dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 24
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 471
  1. #261
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    abyss

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Irlandia
    Kod pocztowy
    00-061
    Posty
    23
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja się zastanawiałem czy do kanałów dopiętych do LUNY nie dało by się dodać dodatkowych, stałoprądowych wentylatorów - odpowiednio "przed i za" rekuperatorem. I jeżeli jest wymagany tylko "lekki" nawiew/wywiew to działają tylko te stałoprądowe - ciche i energooszczędne, a gdy trzeba silnej wentylacji to włączamy te wbudowane w lunę. Oczywiście mam świadomość, że to częściowo zadławi samą lunę - no chyba żeby je dać na przełączanych "bocznikach". No i te stałoprądowe także będą dławione przez stojące wentylatory luny. Jednak dławienie nie powinno być wyjątkowo dramatyczne, bo jak pisał TB w innym wątku sama GWC w sprzyjających, zimowych warunkach wymuszała wymianę powietrza rzędu 70m3/h.

    Gdyby ktoś się zdecydował na taki eksperyment z dodatkowymi silnikami DC za/przed luną - na już istniejącej wentylacji - to chętnie pogadam/posłucham.
    Pisali o RBM220-AD11 - 02 albo r3g220-rc05 jako niezłych i tanich, w którymś wątku polecali sprzedawcę pgo1914 z allegro - ale sam nie korzystałem.

  2. #262
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pjt

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-400
    Posty
    8

    Domyślnie

    Zamontowałem ARW 2.0. Wrzucam kilka przemyśleń na forum.
    Po włączeniu - 1 bieg - pomyślałem, że napięcie jest za niskie i 1 nie porusza w ogóle wiatraków. Reku nie zaszumiało, przestraszyłem się, że źle podłączyłem (i czy oby nie spaliłem) ale włączyłem na 2 i szum pojawił się identyczny jak 1 biegu w poprzednim ARW 1,5. Trochę mnie to uspokoiło, zacząłem sprawdzać czy na 1 ARW 2.0 w ogóle porusza wiatraki.
    w kompletnej ciszy, trochę wsłuchując się, usłyszałem lekko szumiące wiatraki, a jak przyłożyłem rękę do nawiewu to wyczułem lekki ruch powietrza.
    Coś wymienia, na pewno trochę nadmuchuje i na pewno coś wywiewa. Robi to w niemal kompletnej ciszy. Efekt ciszy jest, jakieś ilości powietrza wymienia - pewnie małe ale ja w tym mieszkaniu potrzebuję dokładnie małe ilości.. i teraz zastanawiam się :
    1) czy takie spowolnienie wiatraków na dłuższą metę nie szkodzi wiatrakom?
    2) czy przy niskich obrotach - w sumie nawet nie wiem teraz jakie obroty mają wiatraki, ARW 2.0 na 1 biegu podaje 65V przy 0,9A, no i tutaj - czy przy takim niskim przedmuchu nie okaże się że Luna nagle dramatycznie straci na sprawności? i czy nie okaże się że w środku zimy nawiew będzie podawał lodowate powietrze ponieważ wymiana na 1 jest za wolna..
    jeżeli za słaba prędkość przewiewu spodowuje że będę tracił ciepło to do zimy zdążyłbym jeszcze wytłumić część instalacji i trzymałbym Lunę na napięciu 110V , wtedy wiem że na pewno przewiewa w miarę sprawnie.

    nie ukrywam - ta Luna w połączeniu z moim instalatorem to wychodzi mocne 'zrób to sam', a jeszcze nie dotarłem do zmierzenia się z zamarzaniem reku.

    hm, .. ok, to jak się rozpisałem, jeszcze jedno: gdzie kupujecie włókninę do filtra zewnętrznego? Szukałem przez chwilę na google'u i nie znalazłem nic sensownego. Muszę kupić, to co miałem jako ilość startową już mi się zużyło - zakładałem że znajdę łatwo i byłem przekonany że była w e-sklepie Dospelu , ale teraz coś jakby zniknęła .. i ogólnie nie moge znaleźć.
    Ostatnio edytowane przez pjt ; 09-06-2014 o 20:39

  3. #263
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    na alledrogo

  4. #264
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pjt

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-400
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    na alledrogo
    wrzucam 'włóknina do rekuperatora' i wyskakują różności z oznaczeniami od EU4, po F4 , F5, F6, F7, G3, G4

    http://allegro.pl/listing/listing.ph...ie+dzia%C5%82y

    te które mam obecnie w filtrach są dużo cieńsze niż np. opis EU4, jest jakaś zasada przy wyborze grubości? - moim zdaniem wystarczy mi włóknina o grubości maks parę milimetrów, czyli jak najcieńsza. jest w tym jakaś metodyka?

  5. #265

    Domyślnie

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Filtr_powietrza_(technika)

    W centralach dla domów jednorodzinnych stosują filtry od G4 do F7
    Są i tacy, którzy montują filtry HEPA (H11 w górę). To jaki wybierzesz zależy od własnych preferencji.

    Szukaj: "Tkanina filtracyjna"
    Ostatnio edytowane przez _John ; 11-06-2014 o 08:06

  6. #266

    Domyślnie

    Witam, posiadam Lune 200 nie wiem dlaczego ale kupiłem ją przez pomyłkę bo moim zamiarem była dystrybucja gorącego powietrza z kominka. Instalacja rozprowadzająca gorące powietrze oraz wyciąg jest już zrobiona, tylko podłączyć centralkę. wymyśliłem sobie to tak, że teraz zamiast luny podłącze wentylator kominkowy "KOM 400" też dospela a w przewód tłoczny wepnę się tłoczeniem z luny oczywiście z zaworem zwrotnym, tylko nie wiem czy to zda egzamin i czy ma sens. Mam nadzieję że mi to ktoś wytłumaczy. Z góry dziękuje

  7. #267
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Po co ciepłe powietrze pod sufitem? Co z wilgotnością i terowaniem w pokojach?

  8. #268
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    gorbag Jak tam Luna śmiga jeszcze ( nie rozkręciła się )

  9. #269

    Domyślnie

    Tzn czy się nie rozleciała?
    Nie, działa ponad 3 miesiące bez przerwy. Problem który mi się pojawił to byle jaki fabryczny syfon. Po prostu się rozlazł i trochę z niego pociekło, zanim się zorientowałem. Nie otwieramy okien. Wilgotność w domu ostatnio w okolicach 39-44%. Szału z odzyskiem nie ma, ale coś jednak daje. Odczuwalnie zimny nawiew jest przy mrozach większych niż -10 (było może 3 dni). Kabel samoregulujący włączyłem bodajże przedwczoraj i do dziś nie chciało mi się go wyłączać.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  10. #270
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Jakbyś teraz miał kupować ARW to kupiłbyś 1.5 czy 2.0 ??

  11. #271

    Domyślnie

    Mam 1,5 i najmniejsze napięcie to 115V. Myślę, że można spróbować z większym zakresem regulacji, czyli z zejściem do niższego napięcia.
    Prawie cały czas chodzi na minimum, a jak chcemy wietrzyć to dajemy max. Sporadycznie ustawiamy 3. 5 biegów od 115 do 230 na pewno nie trzeba, a może czasem (np. wyjeżdżając) dawalibyśmy mniej niż 115.

    Podsumowując i odpowiadając: wziąłbym z większym zakresem regulacji.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  12. #272

    Domyślnie

    Ciekawostka - dziś na stronie Dospela znalazłem Lunę 350.
    http://dospel-comfort.com/oferta_szc...acyjne&kraj=pl

    Nie wiem jak cena, bo nigdzie jej nie znalazłem. To tylko różnica w wentylatorach?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  13. #273
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Gorbag i jak rozwiązałeś temat zamarzania wymiennika ?
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

  14. #274

    Domyślnie

    Było w tym drugim wątku co planuję zrobić i większość zrobiłem, oprócz jakiejś automatyki
    Wyprowadziłem kabel od wentylatora nawiewu do spiżarni, obok regulacji obrotów i zamontowałem tam włącznik. Jak sobie przypomnę, Jak jest poniżej -5 to co jakiś czas go sobie pstryknę. Odmrażanie manualne
    Docelowo chciałbym tam włącznik ustawiany w trzech pozycjach: włączone, wyłączone, automatyczne załączanie okresowe, Indiana sugerował bodajże 10 czy 15 minut co godzinę. Pomyślę nad tym kiedy indziej. Wywaliłem też oryginalny syfon, zrobiłem go z rurek 32mm, poprowadziłem pół metra w poziomie pod wełną, a wyjście pod centralę solidnie owinąłem. W tym momencie najbardziej narażona na zamarzanie jest taca ociekowa i odprowadzenie skroplin. Miałem tam kabel samoregulujący, ale go wywaliłem, bo po kilku dobach w okolicach -15 nie widziałem żeby rozwiązywał jakiś problem.
    Teraz generalnie się nie przejmuję, bo co prawda mieliśmy rano -13, ale w dzień będzie cieplej. Problem jest jak ostatnio - kilka dób poniżej -15.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  15. #275
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    neo213

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,

    Buduję własnie domek 105m2 uzytkowej i zastanawiam sie nad doborem reku. Wszyscy jak jeden maz ofertują Brink Renovent 300. Czy jest sens pchać się w ta centralkę, a może Luna wystarczy? Sa dostepne 2 luny 200 i 350 - ta 350 to jakas nowosc, rozni sie chyba tylko wentylatorami - na znanym serwisie aukcyjnym mozna ja dostac za 2250 - moze ona bedzie wystarczajaca?

  16. #276

    Domyślnie

    Przyjrzałem się Lunie 350 i jest trochę różnic względem modelu 200.
    Zamiast prymitywnego bypassu z nawiewem omijającym wymiennik jest kaseta letnia. Wydaje mi się to kiepskim rozwiązaniem, bo pogoda jest zmienna i nie jest optymalnym wyjście wrzucanie bądź wyrzucanie wymiennika co parę miesięcy. Częstsza wymiana nie ma sensu, chociażby ze względu na stosunkowo delikatną obudowę, której lepiej za często nie demontować.
    Po raz pierwszy pojawia się system przeciwzamrożeniowy w postaci czujnika wyłączającego nawiew przy zbyt zimnym wywiewie (temperatura ustawiana). W wersji 200 tego nie ma i problem zamarzania wymiennika czasem występuje.
    Wentylatory są jeszcze mocniejsze, na maksa ciągną 270W, czyli bardzo dużo, bo zakładamy pracę non stop.
    Wygląda na to, że tak samo kiepsko jest z regulacją obrotów i filtrami - wymagają przeróbek.

    Na Twój metraż do 4 mieszkańców powinien w zupełności wystarczyć mniejszy model Luny, ale jest jeszcze bardziej prymitywny niż nowa wersja. Jeśli chcesz coś podłubać samemu i mieć tanio, to proponuję Lunę 200. Jeśli chcesz mieć solidnie, siłami zewnętrznymi i z gwarancją, to zamów Brinka.

    Luna 350 - w Twoim przypadku nie warto.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  17. #277
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.636
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post

    Na Twój metraż do 4 mieszkańców powinien w zupełności wystarczyć mniejszy model Luny, ale jest jeszcze bardziej prymitywny niż nowa wersja. Jeśli chcesz coś podłubać samemu i mieć tanio, to proponuję Lunę 200. Jeśli chcesz mieć solidnie, siłami zewnętrznymi i z gwarancją, to zamów Brinka.
    .
    Nowe Brinki mają jakąś wadę, gwarant milczy i chyba się jakieś sprawy w sądzie szykują.
    Pośrednim rozwiązaniem, jeśli chodzi o cenę jest Vent-Axia Kinetic 250 który posiadam.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #278
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    ... Lunę można obojetnie jak podłaczyć względem stron czerpnia, wyrzutnia i nawiew i wywiew.Na obudowie nie ma zadnych wskazówek, a w instrukcji można sie zorientować tylko na podstawie bypassu - oczywiscie jeżeli nie jest to lustrzane odbicie na rysunku

    zdjęcie jednej i drugiej strony
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1525.jpg
Wyświetleń:	236
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	349705 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN1526.jpg
Wyświetleń:	182
Rozmiar:	92,7 KB
ID:	349706

    gdziemjest czerpnia ? pierwsze czy drugie zdjecie ?

  19. #279

    Domyślnie

    W mojej instrukcji były zaznaczone i opisane wloty/wyloty, ale identyfikacja rzeczywiście na podstawie umieszczenia bypassu i włącznika.
    Wentylatory takie same, filtry takie same, wymiennik taki sam z dwóch stron.

    Ale są dwie różnice:
    - skropliny i szronienie po zimnej stronie wywiewu. Być może kąt tacy ociekowej, albo jakieś kanaliki na niej są inne z tej strony?
    - bypass. Jeśli masz przed sobą rączkę bypassu, to wlot nawiewu jest po lewej stronie. Jak otworzysz bypass, to powietrze z nawiewu ominie wymiennik. Jeśli podłączyłbyś centralkę odwrotnie, to po otwarciu bypassu ciepłe, wilgotne, zużyte powietrze omijałoby wymiennik. Teoretycznie jeśli nie używałbyś bypassu, byłoby wszystko jedno, ale praktycznie ten bypass nie może być całkiem szczelny, zatem lepiej jednak zamontować centralkę prawidłowo.

    Podsumowując: jak masz dźwigienkę bypassu przed sobą, to wejście z czerpni masz po lewej na górze, a włącznik po lewej na dole.

    Widzę że jakości montażu piankowych uszczelek nie poprawili
    I skąd tyle kurzu w środku?
    Ostatnio edytowane przez gorbag ; 13-03-2016 o 09:35
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  20. #280
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Wielkie dzięki bo z rysunkami bywa różnie - raz jest dobrze pokazane a drugi raz to lustrzane odbicie i jest odwrotnie...

    Kurz ???? - Luna juz chyba za dlugo czeka na podłaczenie

    Kontynuując temat - podłaczyliście jakiś czujnik jakości powietrza, aby wyłączało rekuperator gdy sąsiad spala plastiki ? Ja właśnie chcę coś takiego zrobi jednak pomijając usadowienie czujnika na zewnatrz na elewacji. Myślalem żeby jakoś zamocować w "skrzynce" z filtrem. Ktoś coś takiego robił ?
    Ostatnio edytowane przez grend ; 13-03-2016 o 12:50

Strona 14 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony