dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    virek10

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie CO w bloku - proszę o ocenę - ogrzewanie pionów

    Witam,
    Mam pytanie czy jest normalne montowanie węża (połączenia odpływu z dopływem) ?
    Czy jest jakieś uzasadnienie takiego połączenia ?
    Budynek jest nowo wybudowany.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Ogrzewanie_low..jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	40050

    Jedyne uzasadnienie jakie znajduję to chęć ogrzewania pionów na max. z licznika zbiorczego do budynku.
    Będę bardzo wdzięczny za informacje/potwierdzenie.

    Pozdrawiam
    Virek
    Frakcja oczytana muratorem - ale wciąż nie wszechwiedząca

  2. #2

    Domyślnie

    Połaczenie zasilania z powrotem tzw krutki obieg ma np na celu podniesienie temperatury wody w powrocie poprzez szybsze podmieszanie.
    Cos na zasadzie zaworu 3d mieszajacego .

    W tym przypadku częsc wody nigdy nie trafi do grzejników lecz wruci podgrzana do pieca.
    Ostatnio edytowane przez P:)apolinek ; 26-01-2011 o 14:17

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    virek10

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał P:)apolinek Zobacz post
    W tym przypadku częsc wody nigdy nie trafi do grzejników lecz wruci podgrzana do pieca.
    Czyli dokładnie tak jak myślałem
    Jest to ogrzewanie miejskie, więc w miejscu pieca jest zbiorowy licznik ciepła dla budynku, a za nim przyłącze.

    Rozumiem że w przypadku domu+piec regulacja ilościowa ma może jakiś sens.
    W moim przypadku (blok 1 klatka 3 piętra) na każdym mieszkaniu jest ciepłomierz elektroniczny (mierzy temp. wejścia, wyjścia, przepływ itp - wręcz wszystko)
    Taki sam ciepłomierz jest również jeden dla budynku.

    Zastanawiam się czy połączenie dopływu z odpływem (regulacja ilościowa) ma jakieś zastosowanie (?)
    Wydaje mi się iż jest to tylko sposób na mocne ogrzewanie pionów w klatce schodowej i tym samym ogrzewanie mieszkań (grzejniki w mieszkaniach są prawie zakręcone).
    Snuję teorię że developer w ten sposób mógł ogrzewać budynek i koszty przerzucić na przyszłych właścicieli lokali (z licznika zbiorczego dla budynku)
    który w protokole odbioru nie został spisany.

    Jest w tym jakaś prawda? czy może rozwiązanie to podczas budowy służyło do innych celów ?

    Pozdrawiam
    Virek

  4. #4

    Domyślnie

    To sa moje przypuszczenie,nie wiem czy zawór miedzy powrotem a zasilaniem jest otwarty.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    virek10

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Obecnie zawór jest zamknięty. (czyli tak jak powinno być)
    Dziwi mnie że budynek jest wygrzany (bywałem tam kilka razy przed zakupem)
    a na licznikach mieszkaniowych zużycie jest ok. 7GJ na lokal ok 65m2 od początku sezonu grzewczego.
    Gdy w swoim mieszkaniu próbowałem ustawić takie samo zużycie dobowe wychodzi że powinien być odkręcony 1 grzejnik na 2-kę.
    Stąd mam przypuszczenia że z tego chyba nie da się przyzwoicie ogrzać budynku.

    A może ten zawór jest na potrzeby ogrzania wody użytkowej (?)
    Problem tylko w tym że przyłącze ciepła jest w budynku obok (A), a w tym budynku(B) nie ma żadnego kotła/urządzenia które podgrzewało by wodę.
    Więc pompowanie latem ciepłej wody do budynku A i spowrotem do B tylko po to aby w B podgrzać wodę i znowu przesłać do A... - to się kupy nie trzyma.

    Przygotowuje się do poruszenia tego tematu na zebraniu wspólnoty stąd pytanie techniczne czy:
    - czemuś może w praktyce służyć rozwiązanie jak w regulacji ilościowej(?)
    - zna ktoś zastosowanie tego zaworu w budynkach wielorodzinnych(?)
    - czy na etapie budowy budynku/CO używa się takich patentów ?

    Pozdrawiam
    Virek
    Frakcja o grosz mądrzejsza - ale wciąż ciemna

  6. #6

    Domyślnie

    Jeszcze jedna wersja godna rozwazenie.(skoro zawór jest zamkniety obecnie nie ma za zadanie podgrzac powrotu).
    Może też słuzyc jako obieg krótki do napełniania wody w instalacji.Hydraulik nie bedzie prosic karzdego o wejscie do lokalu w celu odpowietrzenia grzejnikó (uzupełnienie obiegu w wode po awarii)

  7. #7

    Domyślnie

    [QUOTE=virek10;4532389]

    A może ten zawór jest na potrzeby ogrzania wody użytkowej (?)[/QUOT]Wątpię

    [QUOTE=virek10;4532389]Przygotowuje się do poruszenia tego tematu na zebraniu wspólnoty stąd pytanie techniczne czy:
    - czemuś może w praktyce służyć rozwiązanie jak w regulacji ilościowej(?)
    - zna ktoś zastosowanie tego zaworu w budynkach wielorodzinnych(?)
    - czy na etapie budowy budynku/CO używa się takich patentów ?

    [/QUOT]
    - regulacja ilościowa ma za zadanie podwyższenie temperatury powrotu (zabezpieczenie przed korozja zimnych tęperatur na piecu tj nie mniej niz 40-45 st na powrocie)
    - regulacja jakościowa ma za zadanie obnizenie tęperatury zasilania na grzejnikach(przed mieszaczem 80 st za 50 st) możliwośc wyeliminowania zaworó termostatycznych przy poprawnym ustawieniu kryzy

    Na pozostałe dwa nie odpowiem

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    virek10

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czyli jakieś zastosowanie (odpowietrzanie grzejników) można znaleść dla zastosowania takiego zaworu.

    Nie zmienia to faktu że deweloper ogrzewał w ten sposób budynek..

    Dziękuję za pozyskane informacje.
    Wszystkim którzy mieszkają w bloku z ciepłomierzami polecam sprawdzić czy przypadkiem nie ogrzewają budynku pionami (licznik na głównym przyłączu)

    Pozdrawiam
    Virek10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony