dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 19
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 361
  1. #321
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Aby wyeliminować jedną przyczynę z wielu możliwych wsyp markowy pelet 2 lub więcej worków i obserwuj bo straszny kibel widzę na palniku . W swoim kociołku palnik czyszczę co 2 dzień a jak mam ochotę to codziennie.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  2. #322
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Jestem akurat świeżo upieczonym użytkownikiem mini bio lux 20 kW. Jakieś tam pierwsze doświadczenia już mam.
    Komorę otwieram raz w tygodniu i wyciągam popiół odkurzaczem (separatorem). Poradzono mi nawet, żeby to robić raz na dwa tygodnie, ale udało się to raz - było jeszcze dość ciepło - teraz co sobotę.
    Drugi raz nie udało się zrobić dwutygodniowego interwału, bo po około 8 dniach nakopciło się w kotłowni - waliło ze zbiornika na pellet. Fakt, że warstwa paliwa była niewielka.
    Po prostu zrobiła się na ruszcie górka popiołu i dmuchało w rurę łączącą zbiornik z palnikiem.
    Uszczelniłem zbiornik - moim zdaniem powinno być to zrobione fabrycznie. Trochę taśmy aluminiowej i silikonowa uszczelka okienna. Po tej niewielkiej i niekłopotliwej przeróbce nie ma żadnego zapachu w pomieszczeniu, tym bardziej dymu.
    Po tygodniu na ruszcie jest popiół, ale wszystkie otwory rusztu są drożne.

    Generalnie z kotła jestem zadowolony, ładnie pracuje, grzeje i jest niekłopotliwy - jak pisałem, obsługa to 15 minut raz w tygodniu (+ dosypywanie pelletu ze dwa razy na tydzień). Po tej opisanej przygodzie staram się mieć pełno w zbiorniku, chociaż to uszczelnienie ma tu moim zdaniem decydujące znaczenie.
    W ustawienia, oprócz temperatur, za bardzo nie ingerowałem.
    Fabrycznie miałem wyłączone sterowanie sondą lambda i kocioł potrafił czasami "pyknąć" dymem z komina przy dużej mocy, po włączeniu lambdy nic takiego się nie dzieje - z komina nie leci nic oprócz pary w zimniejsze dni.

    Rzeczywiście jakość pelletu może mieć decydujący wpływ na zachowanie kotła. Doradzono mi jeden gatunek i na razie nie mam ochoty eksperymentować.

    Pozdrawiam

  3. #323
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szytnir

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Łebcz
    Kod pocztowy
    84-103
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam. Jakość peletu jest podstawowym problemem. Eksperymentowałem - miałem ańszy (600zł/tona) - energetyczność OK, lecz wiązało się to z codziennym czyszczeniem palnika z popiołu. Był to tzw spiek twardy, gdzie dmuchawa nie miała mocy go zrzucić.
    Uznałem, że zużycie 4,5 tony rocznie pelletu za 750zł/tona jest odpowiedne i nie zmieniam już ustawień kotła (temp. pokojowa w dzień 23.5stopC w nocy 22stopnie C).
    Zauważyłem jednak problem z rdzewieniem wewnętrznym kotła mini bio - podczas czyszczenia otworów wyciągam rudego. Świadczy to o problemie skraplania się pary wodnej. Myślę że jest to niezależne od ustawień - po prostu latem środek pieca jest idealnym miejscem do skraplania się pary (zimą gdy w nocy ma przerwę to pewnie też). Mam zawór 4-drożny i 3-drożny, temp. powrotu wody na min. 48stop.C, temp. rządaną kotła 70stopC, histereza kotła kilkanaście stopni i jak piec przestanie grzać (przerwa może trwać 12 godzin) to jest w stanie się wychłodzić poniżej punktu rosy. Może ktoś ma patent na to by rudy się nie pojawił wewnątrz? PS. Kotłownia sucha, na parterze, dopływ świerzego powietrza zapewniony, w środku kotła cegła szamotowa dla utrzymania dłużej stałej temp. Jak rudy go zje, to kupuję żeliwny i przełożę palnik.

  4. #324
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Co do jakości pelletu - następne doświadczenie i rada: nie warto kupować większej ilości nawet sprawdzonego gatunku - broń Boże raz na całą zimę.
    Wypróbowany nagle się zepsuł jakościowo.
    Teraz nie biorę więcej niż 500 kg.
    Nie warto generalnie oszczędzać.

    Co do rdzy, to kondensacja następuje wtedy, gdy woda w kotle jest zimniejsza od powietrza. Niby dlaczego, skoro niby nie paruje, ma być zimniejsza. Trzeba jakoś spowodować, żeby tak nie było. Może jakieś załączanie okresowe pompy - pociągnie cieplejszą wodę z wyżej położonych grzejników.
    Przy okazji nie rozumiem za bardzo często widzianych zaleceń, żeby latem uchylać drzwi paleniska. Jak będą warunki do kondensacji, to tylko w ten sposób można ją wzmóc.

  5. #325
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    emolikopipi

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    3

    Domyślnie czujnik a temperatura kotła

    Witam

    Pale Mini Bio od połowy października, To jest mój pierwszy post. Zanim rozgryzłem kotłownie i piec przeczytałem to całe i inne forum. Teraz mogę dopiero podyskutować Proszę o pomoc. Założyłem sobie czujnik pokojowy bezprzewodowy do mini bio chodzi od 3 dni. Ustawiłem sobie 23 stopnie temp. w domu histereze 2 stopnie i piec tego pilnuje wyłącza się jak osiągnie 23 i załącza jak spadnie do 21 stopni i teraz mój problem: Kocioł mam ustawiony w trybie auto a piec też dba o temperaturę kotła i jeżeli temp. auto jest ustawiona na 54 stopnie histereza kotła na 10 to piec mimo to iż dalej mam 23 stopnie w chacie załącza się gdy kocioł ostudzi się do 44 stopni. Chciałbym, aby ostudził się nawet do zera stopni z/w na to iż mam dobrze ocieplony dom i podłogówkę to piec pochodzi z 7 godzin i przez kolejne 24 godziny temp. w domu spadnie mi o 1,5 stopnia więc jaki sens mam go podgrzewać tylko żeby osiągnął sobie te 54 stopnie. Chodzi o zużycie grzałki i ogólnie pieca mi piec jest potrzebny co drugi dzień na 7 godzin. Można to jakoś ustawić?Proszę o pomoc

  6. #326
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Franka16

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    mazowieckie wschodnie
    Posty
    32

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Jacekh, o ile zaglądasz tu jeszcze, chciałabym prosić Cię*o parę informacji:
    1. jakie masz teraz przeciętne spalanie (czytałam wątek, ale na początku jest sporo informacji kiedy nie miałeś jeszcze do końca ocieplonego domu)
    2. ile kosztuje Cię ogrzewanie w skali roku?
    3. czy łatwo sterować piecem, czy zdarzają się usterki, a jeżeli tak, czy często? Chodzi mi o "ogólne" wrażenia (dot. pyt. 3), jak oceniasz po czasie

    Planowałam kupić piec na ekogroszek, o mały włos już bym kupiła, na szczęście przeciągnęło się i teraz zaczęłam rozważać pellet.
    Buduję nieduży (100 m2) dom parterowy, prosty, w kwadracie, będzie dosyć dobrze ocieplony. Będę mieć malutką kotłownię, więc zależy mi na piecu jak najmniejszym (10kW).
    Ostatnio edytowane przez Franka16 ; 20-01-2017 o 16:07 Powód: uszczegółowienie

  7. #327
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    emolikopipi

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    3

    Domyślnie tylko nie ekogroszek

    Bardzo dobrze że nie kupiłaś na ekogroszek przy takim metrażu ciągle coś by się działo no i brud i etat palacza na chacie. ja mam jestem zadowolony tylko kup odrazu sobie czujnik pokojowy bezprzewodowy można nosić po chacie za 300 zł i działa piecyk rewelacja. Ja od pazdziernika pale a mieszka w 100 m2 chacie od dwóch tygodni. Najpierw jak nie mieszkałem szło troche pelletu bo musiało się wygrzać. Teraz piec chodzi z 5 godzin dziennie i jest w domu 23 stopnie spadnie w nocy jak śpimy do 21 i się załącza na te 5 godzin. Teraz są mrozy a jak ich nie będzie to w ogóle dobrze się wychodzi na pellecie. 4 worki na tydzień mi starczą dobrze ocieploną chate mam jak nie będzie mrozów to jeszcze mniej będzie, ale mam podłogówe na całym domu i ani jednego grzejnika nawet w łazience i tu własnie jest zaleta podłogówki. Piec czyszcze raz na dwa tygodnie zajmuje mi to 15 minut kotłownie mam 7m2 z osobnym wejściem.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 30-01-2017 o 13:48 Powód: spam

  8. #328
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał emolikopipi Zobacz post
    [...] Kocioł mam ustawiony w trybie auto a piec też dba o temperaturę kotła i jeżeli temp. auto jest ustawiona na 54 stopnie histereza kotła na 10 to piec mimo to iż dalej mam 23 stopnie w chacie załącza się gdy kocioł ostudzi się do 44 stopni. Chciałbym, aby ostudził się nawet do zera stopni z/w na to iż mam dobrze ocieplony dom i podłogówkę to piec pochodzi z 7 godzin i przez kolejne 24 godziny temp. w domu spadnie mi o 1,5 stopnia więc jaki sens mam go podgrzewać tylko żeby osiągnął sobie te 54 stopnie. Chodzi o zużycie grzałki i ogólnie pieca mi piec jest potrzebny co drugi dzień na 7 godzin. Można to jakoś ustawić?Proszę o pomoc
    Witam!

    Jeżeli się dobrze orientuję, to taki "objaw" jest w trybie manualnym. W trybie "auto" nie ma czegoś takiego, jak sztywna temperatura zadana kotła - tzn. jest, ale kocioł nie bierze jej pod uwagę (przynajmniej wprost).
    Moim zdaniem masz jednak tryb manualny (literka M przy temperaturze kotła wskazywanej przez wyświetlacz, trybie auto ma być litera A). Kocioł wtedy (w rybie A), gdy ma wszystko zagrzane, przyjmuje (u mnie) temperaturę zadaną 7 st. i nie pracuje.

    Pozdrawiam

    Przy okazji coś na temat "stałej" jakości pelletu.
    Jak pisałem, zmieniłem na markowy. Przy kupnie następnej partii (tego samego) coś już było nie tak. Mianowicie popiół stał się nagle czarny. Myślałem, że to może coś ze szczelnością komory i oszukiwaniem w związku z tym sony lambda. Ale zostało mi jeszcze kilka "starych" worków przywalonych na dnie palety i postanowiłem zrobić eksperyment. Ten polegał na tym, że wypaliłem do zera ten nowszy, potem wsypałem ten starszy i również zszedłem z nim do dna zbiornika. Potem znów zasypałem nowszy.
    Jeżeli to wina pelletu, pomyślałem, to w warstwie popiołu powinien wyjść taki przekładaniec: ciemne-jasne-ciemne.
    I wyszedł:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170114_125644.jpg
Wyświetleń:	506
Rozmiar:	36,3 KB
ID:	379537
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 24-01-2017 o 11:33

  9. #329
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    emolikopipi

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Słupsk
    Kod pocztowy
    76-200
    Posty
    3

    Domyślnie do Wojtka

    Witam

    Wojtek mam ustawione na auto i mam literkę A przy temperaturze jak pisałeś. Nie wiem czemu jest inaczej u Ciebie może mam coś ze sterownikiem skopane. Dzwoniłe do Kostrzewy to gość w słuchawce nic się nie odzywał i na koniec powiedział żebym mu się przypomniał na wiosnę to coś może zmienią. Narazie radze sobie tak że ustawia histerezę kotła mimo że jest w trybie auto na 20 stopni więc bardzo długo schodzi do takiego poziomu. W przerwie od stop do startu z raz się włączy, ale to i tak lipa, denerwuje mnie to poprostu.

    pozdrawiam

  10. #330
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Emolikopipi, może mamy inne sterowniki, bo z tego co się orientuję, są dwa rodzaje - nie wiem czy różni się soft.
    Może jest gdzieś nastawa tej temperatury minimalnej w trybie auto (gdzieś na na poziomie serwisu). Jak będę miał dziś chwilę, to pogrzebię.

    Mam sterownik typu "slim", zdaje się, - ten montowany w ścianie przedniej kotła (kocioł Mini Bio 20kW lux).

    Pozdrawiam

    Edit.
    Niestety, przeleciałem wszystkie ustawienia u siebie i nie znalazłem nastawy tej temperatury minimalnej - przeciwzamrożeniowej.
    Może ten czujnik pokojowy nie jest włączony w sterowniku i kocioł pokojowy "chodzi" jakby bez - kocioł nie uwzględnia odczytu temperatury.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 31-01-2017 o 07:36

  11. #331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Witam!

    Co do jakości pelletu - następne doświadczenie i rada: nie warto kupować większej ilości nawet sprawdzonego gatunku - broń Boże raz na całą zimę.
    Wypróbowany nagle się zepsuł jakościowo.
    Teraz nie biorę więcej niż 500 kg.
    Nie warto generalnie oszczędzać.
    Hej, po części masz trochę racji aby nie kupować dużego zapasu na całą zimę. Ja kupiłem 6 ton pelletu. Jest to moja pierwsza zima. Niestety mój piec za bardzo go nie lubi i palnik muszę czyścić codziennie. Występuje problem z wydmuchaniem popiołu z palnika. A na palniku znajduje się tylko dwie garście popiołu.
    Na pewno robiłbym tak aby mieć w zapasie w domu 1 tonę pelletu w zimie w sytuacji kiedy może się przesunąć termin dostawy.

  12. #332
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krzyzak malbork

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    malbork
    Kod pocztowy
    82-200
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wita. Jak byłby ktos zainteresowany kupnem czujnika pokojowgo estyma bezprzewodowy to mam do sprzedania. U mie w domu sie nie sprawdza, bo mam za duzo pomieszczen i kocioł pracuje w trybie ciągłym. Czujnik jest nowy pracował kilka dni. Mam na niego rachunek i oczywiscie jest na gwarancji. Link do aukcji:

    http://allegro.pl/kostrzewa-regulato...737557083.html


    EDIT: SPRZEDANY
    Ostatnio edytowane przez krzyzak malbork ; 23-03-2017 o 21:32

  13. #333

    Domyślnie

    Witam. Mam u siebie piec Mini Bio 20 kW, dom 120 m2 ocieplony.Od 30.09.2015-30.09.2016 spaliłem 2418 kg peletu. Kwotowo to 1810 zł/rok i 4,96 zł/dzień ogrzewania mojego domu. Policzyłem że średnio spaliłem 6,62 kg/dzień. Podane obliczenia to łączny koszt ogrzewania domu + CWU 300 litrowy zbiornik dwuwężownicowy. W dzień temp. 20,5-21 stopni w nocy obniżam do 19,5 stopni. Podziękowałem w zeszłym roku "solarnikom", zastanawiam się nad fotowoltaiką mamy mieć dotacje w gminie.

  14. #334
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kaligena

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Bieniewiec
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał scyzo Zobacz post
    Witam. Mam u siebie piec Mini Bio 20 kW, dom 120 m2 ocieplony.Od 30.09.2015-30.09.2016 spaliłem 2418 kg peletu. Kwotowo to 1810 zł/rok i 4,96 zł/dzień ogrzewania mojego domu. Policzyłem że średnio spaliłem 6,62 kg/dzień. Podane obliczenia to łączny koszt ogrzewania domu + CWU 300 litrowy zbiornik dwuwężownicowy. W dzień temp. 20,5-21 stopni w nocy obniżam do 19,5 stopni. Podziękowałem w zeszłym roku "solarnikom", zastanawiam się nad fotowoltaiką mamy mieć dotacje w gminie.
    Bardzo mało Ci wyszło. Ja zastanawiam się nad zakupem pieca na pelet. Jakie masz ustawienia na piecu? Automatyczne? Czemu 20kW a nie 10kW, który dla tego metrażu też byłby dobry? Czy masz jakiś dodatkowy osprzęt? Dziękuję za odpowiedź

  15. #335

    Domyślnie Mini bio

    Cytat Napisał kaligena Zobacz post
    Bardzo mało Ci wyszło. Ja zastanawiam się nad zakupem pieca na pelet. Jakie masz ustawienia na piecu? Automatyczne? Czemu 20kW a nie 10kW, który dla tego metrażu też byłby dobry? Czy masz jakiś dodatkowy osprzęt? Dziękuję za odpowiedź
    Witam
    Piec 20 kW bo chciałem mieć zapas mocy, lecz po 5 latach użytkowania myślę że 10 kW też dałby radę. U mnie piec chodzi w automacie tzn. dogrzewa do temp. zadanej na czujniku w pokoju i wyłącza się. Parametry pieca trzeba ustawić samemu, każdy dom jest inny. Osprzęt do pieca mam stanardowy 3 pompy CO, CWU i podłogówka, zawór trójdrogowy, do podłogówki termostatyczny zawór mieszający AFRISO zakres temp.35-60, lepszy jest o zakresie temp.20-43. Myślę że u mnie oszczędności wynikają z ustawień ogrzewania tygodniowego w dzień i w nocy.

    Pozdrawiam-Mariusz.

  16. #336
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    katzdw

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Zduńska Wola
    Kod pocztowy
    98-220
    Posty
    56

    Domyślnie

    Czesc kupilem piec mini bio b 10kw. Dom 100m i drugie tyle piwnicy ale piwnica jest nie ogrzewana. W kuchni i przedpokoju i lazience mam nowe grzejniki na cienkich rurkach a w 3 pokojach stare grzejniki zeliwne na grubych rurach( bede je zmienial za jakis rok). Jak mam ustawic piec? Czujnik pokojowy bede mial za tydzien. Przy trybie ciaglym po pierwszym odpaleniu spalil mi 32kg przez 24h. Czy wogole termostaty sa potrzebne na grzejnikach przy czujniku pokojowym? Zauwazylem tez ze przy temperaturze zadanej 50 piec doszedl do 53 stopni przeszedl w tryb stop i pompka co sie wylaczyla. Tak samo jest jak wylaczylem piec i przeszedl w tryb wygaszenie. Przy ekogroszku pompka co chodzi ciegle w trybie podtrzymania a w trybie wygaszania chodzi az spadnie temperatura na piecu ponizej temperatury zalaczania pompki co.

  17. #337

    Domyślnie

    Witam!
    Mam Platinium Bio 16, ale w sumie sterownik jest ten sam.
    Domek parterowy (stary) , ocieplony, ok. 50mkw. Jeden obwód, bez grzania wody.
    Mam na grzejnikach termoregulatory.
    Podobnie jak u "emolikopipi" wkurza mnie podtrzymywanie temperatury samego kotła. Może zimą, to jest jakoś bardziej potrzebne, ale jak mamy temp. w nocy 6, a w dzień 16, to marnotrawstwo paliwa. Byłem u regionalnego szamana serwisanta i on problemu nie widzi.
    Od początku chciałem dołożyć czujnik temperatury (ale szaman doradzał, bo jak są termoregulatory, to po co) i jak czytam powyższe wpisy, to problem powinien zniknąć. Jak wnioskuję, na automacie powinien pilnować tylko temp. pomieszczenia?

  18. #338
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    A regulator pokojowy jest?Jeśli nie to piec będzie załączał się wg zadanej histerezy.Zanim kupisz regulator zwiększ histerezę.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  19. #339

    Domyślnie

    Słuszna uwaga. HISTEREZĘ podkreciłem na Max i obniżyłem temp. Pracy pompy.
    Czujnika regulatora pokojowego nie mam, ale mocno rozważam założenie.
    Czy musi być marki Kostrzewa?

  20. #340
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Właśnie dzięki regulatorowi pokojowemu będziesz miał komfort jaki sobie zaplanujesz i oszczędniejsze spalanie.Samą histereza pieca nie zawsze trafia w zapotrzebowanie na ciepło Twojego mieszkania więc warto zainwestować dwie-trzy stówki.Nie wiem jak u Kostrzewy musiał byś się dowiedzieć,np.do Defro nie musi być z naklejką Defro.Dobrze aby miał stopniowanie co 0,2 stopnia z możliwością ustawiania dzień/noc i bezprzewodowy.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

Strona 17 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony