dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 106
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Gdyby nagrzać dom no do 22*C i przestać grzać całkowicie to wieczorem będzie ok 16*C. Czy podłogówka to aż taki akumulator?
    16 to by było u mnie chyba po tygodniu.
    Nie ma takiej opcji nawet przy dużych mrozach że rano wyłączając podłogówkę wieczorem będę miał 16oC, ale to nie tylko zależy przecież od podłogówki.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    "Rzeczywiste obiekty" to właśnie domy forumowiczów Było trochę o akumulacyjności podłogi, buforach, itp. m.in. w "spostrzeżeniach-uwagach". Sam nie mam podłogówki, ale w rodzinie jest i mogę potwierdzić że temperatura jest stabilna mimo niegrzania przez długie godziny. Co do zbiornika buforowego przy podłogówce i w miarę dobrze ocieplonym murowanym domu, nie ma on żadnego sensu pod warunkiem, że nie mamy grzejników, pompa c. jest dobrze dobrana, rurki w podłodze dobrze ułożone, najlepiej według projektu. W takim przypadku bufor to wywalone pieniądze, bo jak gdzieś już wyliczyłem, beton w wylewkach na podłodze zastępuje jakieś kilka tysięcy litrów wody w buforze w postaci zbiornika. Gdzie tu zatem sens stosowania dodatkowego zbiornika buforowego o poj. np. 500 litrów ??
    Ostatnio edytowane przez rydzadam ; 29-01-2011 o 11:13 Powód: byk

  3. #23

    Domyślnie

    OK - ja nie podważam, że wam to nie działa. Tylko jak to jest, że tamtemu kolesiowi tak dom się szybko wystudza?

    I co rozumiecie przez dom dobrze ocieplony. Czy np ściany ocieplone wełną 12cm i dach 30cm oraz styropian na podłogach 12cm uważacie za dobrze ocieplony?

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Moim zdaniem wystarczająco, choć idąc z duchem czasu warto na ścianach zrobić 15, a pod podłogą też 15. Jakbym jeszcze raz budował, dałbym na ściany 20, podłogę 15, ściany piwnicy 10 EPS+5 XPS, dach 30-35. Ale trochę zbaczam z tematu...

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    A gdzie on opisuje swój dom? I gdzie opisuje że mu tyle spadnie do wieczora bo nie mogę znaleźć?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Czy np ściany ocieplone wełną 12cm
    A dlaczego wełną?

  7. #27

    Domyślnie

    Liwko - jak będziesz miał czas odpal sobie wizualizację i zobacz, że temperatura w pomieszczeniach przy wyłączonej podłogówce spada.

    Wełna to przykład - jest wątek gdzie zwolennicy i przeciwnicy sobie tłumaczą za i przeciw. Nie uważam wełny za jedyny i słuszny materiał. Styropian też jest dobry.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Mogliby dołożyć trendy (rejestrację) poszczególnych temperatur - wykresy jak to się zmienia w czasie, wtedy byłby kompletny obraz sytuacji.

  9. #29

    Domyślnie

    Z niecierpliwością czekam na odpowiedź, która może wiele pożytecznego wnieść do tematu.

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    To jak już ich pytasz w mailach, to wyręcz mnie proszę i zapytaj o możliwość odpalenia trendów z czujników temperatur na tej wizualizacji. Po naciśnięciu na dany czujnik mógłby się pojawić wykres temperatury w czasie, który można by dowolnie powiększać/pomniejszać. Chyba, że tego nie rejestrują i są tylko wskazania chwilowe...

  11. #31

    Domyślnie

    Witam
    Właśnie projektuję podłogówkę pod pompę ciepła dla własnego domu, ze względu na małą powierzchnię budynku i małe zapotrzebowanie na ciepło wychodzi mi mała pojemność zładu, Dla pompy ciepła ważny jest ponoć warunek 20dm3 zładu na 1kW mocy grzeczej. Czy mogę powiększyć zład poprzez zastosowanie rur grzejnych d20mm zamiast mniejszych?, uniknąłbym wtedy konieczności montażu bufora.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Rafał_
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    143

    Domyślnie

    Podaj więcej szczegółów: ile wyszło rury (jakie rozstawy), jakie zapotrzebowanie budynku na ciepło, jaka moc pompy, odległości pompy od rozdzielacza. Poza tym to nie apteka

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    OK - ja nie podważam, że wam to nie działa. Tylko jak to jest, że tamtemu kolesiowi tak dom się szybko wystudza?

    I co rozumiecie przez dom dobrze ocieplony. Czy np ściany ocieplone wełną 12cm i dach 30cm oraz styropian na podłogach 12cm uważacie za dobrze ocieplony?
    Dobrze ocieplony to np: 20cm styro na ścianie (lambda 0.036) , 24cm w podłodze (lambda 0.034) , dach 45cm ekofibru (lambda 0.041).
    U mnie po wyłączeniu PC dopiero po 3-4 dniach temperatura spadła o około 1 stopnień
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  14. #34

    Domyślnie

    Obliczenia robiłem przy pomocy programu Arcadia:

    Całkowite projektowane obciążenie cieplne HL: 2,67kW
    Całkowita długość rur grzejnych 20x2 PEX/al/PEX: 772,1m
    Z tego wynika pojemność zładu: 155dm3

    Problem tkwi w tym, że budynek będzie budowany jako dwuetapowy (poddasze do adaptacji w przyszłości), pompę będę miał o mocy grzewczej 8kW.
    Dla ogrrzania parteru (90,6m2) wystarczyłaby mniejsza pompa ale muszę przewidzieć moc grzewczą na przyszłość (poddasze).

  15. #35

    Domyślnie

    @kamieniarz - przy jakiej temperaturze zewnętrznej temperatura w domu spada ci przez 4 doby o 1 stopień. Jeszcze o tak energooszczędnym domu nie słyszałem, co by np -5*C tak temperaturę trzymał. Nawet termos tak dobrze nie trzyma. W ogóle masz okna?

    Ja mam ściany ocieplone na 12cm, dach 30cm dwuwarstwowo wełną Schwenk (lambda 0,037) na podłogach styropian (lambda 0.034) i chcesz mi powiedzieć, że te 8cm na ścianach 15 na dachu to taki termiczny kosmos? Wiem jak użytkuję swój dom i przy moim ociepleniu 4 dni bez grzania przy -5*C nie wyrobi, więc cię chyba z lekka fantazja poniosła. Tak samo jak tych co dom 200m2 opalają gazem za 2000zł na sezon i mają 22*C

  16. #36

    Domyślnie

    Mi dom bez grzania jednego dnia nie utrzyma bez spadku temperatury o 1*C o kolo pisze o 4.
    Jak pisałem wcześniej odejmij to co ja mam od tego co kamieniarz pisze i powiedz czy ta różnica to kosmos termiczny?
    Niech ktoś mądry wyliczy ile przez same szyby ucieknie o otwieraniu drzwi aby wejść i wyjść nie wspomnę, na dachu mam mniej ale lambdę lepszą.
    A co z wentylacją? Ona też nie wychładza domu?
    Wierzę w domy pasywne, 3 i 5 litrowe ale w to to już nie ma szans.

  17. #37

    Domyślnie

    A ja mam takie pytanie... jakie temperatury otrzymujecie na panelu lub płytce jeśłi zasilamy podłogówke np 30 stopni a ile jak 35 stopni?
    mam sporą róznice miedzy temperatura zmierzona na panelu a na płytkach.
    Chciałbym wiedzieć jak to ma się do waszych układów bo może muszę teraz dopracować podłogi
    popieram ZBYCHA!!

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał rzufik1 Zobacz post
    A ja mam takie pytanie... jakie temperatury otrzymujecie na panelu lub płytce jeśłi zasilamy podłogówke np 30 stopni a ile jak 35 stopni?
    mam sporą róznice miedzy temperatura zmierzona na panelu a na płytkach.
    Chciałbym wiedzieć jak to ma się do waszych układów bo może muszę teraz dopracować podłogi
    W jaki sposób mierzyłeś temperaturę płytek i paneli ? To ważne, bo mogą być spore przekłamania przy mierzeniu, różne materiały różnie oddają ciepło i nawet przy tej samej ich temperaturze mogą być spore różnice zarówno we wskazaniu termometru (zwykłego), jak i w odczuwalnej dla ręki/nogi temperaturze. Najpewniej działa miernik laserowy, ale musiałbyś go gdzieś pożyczyć (ja mam w pracy, biorę czasem od naszego elektryka). W każdym razie na pewno przez płytki więcej ciepła "przejdzie" z rurek do powietrza w pokoju niż przez panele. O ile więcej - nie chce mi się liczyć to nie takie całkiem łatwe. Jakbym miał robić podłogówkę, chyba wziąłbym pod uwagę przy projektowaniu, gdzie ma być parkiet, a gdzie płytki i nieco skorygował "gęstość" rozłożenia rurek. Nie wiem, czy to projektanci robią, ale chyba powinno się to wziąć pod uwagę ???

  19. #39

    Domyślnie

    wsumie mierzyłęm termometrem dziecinnym ten do czoła ale ma funkcje pomiaru innych materiałów Microlife NC 100
    wiesz nie chodzi mi o pomiar do 1 setnej ,ale zastanawia mnie czy dobrze dziala podłoga i oddaje tak jak powinna.
    popieram ZBYCHA!!

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    OK.
    Co do wątpliwości, czy podłoga oddaje ile powinna - oddaje, jeśli w poszczególnych pomieszczeniach masz taką temperaturę, jaką planowałeś mieć i nastawiłeś na sterowniku oraz nie ma znacznej (powyżej 1-2 st.C) różnicy temperatur pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, nie licząc łazienek., gdzie z założenia ma być więcej.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony