dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Można powiedzieć tyle, że na 99% ten przewód jest nigdzie nie podłączony również na drugim końcu. Jeśli chcesz mieć pewność - zrób test z żarówką.


    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #22

    Domyślnie

    Dziekuję za szybką odpowiedź więc tak test żarówką zrobiłem
    - Faza + ten wolny przewód = żarówka nie świeci
    ogólnie do puszki wchodzą i wychodzą trzy przewody trój-żyłowe zrobiłem test dla wszystkich bo nie wiedziałem który z nich jest zasilający.
    Czyli wynika że ten 3 wolny przewód nie jest nigdzie podłączony czyli żaden z niego uziom...
    Co w takim przypadku można zrobić ?

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar thomyk
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    322

    Domyślnie

    połączyć z zerem jeśli to system TNC i nie ma RCD
    el-tom.business.site

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał thomyk Zobacz post
    połączyć z zerem jeśli to system TNC i nie ma RCD

    Dzięki za odpowiedź a mogłby kolega wyjaśnić te skróty laikowi....

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam998 Zobacz post
    Dzięki za odpowiedź a mogłby kolega wyjaśnić te skróty laikowi....
    Na początek zobaczyć na czym się siedzi!!! Weź kolego umowę z ZE i tam powinno być napisane do jakiego układu sieci jesteś podłączony. Jeśli tych informacji nie ma w umowie, to są w warunkach technicznych dla przyłącza. Jeśli ich nie znajdziesz, dzwonisz do ZE i dowiadujesz się tej PODSTAWOWEJ informacji.
    Skorzystanie z porad kolegów powyżej może Cię zabić. Jeśli jesteś podłączony do sieci w układzie TT, to podłączając "zero" (właściwa nazwa to N) do bolca wystawiasz się i swoich domowników na niebezpieczeństwo. W takim wypadku dotknięcie bolca i np kaloryfera może Cię zabić!!!

  6. #26
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Joker365

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszekf Zobacz post
    Skorzystanie z porad kolegów powyżej może Cię zabić. Jeśli jesteś podłączony do sieci w układzie TT, to podłączając "zero" (właściwa nazwa to N) do bolca wystawiasz się i swoich domowników na niebezpieczeństwo. W takim wypadku dotknięcie bolca i np kaloryfera może Cię zabić!!!
    Mam ostatnio problemy z monitorem od komputera, postanowiłem sprawdzić czy z uziemieniem wszystko w porządku. Zrobiłem testy lampką, o których mówił Jarek.P. Wynik:

    1. Lampka wpięta w obie dziury - świeci.
    2. Lampka wpięta w lewą dziurę + bolec - nic się nie dzieje.
    3. Lampka wpięta w prawą dziurę + bolec - lampka świeci !!!

    No i zdębiałem, bo mam tak na wszystkich gniazdkach z bolcem w domu, wliczając łazienkę i kuchnię. Rozumiem, że to ta sytuacja, o której piszesz.

    Możesz powiedzieć, co trzeba przepiąć, żeby nie siedzieć na takiej minie?

    Mieszkam w tym mieszkaniu kilka lat, nic nie ruszałem w instalacji, ale właściciel mówił, że wołał kiedyś elektryka, by założył mu gniazdko z bolcem w pokoju. Widać on coś namieszał, bo sobie nie wyobrażam żeby taka sytuacja była w mieszkaniu od nowości.

    Edit: Tak to wygląda po zdjęciu zaślepki:

    (link do obrazka, żeby można było powiększyć: http://oi46.tinypic.com/wmiexl.jpg)

    Z dołu idą 3 przewody: brązowy, niebieski i czarny. Z góry idą 4 czarne, 1 brązowy i 3 niebieskie.
    Zmostkowania są takie:
    a) górne 3 niebieskie i górny brązowy są skręcone razem
    b) 2 czarne z góry z czarnym z dołu
    c) czarny z góry z niebieskim z dołu
    d) czarny z góry z brązowym z dołu.

    Help !!
    Ostatnio edytowane przez Joker365 ; 04-08-2012 o 16:58

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joker365 Zobacz post
    Mam ostatnio problemy z monitorem od komputera, postanowiłem sprawdzić czy z uziemieniem wszystko w porządku. Zrobiłem testy lampką...Rozumiem, że to ta sytuacja, o której piszesz.
    Możesz powiedzieć, co trzeba przepiąć, żeby nie siedzieć na takiej minie?
    Help !!
    Nie jest to sytuacja o której pisze @ leszekf! Testy lampką pokazują prawidłową ciągłość obwodów w układzie zasilania TNC, TNS. Mówiąc inaczej - nic nie przepinaj! Możesz samodzielnie sprawdzić czy na obudowie/ bolcu nie pojawia się niebezpieczne napięcie tzw "kontrolką", "neonówką", "próbnikiem napięcia".
    Jeżeli jest - wołaj elektryka natychmiast, jeżeli nie ma - poproś go o sprawdzenie instalacji przy okazji.

  8. #28
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Joker365

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał irqul Zobacz post
    Nie jest to sytuacja o której pisze @ leszekf! Testy lampką pokazują prawidłową ciągłość obwodów w układzie zasilania TNC, TNS. Mówiąc inaczej - nic nie przepinaj! Możesz samodzielnie sprawdzić czy na obudowie/ bolcu nie pojawia się niebezpieczne napięcie tzw "kontrolką", "neonówką", "próbnikiem napięcia".
    Jeżeli jest - wołaj elektryka natychmiast, jeżeli nie ma - poproś go o sprawdzenie instalacji przy okazji.
    Aha, dzięki. Napisałem do Enei, żeby mi powiedzieli, na jakim układzie siedzę. Próbnikiem sprawdziłem, na bolcach ani obudowie napięć nie ma, a przynajmniej neonówka nie świeci. Co nie zmienia faktu, że coś jest nie tak.

    Mam komputer, monitor, router, głośniki, drukarkę podłączone do listwy (o takiej: http://ever.eu/pl/products.php?langu...oduct=internet). Gniazdko na uziemione przerabiał fachowiec (bolec zmostkował z zerem). Jak tę listwę włączam, dość często wywala mi w mieszkaniu bezpiecznik, i to tak, że przestawić go na "I" udaje mi się dopiero za 3 czy 4 razem. No i gdy w kuchni włącza się lodówka, w głośnikach słyszę trzask

  9. #29

    Domyślnie

    W uproszczeniu- znajomość układu zasilania potrzebna jest elektrykowi do tego, żeby w odpowiedni sposób zrobić ochronę przeciwporażeniową. Np. czy można zmostkować "zero" z bolcem w gniazdku.
    U Ciebie trzeba sprawdzić czy prawidłowo działa bezpiecznik. Załączenie kilku zasilaczy jednocześnie (listwa) powoduje duży impuls prądu, który może spowodować jego zadziałanie, zwłaszcza jeżeli są jednocześnie podłączone inne, duże odbiorniki.
    Na odległość to tylko gdybanie, ale jeżeli chcesz - możesz podać jaki masz bezpiecznik i jakie odbiorniki są w tym obwodzie.

  10. #30
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Joker365

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Posty
    3

    Domyślnie

    Okej. Bezpiecznik to S191 B10. W obwodzie mam tak: listwa podłączona do jednego gniazdka, czyli tak jak mówiłem:

    - komputer (znamionowa moc zasilacza 350 W, ale mam stary sprzęt, także na bank pobiera mniej) + monitor (73 W) + router (2W) + głośniczki 7W z własnym zasilaczem + drukarka (?)

    poza tym w obwodzie:

    - telewizor stary, 85 W, na ogół wyłączony albo standby
    - dekoder UPC
    - modem UPC
    - w kuchni lodówka Polar 110 W

    I to naprawdę wszystko. Wydaje mi się, że to mało.

  11. #31

    Domyślnie

    Do 10A daleko. Prawdopodobnie uszkodzony jest bezpiecznik. Bywa. Szczerze odradzam Ci samodzielną jego wymianę, ale wykonałeś sporo roboty diagnostycznej więc należy Ci się informacja dlaczego odradzam :
    - Może kopnąć
    - Wymiana jest prosta dla elektryka. Nieelektryk może popełnić coś zaskakująco dziwnego i z prostego uszkodzenia zrobić poważne!
    i o samej naprawie:
    - Można upewnić się, co do uszkodzenia bezpiecznika przełączając obwody
    - Bezpiecznik kosztuje kilka, kilkanaście złotych

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony