dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Temat: Szybkowar

  1. #1

    Domyślnie Szybkowar

    Witam
    Niedawno w przepastnych szafo-magazynach mojej mamy znalazłem nieużywany nrd-owski szybkowar. Trochę poczytałem w necie na ten temat i upichciłem znaczy ugotowałem ziemniaki. Czas gotowania 6min.
    Na pewno wielu forumowiczów używa tego wynalazku. Proszę o podanie praktycznych przepisów do gotowania w tym garnku.
    Nadmienię że mój ma dwie "miseczki" jedna z otworkami druga nie które wkłada się do środka garnka jest też podstawka która kładzie się na dnie mniemam że do gotowania na parze.
    Jeszcze raz proszę o praktyczne rady i przepisy do gotowania w tym garnku. Pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  2. #2

    Domyślnie

    hej,
    tak jak mówiłeś - ziemniaczki na parze w mundurkach są przednie. Można też tego używać do przyrządzenia każdego mięsa na parze - ryby i drób najlepiej, jest wtedy mniej tłuste, bardziej zdrowe i delikatniejsze.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar martadela
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    1.352
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Też znalazłam u teściowej nieużywany chyba z 20 letni szybkowar

    Podpinam się więc i liczę na jakieś cenne wskazówki bardziej doświadczonych "szybkowarowców"


  4. #4

    Domyślnie

    W szybkowarze gotuję prawie wszystko (oprócz ziemniaków bo te mają dla mnie taki dziwny, zaparzony zapach). Fasolka po bretońsku gotuje się ok. 50 minut, bitki wołowe mniej więcej tyle samo, nóżki kurczaka ok.20 minut, szybki bigos ok. godziny.
    Szybkowar naprawdę umila mi życie. Do tego stopnia, że przedwczoraj dokupiłam w rossmanie drugi, mniejszy (2,7 l), wypróbowałam go już i polecam
    Dodam, że takie gotowanie trwa znacznie krócej to jeszcze wydziela się mniej zapachów i pary się w trakcie gotowania.
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  5. #5

    Domyślnie

    Czy ktoś mi może podpowiedzieć jedną rzecz.
    Dostaliśmy szybkowar Fagor.
    Wg instrukcji:
    - zawór się wyciąga i czyści (za cholerę nie mogę go wyjąć) - jak to się robi?
    - jak zassie - powinna się włączyć blokada otwierania pokrywki
    Podczas gotowania lekutko leci para z zaworu bezpieczeństwa.
    Nie blokuje się przycisk, zawsze mogę go odblokować (nie próbowałem gdy jest ciśnienie, jeżeli jakieś było).
    Ziemniaki gotowały się koło 15 minut (2 razy otwierałem i sprawdzałem w tym czasie)...

    Miał być hit, a jest wielkie rozczarowanie.
    Takie coś mam:
    http://img13.allegroimg.pl/photos/or.../98/1925889812
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    i ja nie wyobrażam sobie kuchni bez szybkowara ......... mięso (rolady wołowe -rewelacja) , zupy ,warzywa ......itp

    swistak - para w czasie gotowania zawsze leci ale malutko ,a z tymi ziemniakami to może za dużo wody ? ja wlewam trochę na dno ........ gotowania w szybkim garze chyba tak naprawdę każdy musi nauczyć sie indywidualnie ........ostatnio podsmażyłam na patelni mięso do bigosu aby złapało kolorek -potem przełożyłam do szybkowara i zanim wypiłam kawę -mięso sie zozsypywało a to raptem 10 minut może ........ szybkowaru używam od ćwierć wieku a nadal popełniam błędy

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Faktycznie nie wiedziałem ile wody - wlałem tradycyjnie, tak by przykryło ziemniaczki .
    Jak piszesz - faktycznie para leciała, ale tak ledwo ledwo. Praktycznie niewidoczna okiem (po przyłożeniu ręki nad zaworek czuć parę, a i skrapla się na ręce)...
    Tak to powinno wyglądać?
    A co się stanie jak otworzę pokrywę będącą pod ciśnieniem? Będę żałował?
    Projekt Malachit z Archetonu. 155m2 podłogi (ok. 125m2 pu).Mieszkam od 23.09.2011!
    BK24cm+16cm styr. Poddasze żelbet+25cm styr. Podłogi 10cm styr + panele.
    WM+reku+GWC. 100% podłogówka, PPC Hewalex 300l+Immergas 12kW. Kominka brak.
    Dziennik Budowy Update 05.10.2011
    Komentarze do Dziennika Budowy

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    .....Praktycznie niewidoczna okiem (po przyłożeniu ręki nad zaworek czuć parę, a i skrapla się na ręce)...
    Tak to powinno wyglądać?....
    I nie parzy ? Dziwne powinna.
    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    .....A co się stanie jak otworzę pokrywę będącą pod ciśnieniem? Będę żałował?
    Szybkowar pod ciśnieniem nie tak łatwo otworzyć, ale jak już Ci się uda to prawdopodobnie będziesz żałował, ty inne osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu i na pewno ten kto będzie sprzątał. Kolega na Mazurach kiedyś "puknął" wieczko w takim
    (resztki gulaszu różnych zakątków wybieraliśmy do końca rejsu)

    Co do pary to mam taki
    i po zagotowaniu para z "gwizdka" leci dosyć intensywnie. Przestawiam wtedy na najmniejszy palnik i mały płomień tak żeby tylko leciutko posykiwało. Jeśli chodzi o otwieranie na szybko to najlepiej polać zimną wodą żeby się lekko schłodził, dopiero wtedy sprawdzić na "gwizdku" czy ciśnienie całkiem spadło i dopiero otwierać.
    Dla mnie szybkowar to przede wszystkim sposób na szybkie zupy. Z kostki i proszku nie jem, a stanie nad "mrugającym" rosołkiem pół dnia nie mam czasu. W szybkowarze godzinka i gotowe.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Kolega na Mazurach kiedyś "puknął" wieczko w takim
    (resztki gulaszu różnych zakątków wybieraliśmy do końca rejsu)
    .
    to był mój ulubiony szybkowar .........miałam go ze 20 lat byłam przekonana ,ze to najbezpieczniejszy szybkowar na świecie ,bo pokrywa wchodziła do środka pod kątem

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Tak to powinno wyglądać?
    A co się stanie jak otworzę pokrywę będącą pod ciśnieniem? Będę żałował?
    niech Cię RękaBoskaBroni !!!!! zawsze należy wypuścić parę bo w przeciwnym wypadku masz bombę parową w kuchni

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ew-ka Zobacz post
    .. byłam przekonana ,ze to najbezpieczniejszy szybkowar na świecie ...
    Być może ale na głupotę niema rady. Zamiast schłodzić, spuszczał parę, zaczęło kipieć coś przytkało zaworek i znowu zamiast schłodzić, wpadł na pomysł puknięcia pokrywki żeby "się odkleiła". Puknął i się "odkleiła"

    Cytat Napisał Ew-ka Zobacz post
    niech Cię RękaBoskaBroni !!!!! zawsze należy wypuścić parę bo w przeciwnym wypadku masz bombę parową w kuchni
    Prawda tylko z tym wypuszczaniem pary też ostrożnie. Zawsze trzeba najpierw trochę schłodzić (np wstawić chwilkę pod kran z zimną wodą)
    Otwieranie zaworka w mocno nagrzanym szybkowarze może mieć mało fajne skutki, fizyka swoje prawa ma.
    Przykład hipotetyczny pewnie realne wartości są inne,ale chodzi o zasadę
    Mamy szybkowar zamknięty i nagrzany który sobie tak leciutko posykuje, czyli woda w środku jest na granicy wrzenia. Temperatura powiedzmy 115 stopni Celsjusza czyli ciśnienie ok 1,5 atmosfery. Zdejmujemy z gazu i otwieramy zaworek. Ciśnienie spada gwałtownie do 1 atmosfery, a cała woda w środku nagle staje się cieczą przegrzaną i gwałtownie usiłuje cała zmienić się w parę. Jeśli gotujemy samą wodę to pikuś, bez problemu można zamknąć zaworek jak zacznie kipieć i poczekać aż przestygnie. Ale nie znam nikogo kto gotuje w szybkowarze czystą wodę, a przy jedzeniu jest problem, bo jak drobinka mięsa, pestka z pomidora czy cokolwiek innego trafi do zaworu (a zwykle w takiej sytuacji trafi) to ten nie chce się dać zamknąć. Efekt kuchenka, szafki i ściany w pobliżu obrzygane zawartością szybkowara, plus przy odrobinie pecha mniejsze lub większe oparzenia gotującego.

  12. #12

    Domyślnie

    Co sądzicie o szybkowarach firmy Hascevher ?

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kubikka

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    No własnie czy z szybkowara jest smacznie?

  14. #14

    Domyślnie

    Ja nie mam szybkowara ale miałem okazje jeść gulasz i zupę z szybkowara i smakowo jest takie jak gotowane w zwykłym garnku.
    Tylko że w szybkowarze wszystko gotuje się o wiele szybciej.

  15. #15

    Domyślnie

    A co najczęściej gotujecie w szybkowarze? I jaka jest z reguły różnica między tym samym daniem przyrządzanym w garnku?
    REKLAMA NA FM JEST PŁATNA

  16. #16
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał lwica000 Zobacz post
    A co najczęściej gotujecie w szybkowarze? I jaka jest z reguły różnica między tym samym daniem przyrządzanym w garnku?
    Ciśnienie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony