dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 91
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie Ogród Arniki :)

    Już mieszkamy od czerwca 2010r.
    Aby nie było błota i bałaganu, wiosną zakładam ogród, siałam trawkę, aby było cokolwiek zielono jak się wprowadzimy.
    To był strzał w dziesiątkę... ale ... Kupowałam co się dało i roślinki, byle by tylko zielonym do góry.... Posadzone są w róznych miejscach i juz wiem , że tak nie bedzie, bo : przeszkadza w koszeniu działki, bo musi być zaplanowane miejsce na duszonki i kiełbaski z ogniska, bo w rogu działki stoi garaż metalowy na skład węgla, bo muszą być dwie drewutnie, które stoją w lewym tylnym rogu działki i obok drewutni wkopany jest trzepak....
    Gdzieś muszę zaplanować i wmurować stojak na pranie ( uwielbiam suszyć na dworze pranie... ), wędzarnia myślę że stanie gdzieś obok garażu metalowego i drewutni w lewym tylnym rogu, gdzieś trzeba zaplanować ogródek przydomowy na pomidory i może pietruszkę do rosołu, nie na marchewkę jako plony... ale tak dla siebie dla dzieci....
    Posadziłam kilka drzewek owocowych.... Posadziłam po zachodniej stronie ogrodu... czyli jak patrzymy na dom z ulicy to po prawej stronie....
    Mam płot betonowy w lesie... źle... w tyle działki od południa, ale jak kupowałam działkę to był i szkoda go było zmieniać.... Więc obsadziłam go sosnami, ale wiem, że będę je ciąć....
    Przed sosnami posadzone są różowe róże parkowe....
    Czyli mam cały misz masz....
    Ale nie mieszkam w ścisłej zabudowie, raczej na duuużym uboczu, więc i nikomu nic nie przeszkadza... Nie wiem jak się do tego zabrać....
    Więc Proszę Was o pomoc

    Wiem, że chciałabym zmieścić wszystko co napisałam na moich 1500m2 i wiem, że ja nie bardzo lubię grzebać w ziemi... (no chyba, że się zarażę... ) i chciałabym niekłopotliwy ogród. Taki co to posadzę, będzie kwitł, ja powącham kwiaty, ale nie będę musiała ich codziennie muskać, taki chciałabym ogród, po którym przejadę kosiarką i jest zadbany i schludny, a z drugiej strony aby oko przechodniom zbielało, z prostoty, elegancji i aby miał to coś w sobie....

    Bardzo lubię róże, ale jakoś nie będę ich kopcować, okrywać itd...
    Nie lubię bukszpanów i tuj, bo one są na cmentarzu u mojej mamy, więc niech tam będą a nie u mnie....
    To tyle wstępu....

    Teraz przedstawię skan działki..



    I kilka zdjęć to co posiadam już wsadzone na działce....



    Róże od zachodniej strony , po prawej stronie działki...



    Od zachodu pod płotem posadzone drzewka owocowe i porzeczki...



    Pod betonowym płotem posadzone w prawym rogu 3 daglezje, dalej sosny , a przed sosnami parkowe róże, aby było kolorowo... Zacienia dodatkowo brzozowy las....




    Od drogi...




    Przy płocie tawułki...




    Przy wejściu do domu zagospodarowany róg, zawsze zacieniony, bo to północny kąt...





  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Po środku ogrodu...









    I po lewej stronie przed głównym wejściem...



    Część z tych roślin już uschła....

    I przy małej skarpie przy tarasie są iglaki - kosodrzewinki i inne ... których nawet nazw nie znam.... oraz dosadzone są wrzosy i wrzośce...
    Skarpę planuję wysypać korą....











  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Oraz lewa strona z tyłu jako część gospodarcza...
    Czyli skład opału w blaszanym garażu i dwie drewutnie...





    Tutaj gdziś w miejscu palet stanie wędzarnia...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Wszelkie spostrzeżenia, pomysły , uwagi mile widziane

    Z góry dziękuję Arnika

  5. #5

    Domyślnie

    i Ty mówisz że nie lubisz grzebać w ziemi , mój "ogród' po 5 latach to wstyd przy twoim nazwać ogrodem ))

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie uważasz, że lepiej zrobić rabaty niż sadzić krzewy w trawie? Ileż roboty przy koszeniu!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Nie wiem jak się za to zabrać... Jakie rabaty?
    Napisałam, że posadzone krzewy były w pośpiechu, nieprzemyślane, niektóre nasadzenia, żeby było śmieszniej zrobił znajomy , który jest ogrodnikiem z wykształcenia.....
    Jak to zobaczyłam to się przeraziłam... On nie jeździł z kosiarką tylko ja albo mąż...
    Dlatego chciałabym wszystko uporządkować, wiedzieć gdzie co i jak.
    Jakie roślinki były by dobre, gdzie co poprzesadzać...
    Jak się ocknęłam, że jest źle to było już lato i sucho, a latem to niezbyt dobry pomysł na przesadzanie, jeszcze bez jakiejkolwiek koncepcji.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar 78mysz
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    12.040
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    173

    Domyślnie

    Arnisia tawułka to chyba słońce lubi i wiekszosc róz takze.

    tą srebrną skalniakową roslinkę od paproci bym zabrała do słońca-kurcze dwa miesiące bez motyki i juz nazwy mi z głowy wyleciały
    Do paproci bym dosadziła hosty, z jedną taką jakąś wysoką odmianę, ale przydałoby się tam też coś co będzie atrakcyjne cały rok.No i odrobina kwiecia-żeby o każdej porze na wejsciu do domu jakieś coś kwitło, albo miało owocki.Nie wiem ,czy między iglakami pod płotem nie ma za mało miejsca. To samo z drzewkami.Moze to perspektywa
    komentarze do mysiego domu
    zdjęciowisko
    świadectwa energetyczne

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał 78mysz Zobacz post
    .....Nie wiem ,czy między iglakami pod płotem nie ma za mało miejsca.....
    też tak myślę, sosny to tak co jakieś min.2,5m bym posadził, a przęsło płotu chyba ma mniej niż 2,5m
    więc sosna co słupek i w środek, ale przed nimi trzecia, taki trójkąt
    ale zastanowiłbym się jeszcze czy tego płotu nie przysłonić jakimś bluszczem albo innym pnączem,
    bo wysokie drzewa masz za płotem i do tego Twoje sosny to spowoduje chyba za duże zacienienie,
    piszesz, że będziesz ciąć sosny ........ cięte nie są zbyt ładne,
    rozumiem skracanie "świeczek"
    a krzewy to tak jak radzi Elfir, rabaty zrób

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Arnika - rabata to ta część ogrodu bez trawy, ale za to z krzewami i bylinami

    To pierwszy z brzegu przekład z neta:

  11. #11

    Domyślnie

    Arnika - już wiesz że bez projektu nie warto robić ogrodu...
    Możemy dawać Ci różne rady - ale to jest forum - każdy ma własny pomysł, inne doświadczenia, inną estetykę, i widzimy tylko wycinki Twojego ogrodu na zdjęciach...
    Najlepszym wyjściem wg mnie jest zaproszenie jakiegoś projaktanta, choćby na konsultacje, na godzinę czy dwie jeśli nie chcesz wydawać pieniądzy na projekt.
    To wiele razy się sprawdziło u mnie - jechałem do klienta i po 2 godzinach była zrobiona modernizacja ogrodu - tylko w szkicach i pomysłach -ale jednak...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    Tawułki rosną pod płotem. Jest to co prawda północna część ogrodu, ale tam cały dzień od wschodu do zachodu jest słońce.
    Więc chyba OK.
    Pod oknem w kącie są paprocie, korzeń tak dla ozdoby, kilka wrzosów i wrzośców i funki, albo jak kto woli hosty. Są też jakieś krzaki iglaste.
    Nie za bardzo w tym kącie można sadzić coś ekstra, bo z dwóch połaci dachu spada przy odwilży śnieg ( kosz tam jest) i zniszczyłby roślinki.

    Jamles sosny są posadzone w sporej odległości od siebie.... Pójdę zmierzyć później... A ciąć miałam zamiar same nowe wszystkie przyrosty... Wtedy sosna jest zwarta, gęsta.... Wygląda cudnie, ale może je wykopać i też będzie dobrze. Miałam je za darmo od znajomego ogrodnika, a zależało mi na już zmienić wygląd betonowego płotu. I tak widzę, że część uschło...
    Przed sosnami posadzone są naprzemiennie różowe róże parkowe, tak aby było kolorowo....

    Elfir mogą być rabaty, jak najbardziej.
    Tylko jak je rozplanować i gdzie umiejscowić...?
    Mam dość biegania z kosiarką slalomem ......

    Mam takie rośliny posadzone gdzie popadnie... :
    - 3 białe magnolie, + 1 Susan
    - 2 ozdobne jabłonki
    -hakuro Nishiki
    -migdałek
    -klony palmowe
    -- kiku shidare
    - pęcherznice zieloną i bordową- Diabolo , Leteus
    - dereń
    -weigele
    -sosna bośniacka
    -tawuły gold
    -ze 3-4 odmiany kalin
    -kilka lilaków otrzymanych od sąsiadki
    -I kilka krzaczków o niezidentyfikowanej nazwie ( dostałam i darczyńcy sami nie wiedzieli co to jest)
    irgi
    oczar ( o ile przeżył, bo nie miał listek już latem )
    Hortensja różowa
    piwonia


    Mogłam pomylić nazwy.
    Jest tego już sporo wiec będzie co przesadzać.

    Z owocowych tomam 3 czereśnie, morela albo nektarynka, wiśnie jak nie uschły, 2x czarna porzeczka , agrest na pniu, jerzyna bezkolcowa pnąca, aronia....
    Mam melisę i mięte....
    Wszystko można przesadzić jak tylko będę wiedziała co i gdzie bo było sadzone do ogrodu w kwietniu/ maju 2010.

    Przy tarasie na małej skarpie( południowa i zachodnia strona i jest słońce prawie od rana) są wrzosy, wrzośce, kosodrzewiny ( uwielbiam je) jakieś płożące iglaki , które rosną i nie wiem czy nie przesadzić je, jakieś bylinki od znajomych ale nie wiem co to tawułki.... i posadzone tulipany pomiędzy iglakami...

    Na całym trawniku powsadzałam z 300 krokusów.

    Mam możliwość przywiezienia sporej ilości kory, więc z obsypanie rabat nie będzie problemu.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    a4ogrody bez projektu robiłam, ale zależało mi na już aby coś było w ogrodzie jak się wprowadzimy, żeby była trawa, żeby dziecko wyszło na trawnik a nie w błoto, widziałam u nas realizacje ogrodów firmy z naszego terenu... Szkoda kasy... Wygladało to niezbyt ładnie. I nie widziałam tylko jednego ogrodu.... a kilkanaście....
    Inna firma chodziła z książką po LM i kupowała roślinki... ale to niby firma od zakładania ogrodów.... Taką samą książkę to i ja mam.
    W części ogrodu ( czyli nasadzenia prawie wszystkie po środku ) zawdzięczam znajomemu ogrodnikowi... Jet jakby nie było po szkole.....
    Zostawiłam go i jak przyjechałam to miałam rozsiane wszystkie roślinki po całym ogrodzie. Nawet 4 magnolie są porozrzucane jak nie wiem i sterczą samotnie.
    W związku z tym jeździmy kosiarką jak w labiryncie.
    Wiem forum jest od doradzania i nikt za mnie nie zrobi projektu, ale podpowiedzą mi Dziewczyny które roślinki w rabacie były by dobre ze sobą z tych co już mam, a co np. jeszcze dokupić.... Z tym dokupowaniem to już bardzo ostrożnie, bo mam tego zielonego sporo. Gdzie by było dobre miejsce na drzewka owocowe, a gdzie np warzywnik....
    Co posadzić pod betonowym płotem
    Dobrze by było to wszystko uporządkować poprzesadzać, pomyśleć nad lokalizacją warzywnika, i zrobić ładny front.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arnika Zobacz post

    ... A ciąć miałam zamiar same nowe wszystkie przyrosty...
    jak tak to OK, chociaż podobno powinno się to palcami uszczknąć

    Mam możliwość przywiezienia sporej ilości kory, więc z obsypanie rabat nie będzie problemu.
    namiary i ceny poproszę na tą korę
    chyba będziesz musiała zrobić jakieś forumowe Topienie Marzanny
    na żywo koleżanki lepiej doradzą
    a może i a4ogrody i Elfir wpadną obejrzeć
    PS. roślin to już masz tyle, że w niejednym ogrodniczym takiego wyboru nie ma
    Ostatnio edytowane przez jamles ; 05-01-2011 o 08:48 Powód: PS. ...... dopisałem

  15. #15

    Domyślnie

    Hej Arniko,
    nie wiem, czy Ci pomożemy, bo z tego co piszesz, wynika, że wymagania masz duże, a nasze porady dotyczą fragmentów projektu. Natomiast do projektanta należy znalezienie tzw. genius loci - czyli ducha miejsca i to stanowi o wyjątkowości ogrodu. Niestety nie da się tego zrobić na odległość

    Jedyne co możemy spróbować zrobić, to pomóc Ci uporządkować przestrzeń wokół domu, tak aby była w miarę funkcjonalna, ale czy będzie to ogród Twoich marzeń, szczerze wątpię

    Tak na początek:
    - wyznacz tereny pod rabaty - oddzielając je od trawnika kostką lub taśmą. Zastanów się, czy wolisz regularne,geometryczne kształty czy swobodne linie. Nie wszystkie rabaty muszą być przy granicach działki, część z nich może być wydzielona w obrębie trawnika, tak jak na zdjęciu, które wkleiła Elfir.

    - wyznacz sobie na trawniku, chociażby taśmą miejsca użytkowe - typu wędzarnia, pergola ... wedle uznania.

    - zastanów się od czego chcesz się odsłonić, co wyeksponować i wyznacz rabaty, które Ci to umożliwią

    - wrysuj te wszystkie informacje na rzut i pokaż, wtedy będzie łatwiej coś doradzić, bo na razie to trudno
    projektowanie (nie tylko) ogrodów - łódzkie, mazowieckie, online

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    właśnie = rysuj rzut. Weź kartkę i narysuj ogród z domem w skali - najlepiej 1:100 lub 1:200 ( czyli 1 cm kartki to 2 metry ogrodu). Wrysuj dom, podjazd, ogrodzenie, bramę, to co rośnie i ma zostać gdzie jest, planowaną drewutnię, wędzarnię itp. Potem , w następnym kroku rozrysuj wszystko to o czym pisała ogrodniczka - to co planujesz, co zasłonic , wyeksponować itp. szukaj kształtów i funkcji. Same gatunki na końcu. I po drodze pytaj i pokazuj co zrobiłaś.
    Znam Cię dobrze z moich ulubionych szarakowych wątków, więc wiem że jesteś kreatywna osóbka, napewno sobie poradzisz.
    REKLAMA

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Arnika - wrzosy lubią słońce, więc sadzenie ich w ciemnym kącie jest błędem. Zwłaszcza, że wrzosy są kwasolubne, a duża część paproci woli gleby bardziej zasadowe.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Alunek
    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    4.411

    Domyślnie

    Arniko, zgadzam się z wypowiedziamy moich poprzedników.
    Ja na twoim miejscu po pierwsze poszukałam inspiracji w necie/książkach lub w gazetach ogrodniczych, aby określić styl ogrodu, jaki Tobie odpowiada. Następnie zrób ogólny szkic/plan ogrodu bez określania jeszcze roślin. Jeśli dojdziemy do tego etapu to łatwiej będzie rozplanować rośliny które już posadziłaś, a następnie dodawać kolejne.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Arnika
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    25.783
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    147

    Domyślnie

    OK to tak zrobię.
    Na razie mam 1:500 skalę ale może uda mi się w miarę dobrze wyrysować ogród....
    Część gospodarcza z blaszanym garażem na węgiel już stoi i tam też są dwie drewutnie. Tam też obok stanie wędzarnia aby to wszystko w kupie było.
    Zastanawiam się nad dobrym miejscem na owocowe drzewka i warzywnik... W rabaty to ja sama nie wiem jakie.
    Te co Elfir pokazała są ładne...
    Wrzosy mam od południa na skalniaku przy tarasie... ale może ze 3-4 sztuki w północnym kącie koło wejścia w kącie. Nie mogłam im się oprzeć, żeby nie posadzić.

    Widzicie już coś zaczyna drgać
    Bardzo mnie to cieszy

    Ogrodniczko skąd się bierze "genius loci - czyli ducha miejsca" i skąd projektant ogrodu będzie wiedział, że to to miejsce???

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Arniko, widzę, że już masz mnóstwo doradzających, pewnie nic nowego nie uda mi się wymyślić. Może jeszcze tylko to, że warto określić sobie miejsca wypoczynku, co z nich przyjemnie będzie Ci oglądać i co chcesz zasłonić. Czy jakiś konkretny styl ogrodu preferujesz, czy to wszystko jedno. Warto "wpasować" ogród w naturalne otoczenie roślinne... no i rośliny grupować biorąc pod uwagę ich wymagania wodno - glebowe, żeby były w miarę podobne.
    oj, ciekawa jestem, jak ostatecznie Twój ogród będzie wyglądał
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony