dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie Opodatkowanie przychodów z zagranicy

    Wzywam wszystkich zarabiających ciężko pieniążki za granicą do zjednoczenia się. Może nie dotyczyć to krajów takich jak Niemcy (reszta EU?), ale z pewnością dotyczy USA i innych krajów objętych umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadach zaliczania, lub nie objętych takimi umowami w ogóle.

    Po pierwsze - bo może ktoś nie wiedzieć. Jeżeli masz stały adres zamieszkania w Polsce to podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce !!!
    Po drugie - w tym roku ograniczono kwotę zwolnioną od podatku do wysokości 30 diet, a ryczałtów w ogóle nie można policzyć. To radykalnie podnosi podatek - przedtem nie trzeba było wcale go dopłacać, a teraz będzie go tyle, że siąść i płakać.

    Jeżeli jest też ktoś, kto się zna na podatkach, to chętnie skorzystam z rady.

  2. #2

    Domyślnie Re: Opodatkowanie przychodów z zagranicy

    Cytat Napisał Frankai
    Wzywam wszystkich zarabiających ciężko pieniążki za granicą do zjednoczenia się. Może nie dotyczyć to krajów takich jak Niemcy (reszta EU?), ale z pewnością dotyczy USA i innych krajów objętych umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadach zaliczania, lub nie objętych takimi umowami w ogóle.

    Po pierwsze - bo może ktoś nie wiedzieć. Jeżeli masz stały adres zamieszkania w Polsce to podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce !!!
    Co do unikaniu podwójnego opodatkowania to panie z urzędów skarbowych mają takie umowy gdzieś (nie powiem gdzie ..)

    Wszystko zależy od umowy - wiem ze w umowie pomiędzy twoją firmą a zagraniczną można zastrzec jurysdykcji jakiego kraju strony się poddają, tam też odprowadzone będą podatki. Jak prowadzisz działalność za granicą to chyba tak moze być. Może zarejestruj działalność na Isle of Man? albo Jersey (tam się zdaje się nie płaci podatków)
    No i nie wiem co do tego miałoby zameldowanie.

    Ja pracuję na umowę o dzieło w Polsce, polska umowa o dzieło, podatek płacę do naszego US, na fakturze musi być waluta i przeliczenie na PLN.
    Jak masz wizę, pracujesz czy robisz biznesy za granicą legalnie, to chyba masz prawo wyboru gdzie płacisz podatki - dostajesz wypłatę w $, płacisz podatek w $.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    BK - pracuję legalnie w USA na podstawie umowy o pracę z firmą amerykańską. Wypłaty dokonywane są tam. Przewiduję, że będę ponad pół roku. Wiem jednak, że ktoś miał poważne problemy, bo nie dopłacił podatku w Polsce. Muszę to chyba odkopać. Cały czas mi chodzi po głowie, że musiałbym się wymeldować, bo ten adres zamieszkania może mi popsuć. Koledze pani w US powiedziała, że jak nie będzie miał dochodów w Polsce, to nic nie zapłaci. Ale to było w innym US, a poza tym to kryterium jest cieniutkie - nigdzie nie znalazłem potwierdzenia na nie w updf ani w uupo.

  4. #4

    Domyślnie

    A masz możliwość zakupienia Gazety Prawnej. Za Wielką Wodą może to być trudne. Jutro będzie jakiś dodatek (tygodnik) "Urząd i Obywatel", m.in. "Jak rozliczyć się z przychodów z zagranicy"
    Mogę jutro kupić (jak nie zapomnę )

    Ale postaram się coś znaleźć, bo sama niedawno wczytywałam się w temat.

  5. #5

    Domyślnie

    Aha, i jeszcze jedno.
    Z paniami w US nie rozmawiać a pisać.
    Jak coś będą kręcić to powołać się na kodeks postępowania administracyjnego, który nakazuje im odpowiedzieć w ciągu 2 tygodni, generalnie zasada obowiązująca w naszym postępowaniu administracyjnym (czyli w urzędach) to że nie ty masz udowadniac że masz rację ale oni muszą tobie udowodnić że ewentualnie racji nie masz.

    Coś znalazłam:
    http://www.marynarze.pl/podatki/podatki.htm

    Faktycznie, może coś w tym zameldowaniu być, bo jak nie jesteś zameldowany to obowiązek podatkowy jest ograniczony, czyli teoretycznie mógłbyś nie składać zeznania.
    Poczytaj sobie i najlepiej zapytaj jakiegoś prawnika albo napisz do Urzędu Skarbowego.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ivonesca
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    10.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    192

    Domyślnie

    może podpytaj Teski lub S.P. - one marynarzowe
    pozdrawiam serdecznie

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    BK - no właśnie ja tak sobie dokładnie myślę. Więc wymelduję się z stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Złożę odpowiedniego NIP-a. Powiadomię wojsko. Zamknę konta jakie się tylko da, coby nie mieli się czego czepiać, no a potem grzecznie zapytam US: "jestem rezydentem USA. Czy muszę płacić podatek?" (wymelduję się w maju).

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aha - jeszcze raz podkreślę, że od tego roku nie można odliczać diet ponad 30 dni ani ryczałtów. Cytowany artukule powstał wcześniej. Można natomiast cały czas liczyć koszty uzyskania przychodu w wysokości standardowej. Mimo że pracuje się "trochę poza" miejscowością zamieszkania
    Jeżeli ktoś ma wątpliwości to mogę podać dokładnie jak rozliczyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai
    BK - no właśnie ja tak sobie dokładnie myślę. Więc wymelduję się z stałego miejsca zamieszkania w Polsce. Złożę odpowiedniego NIP-a. Powiadomię wojsko. Zamknę konta jakie się tylko da, coby nie mieli się czego czepiać, no a potem grzecznie zapytam US: "jestem rezydentem USA. Czy muszę płacić podatek?" (wymelduję się w maju).
    No tak, ale to może dotyczyć przychodów uzyskanych po wymeldowaniu się, a te zarobione przed wymeldowaniem będziesz musiał chyba rozliczyć po staremu?

    A jak z podatkiem zapłaconym w USA - chyba musiałbyś go jakoś odzyskać?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Cytat Napisał BK
    No tak, ale to może dotyczyć przychodów uzyskanych po wymeldowaniu się, a te zarobione przed wymeldowaniem będziesz musiał chyba rozliczyć po staremu?

    A jak z podatkiem zapłaconym w USA - chyba musiałbyś go jakoś odzyskać?
    No tak sobie myślę że nie. Bo nie będę więcej niż pół roku w Polsce, więc nie będę podlegał nieograniczonemu obowiązkowi. A mają ograniczony - opodatkują mnie tylko z dochodów polskich, które mam nadzieję, będą ... zerowe

    A odzyskam, odzyskam. W tym roku to taka ładna duża sumka mi wyszła do zwrotu, ze 2003 rok

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie Jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania w jakim kraju.

    No to jeszcze celem uściślenia w których krajach jaka metoda. Nadmieniam, że spotkałem się z różnymi nazewnictwami metod, więc każdą listę zacznę od wyjaśnienia na czym z grubsza polega.

    1. Metoda wyłączenia z progresją - dochody z zagranicy służą ustalenie stopy podatku od dochodu uzyskanego w Polsce - po obliczeniu podatku z sumy wychodzi, że podatek do zapłacenia wg Polskich stawek to np. 34% i tyle trzeba zapłacić od Polskiej części.
    Albania, Belgia, Cypr, Chiny, Chorwacja, Czechy, Estonia, Francja, Grecja, Holandia, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, RPA, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Turcja, Tunezja, Ukraina, Włochy

    2. Metoda odliczania proporcjalnego, inaczej metoda zaliczania podatku zapłaconego za granicą - sumujemy dochody i od podatku do zapłacenia odliczamy podatek zapłacony już za granicą. Gorsza od wcześniejszej, bo podatki w Polsce są zwykle wyższe i trzeba dopłacić do podatków zapłaconych np. w USA.
    Dania, Finlandia, Kazachstan, Rosja, USA, Szwecja, Wielka Brytania, kraje bez umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

  12. #12

    Domyślnie

    Frankai, jestes pewien, ze nie siejesz paniki? Mieszkam w Belgii od lat, tylko tu uzyskuje przychod, w Polsce nie place od tego ani grosza i nie mam zamiaru, bo Belgia ma z Polska umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, ktora mowi, ze placisz podatek od wszystkich dochodow w kraju, w ktorym przebywasz dluzej niz 183 dni w danym roku podatkowym. A staly meldunek w Polsce jak najbardziej mam.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Doki - nie sieję paniki. Sprawdź na jakiej zasadzie trzeba się rozliczać mając dochody z Belgii. Jeżeli metoda 1, to śpij spokojnie, a jak 2 to ... wymelduj się szybko. Przypominam, że zmiany dopiero są istotne od tego roku !!!

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai
    Doki - nie sieję paniki. Sprawdź na jakiej zasadzie trzeba się rozliczać mając dochody z Belgii. Jeżeli metoda 1, to śpij spokojnie, a jak 2 to ... wymelduj się szybko. Przypominam, że zmiany dopiero są istotne od tego roku !!!
    Ani jedna, ani druga, powtarzam. Powyzej byl link do strony na ten temat. Jest umowa bilateralna, moje dochody sa zwolnione od podatku w Polsce. Co niby mialoby sie zmienic w tym roku? Zrodlo prosze.

    Ja place podatki w Belgii i dlatego nie place podatkow w Polsce. Kropka.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Doki - przykro mi, ale niestety nie nie orientujesz się. Z wieloma krajami Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Wymieniłem te kraje, o których wiem jaki typ umowy mają. Co do innych nie wiem. Proponuję, żebyś dotarł do odpowiedniej umowy i zapoznał się z nią. To że tytuł jest taki a nie inny nie świadczy o tym, że nic nie zapłacisz podatku w Polsce. To ubiegłego roku było OK, bo diety i ryczałty obniżały dochód za granicą tak znacznie, że po odliczeniu podatku już zapłaconego najczęściej się nic nie dopłacało. Od tego roku podatkowego pracując w krajach z którymi umowy przewidują drugi tryb, będzie trzeba dopłacać w Polsce. Dlatego utworzyłem ten wątek, żeby osoby z tych krajów się połączyły w wysiłkach znalezienia pewnego i skutecznego sposobu uniknięcia płacenia zbędnych podatków.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frankai
    Doki - przykro mi, ale niestety nie nie orientujesz się.
    Skoro tak twierdzisz... Umowa z Belgia jest z 1976 roku. Czytalem ja i uwazam, ze mam racje. Jesli chcesz dyskutowa, przeczytaj te umowe, chyba ze szkoda Ci czasu. Poki co: siejesz panike.
    No i poprosze o zrodlo, z ktorego wynikaloby, ze od tego roku cos sie zmieni.

  17. #17

    Domyślnie

    Jeszcze jedno:

    Cytat Napisał Frankai
    bo podatki w Polsce są zwykle wyższe
    W przypadku Belgii to akurat nieprawda. Polska w porownaniu z Belgia jest rajem podatkowym.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Doki - no to masz szczęście W przypadku USA sprawa się komplikuje. Ja przykładowo nie będę korzystał z mniejszych zaliczek na podatek - przynajmniej na W-2 (PIT-11), będzie wykazany większy podatek rzekomo zapłacony w USA, a dopiero za pomocą rozliczenia rocznego odbiorę sobie tę nadpłatę.

    A co się tyczy źródeł, to diety wolne są od podatku na podstawie Art. 21 ust. 1 pkt.20, a ryczałty Art. 21 ust.1 pkt.81.
    Tak było z podatkami do 2003 roku włącznie.

    A potem uchwalono: "USTAWA z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw1)" i :

    pkt. 20 dostał brzmienie: "część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15","
    a pkt. 81 w ogóle skreślono.

    Wspomnianą ustawę ściągnęłem z archiwum kancelarii Sejmu.

  19. #19

    Domyślnie

    I tu jest pies pogrzebany. Nie kazda osoba, ktora ma meldunek w Polsce jest osoba "przebywajaca czasowo za granica". Dowod tej tezy trzeba przeprowadzic przed sadem, w oparciu o fakty, ale to jest do zrobienia. Diety nie maja tu nic do rzeczy. Jesli potrafisz przekonac sad, ze to nie pobyt czasowy, moga ci skoczyc; Z rozbiegu obunoz.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Doki - poczytaj umowę o unikaniu. Tam jest opisane kto, gdzie i z czego się rozlicza. Najpierw liczy się stały adres zamieszkania, a potem związki osobiste i finansowe. Ja do tej pory miałem 2 adresy i w takim wypadku pójdą do kolejnych kryteriów, stwierdzą, że mam rodzinę w Polsce, więcej kont bankowych w Polsce, nieruchomość w budowie i ... dupa - muszę płacić podatki w Polsce.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony