dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 13
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 254
  1. #41
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Acha,

    na poddaszu lepiej poprowadzić przewody w podwieszanym suficie (w peszlu pomiędzy wełną) czy na ścianie podtynkowo?

  2. #42
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Jak Ci wygodniej.
    Szczerze mówiąc mniej chrzanienia się jest z instalacją robioną podtynkowo/podpodłogowo, ale jeśli coś najprościej jest doprowadzić przez poddasze - czemu nie.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    ok, to już chyba wszytsko wiem, więc przystępuję do rysowania

    Ale moze jeszcze jedno:

    * kable w pokojach doprowadzam do gniazd, rozumiem że podobnie jak elektryczne do puszek podtynkowych (z malym zapasem) pod podłączenie gniazd
    * kable pod antenę, w garderobie moge zostawić finalnie bez montaży gniazd (więc zostawić większy zapas), podobnie jak zewn. do talerza
    * jak przygotować przewód w wiatrołapie do połączenia z podejściem tpsa?

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    A* kable w pokojach doprowadzam do gniazd, rozumiem że podobnie jak elektryczne do puszek podtynkowych (z malym zapasem) pod podłączenie gniazd
    B* kable pod antenę, w garderobie moge zostawić finalnie bez montaży gniazd (więc zostawić większy zapas), podobnie jak zewn. do talerza
    C* jak przygotować przewód w wiatrołapie do połączenia z podejściem tpsa?
    A - wszystko się zgadza, używaj puszek głębokich (nie tylko tam, wszędzie), będzie łatwiej potem upchnąć.

    B - w garderobie - nie wiem, co tam planujesz, jak to pomieszczenie będzie zagospodarowane ale jeśli masz mieć jakieś bardziej rozbudowane instalacje, może warto pomyśleć nad osobną szafką na te urządzenia? Wtedy przewody wprowadzasz do takiej szafki, a czy z szafką czy bez niej, najlepiej je zakończyć na specjalnych patchpanelach. Wyjątkiem są koncentryki TV, te warto jednak podłączać wprost do multiswitcha, bez złącz po drodze, ale skrętkę na patchpanelu zrobić jednak warto.
    Zewnętrzne koncentryki do talerza koniecznie daj "zewnętrzne", czarne żelowane, nie te białe wnętrzowe.

    C - Jakąś puszką z cienkim peszlem wyprowadzonym na zewnątrz domu gdzie, gdzie chcesz, żeby ewentualna linia wchodziła. Może to być miejsce pod dachem, skąd się zacznie przewieszka do słupa, a może być i ziemny peszel idący wprost do tegoż słupa.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  5. #45
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    C - Jakąś puszką z cienkim peszlem wyprowadzonym na zewnątrz domu gdzie, gdzie chcesz, żeby ewentualna linia wchodziła. Może to być miejsce pod dachem, skąd się zacznie przewieszka do słupa, a może być i ziemny peszel idący wprost do tegoż słupa.

    J.
    Ok, tylko tak...

    Ide z garderoby do wiatrolapy YTKSY i tam musze jakos przejsc na zelowany zewn. do podlaczenia do slupa....jak to rozwiazac?

    A, i jakie gniazdo do podlaczenia dekodera ze spliterem...RJ45?

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Puszka, mała puszka wtynkowa z natynkowym dekielkiem. A wewnątrz cokolwiek, dwutorowa złączka "na śrubkę", złączki tzw. Scotch-locki, bądź nawet oba przewody skręcone palcami, zalutowane i zaizolowane taśmą, też będzie dobrze.

    Do splittera zwykle są używane zwykłe gniazda "telefoniczne" RJ12, ale jak dasz tam RJ45, też będzie dobrze.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  7. #47

    Domyślnie

    Internet radiowy - antena na zewnątrz, kabel antenowy i urządzenie w środku - przestarzałe rozwiązanie, urządzenia pracują przeważnie w paśmie 2,4GHz gdzie jest bardzo dużo zakłóceń, przez co internet jest, nie ma, jest, nie ma, itd.
    Skrętką na komin - praktycznie wszystko co jest obecnie mniej lub bardziej sensowne - wimax (np. Netia), urządzenia pracujące w paśmie 5GHz i inne bardziej zaawansowane.
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  8. #48
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    ardziu,

    ale jak wyjdę skretką na komin czy ściane szczytową to i tak muszę dać tam przecież antenę..

    podlaczając się np do WIMAX co muszę dać wewnątrz domu za skrętką?

    w miejscowości gdzie się buduję wiem że jest Internet bezprzewodowy ale jaki nie mam pojęcia; choć wątpię by wimax np był dostępny na wsi

    bez względu co będzie (do czego antena) jak dam skrętkę do będzie ok?

  9. #49

    Domyślnie

    tak, powinno być ok.
    instalacje elektryczne, tv-sat, internet

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał mp_krk Zobacz post
    ardziu,

    ale jak wyjdę skretką na komin czy ściane szczytową to i tak muszę dać tam przecież antenę..

    podlaczając się np do WIMAX co muszę dać wewnątrz domu za skrętką?

    w miejscowości gdzie się buduję wiem że jest Internet bezprzewodowy ale jaki nie mam pojęcia; choć wątpię by wimax np był dostępny na wsi

    bez względu co będzie (do czego antena) jak dam skrętkę do będzie ok?
    Wtedy na kominie masz antenę aktywną, niejako stanowiącą komplet z AP, z niej wychodzi ci już "normalny internet", znaczy tą skrętkę z niej wpinasz wprost do switcha w garderobie.
    Skrętkę na komin daj, najwyżej nie wykorzystasz, tylki tak samo, jak w przypadku koncentryków TV - to, co wychodzi na zewnątrz nie może być przewodem wnętrzowym, musi to być przewód zewnętrzny, najlepiej żelowany.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    tak też zrobię...może nie na komin a na ścianę szczytową co wynika z układu kominów.

    muszę tylko poszukać skrętkę żel. w odcinkach 10mb

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    a jaką dać końcówkę na tej skrętce na zewnątrz?

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Najlepiej żadną. Owiń taśmą PVC i zostaw luzem. Dostawca internetu sobie ją wprowadzi do urządzenia i tam dopiero zaciśnie wtyk.

    Skrętkę żelowaną na metry kupisz bez problemu, choćby w Castoramopodobnych sklepach (tylko tam cię za to skroją jakby żyły ze złota miała), albo w każdej szanującej się hurtowni elektroinstalacyjnej.

    A co do lokalizacji - pisałem z rozpędu "na komin", ale to też warto wyraźnie napisać: komin spalinowy to delikatnie mówiąc kiepskie miejsce na wieszanie tam czegokolwiek, czy to miski do satelity czy AP do internetu. Po prostu szlag te urządzenia tam trafi piorunem.
    Komin wentylacyjny - czemu nie, ściana szczytowa, jeśli jest po dobrej stronie (jeśli wiesz, skąd będziesz miał sygnał) będzie bardzo dobrym miejscem.

    J.
    Ostatnio edytowane przez Jarek.P ; 10-02-2011 o 11:02
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  14. #54

    Domyślnie

    Witam, podepnę się pod temat.
    Instalację mam co prawda poprowadzone ale mam problem z gniazdkami, szukam gniazdek które będą miały 2 x sat + tv (nie potrzebuje 5 w 1 bo lan będzie osobno) i jest problem z takimi gniazdkami. Owszem są jakieś natynkowe lub pojedyncze ale ja szukam czegoś co będzie pasowało do ramki.
    Jak macie jakieś przyzwoite gniazdka sat do ramki to poratujcie linkiem.

    Dzięki

  15. #55
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

  16. #56

    Domyślnie

    to ja mam takie pytanie:

    jak jest gniazdko rtv, ktore ma 3 koncowki -2x sat i 1 raz rtv to potrzeba 2 koncentryki czy jeden?

    a jak jest gniazdo rj45 z 2 wejsciami to 2 skretki czy 1?

    dziekuje

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    do gniazda 2+1 RTV SAT potrzeba dwa koncentryki..musisz mieć 2 źródła sygnału sat...
    do podwójnego RJ45 też dwie skrętki musisz puścić

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Jaki koncentryk polecacie: RG-6U czy YWD?

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    YWD nie znam, RG-6 - zależy od producenta. Chińskie RG6 raczej do wieszania bielizny, uznanych producentów - czemu nie, ale jako tania opcja. Jeśli chcesz mieć super kabel, to bierz Triset-113. A co byś nie wybrał, pilnuj, żeby żyłę miał miedzianą, a nie z miedziowanej stali bądź aluminium. NIe wierz tu sprzedawcom, bo sami nie wiedzą, albo kłamią w żywe oczy, sam sprawdzaj oznaczenia, jeśli gdzieś na metce widzisz literki Fe, albo Al - omijaj z daleka.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    mp_krk

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    539
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie

    Mam YWD Emos SAT CB120 (pisze na pro formie miedź) w dobrej cenie, warto?

Strona 3 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony