dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie XEOOS - zabawa z wtórnym dopalaniem?

    Witam,
    Patent na wtórne dopalanie z 2008r. Ciekawi mnie, czy sposób dotyczy tylko pieców wolnostojących?
    http://www.kominek.org.pl/trendy/art...ona-ognia.html
    wg filmika z Tuby, dopalanie odbywa się w 1200*C...
    Ciepła życzę!

    Miałem nadzieję na konstruktywną krytykę.
    Co by było łatwiej- strona konkurencji z łobrazkami
    http://www.he-energy.de/walltherm.htm
    Ostatnio edytowane przez romole ; 11-01-2011 o 21:31

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Trochę trudno o konstruktywną krytyke, bo pierwszy materiał (po polsku) mocno ślizga się po temacie a z drugiego niewiele rozumiem
    Mimo to spróbuję:
    1. Wydaje mi się, że szyba w górnej komorze będzie wiecznie czarna.
    2. Komora ta ma stosunkowo małą pojemność więc pewnie trzeba dokładać co pół godziny przerywając proces zgazowania.
    3. Jeżeli ten pierwszy piecyk nie ma płaszcza wodnego (nic o tym nie pisze) to ma b. małą moc cieplną.
    Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Łaskawco!
    Ratujesz mi honor tym wpisem.
    A teraz będzie rysunek

    Coś nie wyszło, a miało to pokazać wytwór innej firmy, gdzie pokazany jest przekrój pieca z płaszczem.
    Na poniższym filmiku widać moment przełączenia obiegu spalin w dół i od tego momentu czarna szyba u góry jest pewna
    http://www.youtube.com/watch?v=y6ujBLnA2Ls

    Wyszedł obrazek!!!
    Końca nie widać mego geniuszu!
    Ostatnio edytowane przez romole ; 27-01-2011 o 17:58

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Ech, taka tania namiastka zgazowania drewna.
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Romole, muszę niestety zgasić Twój entuzjazm. Jest tutaj pokazana zasada działania dość popularnych tzw. kotłów (pieców) zgazowujących. Jak wrzucisz to hasło w wyszukiwarkę wyskoczą setki ofert. Sam mam taki kocioł w domu.
    Tak naprawdę nie zachodzi tam do końca zgazowanie (piroliza) drewna. Po prostu spalanie w dwóch etapach. Najpierw na górze zwykłe przy lekkim niedomiarze powietrza. Potem te gazy zmuszane są do przejścia przez rozżarzony opał, właściwie węgiel drzewny. Choćby na górze wszystko nawet się dokładnie spaliło, to gazy w kontakcie z gorącym węglem redukują się. Szczególnie CO2 w myśl reakcji Bouduarda CO2+C->2CO. Te zredukowane tlenki ponownie spalają się na dole, gdzie powietrza jest nadmiar.
    Nie wiem, czy piec jest w stanie w dyszy dokonać rozkładu wody. Jeżeli tak, to mamy dodatkowe odzyskane paliwo. Bilans energetyczny takiej reakcji jest oczywiście ujemny, ale ma to pewną pozytywną stronę, nawet jest pewien zysk. W dolnej komorze przy spalaniu tlenku węgla i wodoru wytwarza się bardzo wysoka temperatura. Wraz z tym nadmiarem powietrza stwarza to warunki do dokładnego dopalenia wszystkiego, co w spalinach się znajduje. Żadna smoła i kwas nie "przeżyje" przejścia przez komorę o tak wysokiej temperaturze. Nie przetrwa tego w ogóle żaden złożony związek chemiczny z wyjątkiem prostych tlenków.
    Komin zatem będzie czyściutki.
    Takie palenisko daje niezwykle gorące gazy. Samodzielnie będzie powodować duże straty kominowe, ale jako zasilanie jakiegoś wymiennika jest idealne.
    Jeżeli zachodziłoby tam prawdziwe zgazowanie, górna szyba na pewno byłaby czarna. Tu jednak zachodzi proces mieszany. Na górze prawie normalne spalanie, pewnie lepsze nawet niż w niejednym wkładzie, na dole spalanie paliwa z odzysku i dopalanie śmieci (kalorycznych - dodam).

    Pozdrawiam

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Jakoś tak wcale mi się ta wizja ognia w dół nie podoba. Nawet dodam szpeci górne palenisko.
    ...owoc żywota Twojego je ZUS

  8. #8

    Domyślnie

    Teoretyczne drogi dociekań własnych doprowadziły mnie do wniosku, że jotulowski patent na wtórne dopalanie i deflektor są niezastąpione.
    Łasy jestem na nowinki i spodobał mi się ten sposób spalania przez zgazowanie drewna. Zgadzam się z tym, że jest to lansiarsko uproszczony sposób zgazowania, taki z okienkiem i dlatego podałem to jako ciekawostkę, a nie rodzaj praktycznego kominka, bo wady widać gołym okiem.
    Pozdrawiam

  9. #9

  10. #10

    Domyślnie

    Z Jotulem, to nie w ten sposób. Ze względu na szacunek do nich, otwarcie wywodu już wkrótce...
    Pozdrawiam

  11. #11

  12. #12

    Domyślnie

    Bez szyby ale na pewno dopali jak należy.
    A co najważniejsze, produkt z takich terenów, że musi grzać.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Typowy piec o jakim Wojtek pisze tylko jakiś "magik wymyślił", że jak postawi nie w piwnicy ,tylko w salonie na widoku, to szmal na tym skosi że ho,ho.Wszystko jest ok do momentu zamiany małych ,solidnych ,bezproblemowych drzwiczek , na duże z szybą,żeby ten cyrk z płomieniem można było ogladać. Zaczyna sie problem szczelności po pierwszym sezonie. Ruszt tez nie jest wieczny. Skomplikowane i drogie urządzenie.
    Na targach w Germani ,nie raz z kolesiami zdunami jaja sobie robiliśmy z gościami co to wystawiali. Dwóch odciągało i zagadywało , a trzeci przestawiał spalanie na takie ,że w 5 minut szyba do wymiany. Niektórzy to już nas znali ,i z daleka się śmiali ,że dziś to nic z tego .
    Jak nic nie robiłeś , to nawet najlepsze "nastawy" zmuszały ich do czyszczenia szyby raz po raz.

    Ten z obrazka Ramole , to właśnie płaszcz wodny .Wasserwarmetauscher to jest wymiennik wodny .

  14. #14

    Domyślnie

    W tytule postu użyłem słowa, które pozwala z dystansem podejść do tematu.
    Szyba jako chwyt markitengowy spełnił zadanie – pokazał ciekawy sposób spalania drewna.
    A to forum jest po to, aby ocenić czy urządzenie sprawdzi się w użytkowaniu.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał romole Zobacz post
    W tytule postu użyłem słowa, które pozwala z dystansem podejść do tematu.
    Szyba jako chwyt markitengowy spełnił zadanie – pokazał ciekawy sposób spalania drewna.
    A to forum jest po to, aby ocenić czy urządzenie sprawdzi się w użytkowaniu.
    a ja tym razem "gadałem co wiem"

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    natannatan

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-786
    Posty
    40

    Domyślnie

    Jak należy rozumieć że szyba w 5 minut do wymiany ? Czy szyby pękają od nadmiaru ciepła ? Widzieliśmy taki piecyk w Nieporęcie bardzo go chwalili . Mówili nam że drewno jest bardzo dokładnie spalane bo powstaje gaz drzewny .

  17. #17

    Domyślnie

    No to tu też się wtrącę.


    Jakość spalania:
    BRUNNER jest pionierem w dziedzinie ograniczania emisji spalin w kominkach i piecach kaflowych opalanych drewnem. Opracowane już w 1989 roku podstawowe założenia:
    * palenisko pozbawione rusztu
    * deflektor spalin z otworami doprowadzającymi powietrze
    * zaizolowana komora dopalania spalin

    są do dziś stosowane i udoskonalane w szczegółach. Nasza przyjazna dla środowiska technika budowy palenisk jest określana mianem komory spalania ISO. W połączeniu z elektronicznym sterowaniem pieca można wyeliminować błędy obsługi i uzyskać jak dotąd niespotykaną jakość spalania....

    To ze strony www. Brunnera


    Ta komora dopalania spalin to to zaznaczone jaśniejszym kolorem, pewnie.
    Podoba mi się bardziej ten system.
    Taki normalniejszy mi się wydaje, bo dwa poziomy płomieni to tak jakoś... nienaturalnie... jak dla mnie.


    O tym rozwiązaniu może ktoś coś więcej? Kto doświadczony...
    (Czy to w ogóle w temacie jest tego topiku? )
    Ostatnio edytowane przez bajanadjembe ; 18-03-2011 o 18:43
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    M***ki

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żabia Wola
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1.725

    Domyślnie

    W piecach kaflowych do spalania drewna także płomień schodzi w dół , w piecach na węgiel są kanały góra/ dół/góra /dół to tak naprawdę nic nowego .Ciekawe jest zastosowanie palenisk tego typu w małych gotowych piecykach ale w tym także nie jest to jedyne takie rozwiązanie ,na rynku dostępne są np kuchnie z podobna zasadą działania .

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    natannatan

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-786
    Posty
    40

    Domyślnie

    Czy to znaczy że normalny wkład kominkowy źle spala drewno ? Wszyscy piszą o wysokiej sprawności , jak to jest naprawdę ? O co chodzi z tą zaizolowana komorą spalania ? Czy taki kominek mniej grzeje ?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Temat izolacji i ogólnie wyłożeń wewnetrznych wkładów ceramiką był tu wałkowany setki razy.
    Po co to się robi i jakie konkretne efekty są z tego.
    Ogólnie można powiedzieć.
    Aby proces spalania był prawidłowy, musi być dostarczona odpowiednia ilość powietrza i musi być odpowiednia temperatura w palenisku.
    Czym wyższa temperatura i precyzyjniejsze podanie odpowiedniej ilości powietrza, tym lepsze spalanie.

    Mówimy o spalaniu, nie o wędzeniu i wytwarzaniu "smoły"
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 21-03-2011 o 08:54

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony