dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tatawitka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lubawa
    Kod pocztowy
    14-260
    Posty
    4

    Domyślnie Prośba o ocenę schematu instalacji C.O

    Witam

    Nie mogę się dogadać w szczegółach ze swoimi hydraulikami odnośnie instalacji c.o. Głównie chodzi mi o zainstalowanie bufora ciepłej wody.

    Skleciłem mały rysunek i chciałbym się doradzić czy to miało by jakiś sens. Najważniejsze jest dla mnie podłączenie bufora czyli ładowanie go ciepłą wodą i czerpanie z niego ciepłej wody.
    Ładowaniem miałby sterować sterownik pieca.Po osiągnięciu odpowiedniej temp. w zbiorniku C.W.U przełącza zawór 3 drożny i otwiera górny elektrozawór - nadwyżki ciepła kierowane są do bufora. Po wygaśnięciu pieca górny elektrozawór się zamyka a otwiera się dolny startuje pompa do rozładowania bufora i ciepła woda z bufora rusza w obieg.

    Czy mógłby ktoś popatrzeć na ten rysunek i stwierdzić czy to by działało.

    Z góry dziękuję



    Mój rysunek znajduje się pod tym linkiem
    http://picasaweb.google.com/lh/photo...eat=directlink
    Ostatnio edytowane przez tatawitka ; 14-11-2010 o 16:23

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Przekombinowałeś, ewentualnie coś musiałeś źle "posklecać". Zakładam że mówimy o kotle na paliwo stałe "zasypowym" - bo w przypadku kotła z podajnikiem bufor wogóle jest bez sensu. Przede wszystkim podłogówki i kaloryfery zasilasz wodą o tej samej temperaturze (z jednego rozdzielacza), po drugie czemu ładujesz bojler wodą chłodną zza zaworu 4d...
    Można znaleźć tyle PROSTYCH układów z buforem... oczywiście jeśli w ogóle jest potrzebny.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    tak, przekombinowane to chyba, wystarczyłby prosty układ z buforem, do którego wpinasz solar i cwu (grzaną pojemnościowo lub przepływowo), bez zbędnych elektrozaworów, zaworów 3d czy 4d (jeden by wystarczył)

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tatawitka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lubawa
    Kod pocztowy
    14-260
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuje za zainteresowanie.

    Trochę za mało opisałem planowaną instalację.
    Kocioł już mam jest to Klimosza Ling M 4W . Solary też już mam - 30 rur próżniowych zbiornik c.w.u 300l.
    Dlaczego chciałbym zainstalować bufor. Są 2 podstawowe powody:
    1. - piec który mam jest z podajnikiem ale ma także ruszt na którym można spalać drewno tzw. opalanie w trybie ręcznym a ponieważ mam trochę odpadów drewna więc na pewno będę z tej funkcji korzystał.
    2. - chciałbym latem wykorzystać solary do podgrzania wody w buforze np do podgrzania podłogi w łazience ( tak aby nie było czuć zimna od podłogi podnieść temp. o kilka stopni)
    Patrzyłem na schematy klimosza ale one są trochę niewyraźne. Pokazali ładny rysunek pieca , który zasłania trasy rur.
    Podłączenie podłogówki i grzejników nie stanowi problemu oczywiście są one rozdzielone na osobnych listwach.

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    ... czemu ładujesz bojler wodą chłodną zza zaworu 4d...
    Można znaleźć tyle PROSTYCH układów z buforem... oczywiście jeśli w ogóle jest potrzebny.
    Właśnie to jest dla mnie trochę niejasne.
    Producenci zastrzegają sobie aby piec zabezpieczać zaworem mieszającym aby na powrocie do pieca nie była zbyt zimna woda a na swoich strona mają rysunki na który powrót ze zbiornika c.w.u omija zawór mieszający . Czy jest to poprawne i nie stwarza zagrożenia dla pieca?

    Sam jestem elektrykiem i mam brata który dobrze zna się na automatyce więc z tymi zaworami nie było by żadnego problemu. Chciałbym aby moja instalacja była jak najsprawniejsza i prosta ponieważ nie ma mnie na co dzień w domu i będzie ją obsługiwać żona.
    Zmieniłem trochę mój układ
    Pytanie :
    Czy powrót z wężownicy c.w.u może być w puncie A czy powinien być w punkcie B albo czy moną to zrobić jakoś inaczej.

    http://picasaweb.google.com/lh/photo...eat=directlink

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez tatawitka ; 15-11-2010 o 17:39 Powód: uzupełnienie

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Powrót wody z zasobnika cwu jest wbrew pozorom bardzo gorący i nie powoduje wychłodzenia wody powracającej. U mnie zasobnik cwu jest wpięty "równolegle" do zaworu 4d i warunek ochrony powrotu jest spełniony. Jeśli będziesz ładował zasobnik wodą zza zaworu 4d to przecież będzie ona dużo chłodniejsza niż ta z "obiegu kotłowego" i w efekcie dużo dłużej zajmie nagrzanie cwu.
    Odnośnie tych zaworów elektromagnetycznych to są całkowicie zbędne - ten sam efekt uzyskasz wyłączając pompę + zawór zwrotny i jescze przy okazji tej pompy, to co ona właściwie pompuje?
    Nie wiem czy widziałeś moją kotłownię (w dzialeOgrzewanie...) spórz jeszcze na bardzo ładny schemat zaworu 4d http://www.luskar.com.pl/imp/kotly/p...cja_zawor.html

    Według mnie niepotrzebnie podporządkowujesz - komplikujesz- instalację pod kątem bufora. W sezonie grzewczym będziesz grzał tonę wody na darmo. Zastanowił bym się nad prostym układem (powiedzmy głównym) pracującym zimą i tym "drugim" z buforem pracującym latem. Oba są możliwe do połączenia... ale nie mam czasu teraz nad tym myśleć... Może ktoś coś podpowie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar tatawitka
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Lubawa
    Kod pocztowy
    14-260
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź

    Pozdrawiam

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PTAK123

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Posty
    1

    Domyślnie

    Do tego układu zastosować odpowiedni sterownik np. http://www.tmk.com.pl/ i siłownik do zaworu czterodrogowego - posiadam ten sterownik, jest wyśmienity. Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony