dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 104
  1. #1

    Domyślnie jaka cena 1m2 domu z bala w zaleznosci od grubosci bala?

    Czyli innymi slowami, zakladajac rozne sposoby doboru bala dla jednego projektu:

    Jaka cena 1m2 dla domu z bala/półbala grubosci 10cm a jaka dla bala grubosci 15, 20 i 30cm?

    Zadaje to pytanie bo zastanawiam sie ile mozna zaoszczędzić na grubości bala aby te oszczędności zainwestować w grubość wełny do ocieplenia.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    bal toczony czy recznie obrabiany? moze kwadratowy(typu płazy)? albo tzw bal 10 cm ...wszystko zalezy od rodzaju bala,jego srednicy(grubosci) i rodzaju drewna..

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    bal toczony czy recznie obrabiany? moze kwadratowy(typu płazy)? albo tzw bal 10 cm ...wszystko zalezy od rodzaju bala,jego srednicy(grubosci) i rodzaju drewna..
    Dokladnie interesuje mnie roznica w cenie miedzy balem o przekroju prostokata o wymiarach 12x18cm a balem o przekroju 9x18cm. Chcialabym znac roznice cenowa lub jak taka cene wyliczyc. Rozumiem, ze te bale nazywa sie plazami. Sa to bale swierkowe. Mysle tez ze obrabiane maszynowo (toczone?) i wysuszone <20%.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    to sa płazy. czyli bale kwadratowe..nie toczone tylko obrabiane maszynowo albo czasem ręcznie( choc teraz ogromnie rzadko) .Nie znam ceny płazów świerkowych dobrze zrobionych,czyli zarowno dobrze spasowanych jak i wysuszonych. Różnica ceny to zazwyczaj kwestia tego ile z jednego metra sześciennego da sie zrobić ściany
    W tym przypadku zakladajac ze 180 mm to wysokosc bala cena za ten o grubosci 90 powinna byc nizsza, niz za 120 ...ale nie zakładałbym sie o to kazdy producent ma swoje zalozenia.
    Tak czy siak..pamietaj o jednym.. wazne jest przy kalkulacjach ,ile z 1 metra sześciennego zrobisz metrów kwadratowych ściany
    nie da sie tak bezpośrednio odnieść do ceny metra domu. Wazna jest ilosc drewna potrzebna do zbudowania domu. Dam przyklad - Dom typu rancho o wymiarach 8m x 12 m czyli same sciany zewnetrzne bez dzialówek z bala 26 cm moze byc w podobnej cenie jak dom o tych samych wymiarach zewnętrznych ale w duza iloscia scian działowych , ale wykonany z bala o srednicy 20 cm, czy nawet mniejszy
    Ostatnio edytowane przez zbyszek57 ; 10-03-2011 o 06:34

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    10 cm to bal czy grubsza zapałka ? A co do cen to mogę podać z własnego doświadczenia . Płazy o grubości 23 cm wysokości 43-45 cm ( czyli 6 sztuk tworzy wysokość jednej kondygnacji )- cena stan surowy otwarty ( bez okien, drzwi ) ale z dachem ( tzn konstrukcja bez pokrycia ) około 2 tyś za m2. Stan prawie do zamieszkania około 4 tyś za m2.
    W takim razie moj dom kosztowalby [B]1 milion 200 tysiecy zł[B] , do smierci bym tyle nie zarobiła ...... Wolę swoje 12 / 30 i 20 cm aku płyty isovera za 1/3 tej kwoty , ale kto co lubi .Zastanawiam sie skad sie biora takie ceny , fakt , my wykanczamy co mozemy sami z sasiadem , tylko instalacje zrobia fachowcy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    W takim razie moj dom kosztowalby [B]1 milion 200 tysiecy zł[B]
    I właśnie dlatego większość domów buduje się z tańszego ( cieńszego ) materiału .

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    W takim razie moj dom kosztowalby [B]1 milion 200 tysiecy zł[B] , do smierci bym tyle nie zarobiła ...... Wolę swoje 12 / 30 i 20 cm aku płyty isovera za 1/3 tej kwoty , ale kto co lubi .Zastanawiam sie skad sie biora takie ceny , fakt , my wykanczamy co mozemy sami z sasiadem , tylko instalacje zrobia fachowcy.
    Magda..ceny sie biorą z cen materiału. Jak myslisz, ile moze kosztować metr przestrzenny( nie szescienny) kloca modrzewiowego o średnicy pierśnicy ok 80 cm? tyle samo ile tzw żerdzie? chyba raczej nie...obrobienie takiego kolosa wymaga specjalistycznych maszyn ..a w końcu położenie wytoczonego bala o średnicy 40 cm i długości 7 metrów na wysokości metra to praca dla dzwigu a nie dla znajomego i sąsiada.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    Magda..ceny sie biorą z cen materiału. Jak myslisz, ile moze kosztować metr przestrzenny( nie szescienny) kloca modrzewiowego o średnicy pierśnicy ok 80 cm? tyle samo ile tzw żerdzie? chyba raczej nie...obrobienie takiego kolosa wymaga specjalistycznych maszyn ..a w końcu położenie wytoczonego bala o średnicy 40 cm i długości 7 metrów na wysokości metra to praca dla dzwigu a nie dla znajomego i sąsiada.
    Tak jak Starożytni Egipcjanie, czy dawni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej stosowali proste maszyny do dźwigania ciężarów, tak i dzisiaj przy odrobinie wiedzy i sprytu, można podnieść ciężkie przedmioty, bez użycia współczesnego dźwigu. I to nie żadna ściema. Niemal sam, nie skromnie pisząc , podniosłem belkę świerkową na wysokość 5 m, o długości 8 m i średnicy 25 cm po środku. Była to belka kalenicy. Był co prawda sołtys, który trzymał tylko linki w jednej ręce i czasami, jak lejce u konia, ciągnął je, lub popuszczał w miarę potrzeby.
    Dalej nie piszę, bo wiem, że w tym momencie, po prostu, zgrywam się .
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Jerzy..Jerzy....kurcze.. swierk to SE podnos sam. Modrzew syberyjski to prawie 900 kilo na metr szescienny. Czyli 8 metrow modrzewia to tona...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    Tak jak Starożytni Egipcjanie, czy dawni mieszkańcy Wyspy Wielkanocnej stosowali proste maszyny do dźwigania ciężarów
    A ilu ich dźwigało ?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    Był co prawda sołtys, który trzymał tylko linki w jednej ręce i czasami, jak lejce u konia, ciągnął je, lub popuszczał w miarę potrzeby.
    Aż strach zapytać jaka to wioska . Ale podziwiam sołtysa - prawdziwy skarb .

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał JerzyBw Zobacz post
    podniosłem belkę świerkową na wysokość 5 m, o długości 8 m i średnicy 25 cm po środku
    Czyli podniosłeś około 230 kg ( zakładam ,że suche bo mokre jeszcze więcej waży ). No to gratulacje kadra ciężarowców czeka na ciebie ! A to było rwanie czy raczej podrzut ?

  13. #13

    Domyślnie

    jeży dźwigał też modrzewia tyle że naszego jak się chce to się da a koledze co się pytał chodzi o świerka można skrzyknąć ośmiu chłopa i wciągać można i dźwig czy cenowo to samo nie wiem ile dźwig teraz kosztuje za godzinę i czy akurat jest tak drogim dodatkiem że wpływa znacznie na cenę.

    Jedno co mnie zastanawia to to czemu cena SSO jest podawana za m2 podłogi budynku i czy faktycznie wykonawcy chodzi o podstawę czy ścianę, pewnie wielu inwestorów też się łapie na tym moim zdaniem to trochę mętne takie liczenie
    j

  14. #14

    Domyślnie

    Tylko ,że cena podawana jest zawsze od..... . U mnie było od 1200 za m2 a wyszło 4000 za m2 . Równie dobrze można było napisać od 1 zł za m2 !!

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JerzyBw
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    Głubczyce
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    624

    Domyślnie

    Cytat Napisał butynski Zobacz post
    Czyli podniosłeś około 230 kg ( zakładam ,że suche bo mokre jeszcze więcej waży ). No to gratulacje kadra ciężarowców czeka na ciebie ! A to było rwanie czy raczej podrzut ?
    Butynski niedowiarku.
    Drzewo wtaczałem w ten sposób


    Za pomocą równi pochyłej + wielokrążek. Wszystko mogę wyjaśnić nawet za pomocą prostych rysunków.

    Belka kalenicowa była podobnie wciągana ja ta, tyle tylko, że tutaj było oparte na ziemi a finalnie było oparte na ścianach. Wysięgnik był podobny do litery T do góry nogami, oparty na belkach ściany i jednej stropowej. Też dokładnie mogę prosto narysować, że jest to wykonalne. Po lewej jest sołtys. Wtedy nic robił.


    Niestety wtedy, jak wciągałem na wysokość 5m telefon mi się rozładował i nie zrobiłem zdjęć.

    tutaj już po wszystkim

    Budzianów nie trzeba było, tylko coś innego.
    Ostatnio edytowane przez JerzyBw ; 12-03-2011 o 21:55
    Moja chatka własnoręcznie wystrugana starym ośnikiem, piłą spalinową, dłutami i świdrem.
    Także i garaż. Już nie tylko siłą mięśni, ale sprzętem elektrycznym, bo był takowy strug i kątówka.
    http://www.fotosik.pl/u/arkajerzybw

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbyszek57 Zobacz post
    Magda..ceny sie biorą z cen materiału. Jak myslisz, ile moze kosztować metr przestrzenny( nie szescienny) kloca modrzewiowego o średnicy pierśnicy ok 80 cm? tyle samo ile tzw żerdzie? chyba raczej nie...obrobienie takiego kolosa wymaga specjalistycznych maszyn ..a w końcu położenie wytoczonego bala o średnicy 40 cm i długości 7 metrów na wysokości metra to praca dla dzwigu a nie dla znajomego i sąsiada.
    Cena sosny i modrzewia jest w Polsce ta sama , nie mowie tu o syberyjskim , a cena robocizny w moim regoinie to ogromna rozbieznosc .W moim domu oczapa ma wymiary 24cmx14cmx12m i prosze mi wierzyc na mojej budowie nie bylo dzwigu a 6 ciesli , jakos dali rade.Belki stropowe 24x14x11m , sztuk 20 , sosna powietrzno sucha , a ciesle nie sa znajomymi tylko legalna firma odprowadzajaca podatek.Napisalam , ze wykonczeniowke robimy z sasiadem ktory jest fachowcem w tej dziedzinie i rowniez mu placimy bo to jego praca a nie pomoc sasiedzka.Mozna by rzec , ze uratowal nam budowe przed zastojem , bo firma na ktora czekalismy 2 miesiace wziela zaliczke i sie nie pojawila. W zwiazku z tym podjelismy decyzje , ze wykonczymy dom sami z pomoca sasiada.Przed nami ogrom pracy , ale przynajmniej bede wiedziala co mam pod tynkiem ...... Dyskutowanie o cenach drzewa nie ma wiekszego sensu , a jak ktos lubi przeplacac to jego sprawa , w koncu kazdy ma co chce miec.J wybralam swojego ciesle nie dlatego ze byl najtanszy , wybralam bo odpowiadal mi jako czlowiek i fachowiec , no i jeszcze mial swoje drzewo , w sensie sam kupil w nadlesnictwie , a nie ze swojego lasu.Facet w pantoflach z czubami zadzierajacy nos wyzej glowy to nie moja bajka , ktos taki nie moglby budowac mojego domu......I to by bylo na tyle

  17. #17

    Domyślnie

    Ok ! Fotki wiele wyjaśniają i przyznam , że faktycznie można . Zmylił mnie opis gdzie pisałeś ,że podnosiłeś a to jednak nie podnoszenie lecz wciąganie .Przyznam też ,że myślałem o nieco innej budowli i tu tkwi przyczyna moich wcześniejszych wywodów . Przepraszam ale moje wyobrażenie domu jest nieco inne !

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    Cena sosny i modrzewia jest w Polsce ta sama , nie mowie tu o syberyjskim , a cena robocizny w moim regoinie to ogromna rozbieznosc .W moim domu oczapa ma wymiary 24cmx14cmx12m i prosze mi wierzyc na mojej budowie nie bylo dzwigu a 6 ciesli , jakos dali rade.Belki stropowe 24x14x11m , sztuk 20 , sosna powietrzno sucha , a ciesle nie sa znajomymi tylko legalna firma odprowadzajaca podatek.Napisalam , ze wykonczeniowke robimy z sasiadem ktory jest fachowcem w tej dziedzinie i rowniez mu placimy bo to jego praca a nie pomoc sasiedzka.Mozna by rzec , ze uratowal nam budowe przed zastojem , bo firma na ktora czekalismy 2 miesiace wziela zaliczke i sie nie pojawila. W zwiazku z tym podjelismy decyzje , ze wykonczymy dom sami z pomoca sasiada.Przed nami ogrom pracy , ale przynajmniej bede wiedziala co mam pod tynkiem ...... Dyskutowanie o cenach drzewa nie ma wiekszego sensu , a jak ktos lubi przeplacac to jego sprawa , w koncu kazdy ma co chce miec.J wybralam swojego ciesle nie dlatego ze byl najtanszy , wybralam bo odpowiadal mi jako czlowiek i fachowiec , no i jeszcze mial swoje drzewo , w sensie sam kupil w nadlesnictwie , a nie ze swojego lasu.Facet w pantoflach z czubami zadzierajacy nos wyzej glowy to nie moja bajka , ktos taki nie moglby budowac mojego domu......I to by bylo na tyle
    No to nic tylko pogratulować ! Najważniejsze to zadowolony inwestor !

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar zbyszek57
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    wioska budowlana
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    770

    Domyślnie

    Cytat Napisał Magda&Sławek Zobacz post
    Cena sosny i modrzewia jest w Polsce ta sama , nie mowie tu o syberyjskim , a cena robocizny w moim regoinie to ogromna rozbieznosc .W moim domu oczapa ma wymiary 24cmx14cmx12m i prosze mi wierzyc na mojej budowie nie bylo dzwigu a 6 ciesli , jakos dali rade.Belki stropowe 24x14x11m , sztuk 20 , sosna powietrzno sucha , a ciesle nie sa znajomymi tylko legalna firma odprowadzajaca podatek.Napisalam , ze wykonczeniowke robimy z sasiadem ktory jest fachowcem w tej dziedzinie i rowniez mu placimy bo to jego praca a nie pomoc sasiedzka.Mozna by rzec , ze uratowal nam budowe przed zastojem , bo firma na ktora czekalismy 2 miesiace wziela zaliczke i sie nie pojawila. W zwiazku z tym podjelismy decyzje , ze wykonczymy dom sami z pomoca sasiada.Przed nami ogrom pracy , ale przynajmniej bede wiedziala co mam pod tynkiem ...... Dyskutowanie o cenach drzewa nie ma wiekszego sensu , a jak ktos lubi przeplacac to jego sprawa , w koncu kazdy ma co chce miec.J wybralam swojego ciesle nie dlatego ze byl najtanszy , wybralam bo odpowiadal mi jako czlowiek i fachowiec , no i jeszcze mial swoje drzewo , w sensie sam kupil w nadlesnictwie , a nie ze swojego lasu.Facet w pantoflach z czubami zadzierajacy nos wyzej glowy to nie moja bajka , ktos taki nie moglby budowac mojego domu......I to by bylo na tyle
    Magda, nie zrozumieliśmy sie.. trudno. Pytałaś skąd rozbieżność cenowa.. to Ci odpowiedziałem. Nie wiem, gdzie kupisz w tej samej cenie kantówkę 24 x 14 cm i bal o średnicy 40 cm, obojetne z jakiego materialu. I nie chodzi tu o przepłacanie tylko o rzeczywista wartość . Nie wiem, skad jesteś, ale jakbys miala blisko do Warszawy , moge Ci pokazać budowle podwalina- czyli przycieś ma wymiar 45 x 40 x 1900 cm i nie sadze zeby sobie nawet 16 cieśli dalo z tym rade. Ale mniejsza o to..W sumie kazdy buduje tak, jak mu starcza kasy i fantazji. Jeden z bala , inny z żerdzi.I to byloby na tyle w tym temacie

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał ohara Zobacz post
    Czyli innymi slowami, zakladajac rozne sposoby doboru bala dla jednego projektu:

    Jaka cena 1m2 dla domu z bala/półbala grubosci 10cm a jaka dla bala grubosci 15, 20 i 30cm?

    Zadaje to pytanie bo zastanawiam sie ile mozna zaoszczędzić na grubości bala aby te oszczędności zainwestować w grubość wełny do ocieplenia.
    a ja miałem inny pomysł
    jaka grubość, aby nie inwestować w wełnę ..
    co do cen to przedział możesz poznać wysyłając np. do stollux'u
    Piotr

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony