dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie żywotność kotła na węgiel a parametry pracy

    Jestem a właściwie byłem użytkownikiem kotła węglowego (zasypywanego ręcznie) marki Zębiec. Po 10 latach nienagannej pracy piec się rozsypał - po prostu zaczął ciec. Niestety okres 10lat gwarancji minął 3 miesiące wcześniej i nic nie dało się zrobić. Mimo to kontakt z producentem był bardzo uprzejmy i fachowy. Po rozebraniu izolacji okazało się, że korpus/płaszcz pieca był tak skorodowany że można było palce w to coś wkładać. Zero możliwości jakiejkolwiek naprawy. Korozja na całego. Wydaje mi się że 10 lat pracy dla kotła i blachy to nie jest mało. Szczególnie martwi mnie to że kocioł nie był przgrzewany gdyż byl lekko przewimiarowany i nie było konieczności utrzymywania temperatury powyżej 60oc. Niestety w instrukcji odnalazłem że optymalne temperatura pracy kotła to ok 80oC - prawdopodobnie uwzględniając jego sprawność. Pytanie moje jest następujące: czy utrzymywanie niższej temperatury na piecu 50-60oC może powodować wykraplanie się wody i co gorsza siarki i korodowanie blach. Może to właśnie dlatego producent zaleca wyższe temperatury. Jeżeli przyjąc takie rozumowanie w tej chwili należałoby ustawiać na piecu temperaturę ok. 80oC i przykręcać kaloryfery w poszczególnych pomieszczeniach tak aby za gorąco nie było. Dodam że w tej chwili zamontowałem piec węglowy ale zamknięty z dmuchawką i sterownikiem. Chciałbym spytać czy moje rozumowanie jest sensowne i czy nie oznacza to że mam za dużo kaloryferów w mieszkaniu i potrzebuje tak nisko piec ustawiać.
    Pozdrowienia.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Twoje rozumowanie nie dokonca jest właściwe. Kociol rzeczywiście powinien pracować w tak wysokiej temperaturze, ale jednocześnie powinien być zaopatrzony w zawór mieszający trzy- lub lepiej czterodrogowy. Chroni on kociol przed zbyt chłodną wodą na powrocie i zapewnia regulację temperatury wody wypływającej do grzejników/podłogówki. W DTR mojego kotła jest wymóg podłączenia takiego zaworu pod rygorem utraty gwarancji.
    Swoją drogą tyle osób twierdzi że ustawia na kotle 50 stopni i jest dobrze, a za 3 lata lament bo zardzewiało.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  3. #3

    Domyślnie

    system ogrzewania się oblicza dosyć dokładnie i dobiera się odpowiedniej wielkości grzejniki do każdego pokoju i do tych grzejników odpowiedni piec, wysyłając z pieca odpowiednio gorącą wodę uzyskuje się odpowiedni efekt grzewczy, producent na podstawie tych danych konstruuje swój piec czyli dobiera jakość blachy itd nie stosowanie się do zaleceń producenta może powodować aż tak daleko idące skutki,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony