dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 101
  1. #1

    Domyślnie Ściana 25+20 czy 30+15 ?

    witam

    na wiosne ruszamy z budową i stoję przed wyborem ścian.
    Będziemy budować z Porothermu na kleju.
    Domek ma być ciepły, stąd stoimy przed wyborem ścian:

    - 30cm porotherm + 15cm styropian
    - 25cm porotherm + 20 cm styropian

    co będzie rozsądniejsze?
    zastanawiam się nad opcją drugą, ale boje sie ze okna osadzone w ścianie, beda mialy dalej 20cm ocieplenia ..i mogą wyglądać dziwnie z zewnątrz. Okna są małe, wieć mocne ich cofnięcie w stosunku do elewacji (ktora ma ponad 20cm), może wyglądać głupio.

    Wiem ze mozna tez zamontowac okno w warstwie ocieplenia, nawet zalecane przy domach energo... ..ale jak wtedy daleko montuje się takie okno:? jak mocno mozna je wysynac w wartwe ocieplenia? czy taki montaż jest dużo drozszy.
    Kiedy nalezy zatem zalozyc ocieplenie? zaraz po wymurowaniu scian i przed montazem okien?

    Pozdrawiam,

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Daj 15cm "cieplejszego" styro i 30 ceramiki jak zależy Ci na akumulacji ciepła i dobrym wyglądzie okien.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 05-12-2010 o 13:23
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  3. #3

    Domyślnie

    wg mnie lepiej 30 ściana + 12- 15 styrop.
    Darek

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał darek63 Zobacz post
    wg mnie lepiej 30 ściana + 12- 15 styrop.
    ale skad taki wybór? czym podyktowany?

  5. #5

    Domyślnie

    sciana 25+20 - to jest wartosc dla domow pasywnych(ponoc w budownictwie tradycyjnym zwiekszanie izolacji scian powyzej 15 cm nie ma sensu) - bedziesz mial rekuperacje?jesli nie to moze byc , a nawet na pewno bedzie problem z przeplywem pary wodnej przez przegrody, gdy zastosujesz wentylacje mechaniczna problemu nie bedzie a domek super cichy i cieply

    sciana 30+15 - tez b. ciepla przegroda, bedzie lepsza gdy bedziesz mial wentylacje grawitacyjna.

    jesli masz na to budzet to polecam 25+20, ale pod warunkiem zastosowania wentylacji mechanicznej.
    oknami sie nie martw, mozna montowac w warstwie elewacyjnej, wyglada to dobrze, a montuje sie okna na zlaczkach ciesielskich do drewna, takich w ksztalcie L (katownikach)

  6. #6

    Domyślnie

    dziękuje wam za podpowiedzi. Będę miał rekuperacje, zatem problemu być nie powinno.

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    ale jak wtedy daleko montuje się takie okno:? jak mocno mozna je wysynac w wartwe ocieplenia? czy taki montaż jest dużo drozszy

    Pozdrawiam,[/QUOTE]

    okno montuje sie do lica zewnetrznego sciany
    okno wystaje w warstwe ocieplenia na szerokosc futryny - ok 8cm
    co do cen montazu zielonego pojecia - ale przypilnuj aby zamontowali solidnie (ilosc kotew ma znaczenie poniewaz nie da sie opiankowac styku okno-sciana tylko piankuje sie styk okno-styropian)

  8. #8

    Domyślnie

    Kiedy nalezy zatem zalozyc ocieplenie? zaraz po wymurowaniu scian i przed montazem okien?

    Pozdrawiam,[/QUOTE]

    najpierw mury
    nastepnie okna
    pozniej instalacje, tynki, wylewki, zabudowa poddasza iiii....
    elewacja

    a jesli mieszkasz w okolicy gdzie duzo rzeczy ginie to i okna moga dostac nog niestety...
    stad wniosek - dopilnuj solidnosci montazu i na wszelki wypadek ubezpiecz mienie na budowie
    a tak serio okna mozna latwo zdemontowac dopuki nie ma ocieplenia - jedyny minus tego montazu, teoretycznie mozna zamontowac okna i wziasc sie za elewacje rownolegle z instalacjami ale jakos tak niestety nie po bozemu zamykac dom styropianem przed tynkami wiec niech okna solidnie zamontuja

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro tu opisywany problem z przepływem pary wodnej, to czy ma sens zastosowanie ceramiki 38 + 16 wełny położonej na plackach (gdyż kleje są niewiadomą co do ich przepuszczalności), czy wybrać ceramikę 30 + 20 wełny.
    Grubsza ceramika wydawać by się mogło powinna mieć lepszy wpływ na tzw. klimat w budynku. Dodam że będę miał wentylację grawitacyjną

  11. #11

    Domyślnie

    raz - skoro tak twierdzisz to napisz do ministra oswiaty i ministra budownictwa, ze w szkolach i uczelniach technicznych ucza "bajek"
    dwa - jesli nie masz o czyms pojecia to nie zabieraj glosu
    trzy - miedzy bajki to mozesz wlozyc przeplyw pary wodnej przez przegrode ocieplona juz 12 a co dopiero 20cm styropianu bo on po prostu nie wystapi ze wzgledu na wlasciwosci styropianu - ale to musisz jeszcze sporo doczytac i to nie na forum

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał leśnik1240 Zobacz post
    Skoro tu opisywany problem z przepływem pary wodnej, to czy ma sens zastosowanie ceramiki 38 + 16 wełny położonej na plackach (gdyż kleje są niewiadomą co do ich przepuszczalności), czy wybrać ceramikę 30 + 20 wełny.
    Grubsza ceramika wydawać by się mogło powinna mieć lepszy wpływ na tzw. klimat w budynku. Dodam że będę miał wentylację grawitacyjną
    grubsza ceramika bedzie miec wplyw na klimat, ale to nie jest wartosc mierzalna i ciezko ja przedstawic na wykresie, za to jest wartoscia odczuwalna, w zimie ciezej ja bedzie nagrzac za to jednak gdy sie nagrzeje dluzej i rownomiernie bedzie oddawac cieplo, w lecie natomiast gdy ja przechlodzisz zapewni komfort chlodu w upalne dni
    osobiscie uwazam ze budynek powinien byc jak najcieplejszy w zimie wiec osobiscie wolalbym uklad 30 cm ceramika + 20 cm welna

    jest jeszcze problem kladzenia welny na plackach - bo ile wiem nie bardzo sie to da wykonac - ale moge czegos nie wiedziec

    dlaczego nie zdecydujesz sie na rekuperacje?czy podyktowane to jest finansami?
    ja osobiscie w lecie zabieram sie za montaz...mam grawitacyjna, wykosztowalem sie na dwa spore kominy i lipa, nawiewy mam porobione i czasami sie robia przeciagi...dom zamieszkaly 3 lata i remont i prucie scian jednak ucze sie na bledach

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    wydaje ci się, chcesz linka gdzie się na ten temat doszkolisz czy sam znajdziesz ?

    ja osobiście dużo czytam, i od dziecka nie mam z tym problemu, wskaż literaturę jaką miałeś na myśli to się podszkolę, tylko od razu zaznaczam ze ulotek marketingowych producentów wełny pisanych kwiecistymi zwrotami humanistycznymi nie czytam już od dawna, mniej więcej od czasów gdy stałem się pełnoletni i nauczyłem sie odróżniać marketing od świata realnego

    PS gdyby ci się chciało to tu na tym forum jest bardzo stary wątek gdzie możesz zaprezentować szerszej publiczności twoje rewelacje na temat wełny
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...n-Mity-i-fakty
    tylko uprzedzam, tam trzeba coś wiedzieć żeby się wypowiadać, określenie jesli nie masz o czyms pojecia to nie zabieraj glosu pasuje tam idealnie
    to zacznij czytac ze zrozumieniem

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    moo88

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Ko Shaolin
    Dzielnica
    UE
    Posty
    214

    Domyślnie

    jak mówi face. Są takie rzeczy jak "punkt rosy", czyli grubość, ocieplenia (i ściany generalnie) przy której z powodu ciepła zaczyna wytwarzać się rosa.

    Mi z wyliczeń wyszło, że max to 24 cm gazobetonu i 15 cm styro.

    Chyba, że setki ludzi robiących badania i prowadzących analizy na całym Świecie się mylą?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał leśnik1240 Zobacz post
    Skoro tu opisywany problem z przepływem pary wodnej, to czy ma sens zastosowanie ceramiki 38 + 16 wełny położonej na plackach (gdyż kleje są niewiadomą co do ich przepuszczalności), czy wybrać ceramikę 30 + 20 wełny.
    Grubsza ceramika wydawać by się mogło powinna mieć lepszy wpływ na tzw. klimat w budynku. Dodam że będę miał wentylację grawitacyjną
    sens ma to co ma uzasadnienie ekonomiczne...chce Ci dobrze doradzic wlasnie ekonomicznie, tak aby koszty budowy i zyski z tego byly wspolmierne
    proponuje zatem 30 cm ceramiki + 20 cm styropianu, a nie welny a zaoszczedzona kwote przeznacz na rekuperacje - troche tego bedzie, moze byc nawet 25 ceramika + 20 cm styropian i bedzie jeszcze taniej tylko pojawia sie mostki w wiencu(chyba ze go docieplisz dodatkowo np 5cm styropian ale na zewnatrz-wyglad kwestia gustu) + rekuperacja za zaoszczedzona kwote

    dodam ze nie jestem marketingowcem od rekuperacji - gdyby sie "oswiecona gora" czepiala

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał moo88 Zobacz post
    jak mówi face. Są takie rzeczy jak "punkt rosy", czyli grubość, ocieplenia (i ściany generalnie) przy której z powodu ciepła zaczyna wytwarzać się rosa.

    Mi z wyliczeń wyszło, że max to 24 cm gazobetonu i 15 cm styro.

    Chyba, że setki ludzi robiących badania i prowadzących analizy na całym Świecie się mylą?
    jest to jak najbardziej prawdziwe przy zalozeniu ze mamy wentylacje grawitacyjna, ktora niestety malo kiedy dziala w zalozony sposob
    wentylacja grawitacyjna dziala poprawnie przy zalozonych warunkach atmosferycznych, ktore z kolei sa bardzo zmiennne - generalnie wiecej czasu nie pracuje wogule niz pracuje poprawnie

    gdy zastosujemy wentylacje mechaniczna, dzieki ktorej mamy ciagla wymiane powietrza nie musimy sie przejmowac dyfuzja pary wodnej poniewaz jej nadmiar jest usuwany, i mozemy docieplac ile nam pasuje - tylko czy to ma sens w wymiarze ekonomicznym?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    straszenie punktem rosy było dobre gdy budowało się ściany 3W z wełną w środku, teraz w dobie nowych zaostrzonych norm WT-2008 gdzie prawie wszędzie buduje się 2W ze styropianem, chętnie zobaczę jak komuś się tam wkrapla woda, albo chociaż pokażcie mi jakieś obliczenia dla ściany 2W z styropianem spełniającej normę U=0,3 zagrożonego punktem rosy

    skoro setki ludzi to robią na co dzień to chyba uda wam się coś szybko znaleźć

    PS w ramach czepiania można zobaczyć na jakimś schemacie albo w kamerze termowizyjnej te twoje mostki cieplne na wieńcu przykrytego 20cm styropianu ?? dla ułatwienia naprowadzę ciebie że styropian jest 10 razy cieplejszy od ceramiki więc 20cm styropianu to jest tak duża bariera cieplna że nie ma już znaczenia czy to leży na ceramice czy betonie, bo różnice w liczbach wymiernych wychodzą w promilach

    ja u siebie w domku mam właśnie 25cm ceramiki + 20 cm styropianu i jakoś niezbyt pilno mi do ocieplania wieńca dodatkowymi 5 cm
    dla sciany spelniajacej U=0,3 zagrozenie pkt rosy nie wystepuje, a dlaczego?a dlatego, ze sciana 2w spejniajaca ta zaleznosc to np 28 cm max + 8 cm styropian
    a my rozmawiamy o 30 badz 25 cm ceramiki i 20 cm styropianu - tego zapewne nie doczytales a jesli choc raz sam to policzysz to zrozumiesz bo nie grubosc ceramiki ma tu znaczenie tylko grubosc styropianu idac tym torem (nie pamietam wsp.przepuszczania pary wodnej dla styropianu iwelny - dostepne w tabelach) mozna wywnioskowac ze pkt rosy wystapi dla ceramiki np 28 docieplonej np 12 cm styropianu a dla welny gdy bedzie jej ok 20 cm (to tylko teoria i nie bede tego liczyl ale jestem dosc blisko)
    a obrazu z kamery termowizyjnej to chyba nie widziales tylko czytales o nim, a zalozenie ja tak mam bo tak napisali i to jest najlepsze niestety nie jest zbyt poprawne
    nie jestem teoretykiem tylko praktykiem i uwazam ze sa rozne rozwiazania jedne lepsze inne gorsze, jedne drozsze inne tansze a nalezy to wszystko zoptymalizowac a nie pakowac kase tam gdzie nie trzeba-tak wlasnie chce doradzic uzytkownikowi leśnik1240

    generalnie kolejne dyskusje uwazam jako nie na miejscu i zamiast probowac cos udowadniac doradz
    Ostatnio edytowane przez face ; 07-12-2010 o 12:08

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    leśnik1240 to ktoś kto na tym forum napisał już 10 postów i wszystkie na dokładnie ten sam temat, o wyższości wełny nad styropianem, doradzanie takiemu komuś mija się z celem bo nieważne ile pokażesz tabel, wykresów, i ile wzorów podstawisz i tak on ci odpowie że wełna najlepsza bo tak mu kazali mówić na kursie marketingowym

    a co do liczenia to bardzo dawno temu w wątku o domach ciepłych 3 litrowych wkleiłem swoje wypociny od mojego domku, były już wielokrotnie komentowane, ale nie zaszkodzi jak taki praktyk jak ty skomentuje je po raz kolejny
    ja rowniez uwazam ze welna jest materialem lepszym od styropianu- chociaz by z powodu ze jest materialem naturalnym - tylko przy tej cenie nigdy bym jej nie zastosowal, bo nie jest to ekonomicznie uzasadnione, co innego bdyby cena 1m3 welny=cenie 1m3 styropianu
    inna sprawa jest ze styropian lepiej tlumi akustycznie - ale to wiem z ulotek

    uogolniajac w wypowiedziach zmierzalem do tego, ze gdy zastosujemy wentylacje mechaniczna mozemy pominac temat dyfuzji, poniewaz ona nie zdazy wystapic i nie ma co sobie nia zawracac glowy

    mpoplaw mam nadzieje ze Cie nie urazilem, pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez face ; 07-12-2010 o 12:33

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    z tą praktyką to u ciebie tez słabo jak z teorią, w ramach udowadniania sobie czegoś weź w jakimś markecie budowlanym rozsmaruj sobie pod koszulą kawałek naturalnej wełny, a w innym miejscu kawałek sztucznego styropianu, a potem na forum opisz co swędziało mocniej

    Podpowiedź dla tych którym się nie chce tego eksperymentu robić, wełna ma tylko jeden rząd wielkości włókien większy od rakotwórczego azbestu, i gryzie jak nie powiem co, najgorszemu wrogowi nie życzę fachu przy docieplaniu wełną, styropian natomiast składa się w 99% z powietrza, i tyle w temacie naturalności

    a co do dyfuzji pary wodnej przez ściany, to w wątku podlinkowanym wyżej masz obszerny artykuł w którym bardzo naukowymi metodami pewien pan profesor udowadnia że trzeba bardzo mocno spieprzyć wentylację grawitacyjną żeby ściana zaczęła odgrywać jakąkolwiek rolę w usuwaniu z domku wilgoci, tłumacząc to na język praktyki, szparą pod drzwiami ucieknie więcej wilgoci niż przez ścianę obklejoną płytkami kafelkami terakotą zamalowaną farbą olejną albo lateksową którymi każdy wykańcza mokre pomieszczenia takie jak łazienka kuchnia WC
    nadal uwazam ze masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem
    a tym wpisem potwierdzasz ze teoria twoja mocna strona jest, nie zas praktyka - trzeba miec troche rozumu zeby wiedziec gdzie , co , jak i na co zastosowac
    artykul przeczytalem i wrecz potwierdza to co napisalem

    wentylacja grawitacyjna nawet poprawnie wykonana nie dziala prawidlowo przez caly rok, gdyz warunki pracy ciagle sie zmieniaja - pisze to kolejny raz moze w koncu doczytasz

    temat uwazam za zakonczony bo nawet nie rozrozniasz materialow budowlanych a welna mineralna jest welna mineralna a wata szklana wata szklana
    zacznij czytac to co jest napisane a nie to co chcesz wyczytac.
    i zycze powodzenia w zaopatrywaniu sie w materialy budowlane w marketach budowlanych
    Ostatnio edytowane przez face ; 07-12-2010 o 14:59

  20. #20

    Domyślnie

    i jeszcze mi sie nasunelo aby polecic ludziom picie kawy w kubku styropianowym bo sa lepsze od kubkow ceramicznych
    nadajesz na goscia ze lobbuje za welna a sam masz na oczach klapki styropianowe do tego chyba 20 cm grubosci ze nie widzisz co jest napisane w poscie

    wspolczuje ludziom ktorzy potrzebuja pomocy i czytaja doradztwo iscie styropianowe
    choc generalnie do styropianu nic nie mam.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony