
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Post ocena projektu

    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 14-10-2010 o 19:56

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Trochę słabe te zdjęcia postaram się jutro wkleić lepsze .

  13. #13

    Domyślnie

    jaka kubatura chaty i jaka centrala przewidziana?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał kangaxx Zobacz post
    jaka kubatura chaty i jaka centrala przewidziana?
    ok.407m3,obliczony strumieńpowietrza340m3,centrala brink400hr

  15. #15

    Domyślnie

    na styk

    dziwna ta instalacja, nasrane przepustnic jakby nie mieli pojęcia gdzie i ile powietrza poleci no ale tak też można, inna sprawa że główne rury 150 a anemostaty 125, to przerost formy, z czego ma być ta instalacja?
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Witam.
    Bardzo proszę o ocenę projektu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
    Rekuperator JanGaz 350
    Kubatura wentylowana coś koło 350m3
    Planuje kanały giętkie

    Poddasze


    Parter
    Ostatnio edytowane przez michal_mlody ; 23-02-2011 o 12:15

  17. #17

    Domyślnie

    staś odezwij się
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    kangaxx
    A Ty się nie wypowiesz? Dla mnie cenna jest każda uwaga

    pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    sęk w tym że to nie jest projekt, średnice podaj , jak jest wysoko i czy planujesz tam jakieś podwieszane sufity to powiem co mi do głowy przychodzi
    Ostatnio edytowane przez kangaxx ; 23-02-2011 o 16:25
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Średnice są podane na pierwszym szkicu. Sufitów podwieszanych nie będzie a kanały pójdą w wylewce(oczywiście te na parter), na poddaszu prosto ze strychu, tam też reku będzie. Wysokość parteru 2.6m a poddasza 2.5.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony